Az ​Úszó Opera 12 csillagozás

John Barth: Az Úszó Opera

Mi köti össze Platónt, Cicerót, két kopuláló rákot és Hamletet? Nos, Todd Andrews egy fontos döntésének megváltoztatása és annak háttere. Az Úszó Opera ügyvéd hőse 1937. június 20-án vagy 21-én úgy dönt, hogy mégsem lesz öngyilkos. S elhatározását egy pontos, pengeéles rendszerbe ágyazza, ahol Hamlet is csak kispályás lehet, hiszen a „balsors minden nyűgétől s nyilaitól” meglépni, az ismeretlen gonoszt ismerősre cserélni csak gyávaság lehet. Ez a nihilista komédia – a John Barth által nihilista tragédiának nevezett Az út vége ikerregénye – ennek a bizonyos napnak a történetét meséli el, s ezen keresztül értelmezi újra a főhős életének legfőbb eseményeit: beteljesületlen gyermekkori vágyait, őrült egyetemi éveit, különféle bírósági pereit, különös kapcsolatát Mr. és Mrs. Mackkel, a baráttal és a szeretővel, nem feledve látogatását Adam Rendkívüli és Egyedülálló Úszó Operáján.

Eredeti megjelenés éve: 1957

Kalligram, Pozsony, 2005
256 oldal · ISBN: 8071497568 · Fordította: Kovács Levente

John Barth: Az Úszó Opera

Cinikus író cinikus regénye, az eltervezett öngyilkosság napjának története. Részletesen végigvezet az egész napon, vissza-visszatekintve az előzményekre, a kapcsolataira, kanyarognak a gondolatai emberek, események körül. Annak tudatában éli a napját, találkozik és beszél emberekkel, hogy ez úgyis az utolsó napja lesz közöttük. Akár az lesz, akár nem, a könyv számvetés a sorssal, lezárása a függő ügyeknek, rendezése számláknak – amit csak úgy, sürgető ok nélkül nem tenne meg az ember. A főszereplő nem szerettette meg magát, de a története, a húzásai és megoldásai szórakoztattak.

alaurent P>!

… az ön Cicero komája nem lelkesedett annyira a szemlélődő életért. Valahol arról beszél, hogy ha az ember fel tudna repülni a mennyországba, s meglátná a világmindenség működését és a többit, akkor ez a látvány nem nyújtana neki nagy gyönyörűséget. Annál boldogabb lenne viszont, ha találna valakit, akinek az egészet elmesélhetné-

egycsaba>!

Legyenek bárhogy is elhelyezve a tárgyak, azt én már rendnek tartom.

alaurent P>!

Abból, hogy egy cél elérhetetlen, nem következik az, hogy az ember nem küzdhet az eléréséért.

bumford>!

Elég annyit tudni, hogy rövidesen igencsak gyönyörű házasságtörésre voltunk képesek. Utána rágyújtottunk és elbeszélgettünk.
– És Harrison? – kérdeztem.
– Vele minden oké.
– Minden oké?
– Teljesen.
– Hogy érted?
– Őt aztán nem zavarja.
– Nem zavarja, vagy nem fogja?
– Nem zavarja.
– Tud róla? – kérdeztem hitetlenkedve.
– Megérti.
– Ti nem szeretitek egymást?
– Dehogynem – felelte. – Ne viccelj.
– A hétszázát!

– Hát a társadalmi igazságosság? – kérdeztem
– Képtelenség megvalósítani; jelentéktelen, mihelyt megvalósul. – felelte, és nekiállt ecsetelni, hogy az emberek nem érdemlik meg, hogy megmentsék őket kapitalista kizsákmányolóiktól.
– Ők is ugyanolyan rosszak lennének, ha egyszer fölülre kerülnének – jelentette ki. – Sőt! Még rosszabbak! Mi, mostani kapitalisták úriemberek módjára vagyunk állatok; elvtársaim viszont a legvadabb vadállatok lennének.

alaurent P>!

…sajna, a szerszámokkal ügyetlenül bántam, hiába voltam fürge és szellemes az ábrándozásban! Pontatlanul mértem, vonalaim ferdék és aszimmetrikusak voltak, durván és görbén fűrészeltem, szögeim elgörbültek. Egész nyáron át dolgoztam: egyik baklövésem a másikkal javítottam, az elszabott palánk méretét és formáját a rosszul lemért bordázathoz idomítottam, a tömítés tátongó réseit elhasadt padlóléccel fedtem el. Végzetes hibák fölött siklottam át, szakszerűtlenségem szakszerűtlenséggel lepleztem, és úgy tettem, mintha a feladat nagysága, valamint a ráfordított munka ellensúlyozhatná az építés kezdeti lépései (vagy inkább ballépései) során keletkező hiányosságokat.

alaurent P>!

…az üldöztetés igenis érdekel, abban az értelemben, hogy megragadja a figyelmem, s nem pedig azért, mert aggódom miatta. Bizonyos körülmények között, amikről majd később, nem idegenkedem attól, hogy pellengérre állítsam az ártatlanokat, a tömeggel együtt hajigálva a követ néhány szerencsétlen mártírra. Felelőtlenség, az bizony, aláírom. Ragaszkodom a zsigeri és szélsőséges felelőtlenségemhez. De még mennyire.

alaurent P>!

Minden nehéz, amit az ember annak gondol.

Ha úgy cselekszünk, mintha volna döntési lehetőségünk, akkor végeredményben van is. Úgy lehetsz erős, ha legyőzöd a gyöngeséged.

alaurent P>!

Rendre megtapasztaljuk, hogy amint kedvenc csapatunk megszerzi a labdát, azonnal kisüt a nap; baljós mennydörgés hallik, ha odahaza borongós hangulatunk támad; gyönyörű hajnalra ébred az ember, ha elhatározza, hogy új életet kezd. Hurrikánok, amik elpusztítják a gonoszok házát, és sértetlenül hagyják a becsületes szomszédét – vagy fordítva. SEBESSÉGKORLÁTOZÁS tábla a Verseny utcában. EGYIRÁNYÚ UTCA jelzése a Temető úton. Akinek érzékelése nem kezdetleges, akinek szájpadlása finom ételekhez szokott, csupán kényszeredetten elmosolyodik ilyenkor, és továbbsétál, emlékeztetve magát arra, hogy a jó ízlés emberi találmány.

alaurent P>!

Az egyszer biztos, hogy miután ilyen jól kihuhogtuk a színpadról, és Shakespeare miatt kirúgták az állásából, vagy kénytelen lesz búcsút mondani az elveinek (mely esetben azok még nem épültek be elég szilárdan a jellemébe), vagy még erősebben ragaszkodik majd hozzájuk (mely esetben hálát kell éreznie irántunk, amiért elősegítettük a megerősödésüket).