Utazás ​a sötétség mélyére 29 csillagozás

John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

John E. Douglas huszonöt évig dolgozott az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozóhivatalának különleges ügynökeként, ahol a pszichológiai profilalkotás technikájával vizsgálta az ország leghírhedtebb bűnözőinek elméjét. A mára klasszikusnak számító, Sorozatgyilkosok című könyvében betekintést engedett legbrutálisabb eseteibe, és a folytatásban még jobban alászáll a sötétségbe.
Douglas ismét különböző elvetemült sorozatgyilkosok és erőszaktevők ügyeit tárja fel a tőle megszokott, kendőzetlen stílusban, de ezúttal azt is bemutatja, hogy az évek során milyen nélkülözhetetlen fegyver lett a viselkedéstudományból. A profilalkotás az elkövetők kézre kerítése mellett segít megértetni a társadalommal, hogyan működnek ezek a bűnözők és mit tehetünk azért, hogy megakadályozzuk őket következő rémtettük elkövetésében.

Douglas Sorozatgyilkosok című könyve alapján David Fincher (Harcosok klubja, Holtodiglan) készített Netflix-sorozatot, amely kiugró sikert aratott világszerte.

Sötétség címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1997

GABO, Budapest, 2018
504 oldal · ISBN: 9789634067054 · Fordította: Béresi Csilla
GABO, Budapest, 2018
504 oldal · ISBN: 9789634065913 · Fordította: Béresi Csilla

modus_operandi>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Nincs ékesebben szóló szó ezekre a John Douglas által írt könyvekre, mint manhunt spoiler, ahol a vad és a vadász is ember. A legkegyetlenebb fajtából.
A Sorozatgyilkosokban már megismerkedtünk, ahogy a FBI Nyomozástámogató Részlege a viselkedéselemzés révén csap le rosszabbnál rosszabb gyilkosokra belehelyezkedve a vad és a zsákmány elméjébe, miközben képet kaptunk a megalakulásról, a munkákról és mikéntekről, célokról és elvekről. A Sötétségben bővíti a repertorárt immár nagyobb hangsúlyt fektetve a gyermekek és a fiatal felnőttek ellen rémtettekre.
De hogy az elborzasztás mellett tanulságot is szolgáltasson, remekül bemutatta, hogy milyen rögös út vár a túlélőkre, az áldozatok hozzátartózóira, akik a gyilkos törvényes bűnhődéséért küzdenek. Mert az amerikai-angolszász jogrendszer is küzd olyan hiányosságokkal, amelyek olyan kiskapukat nyitnak a dörzsölt sorozatgyilkosoknak, hogy büntetésüket évekre elodázhatják.
Szóval csak azt akarom ezzel mondani, ha jót akarsz magadnak: elolvasod, meg jobban teszed, ha nem olvasod el.
CSAK ERŐS IDEGZETŰEKNEK AJÁNLOTT!

John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Istenemre, hihetetlen, milyen beteg emberek vannak a világban! Nem hiába mondják, hogy az emberi gonoszság feneketlen és mindig van valaki újabb, aki még kegyetlenebb, elvetemültebb, eszementebb.
Ez a könyv aztán tényleg leutaztatott a mélységbe! Emberek, nyissátok ki a szemetek, figyeljetek, tegyetek meg mindent, hogy ne történjen semmi rossz veletek, a gyerekkel, a családdal.

Blissenobiarella>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

John Douglas eddig olvasott könyvei közül talán ezt élveztem a legkevésbé. Pedig nem rossz ez, csak én szörnyen önismétlőnek éreztem, szóval sokadik könyveként annyira már nem tudott lenyűgözni, mint azok, amelyeket először olvastam tőle. Ettől még hozzáértése vitathatatlan, bár ez esetben a fordítás nem segíti elő, hogy így lássuk.

Benedek_Eszti>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Nagyon tetszett a kötet felépítése. Douglas úgy kalauzolt végig minket 500 oldalon keresztül, hogy egyáltalán nem éreztük azt tömörnek. Olyan izgalmas történeteket mesél el nekünk, amikről talán mi is hallhattunk.

