Gyógyulás ​a gyászból 18 csillagozás

John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Életünk természetes velejárója a gyász, amit haláleset vagy más súlyos veszteség után megélünk, legyen az sorsforduló, válás, egy barátság megszakadása, a vállalkozás, a munkahely elvesztése.
Életünk során megtanuljuk, mit kell tennünk, hogy megszerezzük magunknak, amit szeretnénk. Mit kezdjünk azonban a gyásszal? A fájdalommal, a bűntudattal, a csalódottsággal, a dühvel, a beteljesületlen kapcsolattal, az összetört szívvel és álmokkal?
Ez a világszerte nagy sikerű könyv a szerzők több mint harminc éves tapasztalatából merítve, és személyes példákon keresztül mutat be egy olyan egyszerű és bárki által végezhető módszert, amely százezreknek segített megbékülni a történtekkel, enyhüléshez jutni a fájdalomban és visszanyerni az erőt és képességet az örömteli élethez.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Zafír Press, Budapest, 2011
190 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155005190 · Fordította: Herke Dahlgren Andrea

Elizabeth-Kübler Ross

Amrita I>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból Hogyan dolgozzuk fel szeretteink halálát, a válást és más fájdalmas veszteségeket?

Nagyon szeretem az ilyen foglalkoztató könyveket, és segített rálátni a saját helyzetemre. Mindent és tökéletesen nem oldott meg, de én abban hiszek, hogy ezt egy terapeutával vagy csoportban lehetséges még hatékonyabban segíteni. Szóval az, hogy egy könyv segítségével egyedül feladatokkal ekkorát tudtam haladni, az bőven túlteljesíti az elvárásaimat. Amit pedig feladatként a könyvből elvégeztem, azt tovább tudom vinni a terapeutámhoz, akivel tudok rajta dolgozni.
Csak biztatni tudom a pszichológus szerzőket, hogy hasonló, interaktív felnőtt játszókönyveket készítsenek, más nehéz témákban is, asszertív kommunikációból például nagyon tudnék értékelni hasonlót és művészetterápia témában is. Szóval én nagyon szerettem, és köszönöm a kölcsönadás @graphoman és a szállítás @Zonyika Ha nem baj, még magamnál tartanám egy kicsit, mert az anyukámmal is szeretném elolvastatni.

Csokiskeksz>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Az eleje nagyon jó volt, de ez is érdekes,mert csak azt láttam leírva amit érzek.
A feldolgozás, és a feladatok része tőlem távol állnak.

perecek>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Ez a könyv egy gyászfeldolgozó kurzusnak a része, amit két évvel ezelőtt, magam is kipróbáltam. Azóta, ha veszteség ér, elkezdek levelet írni :-).

Thegreensophia>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Az egyik legjobb könyv ebben a témában!

clarisssa P>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Pár hét különbséggel ketten is a kezembe adták ezt a könyvet, így hát azt gondoltam, ez már nem lehet véletlen. Áttanulmányoztam figyelmesen, és bár nem minden ponton tudtam teljesen azonosulni a leírt módszerrel, mégis azt tervezem, hogy egyszer majd újra előveszem és a feladatokat is végig fogom csinálni belőle. Szerintem nagyon sokat segíthetnek, de a siker alapja nem valami misztikus csoda-technika vagy hókusz-pókusz, netán új felfedezés… Nem, nagyon egyszerű dolgokra van csak szükség a szerzők szerint a veszteség feldolgozásához. A probléma inkább bennünk van, a mai átlagemberekben, és szerintem a módszer sikere és hírneve is pontosan ennek a „kijavításán” alapul: azon, hogy zárkózottak vagyunk és magányosak, magunkba fojtva érzéseinket próbálunk kifelé erősnek látszani. A szerzőpáros azonban leül melléd, megfogja a kezed, megnyílik előtted és megnyílásra biztat, közös munkára hív. Ha pedig velük tartasz, az a gyógyulás megkezdésében már önmagában is egy hatalmas lépés…

Galambdúc>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Ígéretes és hatékony módszert kínál ez a könyv a veszteségek (nemcsak halál) feldolgozására, és jó, hogy már hazánkban is ki lehet próbálni, igaz, Szegedig kell utazni érte. Aki ezt nem teheti meg, a könyv is segíthet: nagyon világosan írja le a gyászfeldolgozás lépéseit, s bár én nem minden felvetésével értek egyet, ajánlom, ha valakinek pont ilyesmire lenne szüksége.

Morn>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Régóta érdekelt a könyvhöz kapcsolódó képzés, de olyan rettenetesen sokba kerül (tudom-tudom, élethosszig tartó szupervízió), hogy nem látom magam előtt, hogy valaha is megengedhetem majd magamnak. A könyv viszont szerencsére nem ahhoz van mérve, így betekintést nyertem a módszerbe.
Ez önsegítő könyv, így ahhoz többször ismétel, kicsit szájbarágós. A sok példa viszont hasznos, főleg, hogy nem csak halálesettel kapcsolatban példálóznak és javasolják a gyakorlatokat. Elvégre minden veszteség gyászmunkával jár.
Hasznosnak tűnik, de jómagam nem próbáltam ki a gyakorlatokat. Viszont látom, miért is működhet és lehet sikere ennek a módszernek. A kapcsolat maga a lényeg, ami az elvesztetthez köt, és ezen keresztül lehetséges meggyógyulnunk is. Ehhez viszont nagy erő és bátorság kell, vagy ahogy ők is javasolják, egy partner, akivel együtt, egymást segítve lehet átdolgozni fájdalmas veszteségeinket.

