Az ​ifjú halász és a tó 3 csillagozás

Összegyűjtött novellák
Jókai Anna: Az ifjú halász és a tó

Kiemelkedő ​prózaírónk összegyűjtött novelláit, egy életműsorozat első kötetét tartja kezében az olvasó. Hatvannégy írást – a legkorábbi 1965-ben keletkezett, a legutóbbi 1984-ben. Amilyen rendhagyó volt Jókai Anna indulása – a változatos életpálya után viharos sikerrel robbant be a magyar irodalomba –, későbbi köteteivel is újabb és újabb meglepetést okoz olvasóinak és kritikusainak. Szuverén alkotó. Nem térítették el a konvenciók, a biztos sikert ígérő megoldások, és e két évtized termésével szembesülve az is világosan kiderül, hogy noha hősei magukon viselik a kor lenyomatát, sohasem a „politika” határozta meg sorsukat. „Novelláim nagy részét olyan figura- és magatartásmodellek indították el, amelyek számomra és a mű számára az illúziók csődjét bizonyították” – mondta 1972-ben egy interjúban. Valóban, a sűrű anyagban vergődő, jobbra vágyó, magasabbra törő szegény kis emberkék világa nevetésre, de még mosolyra sem adott okot. Jókai Anna pedig nagyon érzékeny a szenvedés bármilyen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1992

Szépirodalmi, Budapest, 1992

fióka >!

Jókai Anna: Az ifjú halász és a tó Összegyűjtött novellák

Mindegyiket ismerem már a későbbi, gyűjteményes novelláskötetéből (monstruózus könyv, ám jó). A háromnegyedéig nagyon jók voltak, Jókai Anna valóban rendkívül érzékeny minden szenvedés iránt és tökéletesen képezi le ezeket különböző helyszíneken, emberekkel, szituációkban, néha már túl tökéletesen. Sokszor nem jó olvasni. A végére került novellákat gyengébbnek találom, furcsák is picit, kicsit kiszakadnak, kilógnak a jókaiannás világból. Amit nagyon szeretek, az a kor és a környezet (néha csak a feltételezett környezet) tökéletes érzékeltetése különösebb szájbarágó eszközök nélkül.

Jókai Anna: Az ifjú halász és a tó Összegyűjtött novellák

Sok volt ez így egyben. A napi novellaolvasós kihíváshoz kezdtem el, de néha annyira beleuntam, megcsömörlöttem tőle, hogy muszáj volt időnként félretenni és mást olvasni. Bevallom: nem nagyon olvastam tőle eddig, mert nem tetszett a stílusa. Olyan kopogósnak, keményen lehangolónak, rideg-merevnek éreztem mindig is, és ez a véleményem most se sokat változott. Egy-két novella nagyon tetszett és a vége felé ahogy rövidültek az írások, mintha a szarkasztikus oldalát is jobban megmutatta volna, merte provokálóan górcső alá venni az egyháziak viselkedését, nézeteit, de az épp aktuális kormány ideológiáját is. Nekem ezek maradtak meg leginkább azok után, hogy most fél éves távlatból próbálom felidézni őket. Minden bizonnyal azért, mert az említett kihíváshoz kéthetente beszámolót is kellett írni, s kedvenceket választani, hát már akkor megkínlódtam vele, hogy melyik miért is… Például ezek: Jöjjön Lilliputba!, Soror Dolorosa, Ítélet, Türelem, A király legrégibb ruhája,

Jenessa>!

Jókai Anna: Az ifjú halász és a tó Összegyűjtött novellák

Most találkoztam először Jókai Anna műveivel, és őszintén bevallom, ha nem így egyben, egymás után, nap mint nap olvasom őket, akkor biztos jobban tetszettek volna. A legtöbb novella jó hosszú volt az amúgy is fáradt fejemnek, tükrözte a valóságot, pont amitől úgymond „menekülni” akartam, így nem épp a legjobb napjaimban talált meg ez a novelláskötet.
De Jókai Anna egy nagyon jó író, az elején még sikerült lekötnie, de valahogy a vége felé szinte teljesen elvesztett, de valószínűleg ez csak a fáradtságom miatt volt. Tetszett a kor és ahol játszódtak a történetek, mindegyik egy a világ egy-egy más pontját mutatta be. Talán egyszer majd újraolvasom, de akkor majd egy kevésbé rohanós időszakban.

Kek P>!

Félelmetes a nők emlékezete. A táskájukhoz hasonló: ami egyszer belehullott, ott marad, minden megvan az alján, s mindig vele borul a többi, ha egyet-egyet kiemelnek.

160. oldal, Szeretteink, szerelmeink

Kek P>!

