A ​Kakas bár 29 csillagozás

John Grisham: A Kakas bár

Mark, ​Todd, Gordy és Zola végzős joghallgatók. Az évek alatt felvett hallgatói kölcsönből olyan hatalmas adósságot halmoztak fel, amelyet akkor is csak bajosan tudnának visszafizetni, ha jó állást találnának a diploma megszerzése után, de még erre sincs sok esélyük. Ugyanis a nagy hatalmú pénzügyi befektető tulajdonában lévő egyetem csúnyán becsapta őket, amikor jobbnál jobb munkalehetőségeket ígért. Az egyetem valójában közönséges diplomagyár, az oktatás színvonala siralmas, a végzettek nagy része az ügyvédi vizsgát sem tudja letenni. A kilátástalannak tűnő helyzetben egyikük tragédiája teljesen megváltoztatja hármójuk életét, ezért súlyos döntésre szánják el magukat: otthagyják az egyetemet. Annyi bizonyos, hogy csak úgy tudnak megszabadulni a kölcsöntől, ha homokot szórnak a gépezetbe, leleplezik az egyetem és a diákhitelt folyósító banki hálózat mögött álló csalót. De vajon nem őrültség lelépni néhány hónappal a diploma megszerzése előtt? Érdemes akár törvényt is sérteni?… (tovább)

Eredeti cím: Rooster Bar

Geopen, Budapest, 2018
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155724640 · Fordította: Wertheimer Gábor
Geopen, Budapest, 2018
400 oldal · ISBN: 9789635160006 · Fordította: Wertheimer Gábor

Dakar

mate55 >!
John Grisham: A Kakas bár

Törvény vagy (legális) iskolai átverés? Jogi krimi vagy dráma? Vagy esetleg Dávid és Góliát harca? Vagy mindhárom? Grisham a leghíresebb regényét, a „Cég”-et lépteti a színpadra? Lusta újrahasznosítás vagy szándékos tisztelgés egy korai klasszikusa előtt? Majd elválik. Majd az olvasók (a zsűri) eldöntik. spoiler A sötét humorérzékkel rendelkező Grisham, egy módfelett valódi problémát boncolgat, ebben a szórakoztató, de túlságosan is igaz történetben. Egy „megvilágító esszé”, amely elutasítja a diákok befogásának gyakorlatát. Ígéret és egy lenyűgöző karrier lehetősége. Rávilágít ezen profit-orientált intézmények (egyetemek) üres ígéreteire, és rámutat a hitelezők és az intézménytulajdonosok körére. Grisham, úgy tűnik, már jó ideje elvégezte a házi feladatát, mielőtt ezt a témát választotta regénye alapjául. Sokat tanult a diákhitelezés „komplex világáról” a híres jogot oktató iskolákról. Nem csak a legfontosabb jogi gócoktól mentes, hanem foglalkozik a szakma problémájával is, amely megérdemli a figyelmet: a for-profit iskolák megtévesztő gyakorlatát. Miután Mark, Todd és Zola rádöbbennek, hogy tanulmányaik befejezése pénz és idő pazarlás, a felfedezés szörnyűsége kihozza elméjükből a lázadó ötletét, és elindulnak egy olyan ösvényen, amely valószínűtlennek tűnhet, de hihetetlenül elfogadható volt számomra. Az élet közeli valóság a történetben feltárt esetekben tükröződik. Tetszett írásának az a módja, ahogy a dolgokat szem előtt tartja a törvény szempontjából, és ahogy kihangsúlyozza a jogellenes cselekmények társadalmi következményeit. Bevallom, hogy közel sem Grisham legjobbja. De amikor elértem az utolsó mondathoz, tudtam, hogy szeretem ezt a könyvet.

bokrichard>!
John Grisham: A Kakas bár

Vajon a csalót csak csalással lehet lebuktatni? Jó vagy rossz, ha valaki Robin Hood, Zorro és egyéb „hősök” furcsa fúziójaként ténykedik? Ettől hős a hős? Furcsa kérdések, és érdekes dilemmák vetődtek fel bennem a legújabb Grisham könyv olvasása közben. A legelső gondolatom: végre egy jogi thriller, újra! Ami megint megosztó lesz! A problémák, amik felvetődnek akár itthon is aktuálisak lehetnének egy nagyon vad világban, mindenesetre érdemes lenne odafigyelni rájuk. A karakterek azonban nagyon furcsák, és itt kezd nagyon megosztóvá válni minden a fent említett kérdések miatt. Az eleje valljuk be, hogy megint az unalomba fulladhatna, de egy ponton átfordul minden, és megint ott van részemről a maximális figyelem. A 3 (+1) jó barát meg elmehet a sunyiba, én őszintén utáltam őket a legelső laptól a legutolsóig. Igazi anyám asszony katonái, akik IQ-val nemigen rendelkeznek, nyavalyognak, néha jogtalanul, de állandó jelleggel. spoiler

Már lassan megszokom, hogy ennyi a max. Régen minden szebb volt, még a nosztalgiázás is, de ez sem annyira rossz, különösen a második felében. Rajongóként kitartok, és pozitív maradok.

