A ​csaló 74 csillagozás

John Grisham: A csaló John Grisham: A csaló

Malcolm ​Bannister, a kisvárosi ügyvéd belekeveredik egy szövevényes csalási, pénzmosási ügybe. Bár nem igazi bűnöző, csupán kihasználták naivitását, a szövetségi bíróság tíz évre ítéli. Nehezen felépített egzisztenciája romba dől, felesége elválik tőle, fiát elveszíti, barátai cserbenhagyják.
Éppen börtönbüntetése felénél tart, amikor egy hegyvidéki nyaralóban szörnyű bűntény történik: meggyilkolnak egy szövetségi bírót. A helyszínelők a ház alagsorában egy hatalmas, bombabiztos páncélszekrényt találnak – tárva-nyitva, üresen. Vajon miféle értékeket őrizgethetett nyaralójában a köztiszteletben álló, de gazdagnak nem mondható bíró? És ki lehetett az, aki ismerte a titkát?
Malcolm azt állítja, tudja, ki a gyilkos, és alkut ajánl a szövetségi kormányzatnak: megosztja velük az információt, cserében azonnal szabadul, továbbá új személyazonosságot és új arcot kap. Az FBI sehogy sem halad a nyomozással, ezért elfogadja az ajánlatot. Ám amikor úgy tűnik, a gyilkos cinkosai… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Geopen, Budapest, 2016
Geopen, Budapest, 2013
416 oldal · ISBN: 9786155331022 · Fordította: Wertheimer Gábor

FVCsilla P>!
John Grisham: A csaló

Borzalmasan lassan haladt a történet, pedig nem egy-két nap alatti cselekményről szól. Nekem ez az első olvasmányom az írótól, lehet, hogy neki ez a stílusa, de én komolyan éveket öregedtem mire történt is valami említésre méltó. Azt viszont el kell ismernem, hogy mesterien szőtt ármány szemtanúja lehettem, képes volt elérni, hogy tudni akarjam, hogy mi lesz a vége. Előfordulhat, hogy én nem voltam felkészülve erre a csavarhalmazra, bár olvasva az értékeléseket megnyugodtam, hogy mások is tapogatóztak néha a sötétben, hogy mi miért történt így vagy úgy, természetesen a végére minden kiderül, és le a kalappal az író előtt, hogy Malcolm karaktere ennyire alapos és okos is.

Roszka>!
John Grisham: A csaló

Remek történet, váratlan csavarokkal. Egy okos elítélt, aki nem bűnös, de feltalálja magát a börtönben is. A vége nagyon váratlan, bár gyakorlott krimiolvasóknak talán nem meglepetés.

tinuviel89>!
John Grisham: A csaló

Hangoskönyv változat. Papíron sosem olvastam. A trükkök szenzációsak.

dpart>!
John Grisham: A csaló

Hamisítatlan Grisham regény. Sokaknak nem tetszik, hogy kiszámítható az írói stílus, hogy sablonos a történetszövés, engem mégis mindig beszippant. A tárgyalótermek és börtönök hamisítatlan világába kalauzol el ez a könyve is. A történet pedig zseniálisan fordulatos.

dtk8>!
John Grisham: A csaló

A könyv egy ártatlanul elítélt ember harcáról szól, aki nem azt akarja bebizonyítani, hogy nem kellene, hogy börtönben legyen, hanem a rendszer visszásságait felismerve akar minél jobban járni. Vagyis a cél nem csak az, hogy kijöjjön, á, az pite. Hanem hogy mindenkit átverjen, durván.
Ez egy érdekes alaphelyzet, de mindezt annyira hideg fejjel adja elő az elbeszélő, hogy borzasztó nehéz vele azonosulni. Egy csomó cselekedetét nem értettem út közben, persze, hogy aztán majd leessen a húszfillér, és megvilágosodjak, hogy ennek a lépésnek kellett ahhoz a másikhoz vezetnie, és igen, tényleg milyen fifikás a csávó. De annyira nem kapott el, nem érdekelt.

