Végpont ​és más versek 17 csillagozás

John Updike: Végpont és más versek

John Updike, utolsó kötetét tartja kezében az olvasó, néhány héttel halála előtt állította össze verseiből. Mint költőt a magyar közönség eddig talán nem ismerte, pedig annak idején versekkel kezdte irodalmi pályafutását méghozzá humorosokkal. Regényei és novellái aztán túlragyogták ezeket, de Updike egész életében, a vég küszöbén is hű maradt a költészethez. A hetedik X-be már a 2001. szeptember 11-e utáni Amerikában lépett – ennek lenyomata is tetten érhető nagyrészt rímtelen szonettekből álló ciklusokban, de a hangsúly óhatatlanul az emlékezésen van, a szerző főleg a számára kedves személyeket és helyeket eleveníti fel.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Európa, Budapest, 2011
120 oldal · ISBN: 9789630791496 · Fordította: N. Kiss Zsuzsa

Bla IP>!
John Updike: Végpont és más versek

Ez a verseskötet John Updike utolsó kötete, amelynek angol nyelvű eredetije 2009-ben, az író halála évében jelent meg New Yorkban, s 2011-ben az Európánál. Posztumusz könyv lett ez tehát, melyet azonban még maga a hírneves és kiváló író állíthatott össze, hírek szerint alig néhány héttel elhunyta előtt. A szerzőről kevesen tudják: nemcsak hogy „versekkel kezdte irodalmi pályafutását, méghozzá humorosakkal”, hanem „egész életében, a vég küszöbén is hű maradt a költészethez”, miközben persze alapvető, irodalomtörténetileg elsődlegesnek tartható teljesítményeként a novella és a regény emblematikus művelőjévé, e műfajok egyik megkerülhetetlen 20. századi mesterévé nőtt az angolszász prózában és ezzel világviszonylatban is évekig aspirálva a Nobelre, amelyet nem kapott meg. Ami nyilvánvalóan azt is jelenti, hogy a költő Updike feltehetőleg nem mérhető a prózaíró Updike-hoz.

A szerző élete záró éveinek személyes, naplójegyzetekre emlékeztető dokumentálása ez.
Krónika a Végpont kötet egy világéletében regényalkotó foglalkozású és momentán az aktivitását felfüggeszteni látszó, egészségileg, közérzetileg „már túl gyatra” irodalmi egyén esetében, csak éppenséggel verses formában.
Köszönet N. Kiss Zsuzsának, kinek minden tekintetben „hű” fordításaival találkozunk. A kíméletlenül őszinte és naplószerű köznapiság, önirónia, rezignáció hangulati, logikai, következtetési közegében, amelynek pikáns-természetes eleme az öregség, leépülés, betegség tapasztalatából adódó nagyon is öntudatos, méltóságteljes önfeladás. Egy idős művész igaz hangja és szelleme sugárzik a sorokból.

Francesco>!
John Updike: Végpont és más versek

John 2008 november elején került kórházba egy ártatlannak tűnő tüdőgyulladás diagnózisával.Orvosi vizsgálatának és pillanatnyi lelkiállapotának stációit versekben örökítette meg.
Szövetbiopszia, 08. 12. 22. című versében szembesül a visszavonhatatlan ténnyel : testét áttétnyalábok erdeje öleli át halálosan. Ez az elemésztő ölelés 2009 januárjában tett véglegesen lezáró pecsétet John Updike életére. Mini számadás és elmélkedés a mű, éber megfigyeléssel, alapvetően derűs nosztalgiával, a lepergett élet sokszínűségét éltető meglátásaival. Goromba kórját is karakterként figyelte,az alkotói nagyítóüveg lencséje alatt.
„ Mindenfajta ítélet megkönnyebbülést hoz, a kedvezőtlen is. ” – vallotta John, majd fanyar mosollyal szája szegletében búcsút intett földi porhüvelyének, s szellemalakban távozott.

John Updike: Végpont és más versek

Nem volt rossz, de nekem ezek a versek néhol már túl modernek voltak. Nem volt olyan vers amire azt mondanám, hogy az elejétől a végéig tetszett, voltak viszont olyanok amiknek egyes részletei/versszakai nagyon bejöttek.
Az, hogy nem az én zsánerem viszont valószínűleg nem a kötet hibája.
https://www.youtube.com/watch… :)

julicsenge IP>!
John Updike: Végpont és más versek

Nehéz dolog az idő múlásáról beszélni, közönyösen diskurálni a halálról – még nehezebb elfogadni, hogy az időnk véges. Ezek a versek éppen ezért megrázóak.
Néhol nekem kicsit túl modern volt, néhol nem is igazán voltam képben a sok utalással különféle amerikai helyekre, fogalmakra, személyekre. Összességében viszont tetszett, számomra egészen újszerű volt.

Az élet hanta, triviális,
A halál sötét, nagy, reális,
S amikor lesújt, észrevétlen,
Csak ott és akkor érzik éppen.

Kapcsolódó szócikkek: élet · halál
Francesco>!

lázas apró szem, ősz haj, pulykanyak –
ki ez az undok kriptaszökevény,
szemétre megérett popcorn-stanicli,
belül merő avas fáradt olaj?
Hol a szeplős srác az előszoba
tükréből, iskolába sietőben?

Születésnapi beszerzés, részlet

Ligeia >!

Napozni árt – a bőrünk nem felejt.
Crane Beach, Karibi-tenger, megkapáltuk
ing nélkül pennsylvaniai babunk,
s ezt sejtjeink jegyzik: ránc, petty, csomó,
gyógyoffenzíva folyós nitrogénnel.
Mégis konok illúziónk, a fény jó,
mert a Nap küldi, szomszéd csillagunk,
bár ököllel sújt ránk, s halálra süt.

Hűlésem makacs,
immáron folt a mellkasröntgenen,
tüdőgyulladás. Ketrec lett a ház,
ablaktól ablakig rovom; oszoljon
már végre el a bensőmről a felhő.

aranypinty>!

Szavakba öntött élet – kárba veszett
fáradság úgy óvni, ha odavan.
Hisz az elgondolhatatlan jövőben,
ha meghaltam, ki olvas még?

Mint vízcsapot, kinyitom,
hírműsor, se hideg, se meleg,
csak buzog kápráztató tanúság a
viszályra, nyomorra, paráznaságra
rövid pórázon, közbevetve
lelkes reklám vizionál nevünkben
minőségibb életet, csak valamit
feltétlen venni kell, mert hasznos itt.

A vadak álmodta rend
forgalmi dugóvá fölengedett.

Szikár vörös bolygócska, hogyha
jössz újra, más világ megint,
szerelmünk, háborúnk lefojtva,
átrendezve atomjaink.

aranypinty>!

Az írót, bár kőszívnek tetszhetik, dajkálni kell.

Egzotikus konyhával hencegő
éttermekben az ifjú angol-írek