Bezárt ​elmék (Bezárt elmék 1.) 193 csillagozás

John Scalzi: Bezárt elmék

Egy ​hotelszobában ismeretlen férfi holttestére bukkan a rendőrség. A feltételezett gyilkost még a helyszínen elfogják, de ő semmire sem emlékszik. Nem sokkal később újabb bűntény történik. Az esetet a kezdő FBI-ügynök Chris Shane-nek és sokat látott társának kell megoldania.

Hamarosan rájönnek, hogy igen nagy a tét. Az események ugyanis összefüggésben vannak egy frissen beiktatott törvénnyel, amelynek értelmében az USA radikálisan csökkenti a Haden-szindróma által érintett emberek ellátására szánt összegeket. A gyógyíthatatlan betegség több millió amerikait fertőzött meg: az életben maradottak elméje ugyan ép maradt, de elveszítették az uralmat önnön testük felett, így az agyukba ültetett neurális háló segítségével tartják a kapcsolatot a világgal.

Az új törvény nemcsak a lakosság jelentős részét háborítja fel, hanem számos nagyvállalat érdekeit is sérti. A hadenes közösség tiltakozásként tüntetéseket és sztrájkot szervez, mások azonban akár ölni is képesek…
… (tovább)

Agave Könyvek, Budapest, 2014
306 oldal · ISBN: 9786155468599 · Fordította: Farkas Veronika

Tinte IP
John Scalzi: Bezárt elmék

Szeretem Scalzit és szeretem az emberszagú karaktereit. Meg a poénjait. A könyv lekötött, de nem volt elsöprő élmény. Mondjuk egy kriminél nem is ez a legfőbb szempont. Itt viszont kaptunk még egy nagyon érdekes világot, egy csomó félelmetes lehetőséggel, amik lassan adagolva kíméletlenül meg is jelentek a történetben. Amolyan Scalzis pontossággal.
És ettől ez egy nagyon érdekes és jó könyv.

Lisie87 P
John Scalzi: Bezárt elmék

Tetszett, de nem annyira, mint a Vének…
A stílus a szokásos, lényegre törő, sok párbeszéd, az elején zavarba hozott a sok információ, fel kellett építenem magamban a világot, hogy hogyan is működik. Amikor már minden a helyére került, akkor már nagyon tetszett, érdekes valóságot teremtett az író, amiben még rengeteg kiaknázatlan lehetőség bújik meg. Sajnos sok mindent csak felületesen érintett a történet, én is többet akartam volna tudni a Hadenesek világáról.
Bírtam a szereplőket, annak ellenére, hogy egyik sem az a karakter, akit az ember a szívébe zár. Szívesen olvasnék még róluk és a kis nyomozgatásaikról! :D
Volt ebben a könyvben mindenből egy kicsi, kis sci-fi, krimi, kis politika, társadalomrajz, disztópia…végeredményben élvezetes olvasmánnyá gyúrta össze az író! :)

ViraMors P
John Scalzi: Bezárt elmék

Scalzi mindig is Scalzi marad, fogott pár jól bevált mozzanatot, átültette sci-fi, de legalábbis futurisztikus környezetbe, felpörgette a fordulatszámot, meghintette némi humorral, és feltálalta a végeredményt. Bármennyire is bejött ez a recept az eddig olvasott űroperáinál, ebben a krimi-thrillerben nem esett jól. Érdekes alapötlet, akár érdekesnek is tekinthető főszereplőkkel – mert hát a furcsa páros mindig érdekes – rengeteg lehetőséggel, de az az igazság, hogy a könyv éppen csak megkarcolgatta a lehetőségek felszínét, a karakterek nincsenek kellő határozottsággal megrajzolva, ahol pedig a sztorinak igazán ereje lehetne, ott vagy elpoénkodják, vagy felületesek.
Kár, mert egyébként a világ és a társadalmi-technológiai kérdések és problémák rengeteg izgalmat rejthetnek magukban, a veszélyektől kezdve a pozitívumokig eljutva, de a könyv éppen csak annyit foglalkozik ezekkel, amennyi ahhoz kell, hogy a mókuskerék történet mozgásban maradjon.
Sajnos kriminek sem volt a legjobb, thrillernek meg egyszerűen nem tudom tekinteni. A megoldások és fordulatok többsége jó előre adta magát, túlzottan még csak meg sem kellett erőltetnem magam, hogy megfejtsem a rejtélyt.
Ettől függetlenül egyébként alapvetően jól megvoltam a könyvvel, a stílusa kellemes, gördülékeny, olvasmányos, remekül lehet vele haladni. Kár, hogy sokkal inkább éreztem laza akciókönyvnek a majdnem-paródia kategóriából, mint akár kriminek, akár thrillernek.

