Rossz ​vér 13 csillagozás

John Carreyrou: Rossz vér

Amerika ​legnagyobb üzleti átverése az orrunk előtt zajlott. Hogyan csapta be Elizabeth Holmes a legravaszabb öreg rókát is?

Egy tizenkilenc éves lány, hatalmas kék szemekkel és mesterséges bariton hanggal, összevissza két félév stanfordi kémiaitechológia-kurzussal felvértezve Steve Jobs női reinkarnációjának érzi magát és ezzel a Forbes címlapjára is felkerül.

Képzeld csak el: nincs többé szétdöfködött véna, ájuldozó beteg, gyöngyöző homlokú asszisztens. Egyetlen csepp vér az ujjad begyéből, meg egy komplett orvosdiagnosztikai labor otthon az éjjeliszekrényen vagy a sarki szupermarketben. Elizabeth Holmes és a Theranos a vérvizsgálatok iPhone-ját ígérték Amerikának és a befektetőknek.

A lufi sokáig nem pukkadt ki. Kellett hozzá Elizabet hipnotikus varázsa, világmegváltó elképzelései és hajthatatlansága. És röpke néhány év alatt létrejött a közel tízmilliárd dollárra értékelt vállalat, igazgatótanácsában öreg de csúcskategóriás politikusokkal. Igen, George… (tovább)

>!
294 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150064581

Most olvassa 5

Várólistára tette 19

Kívánságlistára tette 38


Kiemelt értékelések

Attila_Kriska>!
John Carreyrou: Rossz vér

Vaporware – „számítástechnikai kifejezés, az angol „vapor” („pára”, ill. „hencegés”) és „software” szavakból keletkezett, magyarul talán „porhintésnek” lehetne fordítani; olyan termékeket jelöl, melyek a konkurens termékeknél jelentősen jobbak, szebbek, olcsóbbak, valamint minden jellemzőjükben túlszárnyalják azokat, viszont a valóságban nem, csak a reklámokban léteznek. Ezen termékek egy nagy része soha nem jön létre, legalábbis abban a formában, ahogy a beígért reklámok, sajtótájékoztatók mondták.” A Theranos a vaporware kimaxolása, melynek receptje az alábbi: végy egy bambiszemű, mély bariton hangú, kétes stanfordi tanulmányokkal rendelkező nőt, aki jobban játssza Steve Jobs-ot, mint Ashton Kutcher. Rakj hozzá egy gátlástalan CFO-t, ki hadilábon áll a tudományok világában, ám minden tőle eltérő gondolkodásútól hidegvérrel meg tud válni, viszont bármikor prezentálni tud kitalált értékesítési mutatókat. A szervezet igazgatótanácsát töltsd fel súlytalan stanfordi professzorokkal, nyugalmazott tengerész admirálisokkal és védelmi miniszterekkel. Majd az egész vállalkozást építsd be a Facebook volt főhadiszállásába, Palo Alto-ba. Elizabeth Holmes egy csodát ígért, de egy soha nem működő orvostechnikai eszközt és egy hozzá tartozó lufit kreált, amelynek alapötlete is halva született, ennek ellenére egy sor veterán kockázatitőke-befektetőnek köszönhetően egész birodalom épült fel hozzá, amelynek tündöklésekor Holmest a világ egyik leggazdagabb nőjévé repítette, úgy hogy fizikailag fogható produktum nem igen született. Az oknyomozó könyv lassan bontja ki a szálakat, mindvégig úgy gondoljuk, hogy a masszív gépezet soha nem idul el a lejtőn, hisz a laborok dolgozói, a tudósok mindvégig megfélemlítve dolgoztak, dollármilliós biztonsági rendszereken vigyázó szemeik alatt. A kamustartup vezetője egészen az elnöki szintig, Biden-ig, Obamá-ig épült be, sztárügyvédek sora biztosította a zavartalan működést. Üzleti lapok címlapjai, TED előadások sorozata, amerika legnépszerűbb arcai tartották fenn több, mint egy évtizeden át a látszatot. A háttérben pedig betegek élete múlt a téves diagnózisdömpingen, a felelőtlen vezetés tudósok öngyilkosságához vezetett, illetve nevetségessé tett alkalmazottak kerültek lapátra, akik annyit ártottak csak, hogy nem akartak részt venni a csalásban.
De mint mindennek, ennek is egyszer vége szakad, ennek pontján válik a könyv igazán izgalmassá, betekintést nyerhetünk, hogy mekkora munka is van egy tényfeltáró újságíró cikkében.

