A ​kém, aki bejött a hidegről (George Smiley 3.) 124 csillagozás

John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Amikor Alec Leames utolsó ügynökét is megölik Kelet- Németországban, a kémet visszahívják Londonba. Leames úgy hiszi, annyi hosszú, sötét és jeges év után végre bejöhet a hidegről. Ám Kontroll, a brit hírszerzés feje mindenáron térdre akarja kényszeríteni a kelet- német kémszervezetet. Terve megvalósításához Leamesre van szüksége, a kémre, akit még egyszer, utoljára visszaküld a hidegbe… John le Carré regényét világszerte a kortárs angol irodalom egyik legnagyszerűbb alkotásaként tartják nyilván.

Eredeti mű: John le Carré: The Spy Who Came in from the Cold

Eredeti megjelenés éve: 1963

230 oldal · ISBN: 9786155272622 · Fordította: Falvay Mihály, Lakatos Anna
240 oldal · ISBN: 9789639868014 · Fordította: Falvay Mihály, Lakatos Anna
Agave Könyvek, Budapest, 2008
208 oldal · ISBN: 9789639868014 · Fordította: Falvay Mihály

vargarockzsolt P
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Tudom, hogy tudod, hogy tudom, hogy tudod…
Klasszikus hidegháborús kémsztori, angol és kelet-német titkosszolgálati harccal, ahol lehet választani: ki a szimpatikusabb, az idealista fanatikus vagy a gátlástalan pragmatikus?
20 éve olvasgatok egy levéltárban ilyen iratokat a magyar szolgálatokról, és még mindig nem tudom: ezek a történetek hitelesek-e vagy csak az írói fantázia termékei?
Az viszont biztos, hogy izgalmas volt, jöhet a következő. :)

John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Ijesztő, hogy Le Carré milyen tökéletesen jeleníti meg a korszak Kelet – Nyugat konfliktusainak valóságát. Nem csak a feszült cselekményért érdemel elismerést, hanem azért, ahogy apró részletekből, hiteles gesztusokból, túlzásoktól mentes „jelenetekkel” felidézi a korszak szorongással telített légkörét. „Magamon érzem a kémlelő tekinteteket, besúgót látok minden ismeretlenben”. Úgy bonyolítja az összefüggéseket, hogy nem egyszer kis híján „benyeltem”. Eltűntek a baráti érzelmek, emberi értékek. Az igazság reménytelen keresése, a nyomok felülről való eltüntetése, olyan hiteles, hogy már – már félelmetes. Jó volna túl lenni már az egészen. De nem lehet. Egészen mélyen, a hétköznapi szintig belénk ivódtak a következmények. Túl minden eszmén és álmon. „Hideg” könyv ez, olvasása közben belém fagyott a levegő, miközben megint átéltem egy olyan világot, amit sajnos az én korosztályom már a múltban megismert. Egy kedves magyar tanárnőm azt mondta, hogy romantikus szál nélkül hiányérzetünk lesz egy regény elolvasása után. Valami megkapóan lelket melengető volt a szerelmi szál. Lehet, hogy igaza volt?

SteelCurtain
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Egyre jobban tetszik nekem le Carré. Nem hinném, hogy hordott a hátán a Föld még egy ilyen cinikus kémregényírót. Nyilván nem szorul magyarázatra, hogy miért lesz ilyen kiábrándult valaki, akinek megadatott, hogy a színfalak mögé lásson. Hősei keserű, megtört emberek, akik már csak puszta megszokásból haladnak megcsúfolt ideáljaik irányában. Már elveszítették hitüket, egyetlen motivációjuk az egyéni túlélés és az árulás elkerülése. Pazar.

Roszka
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Nem igazán szeretem a kém-történeteket. Ezt a könyvet kézbe vettem, és nem tudtam letenni!
Végig fokozódó izgalom, aggódás a lebukás miatt, és a stílus, meg a mondani való valahogy nagyot üt.
Nem szeretem, mikor ártatlan emberek keverednek a nagyok játszmájába, ha akarnak, ha nem, és a végén természetesen Ők húzzák a rövidebbet.
A könyv sodró, magával ragadó.
Ettől függetlenül úgy érzem, ez nem az én világom.

