Szívügyek 25 csillagozás

Minden, amit a legfontosabb szervünkről tudni érdemes
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Az ​egészséges emberi szív nagyjából akkora, mint egy ököl. Súlya a test nagyságától és az edzettségi állapottól függően felnőtteknél 250350 gramm, és jórészt szívizomsejtek alkotják.
A szívünk néha gyorsabban, néha lassabban, néha ki-kihagyva egy-egy ütemet naponta átlagosan százezer alkalommal ver. Minden összehúzódásnál nagyjából 85 milliliter vért mozgat meg, vagyis egy nap alatt körülbelül 8500 litert. Tartályautóra lenne szükségünk, ha ilyen mennyiségű folyadékot szeretnénk vidékre szállítani. Megdöbbentő teljesítmény!
Johannes Hinrich von Borstel (1988) jelenleg a disszertációját írja molekuláris kardiológiából. Orvosi tanulmányokat folytat Marburgban, és mentőorvosként dolgozik. 2013 óta rendszeresen nagy sikerrel lép fel a Science Slam rendezvényein, ahol ifjú tudósok mutatják be kutatási témájukat fiataloknak.

Az artériák, vénák és hajszálerek hossza testünkben mintegy 150 ezer kilométer.
Elképesztő, nem? Az erek testünk autópályái, a rajtuk át… (tovább)

ISBN: 9789633553275 · Fordította: Blandl Borbála
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633552681 · Fordította: Blandl Borbála

Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek Minden, amit a legfontosabb szervünkről tudni érdemes

Egyrészt nagyon jó ilyen típusú, „ismerd meg szerveidet” könyvet olvasni, másrészről pedig számomra egy kész horror volt ennek a könyvnek az olvasása. Semmi véres dologra ne számítsatok, csak iszonyúan ijesztő, hogy mennyire függ az életünk a szívünktől, elég egy apró gubanc az agyunkba tartó véráramban és máris ott az agyvérzés, vagy egy másik véráram akad el és a szívinfarktus taglózza le az embert.
Egy nagyon érdekes utazás a könyv a szívünk körül, a szerző mentőorvosi kalandjaival egybefűzve. Ijesztő, félelmetes és ösztönző. Nagyon sok mindent megfogadtam a könyv olvasása közben, és eltökélt szándékom betartani a szívem és egészségem érdekében.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2017/11/johannes-hinrich-v…

malnakivi P
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Akárcsak a Bélügyek, ez is egy könnyen érthető, részletes ismeretterjesztő könyv – az a fajta, amelyből úgy tanul az ember, hogy közben szórakozik.
Az író laza stílusának köszönhetően végig nagyon olvasmányos, a kicsit bonyolultabb részeket hétköznapi példák segítségével teszi érthetővé, így laikusok számára is tökéletes, könnyen emészthető.
Csak ismételni tudom magam – ahogy már a Bélügyeknél is írtam – hasonló stílusú könyvekből kellene tanítani az iskolákban és nem lenne több unalomba fulladt tanóra.

288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633552681 · Fordította: Blandl Borbála
Biedermann_Izabella
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Szórakoztató és informatív a német szerző könyve. A sorozat másik kötetéhez képest (Bélügyek) kicsit kevésbé volt koherens a fonál, amin haladtunk, de azért még követhető volt minden.
A stílus valóban könnyed, ettől olykor támadt bennem némi kétely, kicsit túl „brit tudósos” lett a szöveg, de mindettől függetlenül mondott újat, és azt hiszem, tud ez a könyvecske hasznos lenni azoknak az olvasóknak is, akiknek már van valami fogalmuk az emberi szív működéséről.
A mű üzenete pedig mindannyiunk számára megszívlelendő: egyél normálisan, aludj eleget, ne stresszelj, ne cigizz, ne igyál, mint az állat, viszont szeretkezz, amennyit csak tudsz. Már feltéve, ha azt akarod, hogy a szíved verjen még egy darabig.