Az úttörőket minden év végén kiviszik Ilonka nénihez. Ilonka néni azt hiszi, ez jutalom az úttörőknek, az úttörők azt hiszik, ez jutalom Ilonka néninek. Persze, mindkét fél megérdemli a jutalmat: a gyerekek kibírtak egy újabb évet az iskolában, Ilonka néni egy újabb évet a szociális otthonban. Különben is, remek dolog jót kapni úgy, hogy közben azt képzelhetjük, mi vagyunk az adakozók.

52. oldal, Nincsen rózsa tövis nélkül.

Kek P>!

– Láttam a könyvszekrényét – mondta Zsuzsanna, szintén szűk családi körben –, olyan szomorú lettem. Rosszabb, mint az üres polc.

179. oldal, Ne mondd meg!

Kek P>!

Elnézték neki, az irodalom szakosokban mindig lappang valamilyen neurózis.

38. oldal, Selyem Izabella

Kek P>!

A férfi turistaútlevéllel utazott, Budapestről Bécsen át, Itáliába. Úgy is mondhatta volna: Olaszország. De ő Itáliát mondott. A többiek menjenek csak Olaszországba. Neki ez a föld Itália.
Mindent beleképzelt ebbe a dallamos szóba, az i és az a közé. Mindent.

99. oldal, Közös út

Kek P>!

Mert neve csak otthon van. Kelemen János. Otthon, igen. Pedig hát otthon sem nagyfőnök. Könyvesbolti eladó, a nyomtatott papír bolondja, minden új könyvet megszagol, szétnyitja a közepén, és beleszagol, ez a legjobb szag, a nyomtatott betűk szaga, a világon. És az emberek jönnek, kérdeznek, vitatkoznak: – Mi az ön véleménye? – Vélemény, istenem…!

293. oldal, A határ

Kek P>!

… a lelkesedést megfojtotta a tehetetlenségből fakadó pánik.

328. oldal, M. M.

Kek P>!

Mindig vannak aktuális üldözöttek.

358. oldal, Egyetértés

Kek P>!

A valóság már régen túlszárnyalta a meséket. Éppen csak a hirtelen átváltozás történik fordítva. A sorrend: szépből lesz a rút. Működik a negatív csoda. Tündérrel fekszel, varanggyal ébredsz. Hőst sejtesz a sisakrostély mögött, aztán élsz-éldegélsz a fekete disznóval. Virágos rétre heversz – feneketlen tó nyel el. Gyémánthegyre kapaszkodsz, üveghegyre érsz fel. Táltoson indulsz csatába, súlyod alatt gebe roskad össze. Kardot rántasz, és csenevész vesszővel védekezel. Zengő aranyerdő, bongó ezüsterdő, kongó vaserdő, amerre terelik utadat. A terített asztalka előtted kiürül egyetlen csettintésre, az ajtó jelszóra bezárul. Csücsülsz a világfa tetején, amíg ez vagy az a szél oda nem ken az agyagos talajra. Életed van? Egy intés, két legyintés: már éltedben eltemetnek. A kivétel – akár a mesében a tragikus vég – ritka. Mégis a kivétel a tét, amiért a történetet a szereplők érdemesnek vélik lejátszani.
[…]
Az igazság csak a mesében kikezdhetetlen. A valóságban öreganyámat öreganyámnak szólongatni, nem éppen szerencse. Fele országot remélni, ha az egészet megmentetted is, balga ábránd. A vándorlegény nemigen kíván holmi nyafka királylány rokolyaszegélyén megtanyázni; a legifjabb királyfi és az árva szolgáló sose táncol egyazon bálon. A szörnyetegeket hivatalosan beiktatták, ujjat húzni velük nem szenzáció. Bajnoki tornán előre eldől, kié a csipkés keszkenő. Burkus király illemet tanult, nem ölt már juhászruhát. Úr és szolga ehet ugyan egyformán gazdag lakomát – de hogy külön tálból, az szigorú szabály.

202-203. oldal, A bölcs bíró esete

Kek P>!

– Itt szárnyalt művészete éteri magasba.
– No igen… ezek a hodályok… Volt hely szárnyalnia. Te is megszoktad, hogy éjjel-nappal nyekereg a vonóval.
– Élvezettel hallgattam. Kifejezett élvezettel.
– Később. Talán később – folytatta Klári lendülettel. – De eleinte nyafogtál. Legalább hegedülne, azt mondtad. A hegedű nem brummog olyan ijesztő mélyen, és nem sérti föl a bútorokat, mint az a kurva cselló…

189. oldal, Tiszta vizet a pohárba