Kényszer ​alatt 28 csillagozás

John Hart: Kényszer alatt

Gibby mindkét bátyja járt a háborúban: az egyikük elesett, a másik visszatért ugyan, de teljesen megváltozott – annyira, hogy börtönbe is került. Amikor Jason szabadul, fel akarja venni a kapcsolatot az öccsével, ezért eltöltenek egy napot egy tó mellett – napsütésben, whisky és nők társaságában. Az egyik nőt azonban pár nappal később brutálisan meggyilkolják, Jason pedig a büntetett előélete miatt azonnal első számú gyanúsítottá válik. Amikor pedig a másik nőt elrabolják, Gibby is a rendőrség látókörébe kerül. A fiú be akarja bizonyítani, hogy a bátyja ártatlan, és a rendőrséget megkerülve nyomozni kezd Jason múltjában. Amit talál, még a legrosszabb rémálmánál is borzasztóbb.

Eredeti cím: The Unwilling

Eredeti megjelenés éve: 2021

General Press, Budapest, 2022
416 oldal · ISBN: 9789634525929 · Fordította: Szabó István
General Press, Budapest, 2022
410 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634525912 · Fordította: Szabó István

mate55>!
John Hart: Kényszer alatt

Hart kiválóan ragadja meg az idő és a hely esszenciáját, elrepít minket a háborús Amerikába, és bemutatja azt az előítéletet és félelmet, amely meghatározta a 70-es évek időszakát. 1972-be a dél-Karolinai Charlestonba érkezünk, amikor még a vietnami háború javában zajlik. A cselekmény, (beleértve az összes mellékszálat is) Jason felnőttkori véleménye és felidézett fiatalsága összefonódik egy baljós mesébe, amely tele van vegyes érzelmekkel, manipulációval, megtévesztéssel, korrupcióval, bánattal, erőszakkal és gyilkossággal, de legfőképpen az emberi elme és lélek megrázó pillantásaival. Nem csak a versenyfutást az idővel, hanem a háború, a börtön és a függőség által elszabadult testvérek közötti kötelékeket is érzékelteti. Jason gondolatai lehetővé teszi számunkra, hogy mélyen elmélyüljünk életük összetett dinamikájában, és sokkal teljesebb és kerekebb képet kapjunk arról, hogy mi is történik valójában. Minél több mindent ismerünk meg a könyv során, annál tragikusabbá válik a történet, és annál inkább láthatjuk, hogy miképpen lehetnek a háború áldozatai azok is, akik túlélik a „mészárlást”. A történet brutális, elborzasztó részletei nem a szenzációhajhászásért valók: inkább a szomorúság, az igazságtalanság és a körülmények tragédiájaként mutatja be őket. De az emberek bonyolultak, és amikor megpróbáljuk szépen felcímkézett dobozokba tenni őket, elzárkózunk attól, hogy olyan részleteket tanuljunk meg, amelyek nem illeszkednek az általunk festett képhez. Bár ez a thriller határozottan sok gondolkodnivalót hagyott bennem, nem vagyok biztos benne, hogy ez a befejezés elég-e a történet továbbviteléhez.

John Hart: Kényszer alatt

Kemény thriller, ahol egy családi dráma keveredik a lapokon. A regénynek a lelki oldala is kellőképpen súlyos. Egyszerre megdöbbentő, fájdalmas és sötét történet, kiemelkedik az átlag amerikai krimikből.

Kókuszka>!
John Hart: Kényszer alatt

A regény 1972-ben, a dél-karolinai Charlestonban játszódik, amikor még zajlik a vietnámi háború, fiatal férfiakat soroznak be a hadseregbe. Összetett karakterek, összetett történet, az emberi elmékbe való betekintés. A háború, az értelmetlen mészárlások kitörölhetetlen, nehezen feldolgozható nyomokat hagynak maguk után. A bűnözés, a drogok, a börtön világa, a gonoszság, a másik életével való játszadozás, szadizmus, korrupció és még megannyi trauma, manipuláció tanúi lehetünk. Nyers, nyomasztó történet.

smetalin>!
John Hart: Kényszer alatt

Klassz. Kellett már. A vége kicsit ámerikás lett, de addig minden klappolt.

Rooxy>!
John Hart: Kényszer alatt

Nyomasztó, de olvasmányos. A szereplőkkel elég nehéz volt azonosulni -különböző okok miatt-, de a cselekménye jó volt. Néha kicsit unalmasabb, de rengeteg szemszög váltakozott benne, ami könnyen olvashatóvá tette a könyvet.
Bővebben: https://ilovebooks.blogger.hu/2023/08/16/john-hart-keny…

Effi89>!
John Hart: Kényszer alatt

Na, ennél a könyvnél aztán pörgött az a bizonyos belső film!
Szívem szerint hamar ledaráltam volna, de takarékoskodtam a jóval.
Hamar berántott a sodrás, dráma, thriller, izgalmak, volt itt minden.
A vége kicsit közhelyes lett, de ez csak minimális kritika, amúgy összességében nagyon tetszett.

