Miért ​kávézó 52 csillagozás

Mese az élet értelméről
John P. Strelecky: Miért kávézó

„A ​21. század Alkimistája.” (RBA Libros)

Az állandóan rohanó, túlterhelt menedzser, John egyhetes szabadságra indul, de útközben autójával eltéved. Betér egy kávézóba, hogy egyen valamit – és sorsfordító élményben lesz része. Az étlap címoldalán három kérdéssel szembesül: "Miért vagy itt?""Félsz a haláltól?" „Elégedett vagy az életeddel?” Miközben a pincér, a konyha séfje és az egyik vendég segítségével megpróbál választ adni ezekre a kérdésekre, egyre inkább új szemszögből tekint az életére, és rájön, hogy milyen fontos dolgokat tanulhat meg a zöld levesteknőstől…
John P. Strelecky (1969) amerikai író gyermekkori álmát követve pilóta szeretett volna lenni, de szívproblémái miatt erről le kellett tennie. Vállalkozási tanácsadóként dolgozott, állandóan úton volt, aztán harminckét éves korában úgy döntött, hogy kiszáll a mókuskerékből: 2002-ben egyéves fizetés nélküli szabadságot vett ki, és feleségével együtt hátizsákos turistaként körbeutazta a világot. Hazatérve… (tovább)

Park, Budapest, 2019
136 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633554661 · Fordította: Kelemen László
Park, Budapest, 2019
136 oldal · ISBN: 9789633555583 · Fordította: Kelemen László

Mariann_Czenema P>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Szerencsés véletlen, de Viktor Frankl logoterápiás műve után olvastam el ezt a könyvet, ami éppen úgy az élet értelmét keresi, mint ahogy az említett holokauszt memoár.
Éppen csak sekélyesebbre van megírva, kicsit gyorstalpalóra, könnyen fogyaszthatóra, mint egy mekis kaja. Akkor lehet sorsfordító, és érdemi olvasmány, ha nemrégiben hasonló témájú könyvet olvastál. Ha viszont nem, úgy gyorsan felejthető élmény, csak egy rovátka, statisztikai elem lesz az olvasmánylistádon.
Kár érte.

Junes P>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Még hogy a 21. század Alkimistája…hát, erősen kétlem. Coelho Alkimistája ennél sokkal összetettebb, szimbolumokkal dolgozik, kerek, egész történet, cselekménnyel, tájak és személyek leírásával, jellemfejlődéssel.
Ehhez képest a Miért kávézó egy életközepi válságba jutott személy ön- és útkeresése. Abban egyet értünk, hogy az általa feltett kérdések fontosak. Azok megválaszolásához, vagy legalábbis a kérdés feltevéséhez előbb-utóbb mindenki eljut. Bár…valóban eljut? Mi van, ha valaki úgy él egy kiteljesedettnek tűnő, elégedett, nem pénz- és tárgyhajhász életet, hogy ezeket a kérdéseket valójában sosem tette fel magának, és pláne sőt meg sem válaszolta.
Szóval: rövid történet, különösebb fejlődés nélkül, alap kérdésekkel. Egyszer érdemes elolvasni, a kérdéseken elgondolkozni, aztán egy magvasabb történet irányába menni tovább.

hkrisztina978 P>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Érdekes könyv volt. Elgondolkodtató kérdéseket boncolgat, amikre részben választ is kapunk, bár igazából mindenkinek magának kell megtalálnia a saját válaszait. Tőlem kicsit távol állnak az ilyen típusú könyvek, de érdemes volt elolvasni.

cintiatekla P>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Alapvetően szeretem az ilyen könyveket, közel áll hozzám a pszichológia is, ám a Miért kávézóval számomra mégsem emiatt volt gondom, hanem a stílus miatt: nagyon rövidke, és pont emiatt zavaró, hogy nagyon gyorsan leült a sztori, egyszerűen nem igazán tudta fenntartani a figyelmem, az érdeklődésem. És ez baj. Mert alapvetően egyébként tényleg gondolatébresztő, elgondolkodtató, olyasmi, ami senkinek sem árthat az életében, de a szerző mégsem tudta megurani az előbb említett figyelemfelkeltést, amitől igazán ütős lehetett volna, és azt tudnám mondani, hogy igen, ezt még újra fogom olvasni, és igazán örülök, hogy a polcomon van.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/09/john-p-strelecky-mie…

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

John egy hetes szabira indul, de dugóba kerül az autópályán, és nem vár egy órát, hogy eltakarítsák az akadályt, hanem elindul másfelé (?). Sok órányi GPS nélküli autókázás (?) után elér egy kávézót, ahová betér. Finom ételek, és az élet 3 fontos kérdése várja, nagy beszélgetések. Sok jó gondolat találja meg, ami megváltoztatja az életét. Sok érdekes mondat jött velem szembe, amit elviszek magammal. Meg egy kérdés: miért nem ivott kávét?

Zsofi86>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Amilyen rövid, olyan tartalmas. Nem bonyolítja túl a dolgokat. Nem ad kész válaszokat, az olvasónak magának kell rájönnie a válaszokra. Egy utazásra hív ahonnan nincs visszaút, nem leszel már ugyanaz az ember. Szerintem többször fog még lekerülni a polcról.