julcseee P
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Megint egy nagyon kis hasznos könyvecskét tudhatok magaménak, a „Bélügyek” cimű könyv volt az első ami hasonló volt ehhez a könyvhöz. Csak ott a belünket ismerhettük meg, most pedig a szivünket. SOk hasznos dolgot ir le benne, és itt is próbálta az iró úgy megirni a könyvet, hogy ne csak sok tudományos leirás legyen benne, hanem saját történeteken keresztűl mutatja be a különféle történeteket, és a különféle betegségeket, problémákat.
Az egyik fejezet, ami a dohányzásról szól, annyira hasznosnak bizonyult hogy a barátommal is elolvastattam, és azóta (2 napja) nem gyújt rá! (Én eddig két hónapnál tartok, és sikeresen megerősitett a könyvecske abban hogy jól döntöttem és ne inogjak meg).
LEgszivesebben mindenkivel elolvastatnám. Nagyon hasznos könyv.

meseanyu MP
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Nekem egy leheletnyivel kevésbé tetszett, mint a Bélügyek, néha eluntam a tudományos magyarázatokat, meg rosszul voltam a vértől, de ettől függetlenül ez is egy nagyon hasznos és szimpatikus kis könyvecske.

bodr
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Stílusában eléggé veri a Bélügyeket (https://moly.hu/konyvek/giulia-enders-belugyek/en-es-a-konyv/bodr), egyszerűen azért, mert a fickónak jobb a humorérzéke. Egyszer-kétszer azért itt is előfordult, hogy az én megértésemet nemhogy segítette, hanem megzavarta a szemléltetéshez használt analógia, de egyre inkább úgy sejtem, ennek a könyvsorozatnak(?) a célcsoportja a nálam kevésbé tényirodalomhoz szokott olvasóközönség. Mivel azonban szív- és érrendszerben utoljára több mint 10 évvel ezelőtt voltam felkészült, most jól jött a nagyon alapoktól indulás és az, hogy nem beseggeltem, hanem teljesen megértettem a szív működését, a koleszterin témakörét, a cukorbetegség kialakulását és lezajlását satöbbit.

Az egyetlen kritikám – az olykor-olykor azért itt is túltolt poénkodást leszámítva –, hogy a tartalomjegyzék is csupa metaforából áll, így aztán ha a könyv elolvasása után az olvasó vissza akar térni egy adott fejezethez, nem győzi megfejteni, melyik poénos cím miről szól. Praktikus lett volna, ha alcímként az is fel van tüntetve, ténylegesen mit rejt egy-egy fejezet. Akinek ilyen hosszú távú tervei vannak a könyvvel, az persze odajegyzetelgetheti magának cerkával, csak hát izé, ez miért nem jutott eszébe olyasvalakinek is, aki a könyv kiadásával foglalkozott?

(Szívem mélyén abban reménykedem, hogy ez tényleg egy sorozat, és a következő kötet az immunrendszerről fog szólni.)

FZolee
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Ismét egy jó könyv az emberi szervezetről! Azt kell mondjam, hogy jó olvasmány volt, de muszáj a Bélügyekhez hasonlítanom, azonban annak a könyvnek a szintjét nem érte el sajnos. Túl csapongónak éreztem néhol a gondolatmenetet, a fejezetek néhol csak nagyon gyengén kapcsolódtak egymáshoz. Emellett keveseltem az ábrákat is.
Laikusként szerintem megfelelő részletességgel, nem túlbonyolítva, de nem is szájbarágósan magyarázza el a dolgokat. Ajánlom mindenkinek, akit érdekel az emberi szív-, és érrendszer!