Barbár>!
John Hart: Kényszer alatt

Elég érdekes történet Pszichopata 1 és Pszichopata 2 meccse a rendőrgyerekekkel, no meg egymással. Hart jól érzékelteti French nyomozó családjában a nyomott hangulatot, aminek kialakulásában jelentős szerepet játszik a vietnámi háború. A regény vége nyitott, a szerző valószínűleg folytatásra készül.

Blasio87>!
John Hart: Kényszer alatt

Egy olyan könyv ez, amely a fülszöveg alapján nehezen elképzelhető, nem adja magát azonnal, hogy igazából miről is fog szólni ez a történet. Olvasás után viszont egyértelműen adja magát: egy felnőtté válási történet egy krimivonulattal, egy kis háborús Amerikával megfűszerezve.
A könyv számomra nagyon jól indul. Visszamegyünk a kevésbé szenzitív világunkba, néhány évtizeddel korábbra, ahol fiatal sunancok ügyes-bajos dolgaival ismerkedünk meg. Egyszerűen odavagyok a gyermeki, ifjúsági lét kérdéseit boncolgató történetekért, ezek valóban a legszebb idők egy ember életében. Kapunk egy háborús szálat hozzá, amiből nem ismerünk meg igazából semmit, ami zavaró, mert bár nem az Internet korában játszódik a történet, de az meglehetősen hihetetlen, hogy a háborús bűnökkel elítélt gyermek szülei és családja sem ismeri a valós történetet. Az első közel 100 oldalon vártam, hogy milyen bonyodalom fog kibontakozni, aztán megkaptam. Aztán kaptunk hozzá egy háttérből irányító hatalmat, amely végül átvette a történet fő vonalát. Nekem kicsit gyengének tűnt ez a vonal, de a maga egyszerűségében jól sikerült végigvinni a cselekményt. A végére besűrűsödtek az események és nagyon pörögtek a lapok. Legnagyobb problémának azt éreztem, hogy a gyermek szereplők túl felnőttesen viselkedtek, még akkor is, ha 18 évesek épp elmúltak, de Jason is úgy volt ábrázolva, mint rutinos öreg róka, akinek óriási élettapasztalata van, de nekem ez nem volt hihető egy 23-24 éves karakterről. A végén a történetvezetés szerint már nagy meglepetés nem történt, kibontották a könyv eleje óta nagy titokként őrzött múltbéli háborús titkokat és kapott egy meglepetés nélküli lezárást a könyv.
Jól szórakoztam a könyv alatt, tetszett az ifjúság ábrázolása a krimi és thriller vonalak között, kellő sebességben zajlott a cselekmény ahhoz, hogy haladós legyen az olvasás.

robinson P>!

– Tudod, a szív! A szív, kedves barátom, az mindig ugyanazt a dalt játssza!

mate55>!

Ezeken kívül semmi személyes nem volt a szobában: az ágyon gyűrött lepedő és Leon Uris Csatakiáltás című regénye.

pribrgre P>!

Daniel Reed sokat tudott az exzsarukról, például azt is, hogy nem hal ki belőlük a zsaru, amikor kilépnek, vagy egészségügyi okokból elküldik vagy kirúgják őket, mert füvet szívtak.

– Hány éves vagy, Angel?
– Huszonöt.
– Szerintem tizenkilenc.
– Huszonöt vagy tizenkilenc, nem mindegy?

robinson P>!

French küzdött magában, hogy mit feleljen, de kifogyott az egyszerű válaszokból. Szerette, de nem ismerte a fiát.

– Utálom az ügyvédeket.
– Mindenki utálja őket, amíg nincs szüksége rájuk.

pribrgre P>!

Hálátlanokért halunk meg, kényszer alatt, miközben alkalmatlanok irányítanak bennünket, hogy szerencsétleneket gyilkoljunk.
(Ismeretlen katona)

robinson P>!

Megérintette a vállamat, közelebb hajolt, a halvány mosolya sokkal lágyabb és intimebb volt. Szerettem volna, ha semmi sem töri meg ezt a pillanatot. Éreztem a haja illatát. A keze melegét.

robinson P>!

A lány százhatvan centiméteres, barna, és pont huszonhétnek nézett ki.
És nagyon csinos volt.
Ez volt a bónusz.

pribrgre P>!

Pár perc múlva egy fegyveres törvényszolga vezette be a bírót a terembe, megvárta, amíg felmegy a pulpitusra, majd elkiáltotta magát:
– Kérem, álljanak fel!
Az emberek felálltak, majd leültek, én meg arra gondoltam, hogy pont olyan ez, mint a templom: ugyanaz a zsibongás, sóhajtozás, és a helyiség ugyanúgy tele van bűnösökkel.