Ügynök ​a terepen 24 csillagozás

John le Carré: Ügynök a terepen

Nat, ​az angol titkosszolgálat 47 éves veteránja úgy érzi, hogy az operatív ügynökként töltött éveinek vége, ideje hazatérni Londonba, ahol a felesége várja. A moszkvai központból érkező egyre komolyabb fenyegetések miatt azonban el kell vállalnia még egy munkát. Rábízzák az egyik halódó londoni alállomás, a Menedék irányítását, ráadásul nem túl ragyogó kémek szedett-vedett csapatát is a keze alá kapja. Az egyetlen tehetségesnek tűnő tiszt a fiatal Florence, aki már egy ideje figyeli az orosz részleget, ráadásul beszervezte a kiábrándult szeretőjét egy, az orosz irányításra nagy befolyással bíró ukrán oligarchának.

Nat nemcsak a kémkedésben, hanem a tollaslabdában is született tehetség. Állandó hétfő esti játszmáin ellenfele akár a fia is lehetne: az egyedül élő és magába forduló Ed, aki képtelen elhinni, hogy a Brexitet megszavazták, ki nem állhatja Trumpot és utálja, hogy egy lélektelen médiaügynökségnek dolgozik. Mégis, mindennek ellenére Ed lesz az, aki Natet, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

Donald Trump · anyakönyvvezető · Vlagyimir Putyin

Oroszország

Benedek_Eszti>!
John le Carré: Ügynök a terepen

A szerző zseniálisan keverte a szálakat, a feszültség végig ott lebegett a fejem felett, holott néha nem is értettem teljes mértékben, mi is a probléma. Bár a kötet lassan és kissé lagymatagon indult, egyszer csak beindult cselekmény, egyik út/esemény követte a másikat és a könyv letehetetlenné vált.
A karakterek egytől egyig egyediek és érdekesek voltak, Nat pedig kifejezetten szimpatikus főszereplővé sikeredett. Tisztességes veterán ügynököt sikerült alkotnia a szerzőnek, aki azért vált hihetővé, mert nem próbálták meg erősnek és függetlennek beállítani. Nagyon tetszett, hogy a feleségére támaszkodott és az, hogy nem volt egy szent lélek és bemutatásra kerültek múltbéli hibái is.

Bővebben: http://www.ahmagazin.com/john-le-carre-ugynok-a-terepen/

Renáta_G>!
John le Carré: Ügynök a terepen

… Le Carré ezúttal is megmutatta mennyire jó író. Izgalmas, hihető karaktereket alkotott. Részletesen felépítette őket. Mind olyan emberek, akik hétköznapi problémákkal bírnak, magukkal cipelik a múltbéli konfliktusaikat és magánéletük sem fenékig tejfel. Érdekes volt bepillantani Nat munkájába. Egy élet, ahol számos országban más-más szerepeket kell venni. Ez az átlagembernek elképzelhetetlen, de érthető, hogy kemény próba elé állíthat egy házasságot ez az életmód, de feleségével mindent legyőztek és mindig számíthatott rá.

Bővebben: https://kulturpara.blog.hu/2020/03/20/ugynok_a_terepen

Krumplicsku>!
John le Carré: Ügynök a terepen

Talán nem a legjobb, legösszetettebb le Carré könyv, de így is igen kellemes olvasmány volt, olyan igazán belefeledkezős. Talán nem utolsó sorban a karaktereknek köszönhetően.
Talán az ideálisnál eggyel több (kettő van benne) véletlen kanyarított egyet az események során, ettől kicsit szappanoperásabb beütése lett, mint egy le Carrénál remélné az ember, de le Carré még ezzel együtt is fél kézzel odakenve is, lepipál egy csomó jónevű egyéb szerzőt, úgy folyik, olyan természetesen jön a mese a tollából, hogy öröm olvasni még a négy csillagosat is…
(Kimondottan a Slow horses sorozatra emlékeztetett valamiért. Nem a könyve, az csak szeretett volna le Carréra hasonlítani, hanem a sorozatra, Dom meg az amerikaban tárgyaló nagyfőnök abszolút oda valóak a rendes MI5-ra, Nat a Menedékkel meg Slow Horse…)

pável>!