Bolondkandúr
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Erőteljes és durva regény, mellőzi a kémtörténetek romantikus cukormázát. Itt egy ügynöknek nem az a legnagyobb gondja, hogy az öltönye illik-e az új sportkocsijához, a koktélt pedig rázva vagy keverve szolgálják fel. Le Carré nagyon jól ír, mégis nehéz olvasmány, annyira elkeserítő ennek a világnak a rideg embertelensége.

240 oldal · ISBN: 9789639868014 · Fordította: Falvay Mihály, Lakatos Anna
Szilvia_Farkas
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Olvasmányos, izgalmas, fordulatos, logikus, némileg depresszív, sötét és tragikus.

kytty0494 P
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Nagyon izgalmas regény, még pár oldalra sem laposodik le. Ez a műfaj nem tartozik épp a konfortzónámba, de örülök neki, hogy nekikezdtem.

Luca_Michaletzky_2
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Aki John Le Carréval meg szeretne ismerkedni, az ezzel kezdjen. Zseniális! Tökéletes bevezető a valódi kémek (nem a James Bond félék) világába. Ahol nem két arca van az embereknek, hanem több száz. Ahol mindennek oka van és úgy kell nekünk, olvasóknak is apró kis darabokból összerakni a képet, előre gondolkodni, de úgy, hogy az ellenség azt higgye, még eggyel hátrébb vagyunk… Sportkocsikra, sármos fickókra és femme fataleokra senki ne számítson.

Or_Sheet
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Lehet, hogy nem olyan mozgalmas, mint egy James Bond történet, de abszolut reálisnak hat. Konkrétan ilyennek tudom elképzelni a kémek munkáját, amiben semmi szépség nincs, csak a magány, a stressz, és az idegek játéka.

deutschleser
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről

Egy igazi, vérbeli kémtörténet egy szakmabeli tollából.
Végig tökéletesen felépített. Mesterien adagolt izgalom és feszültség.
Egy sötét, rideg világ tökéletes ábrázolása.
A végén pedig kiderül hogy milyen érzés végleg bejönni a hidegről.

mate55

Az emberek változnak, de az arckifejezésük egyugyanolyan.

TáboryElemér

Egy este aztán megkérdezte:
– Alec, miben hisz maga? Ne nevessen ki … feleljen szépen. – Liz várt, és Leamas végre megszólalt:
– Hiszem, hogy a tizenegyes busszal eljutok Hammersmithbe, de azt nem hiszem, hogy a Mikulás vezeti.

vercsa

Te jó ég, ezek aztán nem teketóriáznak, gondolta: hisz ez már-már illetlenség. Eszébe jutott valami hülye kabarétréfából: „Ilyen ajánlatot tisztességes nő nem fogadhat el – ráadásul azt sem tudom, mennyit kapnék érte!”

Oswald

Aki kíváncsi, ahhoz az Isten legyen irgalmas.

117. oldal (Európa, Budapest, 1990)

szil0214

Mondják, a halálraítélteket időnként megmagyarázhatatlan jókedv fogja el, mintha pusztulásuk, miként a gyertyalángba repülő pillének, a kiteljesedésükkel esnék egybe.

112. oldal, 12. fejezet - Kelet (Agave, 2013)

mate55

Az ember üres gyomorral az egész világot jobbnak érzi.

szil0214

Voltaképp azt mondhatjuk, hogy a háború óta a módszerek – a miénk meg az ellenfeleinké – meglehetősen azonosak. Mi sem lehetünk irgalmasabbak csupán azért, mert a mi kormányunk irányvonala jóindulatúbb.

29. oldal, 2. fejezet - A Körönd (Agave, 2013)

Klementina

A lénye egy jól elkülöníthető részét meg tudta óvni a kollektivizálódástól.

Klementina

„A tisztességgel, becsülettel félreállított "harcosból” kollégái szeme láttára lett kesergő, iszákos roncsember – mindössze néhány hónap alatt. A részeges emberre bizonyos fajta ostobaság válik jellemzővé, különösen józan állapotában: „kikapcsol”, és ezt szokás, tévesen, határozatlanságnak nézni.

George Smiley sorozat · Összehasonlítás