A ​janicsárok végnapjai / A fehér rózsa 5 csillagozás

Jókai Mór: A janicsárok végnapjai / A fehér rózsa Jókai Mór: A janicsárok végnapjai / A fehér rózsa Jókai Mór: A janicsárok végnapjai / A fehér rózsa

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Jókai Mór válogatott művei Kossuth · Jókai összes művei Akadémiai

Kossuth, Budapest, 2010
Akadémiai, Budapest, 1962
394 oldal · keménytáblás
Franklin-Társulat, Budapest, 1944
288 oldal · keménytáblás

Jókai Mór: A janicsárok végnapjai / A fehér rózsa

Egészen eddig nem sikerült ismeretséget kötnöm Jókai Mór műveivel, ennek oka számomra is rejtély, hiszen több könyve is a polcomon sorakozik. Azonban most egyszerre kettővel is közelebbi kapcsolatba kerültem.
Nem árt tudni rólam, hogy igen nagy mértékben érdeklődöm a török kultúra, illetve a valamikori Oszmán Birodalom iránt. Teljesen egyedinek tartom a színes, hangulatos és szinte mesébe illő keleti birodalom történetét. Így talán érthető, hogy minden egyes történet rajongással tölt el, melyben a török világ elevenedik meg a szemeim előtt. Nem volt ez másként ezzel a két történelmi ihletésű regénnyel sem.
A janicsárok végnapjai című regény valós történelmi alakokat elevenít meg, és valóban megtörtént eseményeket mesél el az olvasónak, miközben a történet nem nélkülözi a misztikus elemeket, az izgalmat, a kalandokat, a harci jeleneteket, a küzdelmet és a fondorlatokat sem.
A főhős, Ali Tepelenti janinai pasa, akinek nevével nem most találkoztam először, olvastam már róla Alexandre Dumas: Monte Cristo grófja című könyvében. Ám ennyire részletekbe menően csak itt vált ismeretessé a valódi személyisége és életének végső stádiuma. Hihetetlenül kegyetlen, számító, keményszívű és a végsőkig kitartó személyt tisztelhetünk benne, aki még a saját gyerekeinek sem kegyelmez, illetve a birodalom uralkodójával, a szultánnal is szembeszáll – nem véletlenül nevezték Janina Oroszlánjának -. Lényegében a kettejük között megnyilvánuló harc áll a történet középpontjában. Ez képezi a regény alapját, azonban az író még sok más személy történetét és nézőpontját is beleszövi a könyvbe. És éppen ettől válik érdekessé, valamint szerteágazóvá a történet. Élveztem a mű olvasását, sikerült visszarepítenie a török korba, és annyira felcsigázta az érdeklődésemet a történelmi személyek iránt, hogy Ali Tepelenti pasáról és II. Mahmud szultánról még néhány plusz információval is gazdagodott a tudásom az internet által. Azonban a történet sajnos nem esett a letehetetlen kategóriába, viszont abszolút nem bántam meg, hogy elolvastam, sőt!
A fehér rózsa című regény szintén valós történelmi személyekre és a múltban megtörtént eseményekre alapozza a történetet. A főhős, Halil Patrona a 18. század első felének neves török történelmi alakja, aki reformjaival kívánta megújítani az Oszmán Birodalmat és ebből kifolyólag egy hatalmas felkelés vezetője lett. A mű az ő és Gül-Bejáze szerelmi történetével kezdődik, majd több szál egybekapcsolódásával egy politikai és hatalmi viszálykodássá növi ki magát. A történet szép számban tartalmaz mohamedán szokásokat, a török kultúra egyes elemeit és mesemozzanatokat is, mindez pedig valóságossá teszi a regényt és valódi keleti légkört varázsol elénk. A mű eleje, a szerelmes pillanatok nagyon szépen voltak lefestve, az ezekkel kapcsolatos részeket élveztem legjobban, érdekes volt, ahogyan a történet végén újra a szerelem kerül előtérbe. A befejezés rendkívül szomorú, kiábrándító volt és keserű ízt hagyott maga után, azonban a tragédia bekövetkezését már előre borítékolni lehetett.
A két történet közül engem A fehér rózsa ragadott meg leginkább, ám valami mindkettőből hiányzott, talán a gördülékenység lehetett az, ezért is nem tudok maximális csillagot adni. Elfogultságom a török kultúra iránt megköveteli a tökéletességet.
Ami viszont nagyon tetszett mindkét műben, az író által használt ízes nyelvezet volt, végig úgy éreztem, hogy egy verset olvasok, a fennkölt stílus által éreztem a régi idők leheletét. Ez hatalmasat dobott a történeteken.
Ajánlom a könyvet minden történelem s legfőképpen az Oszmán Birodalom iránt érdeklődő olvasóknak. Egyedi élményben lesz részük, ha elmélyednek benne!:)

R_Kingaa>!

Tanuld meg azt, hogy utadból soha vissza ne fordulj, mert másfelől szerencsétlenségbe lépsz.

182. oldal, A fehér rózsa, 1. fejezet - A zsibárus

BMKata >!

[…] jól tudják ők, hogy arannyal és ezüsttel messzebbre és biztosabban célba lehet lőni, mint vassal és ónnal.

A fehér rózsa, 134. oldal

bgea>!

A balsors egy mérges eb, mely az után szalad, aki előle fut.

42. oldal Kossuth, 2010.

R_Kingaa>!

…bolond az, aki keresi azt a veszedelmet, mely nélkül ellehet.

180. oldal, A fehér rózsa, 1. fejezet - A zsibárus

BMKata>!

Mikor már olyan magasra ment a csillag, hogy feljebb többé nem mehet, és mikor már tudja, hogy innen csak lefelé lehet még esni!…

A fehér rózsa, 140. oldal

BMKata >!

A legszelídebb állat is merész lesz, ha fia van, még a galamb is megvadul, midőn fiait kikölté.

A fehér rózsa, 150. oldal

bgea>!

Nem bántam meg semmit. A nyúl elrágja a virágot, a keselyű elkapja a nyulat, a vadász ellövi a keselyűt,a vadászt levágja az oroszlán, és az oroszlánt megeszi a féreg. Földdé válik minden. Allah rendelte így. Mi vagyok én? Nagyobb féreg, mint a többi. Ki pöröl istennel?

15. oldal Kossuth 2010.