Nita_Könyvgalaxis
John Scalzi: Bezárt elmék

Scalzi igazi meglepetést okozott számomra ezzel a regényével, szerencsére pozitívat.

Bár én azok közé tartozom, akik szeretik a Vének háborúja-köteteket, mégis azok inkább tisztességes iparosmunkák. Ezzel szemben a Bezárt elmék egy egészen remek alapötlet nagyon jó kivitelezése. Mind a Haden-szindróma, mind a cselekmény kellően kidolgozott, és pont annyi humort adagolt hozzá csak az író, amennyit a regény megkíván.

Scalzi kellően körbejárja a hadenesek hétköznapjainak minden oldalát, a pozitívumokat és a negatívumokat egyaránt bemutatva. Amikor olvastam, éppen be volt csípődve a derekam, ami erőteljesen korlátozott a mozgásban. Utólag belegondolva nekem már ez nagy lelki kínokat okozott, hogy nem tudok úgy mozogni, ahogy akarok, el nem tudom hát képzelni, milyen lehet, ha teljesen cserben hagy a tested. Persze a technológiai fejlődés sok mindenre képes alternatívát nyújtani, de mégsem képes ugyanazt nyújtani, mint a teljes valóság.

Remélem, hogy Scalzi elméje tartogat még számunkra hasonló történeteket, és azok nem bezáródnak, hanem kiömlenek a világba.

Bíró_Júlia
John Scalzi: Bezárt elmék

Julitópiában pont ilyenek a szórakoztatómajdnemnoirdeinkábbmégiscsakúgysimánszórakoztatókrimik.
Adott egy érdekes, jópofa hangulati elemeket teremtő alapötlet. (Szigorúan steril, tünetekkel, kórlefolyással részletesen nem operáló szindróma kell, különben a julitóp polgárok, meg tán még mások is savanyú szájízzel elkerülik, mert attól tényleg paranoid gondolataik lesznek, és akkor az nem jó az eladásoknak). Bűnténnyel súlyosbítva. Amiben legyen sok vér és fura adalék, de annyira mégse legyen undorító, hogy a galamblelkek félrerakják…
Van aztán két főhős, akik közül egyik hihetetlenebb, mint a másik (mert majd persze, a cinkusságig kiégett nyomozónő majd az első piálós estén részletes előtörténetet mesél, mint kezdő szerepjátékos az új karakterével), no és persze hemzsegnek a jóindulatú rendőrök és politikusok, az utca embereinek java pedig vagy elvadult utcai vandál vagy túlkoros kiscserkész – tudjátok, „ahol tud segít”, „vidám és meggondolt”, ésatöbbi. Aki jó, annak neki lehet állni méretre szabni a glóriát, aki seggfej, annak előmelegíteni az üstöt a Pokolban.
Ám. Mégis. Mindennek. Ellenére. Vagy. Tán. Épp. Ezért. MŰKÖDIK.
Remek feszültségkezelés, a rejtélyes, zavaró apróságok másfél-két fejezet alatt határozottan gyanús , majd okésrácok, ezmárpara fokozatot érnek el, de úgy, hogy a túlzás csupán a záróepizódokban gerjeszt enyhe, bosszús vigyort, amolyan „nemár, hát most mondtátok, hogy világméretű zűr fog keletkezni mindjárt…akkor most ennyi volt? Ah-haaa”-félét.
A hadenesekkel kapcsolatos ötletek egyike-másika, így az Agora és a hadenes szubkultúrák felépítése, no meg az egyének mentális/spirituális/miegyéb működései meg megértek volna egy misét. De akkor ugye már nem lehetne egy-három nap alatt lendületből felfalni – az már elmerengős, gyomorszorítós, villanyoltás után szorongós lenne. Az már hard, márpedig ez egy jutalomkönyv. Olyan „jó volt (lehetett) megírni, jó volt elolvasni” fajta, aminek az egynesúlyához nem volna igazán jó hozzányúlni…
A nyitva maradt kérdések és homályzónák nevében azért komolyan lobbiznék pár hasonló arányokkal összerakott folytatásért. Julitópia Nemzeti Kiadója tonnaszám venne ilyeneket munka előtti-utáni-agyhalálbólmenekülős napokra.

