Rotten 33 csillagozás

John Lydon: Rotten

Évtizedeken át csak töredékes információk jutottak el hozzánk a világ szerencsésebb tájain zajló zenei eseményekről. A punknak még a többinél is mostohább sors jutott: sületlenségek mindenhonnan. Most a leghitelesebb forrásból, magától Johnny Rottentől olvashatunk a korszakról a rá jellemző tömörséggel és frappáns humorral.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Legendák élve vagy halva Cartaphilus

Cartaphilus, Budapest, 2008
402 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632660318 · Fordította: Szántai Zsolt, Bajtai Barangó Zoltán

Sex Pistols

Írország

John Lydon: Rotten

Huuuh! Ez a könyv egy élmény volt. Nem is nagyon fogok sorokon keresztül áradozni róla. Egy felejthetetlen olvasmány. Biztos hogy nem először és utoljára olvastam el.

Chavez>!
John Lydon: Rotten

Nem igazán életrajz (csak az elején), sokkal inkább a Sex Pistols és egyben a brit punkkorszak kezdetének és virágkorának rendkívül alapos krónikája. Nagyon részletes betekintést kapunk a korabeli Anglia zenei, divatbéli és társadalmi helyzetéről, és arról, hogyan formálta át ezeket a punk megjelenése. Lydont persze lehet szeretni és utálni, de az elvitathatatlan, hogy nagyon okos és őszinte ember, aki soha nem hagyta magát manipulálni, és máig kitart az elvei mellett, ami nyilván első számú forrása a konfliktusainak. A könyv hitelességét leginkább az igazolja, hogy mindent több szemszögből mutat be; Lydon saját gondolatai mellett számos olyan ismert és kevésbé ismert szereplő véleményét is olvashatjuk, aki aktív avagy passzív szereplőként szintén ott volt a sűrűjében. És ezek a vélemények nem is feltétlenül egyeznek mindig Johnny Rottenével, de ha összehasonlítjuk pl. Steve Jones nemrég megjelent biográfiájával (pont ezért, közvetlenül utána vettem elő újra ezt a könyvet én is), igazából azt látjuk, hogy többnyire összecseng a kettő, és a végkövetkeztetés is azonos, miszerint a Sex Pistols felemelkedésért, de ugyanakkor idő előtti bukásáért is elsősorban Malcolm McLaren tehető felelőssé.
A Rotten – Íreknek, feketéknek, kutyáknak tilos! egy nagyon szórakoztató, tanulságos olvasmány, az egyik legjobb, amit a punkról írtak, és biztosan a legjobb, amit a Sex Pistolsról.

hungromit>!
John Lydon: Rotten

mindenkinek aki szereti a sex pistolst, vagy csak érdekli, hogy milyen is az igazi punk.
johnny rotten maga a punk.

John Lydon: Rotten

Rohadt Jani a nagy oppurtunista, individualista rebellis. Londoni-ír kettősség, bevándorlóként hátrányos – terhelt gyermek és kamaszkor, amiből kitörni vágyik. Szerintem abszolút sikerült is neki, de nagyon megosztó személyiség lett. Pont ezért jó ez a könyv, mert mindez lejön belőle. A meningitisnek (is) köszönhetően lesz egyedi a figura, és nem hal bele a narkóba sem, ami sajátos életmódja velejárója lenne később. Okosan vadul meg.Bezzeg a félnótás haverja, Sid,a lúzer, az annyira hiteles, hogy fel is dobja a pacskert ahogy kell. Lydon,nem hülye; mint sokan gondolják, saját magát sem tartja zenésznek, viszont kétségkívül alkot(ó). Megmutatja a világnak a "do it yourself "(punk) lényegét, hogy szinte nullából is lehetsz extravagáns és húgyozhatsz széllel szemben egy darabig, aztán ha nagyon unod, megfordulsz… Ismerős jellem. Néha meg kell alkudni a cél érdekében, de csak annyira, hogy ne köpd szembe magad. Maga a könyv egy rendhagyó korai önéletrajz, amiben John Lydon Rotten igyekszik rávilágítani saját tettei kiváltó okára, és önön személyiségére. Részletesen végig megy kiskorától, a kamaszéveken át a Sex Pistols megalakulásának körülményeire, a „zenekari” hókusz-pókuszokra, Malcolm impresszáriós disznóságaira,majd a banda viszonylag gyors bomlására. Gyakorlatilag egy New York Dolls replika volt ángliuséknál. Pár társ, barát, rokon is igyekszik némi hátteret fellebbenteni a múltból riportszerűen. Érdekes ember, de ami ellen küzdött harmincas évei elejéig, pont a reciproka lett mára, egy jenki ánglius celeb a felsőbb osztályból, aki örökké ideologizál, de mára talán elfelejtette, honnan jött és mi is a lázadás. Maga a könyv nem köntörfalaz, abszolút őszinte, talán nem is túloz. Lejön belőle a punk és a Pistols lényege, érdemes és érdekes elolvasni. Talán könnyebb ítéletet mondani Róla és botrányairól. Nekem korai példakép volt anno a polgárpukkasztása miatt. Mára sem ítélem el, de nem tudom objektíven hova tenni. Talán, csak ha a bőrébe bújnék, akkor sikerülne. Kötelező darabnak nem nevezném, de feltétlen ajánlom.Kétségkívül hiánypótló, mivel meghatározó szubkultúra a 70-80-as években.Zseniális iromány . Akár tetszik, akár nem, Rotten volt annak a periódusnak az ikonja. Ő a személyében összefoglalta azt a káoszt, amiben az angolok éltek a 70-80-as években.

