Via ​Mala 138 csillagozás

John Knittel: Via Mala John Knittel: Via Mala John Knittel: Via Mala John Knittel: Via Mala John Knittel: Via Mala

Fűrészmalom a Jeffben, a graubündeni hegyek eldugott zugában, a szilajon zúgó Yzolla partján. Innen menekül el a kétségbeesés és borzalom éjszakáján Silvelie Lauretz, a szépség és tisztaság e kivételes megtestesítője, hogy új életet kezdjen, megszabaduljon az emberi mivoltából kivetkőzött apa árnyától s egy szörnyű bűntett kísértetétől. Vajon sikerül-e a szegény pincérlánynak – aki gazdag örökösnő is egyben – feledést és megnyugvást találnia Andi, a hozzá mindenben méltó férfi oldalán? Elég erős-e a kettejüket összekapcsoló szenvedély, a mély lelki vonzalom, hogy kibírja annak a bizonyos éjszakának a terhét? – A Via Mala 1934-ben látott napvilágot, s azóta nemzedékről nemzedékre rendre meghódítja olvasóit. Magyarul 1993-ban jelent meg utoljára. Régi rajongói most újra felidézhetik, az ifjabb generációhoz tartozók pedig megismerhetik a történetet, s egyúttal valamennyien bepillanthatnak a két világháború közötti Svájc csak messziről oly mintaszerű és békés életébe.

Eredeti megjelenés éve: 1934

Árkádia, Budapest, 1988
618 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633071135 · Fordította: Andai Ernő, Liska Endre

bokrichard>!
John Knittel: Via Mala

Yzolla partja, a graubündeni hegység, a gleccserek – a természet csodái. És ami itt történik, az a nagybetűs romantikus történet. Nem az, amiben kislányok álmodoznak kockahasú ipsékről vagy vámpírcsókokról, hanem amiben drámákon és szenvedéseken keresztül éri el a stílushoz mérten eltúlzott attribútumú egyén a boldogságot egy kétségbeesett korszakban. És az érzelmek iszonyatos nagy amplitúdóval érkeznek a természet átitatta lapok között, ami szintén e stílus ismérve. Egy barátom tanácsára kezdtem bele a könyvbe, és alig tudtam letenni. Igaz, nem hibátlan: ugye a korábban említetten felnagyított jóság, és szendeség, ami Silvelie-t jellemzi nekem is kicsit sok, na meg a természetimádatom ellenére is Jókai módon elaprózott, helyenként emiatt vontatott leírások sem állnak közel hozzám. De aki szereti a családregényeket, a romantikusokat, valamint az előző század eleji stílust, tényleg nem mai a dolog, az ezt is szeretni fogja.

Arianrhod P>!
John Knittel: Via Mala

Nagyon rossz emléket őrzök erről a könyvről. Kamaszként kaptam ajándékba a szüleim egyik barátjától, aki fiatalon katonaorvos volt, kemény egyéniség. Azzal adta át a könyvet, hogy ha elolvastam, be kell számolnom róla, és figyeljek a női főhősre, aki igazi nő, ilyenné kellene válnom. Hát kínszenvedés volt elolvasnom, és soha annyira ellenszenves hősnővel még nem találkoztam, mint a főszereplő. Egy tehetetlen áldozatra emlékszem, akivel mindent meg lehet tenni, mert tűr, és csöndben szenved. Na én ilyen biztos nem szerettem volna lenni, és remélem, nem is lettem.

robinson P>!
John Knittel: Via Mala

Fantasztikus, nagyon szeretem, ajánlom, akik a családregényeket szeretik. A romantikáról, emberi érzésekről olvasnának ez kihagyhatatlan „alapdarab”. Szerintem maradandó emlék lesz bűnökről, vágyakról és büntetésről. Közös bűn után jön a feloldozás?

kukuska>!
John Knittel: Via Mala

Kolléganőm adta ide, hogy olvassam el. Nagyon jó volt, még akkor is ha a történet megrázó.
A tájleírás gyönyörű, azóta is vágyok Svájcba.
Kiemelt helyen van a könyvespolcomon. Na-ná , hogy beszereztem a könyvet egy antikváriumból.

John Knittel: Via Mala

Ez a regény nagyon jó példa arra, hogy milyen sokfélék vagyunk mi emberek és a különböző személyiségek jelleme milyen kiismerhetetlenül összetett. Szélsőségesen agresszív családfő, aki áldozattá válik, megfélemlített családtagok, akik gyilkosok lesznek, feleség, aki nem tud szabadulni multjától, vizsgálóbíró, aki fejlett igazságérzete ellenére csalásra kényszerül, stb. Mi olvasók – akiket ugyancsak eltérő személyiségjegyekkel áldott (vert?) meg sorsunk – mégis a gyilkosok oldalára állva feloldozást adunk számukra, és megbocsátjuk a vizsgálóbíró megbocsáthatalan tettét is. Történik ez valószínűleg azért, mert az alapvető erkölcsi kérdésekben (a jó és a rossz megítélésében) hasonló az értékítéletünk.
Kifogásolható fogyatékosságai ellenére, számomra élmény volt a regény olvasása. Felvettem kedvenceim közé.

judy100>!
John Knittel: Via Mala

Valamikor régen, már olvastam ezt a könyvet. Emlékeztem rá, hogy már akkor is nagy hatással volt rám, de megmondom őszintén magára a történetre nem nagyon emlékeztem. Hát most felelevenítve, újraolvasva, nagyszerű élmény volt!