NewL P
John Scalzi: Bezárt elmék

Scalzi egy zseni. Újra egy olyan világot alkotott meg, ami a valóságon alapul, és abból egy csavarral egy olyan környezetet teremt, ahol alapja van a kifejlődött társadalomnak, a politikának. Újra rokonszenves karaktereket alkotott, és egy zseniális gonosztevőt.
Mindenkinek ajánlom aki szereti az olyan krimit, ami egy nem teljesen valóságos, de annak tűnő környezetben játszódik. A fordítás megint nagyon jó lett, valaki már csak azt árulja el nekem, mi az a zöri?

Dominik_Blasir
John Scalzi: Bezárt elmék

Valahogy úgy tudom elképzelni a Bezárt elmék születését, hogy Scalzi újraolvasta valamelyik Elijah Baley-történetet, és a homlokára csapott, hogy „de hiszen ilyet én is tudok!” vagy „hú, ez jó volt, mi lenne, ha én is írnék ilyet?”. Aztán megszületett a könyv.
És tulajdonképpen kiderült, hogy jó ötlet volt: írt egy igen szórakoztató krimit, ami tökéletesen megfelel a mai kor elvárásainak. Van benne:
– némi tudományosnak tűnő háttér egy vírusról és annak (a sci-fi klasszikus eszközkészletét felhasználó) utóhatásáról;
– pörgős, izgalmas, gyorsan olvasható cselekmény, fokozatosan kibontakozó nagy összeesküvéssel (a folytatás lehetőségét nyitva hagyva);
– néhány érdekes gondolat, hogy mégse tűnjön agyatlan ponyvának (pedig amikor nagymonológban hull le az egyes titkokról a lepel, akkor azért erősen arra emlékeztet);
– könnyed „buddy comedy” a férfi és a női főszereplő között, eszméletlenül jó párbeszédekkel; illetve
– vázlatosan bemutatott (mégsem hiányérzetet/kívánnivalót maga után hagyó) karakterek (megjegyzés: itt véletlenül elcsúszott Scalzi, a női főhős drámai múltjának tálalása elég gyenge volt).
Mindent összevetve pedig ez jó. Csak két nap múlva már nem emlékeztem a szereplők nevére.

Ez_elment_vadászni P
John Scalzi: Bezárt elmék

Első könyvem Scalzitól,sokáig halasztottam,nem tudom,miért. Ez a történet nagyon jó,fordulatos és két kedvenc műfajomat, a krimit és a sci-fit ötvözi. Az elején úgy tűnt az elbeszélő egy szenvtelen alak,de azért néha megcsillogtatta a humorérzékét is. Sűrű egy hete volt az biztos így újoncként,nem csodálom,ha nem nevetett. Ami nem tetszett, a sok oké,rendben,értem.Én elhiszem,az angolok szeretik a well-t de sztem ez nekünk idegen,nem kellene feltétlenül lefordítani. Üdítő volt a néha elhangzó aha,mint helyeslés. :D
Az ötlet,hogy az ép aggyal,de béna testtel rendelkezőket géptestbe integrálják nem új gondolat,de még nem láttam regényben megvalósítani, sztem ez lehetne a jövő majd a nyaktól lebénultaknak is, feltételezem,vki,vhol már kutatja a módját. Én azért több tudományt elviseltem volna, hogyan fedezték fel a neurális hálót,hogy jöttek rá,hogy az agyuk ép a betegeknek, hogyan jöttek rá az emberi integrációra stb. De azért így sem volt rossz,ez inkább egy krimi,ami sci-fi környezetben játszódik és ezzel nincs is semmi baj.