Magamba szívom az emberi izzadság, dízelolaj, fekete dohány és női test szagát, ami minden orosznak egyet jelent azzal, hogy otthon van.

Kapcsolódó szócikkek: Oroszország
pável>!

Öntudatlanul hallgattam a melósokat. Magyarok voltak, úgyhogy beszédük éppoly megfejthetetlen volt a számomra, mint az érzéseim.

Kapcsolódó szócikkek: magyar nyelv · magyarok, magyarság
pável>!

Néha olyan bűnökért bukunk le, amiket el se követtünk.

ppeva P>!

Egykori KGB-s elvtársának, Vlagyimir Putyinnak sikerült végleg kiábrándítania Arkagyijt. Először azzal, hogy vérbe fojtotta Csecsenföldnek, majd Arkagyij szeretett Grúziájának függetlenségi törekvéseit. Putyin mindig is ötödrangú kém volt. Most viszont olyan autokrata lett belőle, aki az egész életét a konspiracija függvényében értelmezte. Putyinnak és javíthatatlanul sztálinista bandájának köszönhetően Oroszország nem előre tartott, egy fényes jövő felé, hanem vissza sötét, téveszmés múltjába.

gesztenye11>!

– Mindketten parafadugók. Csak sodródtak az életben, amíg meg nem találták egymást – jelenti ki Prue a maga keresetlen módján.

248. oldal - 19.

BBetti86 >!

Ne ígérj olyat, amit nem tudsz visszavonni.

pável>!

Nem sokat írtak még – és remélem, nem is fognak – azokról az ügynökökről, akik életük legszebb éveit áldozzák arra, hogy nekünk kémkedjenek, aztán fogják a fizetésüket, a bónuszaikat és a vaskos végkielégítésüket, és vígan élnek tovább abban az országban, amelyet hűséggel elárultak, vagy egy hasonlóan ártalmatlan környezetben, a lebukás veszélye vagy az emigrálás kényszere nélkül.
Ilyen volt Harkály, vagyis Arkagyij, a moszkvai Központ trieszti rezidentúrájának egykori feje, korábbi tollaslabda-ellenfelem, egyúttal az angol titkoszolgálat ügynöke. Az, ahogyan ez az ember saját magát beszervezve a liberális demokrácia ügye mellé állt, tökéletes példája egy alapvetően rendes ember (ezt egyáltalán nem mindenki gondolja így, de én igen) kaotikus életútjának, akit születése után azonnal a modern Oroszország hullámvasútjára szíjaztak.
Egy zsidó származású tbiliszi prostituált és egy grúz ortodox pap törvénytelen utcagyerekeként születik, titokban keresztény hitben nevelkedik, majd marxista tanárai felfigyelnek kimagasló képességeire. Újabb hatalmasságnak kezd engedelmeskedni, és azonnal a marxizmus-leninizmus hívévé válik.
Tizenhat éves korában újra felhívja magára a figyelmet, ezúttal a KGB-ét, kiképzik titkos ügynöknek, és azt a feladatot kapja, hogy épüljön be kereszteny ellenforradalmár elemek közé Észak-Oszétiában. Tökéletesen alkalmas a feladatra, hiszen korábban keresztény volt, talán még mindig az. Azok közül, akikről jelent, sokakat lelőnek.

Kapcsolódó szócikkek: KGB · Oroszország
gesztenye11>!

Abban a pillanatban, hogy azt mondja, „rendben van, Nat”, kötelet dobsz a nyakába és szelíden a bitófához vezeted.

219. oldal - 17.

gesztenye11>!

Azt képzelem, hogy csak mert kém vagyok, én vagyok Isten kiválasztottja, a kibaszott világegyetem közepe, miközben valójában nem vagyok más, csak egy görcsös elitista köcsög.

256. oldal - 20.

gesztenye11>!

Úgy hallom, a szabadság nagy rajongója, a csodálatra méltó Donald Trump fogja kihúzni a szarból a gazdaságotokat. Tudod te, milyen ember Trump?
– Milyen?
– Ő Putyin vécépucolója. Mindent megcsinál kis Vlagyiknak, amit a kis Vlagyik nem tud magának megcsinálni. Beleszarik az európai egységbe, az emberi jogokba, a NATO-ba.

138. oldal - 11.

Kapcsolódó szócikkek: Donald Trump · Vlagyimir Putyin