A ​természetekről 1 csillagozás

Johannes Scotus Eriugena: A természetekről

Jelen kötet a Karoling-kor legnagyobb filozófusának és teológusának főművével ismerteti meg az olvasót. A szerző hatalmas műveltségére támaszkodva állítja fel metafizikai tételeit, amelyek eredeti módon egyesítik a nyugati és a korabeli keleti keresztény teológiát, az újplatonikus és a keresztény filozófiát. A Periphyseon (A természetekről) első könyvének jelen kiadása az első magyar önálló Eriugena-kötet, Vassányi Miklós fordításában.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Középkori keresztény írók Szent István Társulat

Szent István Társulat, Budapest, 2015
248 oldal · ISBN: 9789632775739 · Fordította: Vassányi Miklós

Lunemorte P>!

Midőn gyakorta azon gondolkozom, és – amennyire erőim engedik – igen szorgalmatosan azt kutatom, hogy mindama dolgokat, melyeket a lélek észlelhet, illetve amelyekhez már nem ér föl, legelőször és legfőképpen azokra oszthatjuk fel, amik vannak, illetve azokra, amik nincsenek, akkor mindezek egyetemes neveként az ötlik föl előttem, amit görögül φύσις-nek, latinul pedig természetnek mondanak. […]
Úgy tűnik nekem, hogy a természet négy különbség révén négy fajra osztható föl, melyek közül első a teremtő, de nem teremtett dolog faja, a második a teremtő és teremtett dologé, a harmadik a teremtett és nem teremtő dologé, a negyedik pedig a se nem teremtő, se nem teremtett dologé.

Lunemorte P>!

[A Szentbeszéd a János-evangélium prológusáról c. mű] János apostol laudációjával kezdődik, aki a létezőt és a gondolkodást meghaladva emelkedett fel az isteni 'lényegfelettiség' (superessentialitas) szemléletéhez [kontemplációjához], s akit a szerző időnként a szövegből kiszólva meg is szólít. A János-evangélium prológusa alkalmat ad Eriugenának a létfogalom sajátos, a Perphyseonból már ismert értelmezésére, továbbá az Atya és a Fiú viszonyának részletes tárgyalására is. Krisztológiai szempontból érdekes a teremtés itt vázolt elmélete is, mely szerint az Igében időfeletti, örökkévaló módon eleve létezik a teljes valóság.

Vassányi Miklós bevezetője