pat P
John Scalzi: Bezárt elmék

Már megint egy érdekes és furcsa könyv, aminek nem a történet a fő erőssége. Hanem az alapötlet és annak logikus kibontása, de az nagyon. Valamint a stílus és a humor, mely utóbbi itt sokkal finomabb, mint mondjuk a Vének háborújában. Meg a karakterek, ami azért elég bizarr: úgy tolni le a torkunkon Chris Shane határtalanul mesterkélt és minden realitást nélkülöző figuráját, hogy még könyörögjünk is érte közben, azért az na. Gender-orientált olvasóink pedig megkapják a világtörténelem első kiégett, cinikus, alkoholista és szexfüggő női nyomozóját. Ja, a sztori se rossz, csak másodlagos.
Scalzi igazán intelligens író, és még igényes is: komoly gondot fordít arra, hogy virológus, neurológus, intenzív-terapeuta és informatikus (utóbbit végképp csak feltételezem) olvasói se köthessenek bele a történetbe.
Talán az eddigiek alapján nem túlságosan meglepő, hogy bár nagyon tetszett a könyv, mégse várom egyértelműen a folytatást, mert az alapfelállásban rejlő újdonságokat és lehetőségeket már nagyrészt kiaknázta, egy újabb nyomozós történettől meg nem várnék sokat. Bár ha még kiderülnének részletek a hadenesek szexuális és vallási életéről, az menthetné a dolgot. (Nem vagyok magam sem ötlettelen e tekintetekben, de Scalzi fantáziájától és logikájától azért többet várok.)

John Scalzi: Bezárt elmék

Kicsit döcögősen indult a történet, nem úgy mint a Vének háborúja, ami már az elején odacsapott, de aztán elkaptam a ritmust és végig fenntartotta érdeklődésemet a sztori. Scalzi tényleg jól tette, hogy bepróbálkozott ezzel az új nyomozós stílussal, ami ebben a közeljövőben játszódó politikai cyberthrillerben öltött testet, amiben megvan az elvárt szintű akció, nyomozás és konspiráció, a világábrázolása pedig ha nem is olyan szuperfejlett és fantasztikus, mint tőle eddig megszokhattuk, nagyon is valóságosnak érezhető, ahogy a karakterei is élnek és működnek lelki szemeink előtt, akár a szrípióikban (robottestek, amik a Haden-szindrómában szenvedő, tudatukba bezárt/mozgásképtelen emberek agyába helyezett érzékelők által megszemélyesíthetőek), akár emberi testükben képzeljük el őket. És a legfontosabb, hogy mindezt remek humorral és iróniával átszőve meséli el Scalzi, amit meg külön szeretek benne. :) Szimpatikus volt a főszereplő hadenes FBI-os srác, kíváncsi leszek vajon ennek lesz-e folytatása?

Ajánlom mindenkinek, akit érdekelnek a sci-fi-s és számítógépes világok, kutatások, alternatívák vagy csak egy jó könyvvel szeretne kicsit kikapcsolódni ebből a világból. :)

moszat

Hajlott korú, és olyan ingerülten konzervatív, amilyen csak egy kiöregedett liberális tud lenni.

Kkatja P

– Klassz szrípió – modta ő.
     – Kösz.
     – Bocs a „zöri”-ért.
     – Semmi baj – válaszoltam.
     – Gondolom, maguknak is vannak nem túl hízelgő kifejezéseik ránk – jegyezte meg Davidson.
     – „Dodgerek” – válaszoltam.
     – Hogy mi?
     – „Dodgerek” – ismételtem meg. A „Dodger Dog” rövidítése. Azé a hot dogé, amelyet a Los Angeles-i Dodger Stadionban árusítanak.
     – Pontosan tudom, mi az a Dodger Dog – mondta Davidson. – Csak azt nem értem, milyen logikai úton lehet eljutni azoktól hozzánk.
     – Kétféleképpen – válaszoltam. – Egyrészt, maguk is alapvetően bőrbe töltött húsból vannak. És a hot dog virslije is. Másrészt, a virsli leginkább pofából és segglyukból készül, csakúgy, mint maguk.
     – Kedves – jegyezte meg Davidson.
     – Maga kérdezte – válaszoltam.
     – Igen, de miért pont Dodger Dog? – érdeklődött Davidson. – Ezt elhivatott Natonals- szurkolóként kérdezem.
     – Most megfogott – válaszoltam. – Miért pont „szrípió”? Miért pont „zöri”? A szleng egyszerűen csak megtörténik.

