Kóbor ​lovag 59 csillagozás

John Jackson Miller: Kóbor lovag John Jackson Miller: Kóbor lovag

A Köztársaságban válság uralkodik. A Sith-ek szabadon tombolva harcolnak egymással a Galaxis feletti uralomért. Ám egy magányos Jedi, Kerra Holt elszánja magát, hogy megállítja a Sötét Nagyurakat. Számos ellenféllel kell szembenéznie: Daiman Nagyúrral, aki az univerzum teremtőjének képzeli magát; Odion Nagyúrral, aki az univerzum elpusztítója akar lenni; Quillannel és Dromikával, a különös ikrekkel; a titokzatos Arkadiával. Az egymással küzdő Sith-ek senkit sem kímélnek, és Kerra az egyetlen, aki megvédheti a zsarnokok talpa alá kerülő ártatlanokat.
Kerra tervszerű cselekvésre utaló jeleket ismer fel a zűrzavarban, és elindul egy utazásra, amelynek során ádáz csatákat vív gonoszabbnál gonoszabb ellenségekkel. Egyedül veszi fel a harcot egész hadseregekkel, és csakis úgy arathat sikert, ha szövetséget köt olyanokkal, akik az ellenségeit szolgálják: egy kiismerhetetlen kémmel, és egy jóindulatú zsoldosparancsnokkal. De valóban támogatják őt, vagy titokban a vesztére törnek?

Eredeti megjelenés éve: 2011

Szukits, Szeged, 2016
Szukits, Szeged, 2014

Kerra Holt

John Jackson Miller: Kóbor lovag

John Jackson Millerre jellemző a részletgazdag, összetett társadalmi ábrázolás, amit már Az elveszett Sith törzs összetett regénynél is tapasztalhattam. Ez egyfelől érdekes, mert olyan mélységig megy bele az apróságokba is, amire kevés szerzőnél van példa – másrészt amíg nincs cselekmény, mindez csak egy unalmas váz, rengeteg mellékes információval. A felvonultatott fajokhoz sem árt egy enciklopédia kíséret. :) Az első 100 oldalon küzdelmes volt az út, de aztán összeállt a sok cikornyás szélű mozaik, és dübörgő hajtóművel beindult a cselekmény. Miller remek karaktereket alkot, a sokadik mellékszereplők terén is, ezt szintén bizonyította már a regényeiben (pl. Kenobi), és a gondosan kidolgozott váz immáron élettel megtöltve élvezetesen dús tartalommal szolgált.

Sajátos regény a Star Wars világán: egy sithek által uralt rendszerben, minden egyébtől távol játszódik 1032 évvel a yavini csata előtt. Kevésbé van kihatással a nagy kontinuitásra, más regényekre, de kellően összetett színteret képez a messzi-messzi galaxisban. Itt is a sithek hatalmi játszmái adják a fő témát, de immár egy ide tévedt „kóbor lovag”, egy mesterét vesztett jedi szemszögéből követhetjük a történéseket. Kerra Holt rejtőzni és alkalmazkodni kényszerül, nehogy felhívja magára az ellenség figyelmét, egyedül van, de igyekszik tenni a helyi elnyomó zsarnok megdöntéséért. Még ha lehetetlenre is vállalkozik ezzel. Igyekszik átlátni, megérteni, mi mozgatja a hatalmi játszmákat, hiszen egyetlen nagyúr megbénításával csak a másiknak adna lehetőséget a térhódításra, az elnyomáson nem változtatna. Daiman és Odion a térség legerősebb sithje: az egyikük a világegyetem teremtőjének képzeli magát, úgy hiszi, hogy mindent eltervezett még születése előtt, és minden létező az ő akaratát közvetíti; a másik pedig a pusztító, akinek jelenléte az Erőben merő fekete lyuk. Kettejük senkit és semmit sem kímélő harcában igyekszik Kerra megmenteni a lehető legtöbbeket – jobbára egyedül, mert bár sokan szeretnének jobb életet, kevesen mernek fellépni, cselekedni a teljhatalmú nagyurak árnyékában. Ez a disztópikus kilátástalan küzdelem adja az alaphangulatot.

A történet egyébként novellás (Influx link) és képregényes előzményekkel indul (Aflame), és képregényes módon folytatódik (Deluge és Escape). spoiler Mindehhez pedig készült egy Gazeteer (link), ami a galaktikus háttér elképzelésében, átlátásában segít (Kerra mesterének jelentései alapján van összeállítva). Emiatt a regény befejezése kicsit lecsapottnak érződik, ugyanis azzal még nincs vége a történetnek.

Sok és sokféle szereplőt mozgat a szerző, mindnek megvan a sajátos, furcsa gondolkodásmódja, egyikük sem tucatkarakter. Nehéz persze kapcsolódni az Erőhasználókhoz, annyira mások (még a jedi is), de érdekes műsort adnak elő együtt. Meglepőbbnél meglepőbb húzásokkal, kémdrámás csavarokkal, szövevényes rokoni szálakkal és izgalmas űrcsatákkal. A szereplők mozgatórúgóinak megismerése is legalább olyan fordulatos, mint a cselekmény.