henryhill>!
John Lydon: Rotten

Hiteles korkép, tabló, s önéletrajz. A punkzene rajongóinak, s a szubkultúrák kedvelőinek azt hiszem alapmű. Nyers, frappáns, lényegretörő.

masik_anna>!
John Lydon: Rotten

nagyon jó könyv, nagyon vicces pasi, őrülten szerettem.

Zsófi024>!
John Lydon: Rotten

Sokat vártam ettől a könyvtől, de még annál is többet kaptam. Egy valódi időutazás, minden egyes fejezetet teljes átéléssel olvastam. Tetszett, hogy mások szemszögét is megismerhettem témákkal kapcsolatban így még hitelesebb lett az egész. Én is úgy gondolom, hogy akit kicsit is érdekel ez a korszak, punk, Sex Pistols vagy szimplán Rotten annak kötelező olvasmány!

vajtay>!
John Lydon: Rotten

Nagyon olvasmányos. A punk kialakulásáról jó korképet nyújt.

sheena>!
John Lydon: Rotten

Johnny Rotten a kedvenc seggfejem.
Nem teljesen normális, és nagyon elfogult magával szemben, de ha megfelelő szkeptikussággal olvassuk, akkor rendkívül pontos képet kaphatunk a korai punkról. (Ajánlom hozzá a Please Kill Me-t.)
Amikor pedig Sid Viciousról írt, hát valami nagyon elkezdte facsarni az orromat…

gwyneira>!

Lehet, hogy gyerekfejjel másképp, színesebbnek láttam a valóságot.

Belinda>!

A történelemnek, amit oktatnak, az adja az alapját, hogy a győztesek elmondják, milyen rossz emberek álltak a másik oldalon.

Kapcsolódó szócikkek: történelem
Belinda>!

Az igazság mindig csalódást okoz az embereknek, mert meghazudtolja az álmaikat.

Kapcsolódó szócikkek: csalódás · igazság
Belinda>!

Írország nem tartozik a kedvenc helyeim közé. Akkor nagyon rendben van, amikor be akarsz rúgni, de aztán felkelsz, és rájössz, hogy ezenkívül semmit sem tudsz csinálni.

Kapcsolódó szócikkek: Írország
Juhász_Peti>!

Önmagad lehettél. Ez volt a Sex Pistols korszakának legfontosabb hozadéka.

Kapcsolódó szócikkek: Sex Pistols
Juhász_Peti>!

Akár tetszik. Neki, akár nem, Johnny Rotten volt annak a periódusnak az ikonja. Ő a személyében összefoglalta azt a káoszt, amiben az angolok éltek a 70-80-as években.

Kapcsolódó szócikkek: Johnny Rotten · káosz
Belinda>!

Az emberek, akik elítélnek, akik ártanak neked, csupán azért cselekszenek így, mert keveset tudnak rólad. Ha kiállsz eléjük, és megadod nekik a szükséges tudást, minden megváltozik. Ez az élet lényege és célja! Az emberek tanulhatnak egymástól, és élvezhetik a létet.

Belinda>!

Sosem adom fel annyira, hogy a halált várjam. Ez mindenem, másom sincs, csak az életem.

Kapcsolódó szócikkek: feladás · halál
Juhász_Peti>!

A Sex Pistols komoly veszélyt jelentett arra a csinos kis világra, amelyet valamennyien(pl.Stones) felépítettek maguknak.Ők a légy nagylelkű, és szeress mindenkit felfogású hatvanas évekből érkeztek, és szép lassan mohó, hisztis kis üzletemberekké változtak, akik mindent elkövetnek a vetélytársak kinyírása érdekében.

Kapcsolódó szócikkek: Sex Pistols
Kovács_Cintia_2>!

Nincs időm hazugságokra vagy fantáziálásra, nektek se legyen.

Élvezzétek, vagy dögöljetek meg…

Kapcsolódó szócikkek: hazugság