Téridőfizika 1 csillagozás

John Archibald Wheeler – Edwin F. Taylor: Téridőfizika John Archibald Wheeler – Edwin F. Taylor: Téridőfizika

„A ​relativitás tana, egy ideig, azt lehet mondani, közszájon forgott. A viták mellette és ellene a legszélesebb körben zajlottak, egész a napi sajtóig, ahol a hivatásosak és még inkább a nem hivatásosak vitatkoztak felette. Ma bizonyos nyugalmi helyzet állt be, aminek senki sem örülhet jobban, mint az elmélet megalkotója. A nyilvánso érdeklődés, úgy látszik, némiképp telítődött, és manapság más divatos témák felé fordult. Egyesek ebből most talán azt a következtetést vonhatják le, hogy a relativitás elmélete most már eljátszotta szerepét a tudományban. Amennyire én meg tudom ítélni, éppen az ellenkezője áll fenn. A relativitáselmélet ma olyan szilárd alkatrészévé vált a fizikai világképnek, hogy mint minden magától értetődő dolog, nem okoz különösebb izgalmat. És valóban: bármilyen újszerűen és forradalmasítóan hatott a speciállis és általános relativitáselmélet fellépése első pillanataiban a fizikusok világára, állításai és tagadásai alapjában véve nem a fizika nagy, biztosnak… (tovább)

Typotex, Budapest, 2006
362 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639548863 · Fordította: Abonyi Iván
Gondolat, Budapest, 1974
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632801350 · Fordította: Abonyi Iván

John Archibald Wheeler – Edwin F. Taylor: Téridőfizika

Régen tanultam fizikát, ezért aztán a számításokat, a példákat átugrottam. A szöveges részeket olvasva időnként teljesen világos volt minden, de vizsgázni nem mernék belőle. :)

vargarockzsolt>!

Egyszer volt, hol nem volt, volt egy birodalom, benne lakott két törzs, a nappaliak és az éjszakaiak, felettük király uralkodott.

vargarockzsolt>!

Egy vonatkoztatási rendszert a tér és az idő egy bizonyos tartományában inerciarendszernek nevezünk akkor, ha a téridőnek abban a tartományában és meghatározott pontossággal igaz, hogy a kezdetben nyugalomban lévő próbarészecske továbbra is nyugalomban marad, illetve a kezdetben mozgó próbarészecske változatlan irányban és sebességgel folytatja a mozgását. Az inerenciarendszert Lorentz-féle vonatkoztatási rendszernek is nevezik. A fenti definíció szerint az inerenciarendszerek szükségképpen mindig lokálisak, vagyis csak a téridő egy korlátos tartományában megfelelőek.