"Jókai Anna- többek között Kossuth-díjas, Prima Primissima-díjas, Magyar Örökség-díjas író – új életműsorozatának ötödik könyve a Jákob lajtorjája című regény 1982. évi első megjelenésekor – nagysikerű korkritikai olvasmányként -egy korszakváltó írói fordulat igényének bejelentése is volt. Jókai Anna ebben a regényben kezdi kidolgozni nagy írói programjának, a spirituális realizmusnak az esztétikáját. Maga a mű címe is árulkodik erről: szellem és anyag, lélek és test egymástól elválaszthatatlan, együttes jelenlétének jelképe – a magasságot a mélységgel összekötő – Jákob lajtorjája. A regény „szellemi szereplői” állandó jelenlétükkel, kommentárjaikkal testesítik meg ezt a kapcsolatot. Megszólalásaik nem vezetik, hanem követik a főszereplők sorsának formálódását, értelmezéseik mégis a főhősök gondolataiból, intuícióiból sugározódnak ki. Hármasságuk az emberi lélekben visszatükröződő szellemi hármasságot képezi le: a Szikrázó, a Sugárzó és a Villogó szimbolikus alakok (angyali,… (tovább)
Jákob lajtorjája 30 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1982
Enciklopédia 1
Kedvencelte 7
Most olvassa 3
Várólistára tette 20
Kívánságlistára tette 8
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Ütött ez a regény. Ismét meggyőződhettem róla, hogy nem ok nélkül szeretem Jókai Anna regényeit.
Adott két nem épp rokonszenves főszereplő , gyerekek , rokonok és rengeteg érzelem és szenvedély. Hajnal és Kornél két önző ember párkapcsolata a fő téma és lelki harcuk egymással és a világgal,
Ha nem is mostanság íródott a regény, a téma ma is megállja a helyét.


Emberi színjáték. „Ehhez nem kell jelmez. Sem festék. Sem kellék. Sem függöny.”
Nehéz méltatni, hogy miért is olyan jó ez a mű. Nagyon belül szólít meg; az éteri színtől eltekintve voltaképpen egyszerűen, és mégis összetetten. Talán pontosan ebben rejlik az ereje: nehéz földszagú realitás, mely a magasabb, tisztább, légiesebb létet keresi.
Főszerepben az emberpár, akik mindenképpen társak, de mégse. Mert a héja-nász. Nem. Még korai a találkozás. Felfelé, a mennybe nem visz létra. Lefelé sem, oda zuhanni lehet. Az emelkedéshez ki kell küzdeni, rá kell találni, meg kell tanulni az utat.
Ha valaki érti, akkor szereti.
„Sajátos költői létértelmezés”


Olvastam, amikor időm és fáradtságom engedte, végig bizakodva abban, hogy nem csak úgy elszáll a főszereplők élete, de ez a könyv nem a happy endről szól. Egy olvasó (PM), a megjegyzése alapján, kicsit meg is halt az olvasása közben… meg tudom érteni. A regény stílusa, szerkezete is figyelemre méltó. A nemrégiben olvasott Napok társának is éreztem ezt a művet; életélmény szempontjából mindenképp. Éli az ember az életét, az idő halad, és az egy esélyt – úgy tűnik – nem jól használja ki… Mennyivel értékesebbek ezek az írások, mint a csak cselekményből álló mondanivaló nélküli kiadványok. Egy sor jó könyv (Ulickaja azonos című kiváló regénye) után ez is jó volt! Eddig 3 másik regényét olvastam Jókai Annának, és mind tetszett… van még a könyvespolcon!
Népszerű idézetek




Van, aki a tükörbe néz és kibírja. Van, aki a tükröt töri össze. Van, aki a látványtól önmagát. És akad, akinek tükrét az Ő irgalma letakarja … (65.old)
A tét emelkedett. Aki járja a hágcsót a huzatos létben, nyeresége lesz, ha jobbjával kapaszkodva baljában másokat emelni marad erő, lába pedig senkit nem taszít lejjebb … (408.old)




Talán lesz majd reggel, amikor úgy érzi: érdemes a pizsamát levetni. S ez a furcsa szorongás – teljesen új –, talán ez is véget ér: hogy nincs már semmi. Hogy minden, aminek színe és illata volt, odahervadt, beszáradt a múlttal.
392. oldal (Szépirodalmi, 1982)




Megbecsülés nélkül még csak elvegetál az ember, de önbecsülés nélkül jobb, ha fölköti magát!
Hasonló könyvek címkék alapján
- Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: Bezzeg az én időmben 95% ·
Összehasonlítás - Rejtő Jenő (P. Howard): Az elátkozott part / A három testőr Afrikában 97% ·
Összehasonlítás - Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő 93% ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: Négyen meg a Béka 94% ·
Összehasonlítás - Rejtő Jenő (P. Howard): A három testőr Afrikában 93% ·
Összehasonlítás - Padisák Mihály: Gyalog Juli 97% ·
Összehasonlítás - Hamvas Béla: Karnevál 93% ·
Összehasonlítás - Kosztolányi Dezső: Pacsirta / Aranysárkány ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Disznótor 92% ·
Összehasonlítás