A ​küzdő Sámson 17 csillagozás

John Milton: A küzdő Sámson John Milton: A küzdő Sámson

Mint Shelley rokon szellemű drámai költeményének, a Megszabadított Prométheusznak hősétől, Sámsontól is azt követeli a „végzete”, hogy „a fájó Embert megváltó erő” legyen; de Shelley Prométheuszával ellentétben, ő nem a szeretetbe veti reményét, hanem a lankadatlan harcba – amely végül meghozza számára a tragikus győzelmet. Ez A küzdő Sámson örök érvényű, nagy költői mondanivalója: az elnyomott, megtaposott ember is győzhet, ha nem veszti el erkölcsi erejét és a végsőkig küzd.
De a szabadság ügyét diadalra juttathatja-e bárki is – egyedül?… Milton, aki saját keserű tapasztalából ismerte az egyedül maradt hős Don Quijote-i harcának reménytelenségét, maga sem így gondolta. Sámson győzelme a forradalom próbáját egyszer már oly fényesen kiállt nép végső történelmi diadalát vetíti előre.

Eredeti megjelenés éve: 1671

110 oldal · Fordította: Dybas Tihamér · Illusztrálta: Gustave Doré

Sámson

Roszka>!
John Milton: A küzdő Sámson

Bibliai történet, Sámsonról, aki vakon él egy gázai börtönbe, azon keseregve, hogy felesége elárulta. De a hite töretlen. Gyönyörűen megírt történet.

n P>!

Gyönyörűséges!
Örömemhez még mellé került az, hogy Milton kiváló művét a magyar nyelv napján olvashattam.
Egy 1955-ős antikvár példány volt a kezemben, amit Dybas Tihamér fordított. Ő maga így vall munkájáról:
Éreztem, hogy igen nehéz feladattal kell megbirkóznom. A világirodalom egyik legnehezebb és legtekintélyesebb mesterének művéhez kellett igazítanom a magam zsengébb tollát: nagy írói pályafutásán tökéletesre csiszolt nyelvéhez kellett alkalmaznom az én magyarságomat. Milton nyelve az angol nyelv esszenciája.
A mű eredeti címe: Samson Agonistes. Az Agonistes szó, atlétát, bajnokot jelent.
A megsárgult lapokat Doré rézmetszetei teszik még fenségesebbé.

Himitsu P>!
John Milton: A küzdő Sámson

Másodpercek alatt visszacsöppentem az Ószövetség világába. Ugyanolyan remekmű, mint Az elveszett paradicsom, és a magyar fordítás is mesteri. Spoiler nélkül nem is nagyon tudok róla mit írni: Sámson bibliai története, miltoni tolmácsolásban. Ezt el kell olvasni! Le a kalappal mind a szerző, mind a fordító előtt!

DTimi>!
John Milton: A küzdő Sámson

A megtört és megcsalt ember vívódásának a története. Akárcsak egy görög tragédia. Nem könnyű követni e drámai költeményt. Jól oda kell figyelni, hogy a szép verselésen átjöjjön az üzenet. Többször is el kell olvasni, s kielemezni, ahogy az irodalom órákon szokták.

zsebibaba007>!

küzdök a kettesemért, hősiesen! Sámson többet nem szeretnélek elolvasni :D

John Milton: A küzdő Sámson

Különleges alakja az Ószövetségnek Sámson. Igazi „gyilkológép” volt – több ezer embert ölt meg – Isten kegyeltjeként. Mondhatni, ezt a küldetést kapta az istentől; habár ölni bűn a tízparancsolat szerint… S végül még a legfőbb bűnt is elköveti: az öngyilkosságot, de tőle még ez is bocsánatos bűn, sőt hősi tett (a körülményeket figyelembe véve).
    Milton a már elárult, foglyul ejtett, megvakított Sámsonról írja drámai költeményét. Életének utolsó napján meglátogatja őt hitszegő neje, majd édesapja, végül egyik nagy ellensége, Harafa. Újra felidézi a múltban történteket, és a lehetséges jövőbeli alternatívákat elképzelve megérik benne az elhatározás. Ma valószínűleg terroristának neveznénk, hiszen amit elkövet, az gyakorlatilag egy öngyilkos merénylet. Lehet, hogy ez profanizálás, de szerintem érdemes ilyen szemszögből is átgondolni a bibliai Sámson történetét.
    Az Utószó mottójaként egy Borges szonett szerepel, ami még külön meglepett. (Nem is tudtam, hogy verseket is írt.) Szép és megragadó együttes, hiszen egy sorson osztoztak ők mind: a vak Milton írt a vak Sámsonról, s a vak Borges írt a vak Miltonról! Talán az egyik legnagyobb erőpróba, ha elveszítünk egy érzékszervet… s a lélek kínjai… Sámson nem tudott, nem akart „fogyatékkal élni”, az öngyilkossága mégsem megfutamodás, hanem méltó befejezése, mintegy megkoronázása hősi életének.