Egyáltalán nem képtelen történetek és emiatt ijesztő lehet belegondolni, hogy ez nálunk, akár velünk is megtörténhet. Egyik sztoriról vándoroltunk át a másikba és minden egyes alkalommal kíváncsian vártam, hogy ezúttal milyen személyiségrajzot fog megalkotni a nyomokból, milyen korú bűnözőre saccol, milyen típusú emberre, neki mi lehetett az indítéka?

A regény segítség az emberek számára abban, hogy megértsük, mi lappanghat egy gyilkos fejében. Segítséget nyújthat a sok-sok elmesélt eset ahhoz, hogy felmérjük, ha bűnözővel van dolgunk. Segítséget nyújthat ahhoz, hogy elkerülhessük a tragédiákat.

Azok, akik kíváncsiak arra, milyen lehet egy bűnöző elméje, mi játszódhat a fejében és hogy hogyan lehet képes gyilkolni, erőszakolni, kínozni embertársait, azoknak ez egy roppant érdekes olvasmány lesz. Senki se féljen ettől a regénytől, aki egy picit is érdeklődik a nyomozás iránt, ugyan olyan izgalmas lesz, mint a szerző előző regénye. Ha nem jobb.

Bővebben: http://www.ahmagazin.com/konyvek/john-douglas-es-mark-o…

John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Douglas a Sorozatgyilkosok után ismét egy nagyon érdekes könyvet tett le az asztalra. A gyilkosokról, erőszaktevőkről készült pszichológiai profilalkotás mestere úgy segíti a nyomozást, hogy belehelyezkedik az elkövetők elméjébe. Gyakran kérik segítségét kiemelt bűneseteknél, és ha ezt elmulasztják, akkor annak csak a vádhatóság látja a kárát. Szép példa erre O. J. Simpson esete, akit nem sikerült a kettős gyilkosság miatt elítélni. Douglas ugyanakkor az áldozatok és hozzátartozóik pszichológiáját is jól érti, ezért is gondolja úgy hogy a halálbüntetés nem idejétmúlt dolog. Sok megtörtént eset alapján érzi úgy, hogy például a gyermekek, de akár fiatal nők bántalmazása, kínzása, megerőszakolása, meggyilkolása nem maradhat megtorlatlanul. Ha pedig valaki sorozatban követi el ezeket a bűnöket, akkor rászolgált a halálra, méghozzá nem hosszú tárgyalássorozat után tizenöt év múlva, hanem lehetőleg minél gyorsabban. Megreformálná az amerikai igazságszolgáltatást, mert a lehetséges ártatlan áldozatok védelmének szavatolását tartja a legfontosabbnak, utána a bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak kárpótlását, és csak a sor végén a bűnözők és családtagjaik érdekeit. Ha ez Amerikában nincs így, nálunk Európában még annyira sem.
Nem fél leírni, hogy bizonyos bűnözőtípusok nem javíthatók. Hű, de eretnekség, pedig milyen igaza van!

AH_magazin>!

Bővebben: http://www.ahmagazin.com/konyvek/john-douglas-es-mark-o…

orsicsiga>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Azon kívül, hogy sok borzasztó és érdekes történetet mesél el a munkája során megismertek közül, az egyik fejezet kifejezetten hasznos gyakorlati tanácsokat is ad, hogy hogyan készítsük fel a gyerekeket különböző korban a rájuk leselkedő kisebb-nagyobb veszélyekre. Ez egy kis felüdülés volt a pedofil ügyek leírásai után. Érdekesnek találtam azt a részt is, ahol nagyon részletesen foglalkozik egy konkrét üggyel, annak előzményeitől egészen a túlélő szülők történetéig. Az előző kötethez képest itt több az esetleírás és elemzés, kapcsolódó elmélkedés, mint a profilalkotás története. Némi ismétlés tényleg van (több könyvét még nem olvastam), de ez az 500 oldal is csak úgy elrepült.

