Fanny ​Hill 26 csillagozás

Egy örömlány emlékiratai
John Cleland: Fanny Hill John Cleland: Fanny Hill

Fanny Hill fiatal, csinos lány a testével keresi kenyerét a XVIII. századi Londonban. A humorban és erotikában bővelkedő élettörténet vérforralóan izgalmas képet ad a szerelem világáról. A 60-as évekig ez a könyv mert a legnyíltabban beszélni a szexalitásról, a testi örömökről. Sokak szerint ez a mű indította el a szexuális forradalmat, ami azután végigsöpört a világon. Az örömlány történetét John Cleland dolgozta fel. A könyv eddig több mint 200 különböző kiadásban jelent meg; most végre először olvashatjuk magyarul.

Eredeti megjelenés éve: 1749

Glória, Dabas
192 oldal · Illusztrálta: James B. Kraus

sophie P>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Micsoda édes kis semmiség!
Korabeli romantikus füzetregény! Vajon hogyan ment ennek a „terjesztése”?:)
    Eléggé sablonos, és időtlen történet: falujából az árván maradt leány a nagyvárosba költözik, ahol rossz útra tér, de a jószerencse így vagy úgy, mellette áll. Nyelvezetét tekintve valóban szókimondó, de azért – legalábbis mai szemmel nézve – a jó ízlés határain belül.
    A fülszöveg humort emleget. Nos humor az egyáltalán nincs benne, mégis az embernek folyton mosolyognia kell azon a bájos naívságon és egyszerűségen, ami Fanny Hill – egy bizonyos Madame-hoz címzett – leveléből árad. És ez azért nem kevés.

mcgregor>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Őszintén szólva, ha nem egy kihívás miatt vettem volna elő, nem hiszem, hogy elolvastam volna. A magyar kiadás már messziről is egyszerű ponyvának tűnik. Más kérdés, hogy tévedés lenne ennyivel elintézni. Fanny Hill története egyszerre bájosan (ál)naiv, és ugyanakkor érdekes kortörténeti dokumentum, a korszak anekdotikus jellegű „pornográf” irodalmába teljesen illeszkedik. Muszáj idézőjelet használnom, mert a mai korból nézve szinte megmosolyogtató a stílusa és még szókimondásában is van valami szinte üdén ható angol pironkodó klasszicizmus, a romantikát megelőző, de azt néhány szempontból már meg is előlegező vonás. Swift, Pope, de még inkább Sterne, Fielding és Samuel Richardson időszaka ez. Fanny Hill világa sok szempontból – nem véletlenül – emlékeztet a Pamela, avagy az erény jutalmára, és jóval halványabban a Joseph Andrews pikareszk jellegére. Ebben a miliőben a cselédlányokat zaklatják uraik, az úrinőket házasságszédelgők ostromolják (sokszor inkább ügyetlenül, mint lehengerlően), miközben olyan szósszal van leöntve az egész, mintha mindenki az éteri szerelmet keresné, ami nyilvánvalóan nem igaz; a kitartott kisasszony és a kurtizán között pedig éppen Fanny Hill története mutat rá (talán szándékán kívül) mennyire vékony a határ. Érdekes belegondolni, hogy ez a könyv a maga korában mennyire botrányosnak számított, de közben persze teljesen érthető. Mint alkotás egyáltalán nem maradandó és nem mély, de nyilvánvalóan ez nem is célja.

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Mielőtt én olvastam, vagy legalább belenéztem volna, odaadtam Anyukámnak,azzal, hogy ez volt Casanova egyik kedvenc olvasmánya. Furcsa volt a mosolya, amikor visszaadta, most már tudom miért – lírai pornó az egész, Fanny Hill saját kezűleg írt leveleinek közreadásában. Arról szól, hogyan lett örömlány, majd a társadalom megbecsült tagja, s mindezt anélkül, hogy eltekintene a pikáns részek részletes leírásától. (Elég finom voltam?) Érzékletes, jó szövegű könyv, ami képes érzelmeket (empátiát vagy elutasítást) ébreszteni a szereplői iránt. Nagyon jó a borítója, a kulcslyukkal: nagyon egyértelművé teszi, mit kapunk, így utólag legalábbis.

