Élőhalottak! 69 csillagozás

Hogyan bánjunk velük?
John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak!

Stockholm, ​2002 augusztus 13. Hosszantartó hőhullám után egy elektromos erőtér lebeg a város felett. A lámpákat nem lehet eloltani, a gépeket nem lehet kikapcsolni. A jelenség egy kollektív fejfájásban kulminálódik, és káosz fenyegeti a várost. Aztán egyszer csak vége szakad. De valami történt. Gustav Mahler, nyugdíjas újságírót felhívják a Danderyd kórházból. Felébredtek a halottak a hullatárolóban. Mahler unokáját a közelmúltban temették. Vajon a föld alatt nyugvók szeme is felpattant? Elvy a haláláig gondját viselte szenilis férjének. A temetés két nap múlva esedékes. De az éjszaka közepén valaki kaparászik az ajtón. Amikor David felesége meghal autóbalesetben, David Istent kéri, hogy visszakaphassa őt. De a feltámadás nem épp úgy alakul, ahogy remélte. A holtak visszatérnek, és mit akarnak? Csak amit mindenki más: hazamenni. John Ajvide Lindqvist, a Hívj be! című sikerkönyv írója, visszatér egy regénnyel arról, hogyan birkózunk meg a képtelennel. Egyénként, közösségként. Az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sötét örvény

Könyvmolyképző, Szeged, 2011
358 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632452944 · Fordította: Papolczy Péter

chhaya P

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Az a helyzet, hogy aki akciódús horrorregényt vár, ahol agyat zabáló zombikra vadásznak a posztapokaliptikus világot túlélt hősök, az nagyot fog csalódni.

Az életre keltek valóban problémát jelentenek, de elsősorban amiatt, hogy senkinek lövése sincs, mit kellene kezdeni velük. Mert azon kívül, hogy életre keltek, nem akarnak sokat, csak hazamenni. Az élet pedig folytatódik tovább. Ezt a képtelen helyzetet néhány főbb szereplő szemszögéből követhetjük nyomon, akik mind máshogy vesztették el szeretteiket, és másképp reagálnak visszatérésükre is. A történet sodrása sokszor lassú, és inkább érdekes, mint izgalmas… Mindenesetre az utolsó oldalakra teljesen összeáll a kép, és az üzenet is, amiért megérte elolvasni. Szeretet és gyűlölet hatalma, élet és halál, gyász, elengedés. Erről szól a könyv.

abstractelf

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Egy könyv, ami elgondolkodtat mindenről, amiben eddig hittél. Talán, így lehetne összefoglalni legjobban az egészet.
A borító már magában félelmetes jelenséget nyújt, s azt hinné az olvasó, hogy egy teljes zombi apokalipszis fog lejátszódni a könyvben.
És itt téved.
Mert itt nincsenek zombik, nincsenek túlélők, akik elindulnak a rommá dőlt városban és nincsen happy end. Legalább is, nem teljes mértékben.
Ha ezek nincsenek, akkor miről szól a könyv? Azt gondolom, ez a könyv inkább vigasz azok számára, akik elvesztették szeretteiket. Egy opciót nyújt, ami megmutatja, mi történhet, ha a sírok mellett tett könyörgések valóra válnának.
Másfelől az olvasó beleborzong a regénybe, ez a teljes mértékben realisztikus leírásoknak köszönhető. Személy szerint, ahogy olvastam a fejfájásról szóló részt, olyan hitelesnek hatott, hogy én is beképzeltem a fájdalmat.
A történet elgondolkodtatott, mert akkor sem kaptunk teljes mértékben választ a történésekre. Mi történt, ami ezt a jelenséget váltotta ki? Ez az én kérdésem a regény olvasása után.
Tudjátok, elgondolkodtam azon is, mi történne, ha ez itt, velünk történne meg? Jó lenne? Nem lenne jó? S erre képtelen voltam megadni magamban a választ.
Összesítve, azt gondolom, hogy azok, akik eseménydús, horrorregényt szeretnének olvasni, nagyot fognak csalódni. Ebben a regényben sokkal inkább az érzelmek és az abból kiinduló tettek okozta következmények elemzése játssza a fontosabb szerepet.

Kiss_Csillag_Mackólány P

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Nem tudok válaszolni rá, hogy miért vettem a kezembe ezt a könyvet, vélhetően egy kihívás miatt.
Voltak fenntartásaim, sőt, igazából csak és kizárólag fenntartásaim voltak.
Úgy hozta a sors, hogy olvasás közben volt egy néhány napos kényszerszünetem, melynek ideje alatt átgondoltam a történetet, gondolatban átlapoztam a könyvet, keresvén értelmét.
Sajnos nem találtam.
Majd alaposabban elolvastam a fülszöveget, néhány értékelést, és nem lettem okosabb.
Elvileg kellene éreznem a szeretet megnyilvánulásait, a végtelen odaadást.
Sajnos én helyettük borzasztóan idegesítő unalmat éreztem, mesterkéltséget, erővel keltett félelemhullámokat.
Arról nem is beszélve, hogy a borítónak köze nincs a történethez.