Nanallil>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Zseniális könyv!!! Az író olvasás közben végtelenül szimpatikussá vált a szememben, nagyon tetszett a stílusa, ahogy az olvasókhoz szólt. Beleláthattam abba, milyen lehet egy ember bőrében, aki olyan munkát végez, ami teljességgel kihat a magánéletére, nem tud elvonatkoztatni. spoiler Amennyire érdekel a téma, annyira nem csinálnám ezt… Se nyomozóként, se rendőrként se olyan emberként nem tudnék dolgozni, aki ilyen esetekkel találkozik szinte nap mint nap. Ezt csak elhivatottak tudják végezni, nagyon becsülöm őket érte, főleg, ha családjuk is van mellette. Nem lehet könnyű így élni, viszont nagy szükség van rájuk! Aki egyszer végig olvassa ezt a könyvet, talán a halálbüntetésről is megváltozik az addigi „ellenző” véleménye. Szomorú és dühítő belegondolni abba, hogy mikre képes „az ember” (idézőjel azért, mert nem is nevezném embernek azokat, akik ilyen brutális tettekre képesek).

Venku501>!
John Douglas – Mark Olshaker: Utazás a sötétség mélyére

Sajnos ismét bebizonyosodott, hogy az élet néha túlszárnyalja a legborzasztóbb krimit, vagy thriller filmet. Ez a könyv több egyszerű esetleírásoknál. Bepillantást enged a profilalkotás folyamatába, és tanácsokkal lát el minket hogyan óvjuk gyermekeinket, hogy minimálisra csökkenjen az esélye, hogy áldozattá váljanak. Azt nem tudom,hogy szűkebb hazánkban vagy európában milyen gyakori a brutális gyilkosságok száma, de e könyv és különböző médiumok hatására úgy érzem, hogy abban a nagy amerikában, arányaiban is sokkal több ilyen eset fordul elő. Lehet,hogy tévedek, de ha nem akkor nagyon kíváncsi lennék ennek okaira.

Barbár >!

Egyvalami azonban bizonyos: akit egyszer kivégeztek, az nem veszi el többé ártatlan áldozatok életét!

Barbár >!

A pszichiáter természetesen aggódik betege jóllétéért, mert csak így érezheti jó szakembernek és emberséges embernek magát. Hinni akar abban, amit a páciensétől hall, és szeretné mielőbb visszavezetni az egészségesek világába. E törekvése azonban újabb áldozatok életét követelheti; ezt az árat pedig a magam részéről túl magasnak tartom.

_Katie_ P>!

„Vallom, hogy a mai világban mindenekelőtt személyes felelősségvállalásra van szükségünk. Lépten-nyomon azzal találkozom, azt hallom és arról olvasok, hogy többé senki sem felelős semmiért; mindig akad valamilyen mentség bárki életében vagy származásában, amelyre átháríthatja a felelősséget. Aki végig akar haladni az élet útján, annak – múltjától függetlenül – vámot kell fizetnie, ennek a vámnak egy része pedig az, hogy felelősséggel tartozunk jelen cselekedeteinkért.”

_Katie_ P>!

Az erőszakos bűncselekmények elkövetői többnyire ott kezdik el működésüket, ahol a legotthonosabban mozognak. Ezért olyan fontos az első bűntett egy sorozatban.

_Katie_ P>!

Thomas Harris A bárányok hallgatnak című művéből talán tévesen azt a következtetést szűrhette le az olvasó, hogy a Nyomozástámogató Részleg egyenesen az FBI Akadémiáról toborozza az embereit.

_Katie_ P>!

A jó személyiségelemző mindenekelőtt nagy képzelettel rendelkezik, és tele van ötletekkel. Nem szabad visszariadnia a kockázatoktól sem, ugyanakkor ügyelnie kell arra, hogy megőrizze munkatársai és a bűnüldözés más szakembereinek bizalmát és megbecsülését.

_Katie_ P>!

(…) a sorozatgyilkosok korántsem mindig festenek szörnyetegnek, hanem elvegyülnek közöttünk.

_Katie_ P>!

Vannak bizonyos bűnök, amelyek egyszerűen túl kegyetlenek, túl szadisták és förtelmesek ahhoz, hogy büntetlenül hagyhatnánk őket.

Említett könyvek