Hat ​lehetetlen dolog 14 csillagozás

Meghökkentő elképzelések a szubatomi világ rejtelmeiről
John Gribbin: Hat lehetetlen dolog

Ön se érti a kvantumfizikát?
Nem meglepő: a kvantumfizika nagyon furcsa tudomány. Az elmúlt száz évben senki sem tudta megmagyarázni, mi történik valójában a szubatomi világban. Ezért a fizikusok néha őrült elképzeléseken keresztül próbálják értelmezni.

A Hat lehetetlen dolog egy szédítő utazáson kalauzolja végig az olvasót a „hat nagy” világában, megismertet többek közt a koppenhágai, a vezérhullám- és a sokvilág-értelmezéssel.

Mindegyik modell őrületes, de némelyik még a többinél is őrültebb. A kvantumfizikában azonban az őrült nem feltétlenül a hibás szinonimája. John Gribbin – aki egész életét a bonyolult természettudományok megismertetésének szentelte – egy bizarr világ elképesztően tömör útikalauzát adja az olvasó kezébe.

Eredeti cím: Six Impossible Things

Eredeti megjelenés éve: 2019

GABO, Budapest, 2019
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632521312 · Fordította: Both Előd
Akkord, 2019
128 oldal · ISBN: 9789632521527 · Fordította: Both Előd

balagesh I>!
John Gribbin: Hat lehetetlen dolog

John Gribbin: Hat lehetetlen dolog Meghökkentő elképzelések a szubatomi világ rejtelmeiről

John Gribbin nagyon sokat tesz az olvasókért, hogy már a fülszövegben leszögezi: „Az elmúlt száz évben senki sem tudta megmagyarázni, mi történik valójában a szubatomi világban. Ezért a fizikusok néha őrült elképzeléseken keresztül próbálják értelmezni.” Oké, tehát nem tudjuk, mi megy végbe a szubatomikus világban, és kábé a fizikusok is úgy állnak a dolgokhoz, mint az átlagos sofőr az autóhoz: elvezeti, ahova akarja, de nem igazán tudja, pontosan mitől is megy a járműve. A számítások működnek, és csak elméletek léteznek, hogy miért is.
Csalóka megnyugtatás ám ez: hiszen ugyan az olvasó kis önbizalmat meríthet a nemértéshez, de ettől még az egyes elméleteket nem ártana megérteni a könyvből. Nem állítom, hogy egyszeri olvasásra megnyílnak az értelem csatornái… Én miután vagy ötször elolvastam, most inkább afféle alapvető sűrítményként tekintek rá, amihez majd mindig visszanyúlhatok, ha egy másik könyvben ezekkel a nevekkel és elméletekkel találkozom. Azt hiszem, a szerző is egyfajta kiskáté, zsebenciklopédia funkciót szánt ennek a művének.
A fizikának vannak emblematikus kísérletei, és ugyan Newton almájának közismertségével semmi nem versenyezhet, de azért a kétréses kísérlet is méltó a hírnévre. Mivel az egész könyv ezen a kísérleten keresztül magyarázza az egyes elméleteket, én is próbáltam volna otthon megcsinálni, de nem sikerült. Ugyan 1801-ből származik a kísérlet, de a neten én már csak otthoni lézerrel elvégzett megvalósításokat találtam, így nem tudtam, hogyan kellene másképp előkészítenem a dolgot a magyar háztartási fényekkel. Itt egy nagyon jó bemutatót lehet megnézni: link Ez pedig egy igazi otthoni megvalósítás: link

Csihuhu>!
John Gribbin: Hat lehetetlen dolog

Egy könyv azoknak, akiket érdekel a kvantumok világa, de nem különösebben jártasak a fizikában. Képlet az nincs benne, de a magyarázatok ettől függetlenül is néha nehezen érthetőek. Őszintén szólva a vége felé többször is elvesztettem a fonalat.
Összességében megérte elolvasni. Külön plusz pont jár a borító anyagáért. Régen fogtam a kezembe ilyen kellemes tapintású könyvet.

Csurranó>!
John Gribbin: Hat lehetetlen dolog

Részeiben már majdnem mindegyikről olvastam, ez – az amatőrök szintjén – egy jó kis összefoglaló, de legjobb újra elővenni utána a részletesebb anyagokat, annyira tömör a szöveg.

Clementine_929>!

Van azonban tudósoknak egy olyan csoportja, akik megszokták, hogy még reggeli előtt hatnál is több lehetetlen dolgot elhisznek – a kozmológusok.

A kvantumfizika furcsa.

Clementine_929>!

Azt látjuk, amit kapunk, az pedig, amit kapunk, attól függ, mit keresünk.

budavari>!

A „kvantumfazékban” nem forr fel a víz, ha folyamatosan figyeljük. (Turing)

A sokaságok nemértelmezése 97.o