Az ​élet alkonyán 11 csillagozás

John Updike: Az élet alkonyán

Az ​amerikai próza talán legkiválóbb élő mesterének új kötete huszonkét elbeszélést tartalmaz. Többnyire csendes alkonyfényben izzó novellákat, amelyek szereplői, rég túljutva a fontos eseményeken, a halál közeledtével önmagukba visszahúzódva azt vizsgálják, ki vagy mi is volt igazán az övék, hogyan összegezhető az életük, mi marad utánuk. Szemükben a világ áttetszővé, varázslatosan törékennyé válik, de azért tartogat meglepetéseket, az egyre távlatosabb emlékezés pedig az egykor kevésbé jelentős történéseket, dolgokat is felnagyítja, új színben mutatja.
A kötet néhány írása megrázó erejű, felkavaró remekmű: A farmház, amelynek szereplője, miközben anyja halálát követően kiüríti a régi házat, felidézi anyja és a saját életét, szülei házasságát; az Utazás a holtakhoz, amelynek hőse a kórházban halálos betegen fekvő barátnőjénél tett látogatása után szégyentelenül gyáván menekül a halál elől; a Nagyszülősködés, amelyben az újdonsült nagyapa csecsemő unokáját a kezében tartva… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1994

Európa, Budapest, 1996
334 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630761254 · Fordította: Barkóczi András, Dezsényi Katalin, Gy. Horváth László, M. Nagy Miklós, Szabó Olimpia

Søren Aabye Kierkegaard · H. G. Wells · e.e.cummings (Edward Estlin Cummings) · Orson Welles

Skócia · Amerika · Írország

robinson P>!
John Updike: Az élet alkonyán

Updike novellában is zseniális, bár már rég megvett kilóra. Főleg így, hogy több novella most személyesen is érint…

John Updike: Az élet alkonyán

Ez egy jó kötet Updike-tól. A hasonló hangulatúak: Az idő vége felé, Az élet alkonyán és az Apám könnyei sem okoztak csalódást. Volt már, amit – emlékszem türelem hiányában – félbehagytam, mert nem voltunk összhangban (én és a történet – szereplő – hangulat), de összességében szeretem, ahogy ír. Apró lényeglátásai mindig ráismerésre, mosolygásra vagy bólogatásra késztetnek.
KEDVENCEIM A KÖTETBŐL:
Játék a tűzzel
A fekete szoba

Nazanszkij>!
John Updike: Az élet alkonyán

A kötetben levő novellákat a következőképpen értékeltem:
Az élet alkonyán – három és fél csillag
Vadvilág – három csillag
Tücsök testvér – három csillag
Együttállás – két csillag
Utazás a holtakhoz – négy csillag
A férfi, aki szoprán lett – három csillag
Rövid húsvét – négy csillag
A farmház – négy csillag
Az utca túloldalán – három és fél csilag
Trisztán és Izolda – másfél csillag
George és Vivian I. Aperto, Chiuso – három csillag
II. Kékszakáll Írországban – négy csillag
Farrell ütőhordozója – három csillag
A pletyka – három és fél csillag
Elalvás fönn északon – három csillag
A barna láda – három és fél csillag
Anyja fia – három és fél csillag
Jár a baba – három csillag
Játék a tűzzel – négy csillag
A fekete szoba – három csillag
A hajóút – két csillag
Nagyszülősködés – három csillag

Mirelle>!
John Updike: Az élet alkonyán

Ez volt az első Updike könyvem. Megkaptam a Kentaurt és gondoltam, hogy előtte olvasok egy pár novellát az írótól. Jó döntés volt.

Chöpp >!

Járványok idejét éljük. Ahogy fajunk, mint valami mocskos hab, elborítja a Földet, a baktériumok, vírusok és paraziták vígan tenyésznek.

26. oldal Vadvilág

Kapcsolódó szócikkek: járvány
Chöpp >!

A valóságot nem muszáj nevén nevezni, hogy létezzen.

237. oldal Elalvás fönn északon

Kapcsolódó szócikkek: valóság
Chöpp >!

Írországban a látnivalók főként kövek voltak.

186. oldal George és Vivian II. Kékszakáll Írországban

Kapcsolódó szócikkek: Írország ·
Chöpp >!

A magány áldásai közül az egyik kétségtelenül az, hogy az ember azt csinál, amit akar.

154. oldal Az utca túloldalán

Kapcsolódó szócikkek: magány
Chöpp >!

Semmi sem a miénk, hacsak nem az emlékeinkben.

334. oldal Nagyszülősködés

Kapcsolódó szócikkek: emlék
Chöpp >!

Újabban rájött, hogy óriási területei vannak a világnak, amelyek egyszerűen nem érdekelték többé…

17. oldal Az élet alkonyán

Kapcsolódó szócikkek: öregség
Chöpp >!

Az a két nő, akiket Franz előlem orzott el, egyaránt kicsi volt, apró, fényes csontú, masszív csípőjű, pulzusuk szapora, akár a madaraké.

236. oldal Elalvás fönn északon

Chöpp >!

Már apró gyerek korában is érzékelte a düh súlyát, amit az anyja cipelt; hamar kifejlesztette magában – az első szóval, a mászni kezdéssel? – a fürgeséget, hogy kikeveredjen az útjából, amikor nehéz vele, meg a vágyat, hogy fölvidítsa.

140. oldal A farmház

Kapcsolódó szócikkek: düh
Chöpp >!

A holtak olyan elesettek, hogy még telefonálni sem tudnak. A telefon némasága mindennél jobban közvetítette a holtak békéjét, végleges, talán ellenséges kivonulásukat.

140. oldal A farmház

Kapcsolódó szócikkek: telefon
Chöpp >!

Ő úgy kapaszkodott a civilizációba, hogy olvasott; a barna kályha szénolajszagú aurájában kuporogva elolvasott bármit – P.G.Wodehouse-t, Ellery Queent, John Dickinson Carrt, Thorne Smitht –, aminek városíze volt, és elmenekítette őt a nyirkos, hideg kis kőházból.

116. oldal A farmház

Kapcsolódó szócikkek: Ellery Queen · P. G. Wodehouse