asztika>!
John W. James – Russel Friedman: Gyógyulás a gyászból

Nagyon örülök, hogy elém került ez a könyv és a módszertan, amit leír. Több gyászfeldolgozást segítő képzésen vettem már részt, de ezekhez képest is sok újat és mást adott ez a könyv. Önmagában az olvasás is sok megértést, segítséget adhat, de úgy gondolom, hogy a hatásosságához kell, hogy egy partnerrel végezze a gyászoló a feladatokat. Megtapasztalhattam, hogy mennyire sok érzelmet mozgat meg egy-egy feladat elvégzése, aztán azt, hogy még ehhez képest mennyire más érzés és mennyivel több megkönnyebbülést ad az, ha egy hallgató félnek egy biztonságos közegben olvashatom fel.Van jelentősége, így ha valaki kifejezetten saját gyásza, vesztesége feldolgozásához használná, akkor érdemes a könyvben leírtak szerint partnert keresni hozzá. Nemcsak haláleset feldolgozásában használható, meghiúsult vágyak, álmok, félresiklott kapcsolatok, tervek is nagyon jól átdolgozhatók a feladatokkal.

dtk8>!

A legtöbb vigasztaló megjegyzés, amit egy gyászoló hall, értelmileg tökéletesen helyes, de érzelmileg gyakran negatív hatású. Ennek az ellentmondásos helyzetnek egyenes következményeként a gyászoló egyre zavarodottabb és frusztráltabb lesz, az értelme követi a mondottak helyességét, de a szíve még jobban sajog, és ez a meghasonlottság gyakran érzelmi elszigeteltséghez vezet.

26–27. oldal (Zafír, 2011)

dtk8>!

A gyásszal kapcsolatban nincsenek kőbe vésett tények. Nincs egyetlen gyászreakció sem, ami annyira általános, hogy mindenkire, vagy akár legtöbbünkre érvényes lenne. Csak egyetlen megcáfolhatatlan igazság létezik a gyásszal kapcsolatban: minden gyász egyedi, mert minden ember egyedi.

35. oldal (Zafír, 2011)

dtk8>!

A gyász olyan, egymásnak ellentmondó érzelmek csoportja, amelyet valamilyen ismerős viselkedésminta vége vagy megváltozása okoz. Így az emberekhez, helyekhez, eseményekhez fűződő bármilyen kapcsolatunk bármilyen változása előidézheti a gyásznak nevezett érzést.

115. oldal (Zafír, 2011)

dtk8>!

John, Russel és talán sokan közületek is sok-sok tévhittel vágott neki az életnek. Ezekből eddig hatot azonosítottunk:

1. Ne légy szomorú!
    2. Pótold a hiányt!
    3. Gyászolj egyedül!
    4. Az idő mindent megold.
    5. Légy erős!
    6. Foglald el magad!

Ezek közül az elképzelések közül egyik sem segít bennünket megtalálni, és feldolgozni mindazokat az érzelmeket, amik minden kapcsolatban létrejönnek és a veszteség okán sérülnek.

57. oldal (Zafír, 2011)

morcos>!

Mi teszi tönkre a pikniket? Az eső vagy ahogy az eső iránt érzünk? Ez egy ravasz kérdés, és a válasz: mindkettő. Az eső valóban tönkreteszi a pikniket, viszont semmit nem tehetünk ellene, csak az esőre adott reakciónkkal tudunk mit kezdeni.

85. oldal (Zafír Press, 2014)

morcos>!

Bármi is a veszteséged: halál, válás vagy fájdalmas eltávolodás valakitől, van egy kérdés, amely mindig segít a be nem teljesült dolgokat feltárni: „Mi az, ami bárcsak más, jobb vagy több lett volna?”

83. oldal (Zafír Press, 2014)

clarisssa P>!

A megbocsátás egy szebb és jobb tegnap reményének feladása.

155. oldal (Zafír, 2011)

F_Orsolya>!

Minden kapcsolat egyedi, ezért minden gyászfolyamat és gyógyulás is egyedi.

42. oldal (Zafír, 2011)

F_Orsolya>!

A gyász a normális és természetes reakciónk, amikor veszteség ér bennünket, ezért a gyásszal kapcsolatos mindenféle érzelmünk is normális és természetes. A probléma csak az, hogy arra neveltek bennünket, hogy ez nem így van.

24. oldal (Zafír, 2011)

F_Orsolya>!

Hadd kezdjük azzal a mondattal, amit szinte minden gyászoló biztosan hallott. Attól függetlenül, hogy a gyászt haláleset, válás, vagy valami más nagyobb veszteség okozta, bizonyosan hallottad a következőt: „Tudom milyen érzés!” Nagy együttérzéssel kimondva, nyilvánvalóan azzal a céllal, hogy fájdalmunkat enyhítse.
    A legtöbben mégis arról számolnak be, hogy ez a vigasztalás gyakran a céljával ellenkezőleg egyáltalán nem enyhíti a fájdalmat, sőt.
De hogy lehet az, hogyha valamit jóindulatúan mondanak nekünk, ilyen erős ellenkező reakciót vált ki belőlünk? A választ abban a gyászról és gyászfeldolgozásról szóló alapvető igazságban találhatjuk meg, amit már korábban említettünk.

Minden kapcsolat egyedi – kivétel nélkül!

Ezért nem tudhatja senki, hogy te mit érzel.
Még egy jó szándékú közeli barát – aki hasonló veszteséget élt át – sem tudhatja, vajon te mit érzel. A hasonló veszteség ténye intellektuális fogalom, a veszteség érzelmi részében nincs segítségünkre, mert figyelmen kívül hagyja kapcsolataink egyediségét. Az hogy én is elveszítettem az édesanyámat, meg te is, semmi más, csak közös intellektuális tény. Nincs sokkal több jelentősége, mint hogyha esetleg megegyezik a cipőméretünk.

61–62. oldal (Zafír, 2011)