A ​fehér rózsa 34 csillagozás

Jókai Mór: A fehér rózsa Jókai Mór: A fehér rózsa Jókai Mór: A fehér rózsa Jókai Mór: A fehér rózsa

Halil Patrona és Gül-Bejáze szerelmének mesés-fordulatos története mögött valódi történelmi eseményei állnak. Halil Patrona a XVIII. század első felének nevezetes török történelmi alakja volt, aki személyes adottságai és az események összejátszása révén a hatalmas felkelés népvezére lett, s aki reformtervével akarta megújítani az alaposan elkorhadt szervezetű Törökországot. Ezt a történelmi eseményt idézte föl és színezte ki a hiteles török és általában mohamedán szokások, mesemozzanatok, adatok felhasználásával Jókai, megteremtvén ezt a szép, rövid lélegzetű regényt, amely egyszerre keleti színekből, hangulatokból szőtt mese és felemelkedő hőstörténet.

Eredeti megjelenés éve: 1854

Adamo Books, 2015
ISBN: 9789633874851
Adamo Books, 2015
ISBN: 9789633874868
Szépirodalmi, Budapest, 1980

SteelCurtain
Jókai Mór: A fehér rózsa

Egy janicsárlázadás krónikája Jókai interpretációban. Ha úgy tetszik, kosztümös kalandregény. Nem hinném, hogy a műfaj mai művelői között akadna olyan szerző, aki csak töredékével rendelkezik azoknak az ismereteknek, melyeket Jókai türelmesen beépített regényeibe. Igaz ezek a 19. századi korrekt ismeretek mára néha már megdohosodtak, s egyáltalán nem tűnnek már korrekteknek. A történet a rózsaszín lányregény és a realista kórházregény között pulzál, az utóbbi túlsúlyával. A szerelmi szál olyan illedelmes, hogy pornón nevelkedett utódaink talán már értelmezni sem tudják. A kórházregény rész kissé egyhangúan a műtőre koncentrál, ahol olykor a janicsárok, máskor meg az ellenfeleik kísérleteznek a krónikus szikehiány miatt új sebészeti eszközök – handzsár, pallos, stb. – alkalmazásával a korabeli Padisah SZTK által kizárólagosan finanszírozott fejamputáció során. Ma már lehetetlen kideríteni, hogy rosszindulatú pletyka, vagy valós események állnak e annak a legendának a hátterében, hogy ezeket a műtéteket az örök, megbonthatatlan török-magyar barátság jegyében még ma is az ősi magyar módszer jegyében, érzéstelenítés nélkül végzik.

pwz ISP
Jókai Mór: A fehér rózsa

Kellemes ezeregyéjszaka hangulata van az elejének. Jókai – szokás szerint – jól beleásta magát a témába. Érdekes „sztambuli-buli” ;) képek bontakoznak ki az olvasó előtt: milyen volt a császár-váltás és tényleg, ott nem számított a születési előjog, csak az, hogy mit tettek le a tettek mezején az asztalra az emberek. A történet alapja valós – és mivel Törökországban játszódik – éppen ezért nem happy end a vége…, de így hihetőbb. Ez a könyv viszont szinte igényli, hogy utána olvassuk el A janicsárok végnapjai-t! :)

Szédültnapraforgó
Jókai Mór: A fehér rózsa

Most már így a 6. Jókai könyv elolvasása után bátran kijelenthetem, hogy nem lesz a kedvenc íróm. Eddigi olvasásaim alapján a „virágos” könyvei (Börtön virága, A sárga rózsa) klasszisokkal jobban tetszettek – kevésbé voltak szárazak, inkább olvasmányosak, érdekesek – mint az egyéb regényei.
Ebben a regényben ugyan volt romantikus szál, de inkább a történelmi eseményekre, harcokra, politikára tevődött a hangsúly, amiért sokszor untam a regényt.
Azért pár idézetet ebből is kiemeltem – minden könyvben van, ami megfog :)

Biró_Krisztina
Jókai Mór: A fehér rózsa

Csodálatos keleti mese,az ezeregy éjszaka egy nagyon jól sikerült változata!!!!!