Kapcsolódó szócikkek: szleng
Kkatja P

– És milyen volt a napod?
     – Érdekes – válaszoltam. – Egy gyilkossági ügyön dolgozom. És azt hiszem, találtam lakást.
     – Még mindig nem értem, miért van szükséged külön lakásra – vágta rá anyám ingerülten.
     – Anya, te vagy az egyetlen ember a földön, aki a két lehetőség közül inkább a lakáskeresést választja a gyilkossági ügy helyett, mint társalgási témát.
     – Észrevettem ám, hogy kikerülted a választ – felelte az anyám.
     Én felsóhajtottam, és számolni kezdtem az ujjaimon.
     – Egyrészt azért, mert Potomac Fallsból a fővárosba ingázni nap mint nap púp lenne a hátamon, ezt te is tudod. Másrészt mert huszonhét éves vagyok, és megalázó, hogy még mindig a szüleimmel élek. Harmadrészt azért, mert napról-napra rosszabbul viselem, hogy az apám politikai ambícióinak segédeszköze vagyok.
     – Ez nem igazságos, Chris – mondta anya.
     – Ne már, anya – válaszoltam én. – Tudod, hogy ma este is ezt fogja csinálni. Nem az az ötéves kisfiú vagyok, akit elrángathat a kongresszusi meghallgatásokra és a hadenes jótékonysági eseményekre. Szövetségi ügynök vagyok, az Isten szerelmére. Szerintem nem is törvényes elrángatni engem bárhova.

Kkatja P

Apa trófeaszobája tényleg lenyűgöző, de persze ez a lényege az egésznek. Marcus Shane nem az a típus, aki közli bárkivel, hogy ő fontosabb ember nála. Boldogan hagyja, hogy ezt a javai tegyék meg helyette.

Kapcsolódó szócikkek: Marcus Shane
Kkatja P

– Ugye tudod, hogy ez a vacak meg fog téged ölni? – kérdeztem. – A dohányzásra gondolok. Nem véletlen, hogy manapság már senki nem csinálja.
     – És az sem véletlen, hogy én mégis – felelte Vann.
     – Igen? És mi az oka?
     – Őrizzünk meg azért egy kis titokzatosságot a kapcsolatunkban – felelte Vann.
     – Ahogy akarod – válaszoltam, reményeim szerint pont megfelelő mértékű laza elutasítással. Vann ismét elmosolyodott. Egy-null ide.

Kapcsolódó szócikkek: dohányzás
Kkatja P

10.51-kor a phoenixi FBI-irodában találtam magam, amint egy kopasz férfit bámulok.
     – Beresford ügynök? – kérdeztem.
     A fenébe is, ez hátborzongató – válaszolta a férfi. – Ez a szrípió három éve ott csücsült a sarokban anélkül, hogy megmoccant volna, majd hirtelen feláll. Ez olyan, mintha egy szobor kelne életre.
     – Meglepetés – mondtam.
     – Úgy értem, eddig kalaptartónak használtuk.
     – Sajnálom, hogy megfosztottam magukat az irodaberendezésüktől.
     – Csak mára. Maga Shane?
     – Pontosan.
     – Tom Beresford – nyújtotta oda a kezét a férfi. Én elfogadtam. – Szeretném közölni magával, hogy soha nem bocsájtottam meg az apjának, amikor szétcsapta a Sunst az elődöntőben.
     – Ja, hogy azt – feleltem. Apám második NBA-díjáról beszélt. – Ha ez bármit is jelent, mindig azt mondta, hogy az a mérkőzés szorosabb volt, mint amilyennek tűnt.
     – Kedves tőle, hogy ezt hazudja – felelte Beresford.

Chöpp

Az ostoba, részeg fiatalemberek hozzátartoznak a városi környezethez, különösen az esti órákban.

Kkatja P

– Tessék – pingetett meg Tony egy meghívóval a nyilvános csatornán.
     – A kedd esték csoportos esték az Agorán. Ott szórakozunk, és általában szétlőjük egymás agyát valami FPS-játékban. Ugorj be. Megismerkedhetsz a többiekkel, és fejbe lőhetsz egy-két embert.
     – Ez jól hangzik.

psn

Amikor az ember gyerek, mást sem szeretne, csak máshol lenni.

Kapcsolódó szócikkek: gyerek
Beatrix_Farkas

Ha az ember nem tudja, mit mondjon, idézzen az Alkotmányból.

Kapcsolódó szócikkek: Chris Shane

Bezárt elmék sorozat · Összehasonlítás