S. 10 csillagozás

John Updike: S.

Sarah, ​aki levelei aláírásaként gyakorta használja nevének címadó kezdőbetűjét, egy jól kereső kórházi belgyógyász-orvos felesége. A negyvenes éveinek elején jár, lányuk – egyetlen gyermekük – egy angliai egyetem hallgatója, s a gyermeknevelés utáni, új életszakaszba érve a hősnőben lassan megérlelődik az elhatározás, hogy felmondja a férjét mindenben kiszolgáló, a háztartást rendben tartó, hűségesen várakozó hitves szerepét. Döntésében nem egy másik férfi iránt érzett szerelmi fellángolás vezeti, hanem az, hogy társaságban végzett közös jógagyakorlatok és meditációk során megismerkedik a védikus tanokkal, amelyek test és lélek addig soha nem tapasztalt harmóniáját, a mindentől és mindenkitől szabad függetlenség nyugalmát ígérik neki. Eloldozva a családi kötelékeket, egy Indiából áttelepült guru vezette vallási kommunába költözik, valahova a mexikói határ közelébe, ám a hónapok múlásával rá kell jönnie, hogy belső békéjét itt sem találhatja meg; túl sok álságosság és hamisság… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

Európa, Budapest, 1993
338 oldal · ISBN: 9630755947 · Fordította: Nagy Péter

G_Andi>!
John Updike: S.

Nagyon szórakoztató naplószerűség a nyolcvanas évek spiri üzletéről, nálunk most dübörög :) Tanulságos és elgondolkodtató…

egy_mese>!
John Updike: S.

Érdekes párhuzamok, jól megírt levélregény. És egy jó hétvége – talán ez befolyásolt?

Dora P>!

Egyébként nem lakom ebben a motelben, hanem egy mezőgazdasági közösségben, negyvenmérföldnyire innen. Az itteni drogériában van viasztalan fogselyem és én igen szorgalmas voltam, bár néha estére olyan fáradt vagyok, hogy nem tudom meggyőzni magam: a selyemszállal való fogtisztítás tényleg olyan fontos, mint ahogy Maga mondja. Vajon a négerek meg az afgánok is selyemszállal pucolják a fogukat? A fényképek alapján isteni a foguk meg az ínyük.

125. oldal (Európa Könyvkiadó, 1993)

Dora P>!

Sose gondoltam volna, hogy egy dzsívanmukta is érezhet félelmet. Azzal, hogy megvalósította a szamádhit, leszámolt kámával és kródhával, lódhával és bhajával.

164. oldal (Európa Könyvkiadó, 1993)

Dora P>!

Azt mondod, Jan „komoly”. Ha van valami, aminek nem érzem, az a komolyság, már amennyire kivehetem a te igen kedves és sokat forgatott, de nagyon ritka leveleidből. Ő csak egy úszócsali, drágám – hab apja rossz szagú vagyonán. Egy nemzedékkel korábban tüntetéseken verekedett volna és plasztikbombát csinált volna; tíz évvel ezelőtt diszkókban töltötte volna az életét és Baliba repült volna az infláció többi gyermekével együtt. A mai szigorúbb időkben Oxfordba megy közgazdaságot tanulni és szerencséjére megismerkedik egy ártatlan aranyos amerikai lánnyal akit persze el akar venni és ezáltal megszerezni az amerikai rezidens-státust.

190-191. oldal (Európa Könyvkiadó, 1993)

Dora P>!

Meg azokat a híresen rettenetes kertvárosi gardenpartykat is szerettem, amikor együtt ültünk a kocsiban és a karodon léptem be a házba és aztán elváltunk, hogy a végén megint együtt menjünk ki a kapun, mint az emlékezetes Charles Addams-rajzvicc, amelyen egy pár sí nyoma szétválik egy fa körül, majd újra összetalálkozik.

17. oldal (Európa Könyvkiadó, 1993)

Dora P>!

„Minden óráról itt a beszámoló – nem volt itt lustaság vagy lazítás vagy álmodozás vagy ágyba bújás azokkal a fekete csinos idegenekkel, akik ma jöttek kipumpálni a derítőt!” Hát, legutóbb tettem egy kísérletet. Egy szót se szóltam apádnak az elmúlt napomról. És ő semmit sem kérdezett. Egyszer sem, én egyik nap a másik után ott ültem, nyelvembe harapva – és ő sose vette észre. Ez döntötte el. Ha ennyire távol vagyunk mindentől, amit észrevesz, akkor valójában is távol lehetek tőle.

23-24. oldal (Európa Könyvkiadó, 1993)