John Grisham: A Kakas bár

John Grisham neve külön fogalom a jogi regényeket forgató emberek körében, és ez korántsem a véletlen műve. Zenghetnék ódákat az író tehetségéről és stílusáról, de azt hiszem érdemesebb azt megvizsgálni, hogy ezektől eltekintve mi teszi még sikeressé a szerző műveit, ez pedig nem más, mint a témaválasztás és a téma magabiztos kezelése: Grisham játszi könnyedséggel vezetgeti az olvasóit a jogi élet útvesztőjében. Többek között ez tette maradandó művé A céget, A pelikán ügyiratot és A végrendeletet is.

A Kakas bár esetében más a helyzet.

Bár a cselekmény alapvetően továbbra is szorosan összefügg a joggal, számomra a műnek a joghoz való viszonya inkább a parazitizmus, mintsem a szimbiózis iskolapéldája lehetne. Egy kicsit olyan ez, mintha a frissen kikelt cselekmény szépen körbekémlelt volna, kiválasztotta volna a jogot gazdatestnek, aztán szépen addig szívta magát vele, amíg kikerekedett a kis pocija. A gazdatestet azonban ez a kihasználtság vérszegénnyé tette. Félreértés ne essék, a regény egyáltalán nem rossz! A fentebbi hasonlattal csupán azt akartam mondani, hogy A Kakas bárnak talán a jog nem a legfontosabb és legerősebb aspektusa, de azért a cselekmény szépen fel/kihasználja a téma nyújtotta lehetőségeket.

A regény központi témája a jogi oktatás, annak korruptsága, valamit a diákok életét és megélhetését ellehetetlenítő hitelek. Ez az, ami megragadja az olvasó figyelmét, és kényszeríti rá, hogy lap lap után tovább olvasson, hiszen a felsőoktatásban való csalódás és a diákhitel súlya olyan témák, amelyek nemcsak az Egyesült Államok határain belül keltenek visszhangot, hanem a világ bármely pontján megértő olvasókra találnak, különösen az egyetemisták körében. Grisham az összeesküvés-elméletek bonyolult hálóját tárja elénk: a hitelügyletekkel foglalkozó intézetek és az értéktelen diplomákat gyártó egyetemek ördögi összefonódásával a gyanútlan hallgató-jelöltek a lelküket és további életüket teszik kockára a boldogulás reményében.

Bővebben: https://florathesweaterist.wordpress.com/2018/10/06/kon…

kismaco4>!
John Grisham: A Kakas bár

Kedvelem Grisham könyveit… ennek ellenére már jobbat is olvastam Tőle mint a Kakas bár. Az ötlet maga nem rossz, de kicsit túl lazára engedte a dolgokat…

PSaci>!
John Grisham: A Kakas bár

Kedvelem Grisham írásait, de ez most nem igazán tetszett. A főszereplők unszipatikusak voltak, és az író nagyon próbált megfelelni a manapság elvárt „píszi” szemléletnek.

katrica>!
John Grisham: A Kakas bár

Olvastam,hogy többeknek itt, kevésbé tetszett ez a Grisham könyv. Én pont fordítva vagyok ezzel. Végre egy könyve ami nem arról szól egyfolytában hogy az ügyvédek számláznak csak. Nekem tetszett a három fiatal története, hogy lesz belőlük joghallgatókból bűnözők. Sokat nevettem is rajtuk és tetszett ahogy számításba veszik a lehetőségeket.

dpart>!
John Grisham: A Kakas bár

Nem tartozik a klasszikusan sikeres Grisham könyvek közé. És itt is benne van a történetben, hogy aki magasan van lejjebb bukik, aki lentről indul, gazdag lesz, de akkor is szerethető Grisham könyv.
Három ügyvédnek tanuló iskolás keresi a szerencséjét, három különböző sors, három különböző egyéniség, de együtt sikeressé válnak. Vagy mégsem???

Virág_Blogger>!

Tényleg egyetem ez, vagy csak diplomagyár?

mate55 >!

Vajon mi rosszabb: fogolyként élni egy szövetségi táborban, vagy Dakar utcáin kóborolni?

Kapcsolódó szócikkek: Dakar
Flora_The_Sweaterist>!

Nincs kiút. Hazudtak nekünk, félrevezettek, becsaptak minket, idecsaltak erre a szörnyű egyetemre. Nincs kiút.

Flora_The_Sweaterist>!

Most hibákról beszélünk, nem arról, hogy megbántam-e valamit, vagy sem. A múlton merengeni felesleges, csak időpocsékolás azt ragozni, hogy de megbántam ezt vagy azt. A hibák viszont rossz múltbéli lépések, amelyet érinthetik a jövőt. Ha mázlink van, mérsékelhetjük a hatásukat, sőt talán még korrigálhatjuk is a hibákat.

Flora_The_Sweaterist>!

– Apám ezt imádni fogja – mondta Todd. – Én, a köztörvényes bűnöző.

Kapcsolódó szócikkek: köztörvényes bűnöző
Flora_The_Sweaterist>!

Hazudni a legcélszerűbb. Nekünk ehhez a szabályhoz kell tartanunk magunkat: ha kétségeid vannak, hazudj, mint a vízfolyás.

Flora_The_Sweaterist>!

Nincs az a normális ember, aki odaáll egy bíró elé, és ügyvédnek adja ki magát.