John Grisham: A csaló

Első olvasásom Grisham-től, a jogi krimik királyától. Egyik nagy mesterművével szerettem volna megismerkedni vele, de mivel csak ez volt bent a könyvtárban, ezzel kellett beérnem. Elolvasva a könyvet már kezdem érteni, hogy miért is szeretik annyian az írót. Nagyon jól tudja az orránál fogva vezetni az olvasót, nagyon jól csűri-csavarja a szálakat és menet közben képtelenség rájönni, hogy mi a csoda fog történni. Miközben olvastam, egyáltalán nem tudtam még csak találgatni sem, hogy mi lesz ennek a végkifejlete. Rengeteg mellékszál, értelmetlennek tűnő cselekedetek a főszereplő részéről, de a végén minden összeáll egy egésszé, és a megoldás valami hihetetlen. Egy igazi macska- egér játék az FBI és egy ártatlanul bekasztlizott fekete ügyvéd között.
Egy negatívum, ami nem biztos, hogy a könyv hibája (kiderül a következő regénye után), hogy nagyon lassan olvasatta magát a történet, egy hét kellett a kiolvasásához, ezért fél csillag levonás.

mate55>!
John Grisham: A csaló

Vérprofi írói stílusa, garantált szórakozást és kikapcsolódást nyújt. A főszereplő narrációjából rengeteg dolgot, érdekességet tudhatunk meg az amerikai börtönviszonyokról, az FBI kihallgatási módszereiről, a már többször hallott tanúvédelmi programról. Egyensúlyt teremt a jogi thrillerek és a kalandregények eszköztára között.

zsófcsa>!
John Grisham: A csaló

ezt nevezem fordulatos regénynek. számomra kicsit más volt, mint az eddigi Grisham olvasmányaim, de végig lekötött, és csak kapkodtam a fejem a végén. egyszer érdemes lenne újraolvasni, hogy az elejétől kezdve képben legyek :)
voltak részek, amelyeket már túlkomplikáltnak találtam, és tényleg csak a végén értettem meg, hogy miért kellett bizonyos részleteket túlírni. meglepő volt, na. :)

Judit_56 P>!
John Grisham: A csaló

Sok Grisham könyvet olvastam, de szerintem ez az egyik legjobb. Malcolm karakterét úgy építette fel, hogy egyszerűen minden pillanatban rá kellejen figyelni, egy pillanatra sem szabad elkalandozni, mert azonnal elveszel, és nem tudod mit miért csinál. Én így is elvesztem, fogalmam sem volt, miért teszi, amit tesz, próbáltam megfejteni, de nem ment. Annyi fordulat és csel van benne, hogy el sem tudom képzelni az író hogy tudta követni.

tza62>!
John Grisham: A csaló

Még csak a második könyvem a szerzőtől, de a függőség jeleit vélem felfedezni magamon. Letehetetlen, szövevényes és az olvasó figyelmét (éberségét) is igénybe veszi, nem lehet nem figyelni minden pillanatban, mert a szálak szövese folyamatos, de egyben nagyon izgalmas is. 5 csillagos nálam..

dpart>!

Kisvárosi ügyvédként sok válást láthattam közelről, és nem győztem csodálkozni, hogy a férfiak milyen szörnyűséges módon képesek tönkretenni az életüket, szétverni családjukat, csak mert nem tudnak ellenállni a kísértésnek. Egy gyors numera, aztán egy könnyed kis románc, utána valami komolyabb, és mire észbe kapnak, ott vannak a bíróságon, földbe döngölik őket, elveszik tőlük a gyerekeiket a pénzükkel együtt.

199. oldal, Huszonegyedik fejezet (Geopen, 2013)

showtimee>!

– Mi tartott ilyen sokáig?
– A személyi bankárom egy csinos lány, és rám vetette magát.
– Máskor is voltak ilyen problémái?
– Nem nevezném problémának, de igen, a nők vonzódnak hozzám. Légycsapóval kellett mindig elhajtanom őket.
– Csak így tovább! Sok derék férfi bukását okozták már.

showtimee>!

– Sosem leszek szabad ember.
– Kijut a börtönből.
– És életem hátralévő részében állandóan hátrapillantgatok majd.

showtimee>!

Az ember rájön, milyen kemény, milyen jól alkalmazkodik a helyzethez, képes életben maradni, hiszen nincs más választása.