London 11 csillagozás

John Sykes: London

„111 hely Londonban… nem szokványos útikönyvet tart kezében az olvasó. London klasszikus nevezetességeiről, a Big Benről, a British Museumról és Buckingham Palace-ról már mindenki hallott, esetleg látta is, de annyi bizonyos, hogy bármelyik útikalauzban utána nézhet. Ám azokról a titkairól, amelyek egykor mindennél erőteljesebben formálták a főváros és a Brit Birodalom arculatát, még a londoniak közül sem sokan tudnak.
Kötetünkben 111 különleges, érdekes helyet veszünk sorra. Vajon a föld alatt futó kerékpárút valóban elvezet Skóciáig? Melyik borkereskedő vezetett nyilvántartást vevői súlyáról? Hol található a kitaszítottak középkori temetője?
Járja velünk végig az ismeretlen Londont, s tudja meg titkait az ókortól napjainkig, új megközelítésben.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 111 különleges hely Kossuth

Kossuth, Budapest, 2018
240 oldal · ISBN: 9789630991926 · Fordította: Antóni Csaba

LooneyLuna23>!
John Sykes: London

Évek óta rajongok Nagy-Britanniáért, azon belül is Londonért, emellett a fülszöveg azon ígérete is felkeltette a kíváncsiságomat, hogy a könyv nem a jól ismert nevezetességeket sorolja fel, hanem eldugott, rejtett kis érdekességeket mutat be. Az első kinyitáskor kicsit csalódtam, mert mindössze egyoldalnyi leírás és egy fénykép illusztrálta az adott helyszínt, ezt elsőre kevésnek éreztem. A leírások elolvasásakor rájöttem, hogy a hosszukkal tulajdonképpen nincs baj, kellően informatívak, viszont némelyikből így is hiányoltam a hely történetének, a hozzá köthető érdekességeknek a kifejtését. A fényképekkel sem voltam mindig elégedett, de tisztában vagyok vele, hogy ez egy tájékoztató kiadvány, aminek az a célja, hogy rávegye az embert, keresse fel a helyeket és a saját szemeivel csodálja meg őket teljes pompájukban, ne pedig képeket böngésszen róluk. Ami a válogatást illeti, számomra nem volt mindegyik különleges hely, ugyanakkor a 80-90%-ukat tutira fel fogom keresni, amikor majd Londonban járok, mert valóban egyediek. Az író azon törekvése, hogy bemutassa a város sokszínűségét, tökéletesen sikerült: a többféle vallási helyek és a bevándorlók élénk kulturális terei mellett az angolok történelméhez és mélyen gyökerező hagyománytiszteletéhez köthető helyeket is megismerhettünk. A könyv végére mellékelt térkép, az egyes helyszíneknél feltüntetett tippek és tudnivalók hasznos segítséget nyújthatnak az egyszeri turistának az eligazodásban. Összességében nézve ez egy rendhagyó érdekességeket tartalmazó, szépen megszerkesztett útikönyv, amit a hozzám hasonló rajongóknak nagyon ajánlok, s nem kérdés, hogy amikor London felé veszem az irányt, az elsők között fogom bepakolni a táskámba!

Kicsit bővebben a blogomon:

bodr>!
John Sykes: London

Legjobban az tetszett benne, hogy nem rizsázott oldalakon keresztül az egyes nevezetességekről, így az embernek még van is kedve elolvasni a leírásokat, amikor épp ott áll a helyszínen. Az evidens látnivalókon túl bemutat olyanokat is, amelyekről amúgy nemigen hallani, ilyen szempontból hasznos volt számomra, de akadtak olyanok is, amikben csalódtam. A információs dobozokban lévő nyitvatartási és efféle adatokra azonban érdemes ráguglizni látogatás előtt.

(Csak most tűnt fel, hogy én ezt angolul „olvastam” – azaz inkább használtam –, ezért a magyar kiadás esetleges előnyeit és hátrányait nem ismerem.)