update: Érdemes hozzá megnézni a A feltaláló: vérszomj a Szilícium-völgyben HBO produkciót, ahol a rengeteg név közül egy párhoz arcot és jellemet is társíthatunk, ha időközben nem gugliztuk ki. Dan Ariely (Motiváció, Irracionális-sorozat etc.) dobókocka kísérlete magyarázza meg a Holmes-jelenséget a legegyszerűbben, ezért is ajánlom hozzá a dokumentumfilmet.

kákos>!
John Carreyrou: Rossz vér

Elizabeth Holmes és a Theranos története azoknak szól, akiket érdekel a megtévesztés lélektana.John Carreyrou, a Wall Street Journal újságírója annak járt utána, hogyan történhetett meg, hogy egy fiatal nő éveken át az orránál fogva vezette a fél világot, köztük pénzügyi befektetőket, neves politikusokat, tudósokat és művészeket?
2015-ben újságcikkben leplezte le a szemfényvesztést, 2018-ban pedig egy egész könyvet szánt a téma kifejtésének.
A „Rossz vér” első része arról szól, hogyan nőtte ki magát Elizabeth Holmes 19 évesen alapított startup cége, a Theranos (terápia és diagnózis) rekordsebességgel 800 alkalmazottat foglalkoztató, 10 milliárd összértékű világhírű vállalattá. Carreyrou szerint ehhez három tényező szerencsés-szerencsétlen összjátéka kellett.
1. A betegségek idejében való felfedezésének vágya, ráadásul úgy, hogy bárki egyetlen, ujjbegyből vett vércsepp alapján kaphasson átfogó képet az egészségi állapotáról. Fillérekért, fájdalommentesen, percek alatt. 2. Az éppen zajló digitális-infotechnikai forradalom, hiszen minden eszköz egyre kisebb lett. Ha egy iPod-ra ráfért egy zenei könyvtár, egy floppyra albumnyi fénykép, miért ne működhetett volna komplett labordiagnosztika egy doboznyi méretű szerkezetben? 3. Elizabeth karizmatikus vagyis inkább hipnotikus személyisége, rendíthetetlen önbizalma, kisugárzása. A könyv második részében Carreyrou egyes szám első személyben meséli el oknyomozó újságírói munkáját, kik voltak Elizabeth közelében, akik látták, hogy „a király meztelen”, hogyan próbálták jobb belátásra bírni, persze teljesen sikertelenül. A történet végét tudjuk a hírekből: a Theranos 2018-ban megszűnt, Elisabeth Holmest pedig csalásért 11 év börtönbüntetésre ítélték. Azóta készült egy dokumentumfilm (A feltaláló: vérszomj a Szilícium völgyben) és egy minisorozat is (The Dropout – a kibukott) Amanda Seyfried-del a föszerepben.


Népszerű idézetek

kákos>!

Egy magasan szárnyaló unikornist ma reggel közelebb hozott a földhöz a Wall Street Journal alapos tényfeltárásra épülő címlapsztorija.

235. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Kathy Reichs: Csont és vér
Gillian Flynn: Éles tárgyak
Michael Palmer: A szérum
Greg Iles: Csontfa
Stephen King: A kívülálló
Caleb Carr: A sötétség angyala
Raymond Chandler: Hosszú búcsú
Stephen King: Mr. Mercedes
Harlan Coben: A kisváros titkai
Joe Hill: NOS4A2