A ​szentségtelen grál 7 csillagozás

Kelta emberáldozati rítusok
John Grigsby: A szentségtelen grál

A ​Grál-legendákban a Halászkirály megsebesítése a combján egy mágikus lándzsával terméketlenné teszi a földet ? ezt a varázst csak az törheti meg, aki megtalálja a rejtélyes kastélyt, ahol a király fekszik, és feltesz neki egy bizonyos kérdést…

Ebben az Északnyugat-Európa ősi kelta népeit alapos kutatásnak alávető munkájában John Grigsby feltárja, hogy a középkori történet mögött egy emberáldozati kultusz halvány emléke húzódik, amely a pogány kelta vallás gerincét képezi. Egészen Stonehenge koráig visszamenőleg feltárva ezen rítusok kulcselemeit Grigsby amellett érvel, hogy a harcosok egy bronzkorban gyökerező isteni drámát felelevenítve lelték halálukat. És ahogy a Grál-legendákban is csak az hozhat gyógyulást a földnek, ha a királynak feltesznek egy kérdést, megdöbbentő konklúziójában Grigsby meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a kelta emberáldozatokat halottidéző jósrítusokban használták fel, melyek a föld újjászületését célozták…

A Grál-mítosz… (tovább)

Eredeti cím: Warriors of the Wasteland

Eredeti megjelenés éve: 2003

Gold Book, Debrecen
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634250246 · Fordította: Szabó Beáta

Megitsune>!

John Grigsby: A szentségtelen grál Kelta emberáldozati rítusok

Látszik, hogy az író nagyon oda van a témáért és éppen ezért, sajnos egyes fejezetekben már nagyon éreződött, hogy az író mindenben a teóriájának összefüggéseit vélte felfedezni, így olyan párhuzamokat is vont, amelyek erős kritikai érzékkel kell olvasni. Minden esetre van benne számos történelmi tényen alapuló tézis, amelyekre nagyon is érdemes odafigyelni azoknak, akiket érdekelnek Európa „barbár" népei.

Tonhalszendvics>!

John Grigsby: A szentségtelen grál Kelta emberáldozati rítusok

Érdekes kötet, nagyon szerteágazó. Éppen ebből fakad a hibája is: a szerző időnként túlságosan elragadtatja magát, kultúrák közötti összefüggéseket lát meg, amivel nincs semmi gond, csakhogy a feltételezéseire a következő fejezetben már újabb teóriát épít, mintha az elfogadott tény lenne. Szerintem jó adag kritikával olvasandó.
Pozitívumként említeném, hogy roppant olvasmányos, illetve olyan nyelvezettel íródott, hogy azt a nem történészek és/vagy régészek számára is teljesen közérthető. Az idegen szavakat megmagyarázza, először mindent bemutat, semmit nem kezel közismert tényként.
A fordítás néhol eltér a bevett magyar szakszavaktól, de ez nem zavaró. A fordító néhol értelmező lábjegyzeteket eszközölt, ezek rendkívül hasznosak voltak.
Összességében élveztem. Segít az embernek fejleszteni a toleranciát az eltérő kultúrákkal szemben. Ezzel természetesen nem arra célzok, hogy a mű végére kedvem támadt embereket áldozni, inkább arra, hogy megértem, mi vitte az embereket ilyesmire. Noha nem mindenhol értek egyet a letisztázott következtetéssel, felettébb érdekes utazás volt, és sokat hozzátett a világról és az egyéb vallásokról alkotott véleményemhez.

Kilgor_Trout>!

John Grigsby: A szentségtelen grál Kelta emberáldozati rítusok

Megkapó cím, gyenge folytatás. Nem tetszett.

Thorpapa>!

érdekesen körüljárja a grál-mítoszt

Chulainn>!

John Grigsby: A szentségtelen grál Kelta emberáldozati rítusok

Az a gond, hogy ebben a témában csak teóriákat tudnak szülné és nem konkrétumokat. Mindenesetre érdekes gondolatmenet és van benne ráció.