Jó ​barátok 11 csillagozás

John le Carré: Jó barátok

A ​brit kémregény-irodalom élő klasszikusa, David Cornwell, ismertebb, írói nevén John le Carré 1931-ben születet a Dorset grófságbeli Poole-ban. Svájcban és Oxfordban járt egyetemre. 1959 és 1964 közt külügyi szolgálatot végzett Németországban, s itt közvetlen kapcsolatba került a hírszerzés világával. Alakjai épp ezért korántsem James Bond-szabású mesebeli szuperhősök. Regényeiben a kémek életének kalandokban szegényebb, de valóságos emberi drámákban gazdagabb világa tárul fel. Kiváló hangulatteremtő képessége, rendkívüli dramaturgiai érzéke, elegáns stílusa és szellemes dialógusai miatt nem csak műfajában ismerik el érdemeit, a kritikusok legtöbbje klasszikus szépirodalmi mércével mérve is kiváló írónak tartja.
Új regényének két főszereplője: az önzetlen és kicsit hóbortos angol, Ted Mundy, és Sasha, az igen tehetséges, ám megváltó ideológiáknak a megszállottságig elkötelezett német diákvezér. A hatvanas évek baloldali diákmozgalmaiban ismerkednek össze, Nyugat-Berlinben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Európa, Budapest, 2005
446 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630777754 · Fordította: Sóvágó Katalin

Sasha (barát) · Ted Mundy

SteelCurtain >!
John le Carré: Jó barátok

Úgy tűnik, hogy öregkorára minden ragyogó kémregény-írónak elgurul a gyógyszere. Kedvenc szerzőm tulajdonképpen ismét nagyot alakított, s teljes mértékben egyetértek vele abban, hogy minden nagyhatalom, különösen pedig egy rivális nélküli szuperhatalom maximális veszélyt jelent a békére. De a történet ezúttal csak részleteiben mondható jónak, összességében meglehetősen erőltetett. A végét akár egy összeesküvéselméletből is átemelhette volna. Kár, mert a téma nagyon ütős. Gyengeségei ellenére is ajánlom mindenkinek, aki kedveli ezt a műfajt. Nem lehet elégszer kifejteni a politika hazugságát, erkölcstelenségét. Különösen azt, hogy már ezen a téren is rég megszűnt a különféle ideológiák közötti különbség.

lolajos>!
John le Carré: Jó barátok

Jól elszórakoztam a könyvön, de valahogy most másképen, mint a többi le Carré-n. Nem hozott lázba a történet íve, kémregény elemei, annál inkább egyes részletek kifejtése.

Remek humorral írja le például a lökött II. Lajos bajor király egyik kastélyában Mundy idegenvezetését. Ugyanígy a gyarmati katonatiszt papa szétválást követő átcsúszását Indiából Pakisztánba, majd elcsapatását egy tiszttárssal való affér nyomán. A színtársulattal végzett európai turné leírása is érdekfeszítő, bár az nem tetszett, hogy a nyugati része sematikusan csak áradozás, a keleti panaszáradat. De azért a jellegzetes NDK szag nekem is személyes élmény. Tedet mégis végig szerettem, Sashát már nem annyira.

A magyar fordítás kiváló. Akárki akármit mond róla, Sóvágó Katalin nagyon jó is tud lenni, sok nyelvi leleménnyel is tud fordítani.

Salsita>!
John le Carré: Jó barátok

Utólag visszatekintve a szerkezete nagyban hasonlít Az elszánt diplomatához – a váz ugyanaz, a felépítmény viszont eléggé eltér. Összességében egy jól felépített, klasszikus kémregény, mellőzve a James Bond-os felhangokat.

gesztenye11>!

És okvetlenül kerüld a bort. A magyarok mérgeznek minket valamivel, amit ők bikavérnek hívnak. Nagyon finomnak tartják, de gyanúm szerint ez a bosszú, amiért 1956-ban levertük az ellenforradalmi felkelésüket.

160. oldal - Hatodik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: 1956 · bor · bosszú · egri bikavér · magyarok, magyarság
gesztenye11>!

Dolgozol már a brit hírszerzésnek?
– Nem.
– Majd fogsz.

159. oldal - Hatodik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: hírszerzés · Sasha (barát) · Ted Mundy
gesztenye11>!

Ted Mundy, aki komplett csecsemő a szexhez, így lesz diadalmas szeretője Legális Judithnak, a totál leszbikának.

99. oldal - Negyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Ted Mundy
gesztenye11>!

Karen szerint a terrorista az az ember, akinek van bombája, de nincs repülőgépe, mondja Mundy fülében Judith.

291. oldal - Tizenegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: repülőgép · Ted Mundy · terrorista
gesztenye11>!

Okos ember utazás előtt leül, lehetőleg a poggyászára.

24. oldal - Első fejezet

Kapcsolódó szócikkek: okosság · utazás
gesztenye11>!

Már december huszonharmadikára kiürül kétharmadrészt a kommuna; a kommünárok felhagynak elveikkel, és hazasomfordálnak ünnepelni reakciós családjuk kebelére.

83. oldal - Harmadik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: család · karácsony · kommuna
gesztenye11>!

Márpedig Sasha hangján – Mundyt is beleértve – senki sem képes beszélni, csakis Sasha.

157. oldal - Hatodik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Sasha (barát) · Ted Mundy
gesztenye11>!

Minden jót, drága Teddy! Te vagy az én abszolút barátom.

127. oldal - Ötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Sasha (barát) · Ted Mundy
gesztenye11>!

Élvezettel idézi Balzacot: „Minden nagy vagyon mögött egy nagy bűn van.”

302. oldal - Tizenegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: bűn · Honoré de Balzac · vagyon