A ​Halálfej Sakk-klub 13 csillagozás

John Donoghue: A Halálfej Sakk-klub

Játszma életre-halálra, avagy megbocsátható-e a megbocsáthatatlan
1962-ben két férfi összetalálkozik egy hollandiai sakkbajnokságon. Közel húsz éve nem látták egymást. Emil Clément, akit valaha Órásként ismertek, egykor zsidó fogolyként került Auschwitzba. A koncentrációs táborban arra kényszerítették, hogy sakkozzon a náci őrök ellen: ha nyert, megmentette vele egy fogolytársa életét, míg a vereséggel a saját életét kockáztatta.
Paul Meissner, a halk szavú pap szintén járt Auschwitzban. Ő volt az az SS-tiszt, aki játékra kényszerítette az Órást.
Wilhelm Schweninger, a Reich sakkbajnoka gyerekkori sérülése miatt a német propagandaminisztériumban dolgozott a háború alatt. Sohasem járt a táborban, és éppen ezzel mentette meg az Órás életét.
Az egykori rab, SS-tiszt és hivatalnok, az áldozat és a bűnösök együtt kezdenek el visszaemlékezni és felfejteni azt, ahogyan sorsuk összefonódott, azt remélve, hogy ennyi évvel a történtek után valamiféle lelki békére lelhetnek.

I.P.C., Budapest, 2020
432 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636357566 · Fordította: Habony Gábor

szilvamag>!
John Donoghue: A Halálfej Sakk-klub

Mindig is érdekeltek a II. világháború koncentrációs táboraiban zajló történetek, ahol a tiszta gonoszság emberi formában nyilvánult meg. Sok ilyen témájú könyvet olvastam már és olvasok mostanában is, és nem csak azért, mert mindig újat tudnak mondani számomra, hanem – és ez sokkal fontosabb – mert nem engednek felejteni.
Sok fontos kérdést vet fel az író a történet elbeszélése során, úgyhogy összességében nem bántam meg, hogy elolvastam. Kedvencemmé nem vált, mert nem érintett meg mélyen és nem vágott úgy földhöz, mint ahogyan arra számítottam. És bár igaz, hogy a történet állandó eleme volt a sakk, de a fő hangsúly mégsem ezen volt, hanem azon alapvető kérdésen, hogy vajon az áldozat megbocsáthat-e kínzójának, vagy vannak dolgok, amik örökre megbocsáthatatlanok maradnak?
Bővebben: https://szilvikonyvespolca.blogspot.com/2021/02/john-do…

negoti>!
John Donoghue: A Halálfej Sakk-klub

Se szeri, se száma a hasonló témájú könyveknek és ezért úgy álltam neki a regény olvasásának, hogy biztos jó lesz, de nem fűztem hozzá nagy reményeket. Már megint egy sakkos könyv, de szerencsére nem ez volt benne a fő motívum, bár nagyon fontos szerepet játszott a történet főszereplőjének Émil Clementnek az életében. Az egykori rab és az SS tiszt hihetetlen barátságának története bontakozik ki a regényben, bár ez a barátság a 2. világháború alatt inkább tűnt összetartásnak a képtelensége ellenére. Az élet-halál sakkjátszmák mellett, a lágeri hatalmi viszonyokat, a mindennapos küzdelmet az életben maradásért és később a lelki békéjük megtalálásának útját ismerhetjük meg Émil és Paul Meissner visszaemlékezéseiből. Összességében egy nagyon érdekes, nem a koncentrációs táborok borzalmára kiélezett regény.

nyolcadikutas>!
John Donoghue: A Halálfej Sakk-klub

Az ember ódzkodik a mindennapin.
Még egy háborús könyv?
Holokauszt?
Auschwitz?
Sakk?
Na ne már!
Megint?
Hálás témák. Anyagilag is.
Aztán itt van ez a bután egyszerű cím…
De az ember fia mégis tesz egy próbát. Mert a késztetést megtámogatta egy visszautasíthatatlan könyvakció… (-80%!)
És akkor belefutsz egy jól felépített és tökéletesen összerakott regénybe, ami jóval túl lép önmagában. Mert a miliő és a sakk csak egy eszköz, hogy találkozhass bűnnel és megváltással, bűntudattal és feloldozással, élettel és halállal.
Komoly könyv, komoly mondanivalóval.

negoti>!

Émil nem felel. Az orra már nem vérzik. Összehajtogatja a zsebkendőt, és vissza akarja adni, de Meissner egy intéssel elutasítja.
– Ami a sakkmérkőzést illeti – mondja –, ezúttal egy tiszt ellen kell játszania.
– Nem – feleli Émil. Másodszor nem ugrathatják be.
– Ugyanazt az ajánlatot tehetem, mint korábban. Ha győz, megment egy életet.

annaacsonka>!

Émil nem tudta elmagyarázni a barátjának a sakk isteni jellegét. Azt, ahogyan kapcsolódik a teremtés romolhatatlan bölcsességéhez a maga végtelen lehetőségeivel. Az Ofanimok hozták létre, hogy örömet szerezzenek vele Istennek.
Inkább meghalna, minthogy soha többé ne játszhasson.

BBetti86 >!

– Tényleg olyan ostoba, hogy azt hiszi, van választása?
De a 163291-es Haftling nem visszakozott.
– Az embernek mindig van választása, Herr Hauptsturmführer, ha felkészült rá, hogy elfogadja a következményeket.

Trixi>!

A „család” is az egyik szó, amit a nácik annyira megerőszakoltak, hogy elveszítette a természetes jelentését. Auschwitzban a „család” szó is a halál egyik szinonimája.

Harkov>!

Az emlékezet néha különös és szerencsétlen tréfát játszik az emberrel.