John Jackson Miller: Kóbor lovag

Akció és csatajelenetben bővelkedő, bár ezeket, csak felületesen leíró könyv. Inkább a társadalmi rendszerekkel és a szereplők gondolkodásával foglalkozik, mint a történések szemléltetésével.
Megismerhetünk sok Sith nagyurat/ úrnőt, többek között egy Istenkomplexusost, két dankóróst, egy iparmágnás kalmárt, egy Conan-szerű kiborg pusztító harcost, és egy jégkirálynő stílusú hirtelen haragú harcos hercegnőt. Igen ezek mind Sithek…
Rajtuk és a főszereplő Jedin kívül fontosabb szereplő még egy zsoldosparancsnok, aki a legfőbb humorforrás. Vele tudtam a legjobban azonosulni.
Jó könyv, többször olvasható, de nem lesz a kedvencem.

sirszalhasogato P>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Kerra Holt végigsasszézik a Sith űr egy random fertályán (néha inkább viszik), és folyton bajba keveredik (ahogy az ilyenkor szokás). Nagyjából erről szól a mű, és ilyen szempontból nem is több egy közepes kalandregénynél. Amiért érdemes elolvasni, hogy betekintést nyújt a Vitiate nagyúr kora és Darth Bane fellépése közötti időszak politikai viszonyaiba, és megismerhetünk pár egészen elmebeteg Sith által uralt rendszert.

Frissítés: Jobban belegondolva, végülis mind Daiman, mind a Quillan–Dromika páros gondolkodásmódja felvethet alapvető ismeretelméleti kérdéseket…

PAVideoStudio>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Izgalmas, a Sith-ek bemutatása jó, Kerra kitartó, Narsk és Rusher nagy forma.
Véleményem és bemutató az alábbi videóban: http://youtu.be/uW8MsFSUhys

Véleményem további Star Wars könyvekről: http://goo.gl/XBEwd

Szukits, Szeged, 2014
lustica>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Tetszett, élvezettel olvastam, de nagyon más világot írt le a korábban megszokottól. Kicsit furcsa volt számomra a sithek ábrázolása, és a végére ez a nagymamás momentum nem kellett volna. Valahogy nem túlzottan passzol az egész jedi/sith képbe. De maga a sztori jó volt.

Csaba_Tóbi>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Elég kis mozgalmas történet volt. Számos jó csatajelenet van, bár nem ezeken van a hangsúly. Az igazi hangsúly a társadalmi berendezkedésekről és az emberek gondolkodásáról szól. Részletes bemutatást kapunk a sith űrben uralkodó helyzetről a régi köztársaság idején és amint az várható nem éppen fenékig tejfel az élet külső gyűrűkben. 5 sith uralkodó felségterületére kapunk betekintést és elmondható, hogy egyik betegebb disztópiát épített fel maga köré mint a másik. De mindegyikről elmondható, hogy a maga formájában a rettegést és szenvedést hordozza.
Ezekben a rendszerekben lavírozik Kerra Holt jedi lovagunk bosszúvágytól fűtve, kalandjai során pedig több „segítője” is akad.
Összefoglalva fordulatos, izgalmas történetet kaptunk a írótól, ahol betekintést kaphattunk a milyen is lehetne az univerzum ha mindent a sithek uralnának.

Nandy>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Kellemes csalódás volt a könyv pedig már régóta halogattam.
Éppen a Sithek élik aranykorukat és a Köztársaság folytonos vereséget szenvednek.
Eközben a Sith felségterületen szintén háború dúl a Nagyurak között.
A regény három nagy fejezetre oszlik, ezek 3 különböző társadalmi rendszert mutatnak be.
A történet lassan indul be de a harmadánál már akkora katarzis történik ami egy másik könyvben már a sztory végét jelzi.
A kedvenc karakterem talán Narsk vagy Rusher volt.
A könyv végére kiderült, hogy a Sithek között miért van állandó háború, és többek között eme ok miatt kap tőlem a könyv 5 csillagot

ftamas>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Miller világában a Jedik lovagok, a Sithek, pedig hódítók és sötét lovagok egyben. AZ ő világában, ha egy Jedi, vagy Sith egy bolygón ragad, akkor megvár egy hajót, amely felszedi. (Míg mondjuk K.J.Andersonnál, magába nézne kinyúlna az erővel és odahúzna egy gépet, akár 200 csilliárd fényévről is. Vagy ha nincs, akkor felépítene egyet…)
Miller felfogásával és világszemléletével értek egyet és mivel írni is tud, egy jó, könnyed szórakoztató könyvet kapunk. A sithek agresszióját jól jellemzi, viszont az intrikájukat már kevésbé. Egynek jó volt mindenképp.

