A ​cigánybáró / Sárga rózsa 9 csillagozás

Unikornis, Budapest, 1993
Unikornis, Budapest

p_m_linda
Jókai Mór: A cigánybáró / Sárga rózsa

Sajnos én is azok közé tartozom, akik tévesen ítélték meg Jókait, A kőszívű ember fiai után. Két és fél évtizednek kellett eltelnie, hogy újra Jókait vegyek a kezembe, de akkor sem „önszántamból”. A jövő század regényét „becsületből” kezdtem el olvasni, és hatalmas meglepetést okozott (https://moly.hu/ertekelesek/2523541), majd karácsonykor a Melyiket a kilenc közül? című elbeszélése került a kezembe. A véleményem ezek után gyökeresen megváltozott: Jókai nemhogy nem unalmas, de kifejezetten szórakoztat. Aztán itt A cigánybáró, amiben egyenest egy népmese közepébe csöppenünk, népmesébe illő szereplőkkel és tipikus népmesei fordulatokkal. Nagyon tetszett a történet, és az, ahogyan Jókai elmeséli. A Sárga rózsa hortobágyi szerelmi háromszögéből szép, romantikus történet is kisülhetett volna spoiler. Tetszett a hortobágyi táj, a gulya, a ménes bemutatása; bár azt mondják, Jókai inkább elképzelte, mint ismerte ezeket, engem mégis lenyűgözött leírásukkal. A Belladonna mérgezés leírása pedig az egyik kedvenc részem lett.

Jókai Mór: A cigánybáró / Sárga rózsa

A Sárga rózsával kezdtem, ami kicsit vontatott volt, de ez persze jól lefestette a puszta hangulatát. Aki azért nem szereti Jókait, mert milyen hosszúak a leírások, annak ezt a könyvet nem ajánlom.
A cigánybáró viszont nagyon izgalmas és vicces volt, nagyon élveztem. Egészen más, mint a Szaffi, van benne árulás, gyilok, nem gyerekfilmbe való fordulatok. Ez nekem az igazi romantikus Jókai.

Lahara ISP
Jókai Mór: A cigánybáró / Sárga rózsa

Egy nyári napon – vagy tán kettőn? – olvastam el. Volt persze előzmény, tudtam, miről szól, hiszen egyik kedvenc rajzfilmem volt régen a Szaffi. Persze más, más. És féltem is tőle, maradandó élmény lett a Kőszívű. Szerencsére ez nem olyan. És Jókai sem mentes a humortól, ami nagy pozitívum.
A sárga rózsára szintén csak jót tudok mondani. És szép új szót is tanultam, árvatőzeg, manapság inkább tehénlepény néven emlegetik.

dtk8 P

– Németül is meg kell tanulni? – kapá fel a szót. – Ezt már szeretem. Semmit sem óhajtok olyan nagyon, mint németül tudni. Ezért meg is fizetek professzor Pumpernickel uramnak; mindennapra kap tőlem egy aranyat. Hogy mondják németül, hogy „csókolom a kezét az asszonynak”.
– Küsse die Hand, Madame.
– Kiszti hand, madame!

dtk8 P

A ló mindig eszik. Azt mondják diákos emberek, hogy még Jupiter átkozta meg a lovat, mikor Minerva megteremtette, azzal az átokkal, hogy mindig egyék, soha jól ne lakjék.

Kapcsolódó szócikkek:
Lizi90

– Nos, hát tudja-e már kegyelmed a feladott penzumaimat? – kérdé professzori aszaltszilva komolysággal Meister Pumpernickel a tanítványát.
– Mit? A kend penzumait? Az egész rongyos könyvet megtanultam. Mi az egy magyarnak? Elteheti!

57. oldal, A báróság hétféle próbái (Unikornis, 1993)

Lizi90

A falu végén a disznópásztortól megkérdezte, merre van Sugovic? Az megmagyarázta neki, hogy amerre a legtöbb disznótúrás van: nem tévesztheti azt el. A szag után odatalálhat.
– Nincs olyan illat a világon, mint a jó friss sertésállás zamatja.

38. oldal, Az eladó lány (Unikornis, 1993)

Lizi90

Abban az időben volt „cigány nemzet” is. Úgy hítták. Egy egész nemzet volt. Hogy milyen nagy lehetett, azt ki lehet venni abból, hogy évenkint 2000 forint „Toleránctaxát” fizetett a királynak. – Mikor a nagy Szavojai Jenő herceg a temesvári kapituláció feltételeit aláírta, amidőn a „kurucok”-ról csak ily megvetőleg nyilatkozék: „la canaglia pou andare, dove vuole” (a söpredék mehet, amerre akar), addig a „cigány nemzet”-nek megengedi, hogy idebenn maradhat az országban. Később szabadalmat kapnak a bányamívelésre és a kohászatra. És ez természetes. A cigány nem hadakozó nép. Ha szeretné a háborút, nem bujdosott volna el a hazájából világtalan világgá. Lehet neki parancsolni – fölvesz minden tréfát, gorombaságot. Ami olyan munka, hogy senkinek sem tetszik, az mind a cigányra vár. Aztán tud alkalmazkodni. Akinek a határában lakik, annak a vallását tartja, voltaképpen pedig mind valamennyinek hátat fordít, s hisz a maga boszorkányaiban, s megkeresztelt gyermekeit a pattogó tűz fölött avatja föl régi pogány szertartásai szerint. Bátran beszél a világ folyásáról, tudja jól, hogy az ő nyelvét nem érti semmi idegen, s közötte nincs kém, sem áruló.

77. oldal, A Szaffi kincsei (Unikornis, 1993)