A ​Seal nem felejt 3 csillagozás

John Weisman – Richard Marcinko: A Seal nem felejt

Marcinko, a Hétpróbás Kommandós különleges megbízást kap: Moszkvába kell utaznia és kiderítenie, miért ölték meg az amerikai katonai attasét, régi jó barátját és egykori bajtársát. A szálak az orosz maffiához vezetnek és Marcinko már tudja, ki a tettes, ő azonban már soha többet nem fog beszélni. Nyomozása során rálép egynéhány orosz politikus lábára is, akik összefonódtak a maffiával. Úgyhogy már veheti is a kalapját és mehet vissza Washingtonba.
Hazaérve tapasztalnia kell, hogy nemkívánatos személy lett. A Hétpróbás azonban nem érdemelné meg a nevét, ha ezen a ponton feladná.
Hamarosan rájön, hogy barátja halála összefügg a NATO több európai műveletével és egy sor titokzatos közel-keleti szállítmánnyal. Feltárja az igazságot és azután kész leszámolni ellenfeleivel. A megtorlás irtózatos lesz…

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsiker JLX

JLX, Budapest, 2001
374 oldal · ISBN: 9638589892 · Fordította: Vadász Gyula

lolajos>!
John Weisman – Richard Marcinko: A Seal nem felejt

Ha egy olyan könyvet értékelsz, amit előtted még senki, előzetes kételyeid ébredhetnek a könyv minősége körül. De olvasás közben volt egy pont, amikor egy le Carré regény jött elő: a nyugati főhős Moszkvában keveredik kontaktusba a poszt-szovjet alvilággal és rendvédelmi szervekkel, egy bárban találkozik valamelyik aktuális keresztapával, akciózik a városban, e sajátos city tour közben kiselőadásokat tart az orosz nyelvről, szlengről, lélekről. Ebben az összehasonlításban Marcinko könyve egyáltalán nem múlja alul a híres szerzőjét.

Sőt több annyiban, hogy még gyilkosságokba torkolló fegyveres bevetéseket is naturalista precizitással leír, tengerészgyalogosok trágár megnyilvánulásaitól sem kímélve bennünket. Megtudjuk, hogy a filmektől eltérően valóságosan hogyan kell őrzött épületbe behatolni, bizonyítékok után kutatni stb. Ha azt nézzük, hogy Marcinko maga is igazi bevetések részese, parancsnoka (egyebek közt ő alapította korábban a bin Ladent kiiktató különleges egységet), a hitelességben nem lehet hiány.

De hát ő nem Annapolisban, atomtengeralattjárós Akadémián tanult. Így leírt olyan hülyeséget, hogy az urán dúsításával lehet plutóniumot készíteni (a rossz hírem az, hogy így csak dúsított és szegényített uránt lehet készíteni, a plutónium reaktorban keletkezik magátalakulással). Van más nukleáris humbug is a könyven, pl. a forró freon.

A történetszövés amúgy kiváló. Amit Moszkvához írtam (városi mozgások, akciók, nyelv, szleng), az majdnem megismétlődik később Párizsban és Izraelben. A tárgylás stílusa visszaadja a katonák durva bunkóságát és kifinomult speciális képességeit, a politikusok sz@rkeveréseit.

Pdf-ként olvastam notebookról, telefonról és sajnos a szkennelési hibák tömege nem volt kigyomlálva. Néha ókumlálni kell, mi is lehetett a nyomtatott változatban, de a végére hozzászoktam.

Szereted ezt a kommandós-terroristás-hírszerzős-kémelhárítós témát? Tetszeni fog!

lolajos>!

– A szokásos saláta teszt volt – szólt Avi.
– Hogy micsoda?
– A srác azt kérdezte, mit teszek a salátámba. Megmondtam neki.
– Na és?
Ugyanazzal a lesújtó pillantással nézett rám, mint a haditengerészeti bázison a kiképzőtisztek az újoncokra, akik hülyébbnél hülyébb kérdéseket tettek fel.
– Dick, ha maronita vagy, akkor a paradicsom szót úgy ejted ki: benadura. Ha drúz vagy nagy valószínűséggel másképp mondod: bendura. Ha pedig palesztin vagy, akkor azt mondod: banánra.
– Igen? És akkor mi van?
– Nos hát, ha ezen a vidéken rosszul ejted ki, akkor… hogyishívják… szóval megdöglesz. – Nagyot zökkentünk, mikor egy jókora lukba hajtottunk az úton.
– És ahogy ez a fiatal UCLA trikós srác beszélt, kezében az AK-val, abból nyilvánvaló volt, hogy azok a srácok dél-libanoni palesztinok. Úgy hogy a Nabetiyeh akcentussal beszéltem.