Ebe_Endocott>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Jó kis történet volt, változatos érdekes helyszínekkel. Tetszett az a 3 részre tagolás a különböző birodalmakkal, és ahogy hőseink végig kalandozzák a Sith űrt. Nagoyn jó karaktereket tatlált ki és formázott meg a szerző, de nekem egy kicsit hiányzott, h történetileg kevéssé kacsolódik a Star Wars időfolyamába mind előre, mind hátra.
Olvasmánynak kitűnő, de nem meghatározó műve az univerzumnak.

Krajnyák>!
John Jackson Miller: Kóbor lovag

Nem hiába a Régi Köztársaság korszaka a kedvencem. Majdnem egy tucat Sith-tel megismerkedünk és mind más és más. Nem mindegyikük akarja ugyanazt vagy éppen nem úgy akarja elérni. Van aki egy darabbal többet lát a kirakósból és bábokként mozgatják a többieket, azok tudta nélkül.
Kerra Holt egy tipikus Jedi. Minden Sith-et le akar győzni aki az útjába kerül és ezzel egy időben meg akar menteni mindenkit. Nem mindig jön rá hogy ez a kettő egyszerre nem megy ha egyedül van. Konokul tartja magát a Jedi tanokhoz, ám a Sith űrben ez nem épp a legmegfelelőbb taktika a túléléshez. Mindezek ellenére szerethető karakter.
Rusher és emberei a fő poénforrás a könyvben. Szerethető karakterk, tökéletes példái annak hogy miként bodogul az ember ha a Sith-ek birodalmát szolgálja.
Narsk pedig egyszerűen zseniális! Csak ennyi: Zseniális!
Én mindenképpen szert fogok tenni John Jackson Miller többi könyvére is.

Dominik_Blasir>!

– Maga képes bánni az Erővel? – kérdezte Rusher, és meglepetten pislogott. – A fénykardot nemcsak a szórakozás kedvéért használja?
– Jedi-lovag vagyok – közölte egyszerűen Kerra.
Rusher a szemét forgatta. Ez már végképp valószerűtlen volt.
– Afféle kóbor lovag? – kérdezte kissé gúnyosan. – Magányosan rohangál a Sith űrben, és néha megment egy-egy gyerekcsapatot?
– Nem, ez nekem is új – felelte teljesen komolyan Kerra –, rendszerint egész bolygókat szoktam megmenteni.

167. oldal, Tizedik fejezet (Első rész / A Daimanátus)

Hippoforaccus>!

Beadle-t miért hozta el? – suttogta Kerra az ezredesnek.
– Igyekszünk eljátszani, hogy nem vagyunk veszélyesek, émlékszik? – válaszolta Rusher. – A legrosszabb dolog, ami Lubboontól kitelik, hogy áttolja a nő lábán a széket.
– Az egy lebegőszék – jegyezte meg Kerra.
– A kölyök megtalálja a módját higgye el – felelte Rusher a szemét forgatva.

Hippoforaccus>!

Egy pizsamát viselő Sith-nagyúr – gondolta Rusher. – Most már elmondhatom magamról, hogy mindent láttam.

Dominik_Blasir>!

Az öreg sullusti minden egyes tollvonásával felfedezte az univerzum teremtőjét.

FélszipókásŐsmoly P>!

Ezek a Sith alattvalók nem a türelmükről híresek. Erős a gyanúm, hogy a „nagybácsi”, a „nagynéni” vagy a palota főcukrásza rég elintézte a gyerekeket.

Kada22 >!

– Mit is mondott a krevaaki? – vetette fel [Kerra] komoran. – Az özvegy? Nem úgy néz ki, mint egy özvegy.
– Lehet… de nem valószínű, hogy túlélnék egy vele töltött hétvégét – felelte Rusher, kesztyűs kezét összedörgölve. – Bár szép módja lenne a távozásnak, az biztos.
– Próbáljon felnőni, ha kérhetem! – válaszolta Kerra.

18. fejezet

Kada22 >!

– Á, jut eszembe, hamarosan elérjük a tűzkészültséget, egészen pontosan… egy perc múlva.
– Hozzám jön feleségül, Dackett mester?
– Három feleség épp elég, uram! – válaszolta Dackett. – De ha valamelyik elhagy, maga lesz az első, akinek szólok.

Hippoforaccus>!

– Te és a Jedi-lány pontosan az adtátok nekem, amit akartam – folytatta Daiman, azza fél térdre ereszkedve fürkészte a bothait. – Csak akkor még nem ismertem fel. Néha csak később látom át, hogy mi lesz egy-egy tervemből. De idővel mindig rájövök.

FélszipókásŐsmoly P>!

Kerra egy valamiért különösen örült a lopakodó öltözetnek: nem hallatszott ki belőle a káromkodása.

Kada22 >!

– Ő még csak egy kölyök! – jelentette ki Rusher, és a sétabotja markolatával megkopogtatta a parancsnoki híd korlátját. – Azt akarja bemesélni nekem, hogy Sith?
– Sith-nagyúr – javította ki Kerra a parancsnokot.
– Ó, úgy mindjárt más. Egy Sith-nagyúr még éppen hiányzott a gyűjteményünkből. Örülök, hogy a fedélzetre hozta!

263. oldal - 17. fejezet