Eltiron>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Kimondottan vicces, szórakoztató, álnaív „erotikus” darab. A címszereplő nevében rejtőző szóvicc csak évekkel később esett le :)

Gelso>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

rég olvastam már, és azt hiszem, már gimis koromban sem állt közel hozzám
…pedig amikor megvettem – a kulcslyukas borító végett – másra számítottam…
nem is tetszett és nem is maradt meg bennem túlzottan

lauranne>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

A könyves bakancslistából szemezgetve találtam rá Fanny Hillre. Szórakoztató, sőt a maga nemében biztosan korszakalkotó is volt az 1749-ből való levélregény; több száz évvel később rám mégsem sikerült olyan nagy hatást gyakorolnia.

zsofi017>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Csak poénból kezdtem el olvasni, aztán láttam, hogy állítólag 1001 könyv listás…Hát a maga idejében biztos botrányosnak számított, de manapság szerintem nem nagy dolog ilyesmit írni.

Zakkant_Tudós>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Egyszer olvasható, kikapcsolódásnak elmegy, de számomra azért nem volt egy eget rengető olvasmányélmény.

anni_olvas>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Végre befejeztem :) Hát ez valami nagyon tömény volt… Az erotikus részek (a könyv 90%-a) többnyire megmosolyogtatóak voltak :) Azt hiszem, ez nem igazán az én stílusom, de azt gondolom, az erotikus irodalom egyik klasszikusáról lehet szó, így egy olvasást megért.
(Egyébként teljesen biztos vagyok abban, hogy a 18. századi London prostituáltjainak élete korántsem volt ilyen fényűző és boldogsággal teli… kicsit túlidealizálta az író ezt a világot!)

Szimirza>!

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Nekem nagyon tetszett :) Tinikoromban olvastam legelőször aminek az anyukám akkor nem örült annyira :D Főleg , hogy a kötelezők helyett olvastam ezt és még a suliba is elakartam vinni , na ekkor kötöttünk egyezséget, hogy otthon olvashatom , de a suliba , buszra várva határozottan NEM! :D Amúgy szerintem egyik legmeghatározóbb erotikus könyv , még ha néhol virág nyelven is van írva !

alaurent P>!

Mert az a férfi, aki finom és ízletes ételkülönlegességekhez van szokva, sokszor megkívánja a zsíros és gusztustalan, félig sült húsdarabokat is.

Greta_Green>!

A szokásos előkészületekhez kezdett, melyek legalább olyan ízesek, mint a főétkezés maga, s az igazi baj csak ott van, hogy az emberek legtöbbje olyan éhes, hogy türelmetlenségében és idegességében rögtön habzsolni kezd, ami természetesen kisebbíti az élvezet teljességét.

alaurent P>!

De minden, ami történik velünk, az mindig a körülmények és a véletlenek szüleménye.

alaurent P>!

A külső szalonban, vagy tán nevezzük inkább üzletnek, három fiatal nő ült, és nagyon meggyőző módon kalapokat készítettek, s ezzel a prózai időtöltéssel fedezték a sokkal, de sokkal jobban jövedelmező igazi mesterségüket.

alaurent P>!

…megtanultam, hogy a fizetett szerelem önmagát emészti fel, s villámgyorsan múlik el. Olyan vágy ez, amit úgy pazarolnak, mint a kártyán nyert pénzt. Ezzel szemben az igazi vágy és szerelem, mely a tisztességes életből fakad, olyan folyóhoz hasonlítható, melynek vize örökkön élő forrásokból táplálkozik.

Greta_Green>!

Selymek, csipkék, fülbevalók és gyöngyök, aranyóra, egyszóval a szerelem minden jelével elárasztott és a testemre aggatta azokat. S bár ezek a dolgok nem lobbantottak szerelemre iránta, mégis arra késztettek, hogy a szerelemhez oly közel álló hálafélét érezzek vele szemben – hajszálnyi különbség, melyet okosabb nem feszegetni, nehogy a maguknak szeretőt tartó férfiak kilenctized részének a jó kedélyét elrontsuk.

Greta_Green>!

Most saját tapasztalatom tanított meg arra, hogy ami veszélyes, az vonzza a tekintetet, s nem vagyunk képesek szabadulni tőle.

John Cleland: Fanny Hill Egy örömlány emlékiratai

Ezt a könyvet itt említik