Az ​aranyserleg 14 csillagozás

A Karib-tenger leghíresebb kalóza, Morgan kapitány élettörténete
John Steinbeck: Az aranyserleg

A Nobel-díjas amerikai regényíró egyetlen történelmi kalandregénye a Karib-tenger leghíresebb kalóza, Henry Morgan kapitány kalandos életét dolgozza fel, a kis Wales-i falucskától, ahol született, a cukornádültetvényekig, ahol rabszolgaként robotolt, egészen a spanyol korona leggazdagabb amerikai városa, Panama kifosztásáért kapott lovagi címig és a szigetek kormányzóságáig. Steinbeck ebben a művében is megcsillogtatja írói erényeit, és nemcsak történelmileg, de lélektanilag is hitelesen ábrázolja rendkívüli pályát befutó főhőse változatos életét; regénye lapjait kalandorok és katonák, spanyol hercegnők és fekete rabszolganők, tengeri rablók és kincsvadászok népesítik be.

Egy marék arany címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1929

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Élő történelem Corvina

Corvina, Budapest, 2001
214 oldal · ISBN: 9631349837 · Fordította: Bart István

Henry Morgan

gyuszi64>!
John Steinbeck: Az aranyserleg

John Steinbeck: Az aranyserleg A Karib-tenger leghíresebb kalóza, Morgan kapitány élettörténete

2020/114. otthoni polc

Négy jól tagolható részre oszlik a könyv.
1. Henry elhagyja a kis walesi falut. Steinbeck ragyogó költői prózában ír (számomra kissé váratlanul).
2. Rabszolgaság, nélkülözések és a kitörés. Leíró kalandregény.
3. A kalózfejedelem tevékenysége. Cselekményes kalandregény, de a könyv leggyengébb része.
4. Mese az elmúlásról. Nem rossz, és bár kicsit hosszú, legalizálja ezt a részt a funkció (mármint hogy egy élettörténetről van szó).

A szerző jól ír, de a könyv kissé koncepciótlan, a részletek gyakran jobbak, mint a történet teljes vonala. Persze megkapunk mindent, ami várható: az erkölcs független a társadalmi osztálytól, a bűn relatív, az értékek viszonylagosak, a pénz nem boldogít, a bűnhődés személyre szabott. A fő motívum az Aranyserleg, egyrészt Panama városa, melyet kifoszt a főhős; és párhuzamban az élet serlege, amelyet fenékig ürít ugyan, de az elmúlás küszöbén nem érzi a korábbi ízeket…

A citromdíjat a borító kapja, hát ez nem sikerült, köze nincs a regényhez. Én pedig 3,5 csillagot akartam adni (vajon ki a regény célközönsége?), de aztán felvittem 4 csillagra. Mégis csak tud írni a szerző…

flamepetals>!
John Steinbeck: Az aranyserleg

Amikor elolvastam az Édentől keletrét, már akkor tudtam, hogy nekem Steinbeck összes könyve kell. Ha jól láttam ez volt az első, ami megjelent, és nem is hibátlan, ennek ellenére megint magával ragadott az írása, és imádtam minden betűjét. A főhősünket már nem annyira, de hát ilyen az ember.
Ráadásul még Merlint is sikerült belecsempésznie :)

babgul>!
John Steinbeck: Az aranyserleg

A történet átlagos, a kidolgozásal viszont zseniális, mint minden Steinbeck műnek. Tökéletesen mutatja be az író Morgan kapitány jellemének változását gyermekkorától kezdve. Szinte belelátunk a lelkébe, gondolataiba, vele együtt keressük önmagunkat a cselekmények sodrásában

Zsucsima>!

Miért vágynak az emberek fiakra? Biztosan azért, mert a szegény, meggyötört lelkük mélyén azt remélik, hogy ezek az új férfiak, akik az ő vérükből valók, majd véghezviszik helyettük azt, amihez nekik nem volt elég erejük, eszük vagy bátorságuk. Akinek fia születik, az mintha még egy esélyt kapna az élettől: még egy teli erszényt a szerencsejátékhoz, ami az élet, miután a nyakára hágott a maga vagyonának.

Első fejezet 2.

Panelmacska>!

Ugye, Merlin, te nagyon szereted a szavakat, különben nem élnél velük olyan pazarlón. Én meg biztosan a fájdalmat szeretem nagyon, hogy még magam is keresem magamnak.

Kyrana P>!

– Elszálltak az évek, kedvesem, az már igaz, és mi most megint úgy vagyunk, mint valamikor régen… emlékszel még?… csak épp most még közelebb vagyunk egymáshoz, mint valaha, a sok minden miatt, ami megesett azóta. És gazdagok vagyunk, mert a miénk a múlt sok kis képe, meg a holmik, amikkel Henry játszott. És ezek most már mindig velünk lesznek, amíg csak élet van ebben a házban.

Kyrana P>!

Minthogy a legtöbb ember nemigen bízik meg magában, nem bízik meg abban sem, akiről úgy hiszi, hogy olyan, mint ő maga.

Kyrana P>!

Csak az hiszi, hogy a gyermekek boldogok, aki már elfelejtette a maga gyermekkorát.

Kyrana P>!

– Mesebeszéd, hogy a haldokló arra gondol, miket cselekedett életében. Nem… Nem… én például most arra gondolok, amit nem cselekedtem meg… meg amit megcselekedhettem volna az évek során, melyek most kimúlnak velem egyetemben.

Kyrana P>!

[…] ha az ember gondosan megtervez valamit, felméri az esélyeit és az erejét, akkor azt a dolgot végbe is lehet vinni.

Kapcsolódó szócikkek: Henry Morgan