Nokimaki>!
John Knittel: Via Mala

Nem volt rossz, de nem is volt az a fergetegesen magával ragadó történet. Kiszámítható események követték egymást, némiképp idealizált alakokkal. Silvia a maga „angyalságával” néha kifejezettem idegesített.
De jó volt úgy olvasni egyes helyszínekről, hogy már jártam ott… Nem elképzelni, beleképzelni kellett. :).

Adam_Taylor>!
John Knittel: Via Mala

Annak ellenére, hogy lényegében egy könnyű ponyva, irtó nehezen haladtam vele. Feleslegesen hosszú, mégis minden téren – karakterek, érzelmek, dráma – sekélyes könyv.

Danadia>!
John Knittel: Via Mala

Nagyon jó könyv! A tájak leírása gyönyörű!

ildiko95>!
John Knittel: Via Mala

Szerettem a regényt. A különböző emberi sorsok összefonódása teszi talán olyan sodróvá. Viszont nem tudok elmenni a főhősnő karaktere mellett. Ennyire unszimpatikus, ellenszenves nővel ritkán találkoztam könyvekben. Minden sor, ami vele kapcsolatos volt, kínszenvedésnek éreztem. Számomra ez az egy olyan tényező van, ami levon az értékéből, bár persze ez ízlés kérdése is. Ennek ellenére szerettem a könyvet, jó élmény volt.

mandarina>!

El se tudom képzelni nélküled az életemet. Magam előtt is rejtély, hogy jutottam el idáig, de nagyon sok minden, ami lejátszódik bennünk, örök rejtély marad számunkra. Jobb, ha az ember nem sokat gondolkodik ezeken a dolgokon, hanem egyszerűen tudomásul veszi őket. Hiábavaló itt minden gondolkodás. Senkinek se tudnám megmagyarázni, miért szerettem beléd.

mandarina>!

Néha kinézek az ablakon, és hosszan szemlélem a csillagokat. Ilyenkor egy idő múlva azt gondolom, hogy a dolgoknak talán nem is az az igazi értelmük, amit mi tulajdonítunk nekik. Engem nem érdekel, milyen távolságra van tőlem a Nap meg a Hold. Nekem az teljesen mindegy. Beérem annyival, hogy láthatom és szerethetem őket. És ilyenkor az a különös érzés fog el, hogy nevetni van kedvem, amikor mások sírnak, és sírni mikor nevetnek!

sagittarius>!

– […] Nemcsak a gyomornak van szüksége táplálékra, hanem a léleknek is. És aki olvasni akar, mindig talál rá időt. Ha valakinek nincs senkije a világon, nagyon megnyugtató tudat, hogy a könyvekben barátokra talál.

291. oldal, Második könyv - 12 (Árkádia, 1988)

Emmi_Lotta I>!

Éppen elég tapasztalattal rendelkezem, hogy meg legyek győződve róla: mi ketten egymáshoz tartozunk. Pontosan kiegészítjük egymást, úgy, ahogyan a hegyek és a völgy egyetlen zárt egységet alkotnak.

mandarina>!

A szerelem az adni tudás képessége nélkül olyan, mint egy kert, amelyben nincs virág. Én minél többet szerettem volna adni neki magamból. Nagyon szerettem volna, ám egész idő alatt kőfalba ütköztem.

nagy_csilla>!

– Az élet értelme – mondta később, amikor már ott ültek egymással szemben –, az élet igazi öröme az, hogy minden nap újrakezdhetjük. Az alvást pedig edzésnek kell tekintenünk a test elkerülhetetlen leromlása ellen.

sagittarius>!

[…] aki csak úgy tudja nézni a szépséget, hogy mindjárt birtokába is akarja venni, az kannibál!

64. oldal, Első könyv - 11 (Árkádia, 1988)

SomaKati>!

Hiába vártunk,a tavasz nem jött el.De mi már eleget éltünk ahhoz,hogy tudjuk:csak az marad meg igazán számunkra ,ami sohasem volt a miénk.Es az,ami magunkénak hiszünk:elmúlik
Silvelie,Andinak

Pandamonium>!

Ehhez a gondolathoz társult még a saját maga előtt is titkolt sajnálkozás, amiért az ország erőforrásait ilyen fölösleges célokra pazarolják, továbbá az idegenkedés a csaknem gondolkodás nélküli, gépies engedelmesség szellemétől, amit a hadsereg nevel a fiatalokba, kiölve belőlük a velük született ösztönös jóságot, a szép iránti fogékonyság és minden alkotóerő forrását.

sagittarius>!

[…] teljesen megértem, ha egy nő inkább koplal, csak hogy pénzét szép ruhákra költhesse. Az igazi nő számára az öltözködés és vetkőzés szinte fájdalmas gyönyörűséget jelent. Az elv: lassan felöltözni, gyorsan levetkőzni.

88. oldal, Első könyv - 14 (Árkádia, 1988)