29. oldal, 4. fejezet (JLX, 2001)

Havasi_Máté I>!

Tudjátok barátaim, engem már gyakran megvádoltak azzal, hogy törvénytelen eszközökkel vezetem akcióimat. Konkrétan anélkül, hogy engedélyt kapnék feletteseimtől a cselekvésre. De jómagam és embereim ezzel a módszerrel maradtunk életben, így zavartuk össze ellenségeinket és így lettem igazán sikeres harcos.

Havasi_Máté I>!

Külön-külön és nagy csöndben érkeztünk meg találkozóhelyünkre, egy elhagyatott mellékutcában, két háztömbnyire a Dosztojevszkij-háztól, olyan hajnali negyed négykor. Na igen, ez az a hely, ahol a Bűn és bűnhődés íródott. Úgy gondoltam, ez most épp aktuális téma: mert egyébiránt úgy terveztem, hogy néhány percen belül mindkettőre sor kerül.

Havasi_Máté I>!

A hazafiság olyan valami, melyről manapság már nem sok szó esik. Pedig beszélnünk kellene róla, mert nagyszerű dolog. Hallgassatok hát ide. Esküt tettem, mikor beléptem a haditengerészethez. Felemeltem a jobb kezem és megesküdtem, hogy óvom és védelmezem ezt az országot. Az eskü pedig számomra szent. Szent, mert mindazok vérével íródott (és íródik ma is) akik életüket adták ezért, hogy megvédjék drága szabadságunkat.
Szóval egy nagy faszt… olyan nincs, hogy eláruljam a harcosokat, akik életüket adták az Egyesült Államok védelmében. Sem szóval, sem tettel… még gondolatban sem. Nevezhetitek ezt akár vak kötelességtudatnak, akár régimódi hazafiságnak, vagy aminek akarjátok. De számomra ez életem egyik értelme.

Havasi_Máté I>!

Van egy jó pár dolog, amit az autós üldözésekről el kell mondanom, mielőtt egyáltalán sor kerülne rá, mert akkor majd túlságosan elfoglalt leszek ahhoz, hogy beszéljek. Mindenekelőtt a hollywoodi filmekben látható autós üldözésektől eltérően – ahogy például az igen hatásos James Bond filmekben látható – az elv az, hogy ne törjük össze a kocsit.
A játék a lökhárítók és sárvédők összeütközésével, ahogy azt a filmekben látjuk, a valóságban igen ártalmas lehet az egészségre, profi dublőrök nélkül, ha a felvétel élesben megy és csak egyszer, az üldözők pedig tényleg ki akarnak csinálni és igazi golyókkal lövöldöznek. Ami pedig a dolog többi részét illeti, az ilyen hatásvadász jelenetek, mint a sárvédők és az ajtók összeroncsolása, átugratás az úttorlaszokon és a kocsi megsemmisítésének egyéb válogatott formái, mint rossz Dzsudzsu a valós világban. Merthogy a kocsi elvesztése azt jelenti, nincs mivel menekülnöd és a rosszfiúk lecsapnak rád.
Na, ennyit a valóságról, szemben a fantáziával. A következő mondandóm tényleg megmentheti az életeteket olyan helyzetekben, mint amilyenben most én vagyok, úgyhogy figyeljetek. Bármilyen autós üldözés során fontosabb arra koncentrálni, mi történik előttetek, mint arra, ami mögöttetek folyik. Le se szarjátok azokat a seggfejetek, akik üldöznek titeket, mert vagy a nyomotokban maradnak, vagy nem. Ez már az ő gondjuk. Persze nem azt mondom, hogy soha ügyet se vessetek rájuk. Hát persze, hogy figyelni kell az üldözőket – és nem csak úgy hébe-hóba. De ha arra vesztegetitek az időtöket, hogy folyton a visszapillantó tükröt bámuljátok, akkor az előttetek történő eseményekre való reagálás ideje ugyancsak lerövidül és az egész kaland valószínűleg balesettel végződik.

Havasi_Máté I>!

Tudjátok, a különleges hadviselésben az a legjobb, hogy olcsón is meg lehet csinálni. Nem kell hozzá egy csomó bonyolult technika. Elég egy kis, elszánt és végzetes csapat, mely hajlandó akár átmenni a falon és megölni az ellenséget minden lehetséges eszközzel.