Jókai Mór: A fehér rózsa

Hát igen…tény,hogy nem ez a legjobb könyve Jókainak,de nem is mondanám rossznak. Már megfigyeltem,hogy általában a hosszabb írásait jobban szeretem. De ízlések és pofonok ugye. :) Jelen kötet hangulata rabul ejtett. Tetszettek a keleties párbeszédek,a megfogalmazás,a képek. Ezt mindig jól eltalálja az író. Korhű,érdekes regény A fehér rózsa. Egyébként jobban tetszett,mint A sárga rózsa,bár két teljesen különböző történet. (Eddig azt hittem,lehet összekapcsolódik a kettő,de tévedtem. Mondjuk már a borító is sokat sejtetett.)
Fogok még Jókait olvasni természetesen,mivel .

Nemo00
Jókai Mór: A fehér rózsa

Remek regény, csak túl rövid. Két nap alatt elolvastam.

Ibanez MP
Jókai Mór: A fehér rózsa

Nem lett volna rossz ez a kis történet, csak nagyon nehéz volt belerázódni és ott maradni, köszönhető a sok-sok török szónak-mondatnak (utána ott a fordítás, de akkor is), elég körülményes, korabeli szóhasználatnak. Persze ez akkoriban teljesen normális volt és kelendő, nem hibáztatható érte nagyon az író, bár A sárga rózsa ilyen szempontból sokkal gördülékenyebb volt (talán a magyar helyszín miatt is). A történet nem rossz, érdekes, fordulatos, romantika, történelem, árulás. Csak tényleg a „kaftán”, amibe öltöztetve lett, megnehezíti a szórakozást olvasás közben.

Gulo_gulo
Jókai Mór: A fehér rózsa

Szeretem Jókait, de nekem ez a regény (?) elnagyolt és követhetetlen már, ami a benne szereplők motivációit illeti. Tulajdonképpen érthető, mert novellának hosszú és túl összetett egy jól fejlett regényhez meg nincs elég hús a csonton, szóval ennyi telik tőle.

Citadella
Jókai Mór: A fehér rózsa

Halil Patrona janicsárvezér és Gűl-Bejáze tragikus szerelme, a hűség, a hitvesi szeretet és áldozatosság domborodik ki a kisregényben. A keleti világ hangulata elevenedik meg a mohamedán szokások, az álmok és anekdoták leírásával, a kultusz bemutatásával. A mesés, néhol már-már misztikus történetben ott van a valós történelmi események bemutatása, a török világ és a török élet ábrázolása is.
Bár ez a regénye kissé elnagyolt, nem épp a legjobb írása, mégis érdemes elolvasni, mert egy kedves mesét kapunk jutalmul, amelyből még új ismeretet is szerezhetünk.

Lunemorte MP

S ha én nem félek, mi szükség tinektek helyettem félni?

Lunemorte MP

Csak egy percig, csak egy pillanatig, csak ameddig egy hosszú csók tart, csak egy óráig, csak egy éjszakáig, csak egy álomig még.

Lunemorte MP

Ember reményei! A szellő rájok fuvall, és elenyésznek.

Szédültnapraforgó

…tudom, hogy az álom a legnagyobb öröm, mellyel Allah megajándékozta az embereket, mert az ébrenlét más embereké, csak az álom a miénk; ha jót álmodtál, örülsz, hogy jó volt; ha rosszat álmodtál, örülsz, hogy csak álom volt.

Lunemorte MP

Minden alszik már a boldogság termeiben, csak a szerelem van ébren.

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Lunemorte MP

Az én csillagom a te orcádon ragyog, s ha azt elfordítád tőlem: haljak meg akkor én.

Lunemorte MP

Adjatok a gyilkosok kezébe kést, a gyújtogatók kezébe kanócot. Menjenek ölni, gyújtogatni. Halálnak, siralomnak napja van ma.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Lunemorte MP

– Óh, uram, a tulipán minden évben kivirul egyszer, de ha az emberre ráhágtak, jass Allah, nem kel az fel többet.