Veszélyben ​a bolygó 10 csillagozás

John Christopher: Veszélyben a bolygó

A XXI. században hatalmas társaságok, kutatóintézetek uralják a bolygót, s egymást túlszárnyalva igyekeznek fölfedezni az új energiaforrásokat. Charles Grayner, a fiatal tudós egy eldugott laboratóriumban egyhangú munkáját végezve pazarolja tehetségét. Eseménytelen életének akkor szakad vége, amikor őt szemelik ki arra, hogy a legnagyobb titok nyomára bukkanjon. Kezdetben nem is sejti, hogy ő lesz a világ legveszélyesebb embere, eleven pokolgép, s menekülnie kell a Földet kormányzó hatalmak elől.
A barátság és a szerelem segít neki elviselni a felelősség súlyát, hiszen rádöbben, hogy ő képes megmenteni a pusztulásba rohanó bolygót.
A gazdag stílusban íródott, utalásokkal teli történet áthatja az emberiség jövőjéért érzett szorongás.

Eredeti cím: Planet in Peril

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika Baráti Kör Könyvklub Móra

Móra, Budapest, 1994
182 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631172333 · Fordította: Kemény Dezső

gyuszi64>!
John Christopher: Veszélyben a bolygó

Beiktattam két Mauriac közé, ne legyek túldeprimált…

Az 1959-es könyv tartalmi- és stíluselemeiben rendkívül hasonlít az 52-es A Venus-üzlet-hez, csak míg a nagy előd világhírű lett, addig ez a regény gyengébb. Bár sodró lendületű és igen szórakoztató (erősebb a krimi-vonal, hangsúlyos összeesküvés elméletekkel, s mint Dicknél, semmi sem az, aminek látszik), hiányzik a mélyebb társadalomszemlélet, és a fő konfliktus feloldása is igen váratlan/esetleges/kérdéses.

Azt hiszem, az a baj, hogy a saját stílusában, de sajnos más gondolatait mondta el a szerző. (Az általam ismert egyetlen regénye, az Egyetlen fűszál se… sokkal erőteljesebb írás, az egyik legjobb katasztrófa-disztópia, amit valaha olvastam.)

A regény értékét növelik a 60 évvel ezelőtti politikai „jövőjóslások”. Kifejezetten érdekes, ahogy a szerző a multik által irányított gazdasági kapitalizmussal szembe egyfajta katonai kapitalizmust állít (kb. francia-muszlim-szovjet momentumok egybegyúrásával, mondanánk most), és ahogy a működési mechanizmusokat elemzi. Egy példa: spoiler.

John Christopher: Veszélyben a bolygó

A sci-fi műfajban kevés olyan regény van, amely időtálló. John Christopher könyve 1959-ben jelent meg, tehát az elvárásokat ehhez kell igazítani.
Az akkori (21. század)- és a jövő társadalmával foglalkozik, emellett tudományos és van benne egy szerelmi szál is.
A legjobb, egyben a legkidolgozottabb karakterek Charles Grayner – akinek át kell vennie egy kísérleti stádiumban lévő új energiaforrás kutatását –, és Hiram Dinkuhl a szkeptikus, az örök elégedetlen, aki porig égetné a földet, hogy később újra fejlődésnek induljon. Akadnak még jól eltalált egyéniségek – ezekre nem térnék ki –, mert túl sok a szereplő a terjedelemhez viszonyítva.
Az egyensúly megbomlani látszik. Vajon merre viszi a bolygót a Telecom, az EK, a Vörös Liga és az Interplanetárisok? Valóban pusztulással kell szembenéznie a világnak? Kik azok az Üstököshívők? Mi történik Siraqban? Mi zajlik az Averroes Intézetben? Aki elolvassa, ezekre a kérdésekre maradéktalanul választ kap.
Nehéz értékelni, mert nincs viszonyítási alapom. Tudtommal ez az egyetlen magyarul megjelent regénye a szerzőnek.
Figyelembe véve a mű keletkezésének időpontját: 4 csillag.

Aquarius >!

Ha egy társadalom beteg, s úgy fest, meg fog halni, akkor én olyan indíttatást érzek magamban, hogy azt a keveset, amire képes vagyok, megtegyem megmentése érdekében.

Aquarius >!

Jó fegyver […] a közömbösség, de nagyon szerény útitárs.

Aquarius >!

A feladványok könnyűnek látszanak azok számára, akik tudják, hogy hogyan kell megoldani őket. Ha nincsen meg hozzá a helyes gondolatsorod, akkor nem tudsz megbirkózni velük.

moszat>!

Ha elkezded kiszámítani, hogy ez az erőfeszítés mit jelent haszonban és veszteségben, akkor tévedni fogsz, még mielőtt belekezdenél. Hát ez a dekadencia.

moszat>!

A legjobb orvosság a munka. Elutazni szabadságra, az csak akkor jó, ha az ember lelke és elméje már megnyugodott.