Miért ​kávézó 12 csillagozás

Mese az élet értelméről
John P. Strelecky: Miért kávézó

„A ​21. század Alkimistája.” (RBA Libros)

Az állandóan rohanó, túlterhelt menedzser, John egyhetes szabadságra indul, de útközben autójával eltéved. Betér egy kávézóba, hogy egyen valamit – és sorsfordító élményben lesz része. Az étlap címoldalán három kérdéssel szembesül: „Miért vagy itt?""Félsz a haláltól?” "Elégedett vagy az életeddel?" Miközben a pincér, a konyha séfje és az egyik vendég segítségével megpróbál választ adni ezekre a kérdésekre, egyre inkább új szemszögből tekint az életére, és rájön, hogy milyen fontos dolgokat tanulhat meg a zöld levesteknőstől…
John P. Strelecky (1969) amerikai író gyermekkori álmát követve pilóta szeretett volna lenni, de szívproblémái miatt erről le kellett tennie. Vállalkozási tanácsadóként dolgozott, állandóan úton volt, aztán harminckét éves korában úgy döntött, hogy kiszáll a mókuskerékből: 2002-ben egyéves fizetés nélküli szabadságot vett ki, és feleségével együtt hátizsákos turistaként körbeutazta a világot. Hazatérve… (tovább)

Park, Budapest, 2019
136 oldal · ISBN: 9789633555583 · Fordította: Kelemen László
Park, Budapest, 2019
136 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633554661 · Fordította: Kelemen László

Zoe27

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Akárhogy is szerettem volna, nem tudtam jobbra értékelni.
Ezt az egy csillagot is azért a pár jó gondolatért érdemelte ki, de egyébként elnagyoltnak, összecsapottnak éreztem…
Az alap elképzelés nem lett volna rossz, de a kivitelezés mindenképpen. Én szeretem az ilyen mélyebbre ható könyveket, de ez most abszolút nem érintett meg, egyszerűen nem tudtam beleélni magam és nem is kötötte le a figyelmem.
Ha egyszer már el kezdem visszafelé számolni az oldalakat, az mindenképpen rossz ómen. Sajnáltam egyébként, mert többet is ki lehetett volna hozni a témából…. :(

Junes P

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Még hogy a 21. század Alkimistája…hát, erősen kétlem. Coelho Alkimistája ennél sokkal összetettebb, szimbolumokkal dolgozik, kerek, egész történet, cselekménnyel, tájak és személyek leírásával, jellemfejlődéssel.
Ehhez képest a Miért kávézó egy életközepi válságba jutott személy ön- és útkeresése. Abban egyet értünk, hogy az általa feltett kérdések fontosak. Azok megválaszolásához, vagy legalábbis a kérdés feltevéséhez előbb-utóbb mindenki eljut. Bár…valóban eljut? Mi van, ha valaki úgy él egy kiteljesedettnek tűnő, elégedett, nem pénz- és tárgyhajhász életet, hogy ezeket a kérdéseket valójában sosem tette fel magának, és pláne sőt meg sem válaszolta.
Szóval: rövid történet, különösebb fejlődés nélkül, alap kérdésekkel. Egyszer érdemes elolvasni, a kérdéseken elgondolkozni, aztán egy magvasabb történet irányába menni tovább.

Saille P

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Érdekes könyvecske, előnye, hogy nem túl hosszú, ez a hátránya is, mivel azért filozófiai mélységű problémákat boncolgat, és néha hiányzik a hosszabb elmerengés, kifejtés vagy éppen a több példa a felvetett kérdésekhez.
A sztori le van írva a fülszövegben: egy kiégett üzletember eltéved az autópályáról letérve, és egy fura kávézóra bukkan. Ahol az étlapon a lét alapvető kérdései szerepelnek az almáspite mellett, a pincérnő az élet értelmét feszegeti felszolgálás közben, a szakács-tulaj pedig egyfajta bölcs mentornak bizonyul az élet „sötétlő erdejében” (á la Dante). A vendég először értetlenkedik persze és hülyítésre gyanakszik, de aztán kezd elgondolkozni a neki feltett kérdéseken, a példázatokon és kezdi alkalmazni a saját életére vonatkozóan….Egyetlen kifogásom talán az volt, hogy szívesen vettem volna több vendéget a kávézóban, mert olvastam volna több példát több ember életéből.
Magyarán persze az egész sztori egy tanmese á la Coelho és a többiek. De ez nem jelenti azt, hogy rossz lenne, sőt! Élvezhetőbb, emészthetőbb formában rakja elénk életünk három legfőbbnek ítélt nagy kérdését:
Miért vagy itt?
Félsz a haláltól?
Elégedett vagy az életeddel?
És te hogy válaszolnál ezekre a kérdésekre??? Na erről gondolkodhatsz és olvashatsz e kis kötetben!

tizkicsikonyv P

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Az elgondolás jó, a mondanivaló értékes, bár nem újszerű, inkább egyfajta emlékeztetőként szolgál, a megvalósítás azonban elég szegényes, irodalmi értéke nem sok van.

Zsofi86

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Amilyen rövid, olyan tartalmas. Nem bonyolítja túl a dolgokat. Nem ad kész válaszokat, az olvasónak magának kell rájönnie a válaszokra. Egy utazásra hív ahonnan nincs visszaút, nem leszel már ugyanaz az ember. Szerintem többször fog még lekerülni a polcról.

FORTUNATA

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Örülök, hogy a szerző megtalálta a Létezése Célját és remélem, hogy sok embernek segít.
Más erényt nem tudok a könyvnek tulajdonítani.
Sajnálom, mert a címe alapján nagyon ígéretesnek tűnt.
Véleményem szerint kezdetleges és felszínes.
Talán első olvasásnak a témában megfelelő.
Nekem nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
(A halászról szóló történetet évekkel ezelőtt hallottam sokkal frappánsabb megfogalmazásban. Az „ütős” volt, ha szabad így fogalmaznom…. XD)

S_Évi P

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Rém gyenge könyvecske. Nem is értem, hogy hasonlíthatják az Alkimistához! Semmi olyan nem volt benne, amiről korábban már ne olvastam volna, hiszen az összes ilyen „önsegítő” könyvnek ugyanaz a témája: miért élünk, mitől leszünk boldogok? Pénzt nem adtam érte, hála Istennek.

rozsawrites

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Kezdőknek oké, számomra kevés. Nagyon alap kérdéseket feszeget a könyv, nem ébresztett rá semmi különösre, semmi olyanra, amit eddig ne tudtam volna. Tipikus amcsi, önsegítő írás.

S_Évi P

(…) ha az ember nincs összhangban azzal, amit csinálni akar, akkor rengeteg dologra elpazarolhatja az energiáját. És amikor elérkezik a lehetőség arra, hogy azt tegye, amit akar, lehet, hogy már nem lesz ereje vagy ideje rá, hogy éljen vele.