Maate

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

izgalmas, mint egy zombifilm, ahol a zombik csak ülnek és tévét néznek

hankman I

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Érdekes egy könyv volt. A zombi kérdést teljesen más felől közelíti meg.
Mi van ha az előhalottak pusztán társadalmi problémát jelentenek és nem akarnak se jót se rosszat?
Adott 4 főszereplőnk, akiknek a szálai néhol itt-ott összefutnak, de külön utakon élik meg szeretteik visszatérését. A karakter központúság szerintem jellemző erre a könyvre, élő karaktereket kapunk, akik szenvedés és az öröm hullámvasútján utaznak. Úgy gondolom az élőholtak polcán mindenképpen helye van a könyvnek; egy könyv, ami nem vérengző gyilkológépek ként mutatja be a zombikat.
Mindazonáltal nagyon sok furcsaság van itt halmozva, ami így röviden összefoglalva szemöldök felpattanást idézhet elő: van itt egy elektromos vihar és készülékeket egyszerűen nem lehet lekapcsolni, van két karakterünk, akik kiszagolják az emberek érzéseit, a halottak nagy tömegében képesek vagyunk egymás gondolatait olvasni, és még maga a halál is megjelenik. Ja! És még életre kelt holtak is vannak benne! Érdekes egy összeállítás az biztos.
Többször utal a Resident Evil filmekre és játékokra és George A. Romero neve is felmerül, szóval biztos vagyok benne, hogy az író rajongója a témának. A végében nagyon szép az élet és halál utáni élet kérdése körüli fejtegetés. Meg tudjuk, hogy a halál nem végleges állapot, és lelkünk nem vész kárba?
Érdekes, jól van összerakva, de nekem hiányzik belőle az átütő erő.
Jó karakterek, új ötletek, de ennek ellenére csak közepesnél csak kicsivel teljesít jobban nekem.

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Nagyon érdekes szemszögből közelítette meg a zombis témát, elgondolkodtató a könyv. A borító kicsit megtévesztő, valami ijesztőre számít az ember és ez a könyv nem volt az, és a zombik sem őrültek meg élő emberek láttán és nem akarták az agyukat megenni. Talán ezért okozott a könyv többeknek csalódást: Szerintem ez a könyv nem is igazán a zombikról szól. Inkább a szeretteink elvesztéséről, életről-halálról, elengedésről.

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Hmm…érdekes volt. Nem is a zombik voltak a középpontban , hanem a hit. Lélekhalász, érzelem átvitel. Sajnos az nem derült ki, valójában miért is keltek fel a halottak és az sem, hogy miért is akart a végén embert enni az összes, főleg ha addig nem tették…
Ha valaki ijesztő zombis könyvre vágyik, ezt ne olvassa el. Viszont, ha valaki szeretne egy kissé unalmas, alig zombis könyvet, melyben inkább a családtagok vannak főszerepben, akkor ajánlani tudom.

nyolcadikutas

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Sokan horrort várnának, de ez olyan lenne, mintha a Passió után azt mondanánk, azért nem jó, mert nincs benne elég akció. De ha egyszer nem arról szól. Ez a könyv életről-halálról, testről és lélekről, hitről és arról beszél, biztosak lehetünk-e valamiben, amiről még nincsen tapasztalatunk. Létezhet-e valami, ami a tapasztalattól független, s ha igen, miként dolgozzuk fel az újdonságát.
Az élet regénye ez.
Engem végig lekötött, s a mondanivalója csak utána „rág utat a testünkbe angolna módjára”, ami után elolvastuk az utolsó sort, becsuktuk az utolsó lapot és letettük a regényt az asztalra.

Marée_Noire

John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! Hogyan bánjunk velük?

Sokkal jobban tetszett, mint a Zombiháború, pedig itt a stílusok kissé keveredtek érzésem szerint. ;) Az elején halványan visszaköszönt a Zombiháború kissé dokumentarista hangulata, ám annál sokkal olvasmányosabb, kevésbé száraz volt, érzésekkel, érzelmekkel; aztán a könyv második felére átfordult a bizarrabb Stephen King-féle történetbe. :)
Összességében tetszett, bár a King-féle vonulat annyira nem talált el, kissé túlmisztifikált számomra, bár tény, hogy nem tudom azt mondani, hogy teljes mértékben idegen lenne tőlem az elképzelés, inkább csak a kivitelezés volt hihetetlen, na. :D

Milli

Ha az élet összetört,
Üvöltözz és fuss egy kört!

nyolcadikutas

– Kedvesem – mondta Elvy –, mindenki hazudik valami módon.Ez tartja össze a társadalmat. Hogy kicsit hazudunk.Fogd fel tapintatnak. Az igazság a maga módján végtelenül egoista.

szil0214

A temetők a nagy népsűrűség ellenére a legmagányosabb helyek a világon.

szil0214

Másodpercek, percek… az egyik másodpercben megszületünk, egy másikban meghalunk.

Adrienn1994

Az emberi lény egyik meghatározása, hogy olyan állat, amely tudatában van saját halandóságának. Talán az egyetlen.

cassiesdream

Minden problémának van megoldása. Kivéve azokat, amelyeknek nincs. És azokkal mi a teendő? Nem veszünk róluk tudomást!

m0soly

A földön ülő ember annyi személyiséggel rendelkezett, mint egy néhány hete karóra tűzött fej.

Adrienn1994

…teljesen egyértelmű,hogy az embernek lelke van. Muszáj lennie. Hogy mindaz, ami vagyunk, hogy a tudatunknak, ami egyetlen másodperc alatt képes felfogni az univerzumot, egy ilyen (…) húskupactól függjön a léte…nem,nem,nem.

Róka P

– Reménykedjünk! – mondta Mahler.
Anna bólintott Mahler hasa felé.
– Mást sem teszek. És ettől olyan baromi fájdalmas az egész.

Milli

A halál képes arra, hogy elszigeteljen minket egymástól.