Biró_Krisztina>!
John Milton: A küzdő Sámson

Rengeteg új infót lehetett belőle megtudni,még nekem is aki úgy gondolom ismerem a Biblia Ószövetségét is.Ez a remek olvasmány nagyszerűen rávilágított az EMBERi esendőségre épp úgy, mint a kitartásra,a további küzdelmek során. SÁMSON NEM ADTA FÖL,hanem harcolt tovább,míg végül föláldozta magát!

László_Főgler>!
John Milton: A küzdő Sámson

(A küzdő Sámson MEK hangoskönyv)
Az elveszett paradicsom után Miltonnak ezt a művét is abszolváltam. Ha a téma nem is olyan nagyívű, megvakított zsidó szuperhősünk történetét Milton ugyanolyan érdekes, és a Bibliától nem nagyon elrugaszkodó részletekkel színezte ki, mint fő művében. Sokat segítenek nekem az ilyen feldolgozások, dramatizálások az eredeti történet megértésében. A poézist felesleges dicsérnem: klasszikus. Jánosházy György modern fordítást készített, sok kínkeserves kötelező olvasmányt kiválthatnának vele az oskolákban… Ne pazaroljuk az időt ócska könyvekre, olvassunk több Miltont!

n P>!

Vezesd kicsit tovább világtalan
Lépéseim, még egy kicsit tovább!

Kapcsolódó szócikkek: vak
Carmilla >!

A sok rózsából, melyek az időnek
Kútjában vannak eltemetve mélyen,
A feledés bár egyet megkiméljen,
Melyet rég volt dolgok közt nem jelöl meg

Semmi. A sors rám bízta ezt a titkot,
S megadta, hogy idézzem én először
A hallgatag rózsát elmúlt időkből,
Mit utoljára arcához szorított

A vak Milton. Ó, rőt, fehér vagy sárga
Kis rózsa, mely ott nyíltál néki hajdan
Egy tűnt kertben, varázzsal lépj ki halkan

A múltból, és ragyogj e versbe zárva,
Arany-, ivór-, vérszínben vagy sötéten,
Te láthatatlan, mint az ő kezében.

Jorge Luis Borges

73. oldal, Utószó (Kriterion, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: John Milton · Jorge Luis Borges

SÁMSON […] Emberek
Titkát, egy jó barát titkát kiadni
Oly rút dolog, mely undort s megvetést
Kelthet csak; a barátok eltaszítják
És kerülik a locsogót, kinek
A homlokára írva dőresége!

26. oldal (Kriterion, 1977)

thuringwethil P>!

Nem hallomásból, ám tapasztalatból tudom: hamis pénz az, ki a barát nevét viseli. Legtöbbjükre értem. Amíg jól megy sorunk, csak úgy nyüzsögnek, de fejüket elfordítják a bajban, nehogy rájuk leljünk.

Kapcsolódó szócikkek: barát

KAR
    Jó és rossz hír közül a rossz előbb:
    Száguld a rossz, a jó cammog csupán.

59. oldal (Kriterion, 1977)

Fatma>!

Gyakori jelenség az irodalomban, hogy egy kivételes vagy éppen világra szóló jelentőségű alkotás elhomályosítja a nemzeti vagy egyetemes köztudatban a szerző más értékes műveit.

73. oldal (Utószó)

Kapcsolódó szócikkek: író · irodalom · könyv
Fatma>!

SÁMSON
Szavakat hallok; értelmük a légbe
Foszlik, mielőtt még fülembe jutna.

SÁMSON
Ó, nem áll meg a fájdalom
A test sebeinél,
A szív és fej, mell és vese
Töméntelen bajánál;
Talál titkos utat, kaput,
S lelkünkbe is bejut,
Hogy nyomorgassa meg kegyetlenül,
S mardossa tiszta szellemét,
Mint a belet, ízűletet, tagot;
Hasonló kín ez, ám százszor oly éles,
Bár testünk mit sem érez!

29. oldal (Kriterion, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · Sámson

SÁMSON
Mikor erőt adott, hajamba tette
Isten, hogy megmutassa, mily veszendő.

12. oldal (Kriterion, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: Sámson

KAR
    Mily őrültség azt hinni, az erős bor,
    Erős ital egészségünk alapja,
    Mikor ezektől tiltva nőtt fel Isten
    Páratlan erejű, hős bajnoka,
    Kinek patakvíz volt csak itala!

27-28. oldal (Kriterion, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: víz