Greta_Green>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

A fülszövege alapján másfajta, mélyebb történetre számítottam, habár a könyv vastagsága sem utalt erre. Kezdek rájönni, hogy a fülszövegek sajnos sokszor csak hatásvadász hülyeségek…
Itt tényleg nincs többről szó, mint ami az alcímben is szerepel. Ez csupán egy mese. Egy rövidke kis történet, ami inkább arra hivatott, hogy alapot szolgáltasson a továbbgondolásra. Nem fogja megoldani az életed problémáit, de még a főhőséit sem. Összességében viszont aranyos történet, és ha a megfelelő embert a megfelelő időben megtalálja, akkor remek lehetőség válhat belőle.

Maria_Petrovszki>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Miért vagy itt? Félsz a haláltól? Elégedett vagy az életeddel? Gondolkoztál már ezeken a kérdéseken? A Miért Kávézó egy aranyos történet ezekről a kérdésekről, és válaszokról.

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Zavarba ejtő olvasmány. Regénynek vékonyka történet, bár sok szépirodalmi alkotásnál nem a cselekmény mennyisége határozza meg a színvonalat és az élményt. Coaching mintának viszont tökéletes – ahogy történetbe ágyazza a folyamatot, ahogy szimbolikus keretbe foglalja, ahogy szépen vezeti a kérdésekkel az ügyfelet. Izgalmas látni ennek a kettőnek az ötvözetét. A hatás pedig mindenkinél más. Te hányszor fogod felvenni az étlapot és időt tölteni a 3 kérdés megválaszolásával?

Mangoka>!

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Nekem nagyon tetszett. Rövid és átjött az üzenete.
Nem mondd újat, de fontosat, ami nekem jól esett és megerősített.

S_Évi>!

[…] ha az ember nincs összhangban azzal, amit csinálni akar, akkor rengeteg dologra elpazarolhatja az energiáját. És amikor elérkezik a lehetőség arra, hogy azt tegye, amit akar, lehet, hogy már nem lesz ereje vagy ideje rá, hogy éljen vele.

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme
gjudit8>!

John, szokott maga tévét nézni, újságot olvasni, szörfölni a neten vagy rádiót hallgatni?
– Néha. Miért?
– Azért, mert akkor mindennap maga előtt van az üzenetekben a válasz egy része erre a kérdésre: miért fordítunk olyan sok időt rá, hogy felkészüljünk arra, amit tenni szeretnénk, ahelyett, hogy egyszerűen csak csinálnánk. Tudja, a reklámszakemberekmár régen felismerik, hogy ha hatékonyan célozzák meg az emberek félelmeit és boldogság iránti vágyát, akkor különböző tettekre motiválhatják őket. Ha jól játszanak rá a megfelelő félelmeikre vagy vágyaikra, rávehetik őket, hogy megvásároljanak bizonyos árukat, és igénybe vegyenek adott szolgáltatásokat.

gjudit8>!

Életünk minden pillanatát mi magunk irányítjuk annak ellenére, amit elhitetnek velünk, amit a reklámokban mondanak, vagy amit a munkahelyi stressz közben átélünk.Ezt elfelejtettem,és mindenféle külső hatáshoz próbáltam igazodni, miközben hagytam, hogy azok kormányozzák az életemet. Ahogyan rajtam kívül valójában senkit sem érdekel, honnan ütöm el a labdát, úgy az életben is mindenki csak saját maga tudhatja igazán, mit vár a létezésétől. Sohasem hagyhatja, hogy dolgok vagy emberek miatt eljusson arra a pontra, ahol azt érzi, hogy már nem ő irányítja a sorsát. Magának kell megválasztania az útját, különben más választja meg helyette. Egyszerűen máshová kell tennie a golflabdát!

Hanima>!

…ha az ember nincs összhangban azzal, amit csinálni akar, akkor rengeteg dologra elpazarolhatja az energiáját. És amikor elérkezik a lehetőség arra, hogy azt tegye, amit akar, lehet, hogy már nem lesz ereje vagy ideje rá, hogy éljen vele.

Mnemosyne>!

Néha segít […], ha más perspektívából szemléljük a dolgokat.

29. oldal (Park, 2019)

Mnemosyne>!

Ráébredtem valamire: számomra minden nap egy lehetőség arra, hogy azt tegyek, amit szeretnék.

68. oldal (Park, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: lehetőség
Mnemosyne>!

Az ember nem félhet attól, hogy nincs esélye megtenni valamit, ha már megtette, vagy azt teszi mindennap.

84. oldal (Park, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés · félelem
gjudit8>!

Amikor valaki rájön az értelmére annak, hogy miért van itt – folytatta Casey –, akkor felismerte Létezése Célját. Mi röviden LC-nek nevezzük. Élete során egy ember tíz, húsz vagy több száz olyan dolgot találhat, amellyel beteljesítheti létezése célját. Mindegyiket megteheti. Legelégedettebb vendégeink azok, akik ismerik az LLC-jüket, és kipróbálnak minden tevékenységet, amelyről azt hiszik, hogy azzal beteljesíthetik.

John P. Strelecky: Miért kávézó Mese az élet értelméről

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme · életcél

gjudit8>!

Úgy tűnt, mintha azon igyekeznék, hogy pénzre cseréljem az életemet, és ez nem tűnt különösebben jó cserének.

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme · munka · pénz