kormix
Johannes Hinrich von Borstel: Szívügyek

Nem tudom miért vártam többet ettől a könyvtől. Naiv feltételezés volt részemről, hogy a biosz szakon eltöltött évek után egy ilyen könyv csupa új ismerettel fog szolgálni. Most megpróbálom ezt félretéve értékelni a könyvet.
Alapvetően jó. Szinte mindenről szó esik benne, amiről szerintem kell. És ha a biológiai oldaláról tényleg nem is adott nekem újat, az orvosi vonatkozású információk között voltak számomra eddig ismeretlenek, pl. a pókeres mondóka, ami különösen tetszett.
A Bélügyekhez képest kevesebb az illusztráció, de ezek a szívek is rém aranyosak. Már a borítón lévőre is mosolyogva kell néznem.
A legnagyobb problémám a könyvvel, és ami miatt csak négy csillagot adok, az az, hogy az író látszólag képtelen elfogadni, hogy az olvasó először is felfogja, ami le van írva. Rengeteg dolog van rengetegszer megismételve. Amikor már negyedjére olvasom, hogy mi a tahikardia, akkor már kicsit felmegy az agyvizem. Azért nem atomfizikáról van szó.
Bár igazából annyira durván ez a dolog sem zavaró, szóval mindenkinek bátran ajánlom a könyvet, aki érdeklődik a téma iránt. Nem állít az író valótlant, nem bonyolítja túl a dolgokat és igyekszik érthető módon, az esetlegesen összetettebb részeket ábrákkal kiegészítve leírni azt, amit igazából szerintem minden embernek tudni kéne.

Zsófi_és_Bea P

Az első lépés a helyes irányba – a humor. Az élet néha halálosan szomorú, de mosollyal az arcunkon minden könnyebb. Próbáld ki a hahotajógát. Vagy nézz nevető négyes-iker-babás videókat a YouTube-on.

Kapcsolódó szócikkek: YouTube
Zsófi_és_Bea P

Csak a bal szívkamra önmagában nagyjából hatszáz milliárd izomsejtből áll. Ha mikroszkóp segítségével mindegyiket legalább legalább fél másodpercig szemügyre szeretnénk venni, csaknem kétszáz évig kellene a mikroszkópba bámulnunk, természetesen alvás, evés, vagy bármilyen szünet nélkül.

Zsófi_és_Bea P

Közelebbről is szemügyre vesszük a legdrasztikusabb módszert, amellyel a szívünk ismét mozgásba hozható: az újraélesztést.
Erre szívmegállás esetén van szükség, és hogy ez ne történhessen meg veled, egy szuper megelőzési módszert is ismertetünk: ez a szex, amely a testet és az immunrendszert, testünk hadseregét erősíti és támogatja.

Kapcsolódó szócikkek: szex
Zsófi_és_Bea P

Amikor valami furát érzünk a testünkben, a legtöbbször nem egy ritka betegségről van szó, amely néhány órán belül elragad minket, hanem valami teljességgel ártalmatlan dologról. Kedvenc mondásom szerint: „Ha patadobogást hallasz az ablakod alatt, még nem biztos, hogy zebrák járnak arra.”

Csancs

[Újraélesztésről]
(…) száz és százhúsz közötti az optimális tempó percenként. Ezt a gyors tempót nem olyan könnyű hosszú ideig megtartani, és ezért tűnik nagyon szerencsésnek az a véletlen, hogy az olyan számokban, mint a Bee Geestől a Stayin' alive, a Backstreet Boystól a Quit playing games with my heart, vagy a személyes kedvencem, az AC/DC-től a Highway to hell, az ütések száma percenként pontosan 100 és 120 közé esik. A Stayin' alive még illik is a helyzethez. A konzervatívabbaknak pedig ott van a Radetzky-induló.

Kapcsolódó szócikkek: újraélesztés
PandaSára P

A dohányzás emellett egyike azoknak a ritka tevékenységeknek, amelyek a költséges, de a társadalombiztosítás által támogatott halálon kívül tényleg nem adnak semmit.

60. oldal, 3. fejezet, Orosz rulett a szívvel - A dohányzás, az alkohol és a szív (Park, 2016)

Tiger174

HA LÁTOD A TEMPLOMTORNYOT, NINCS MESSZE A TEMETŐ

nisursenga P

Mindenkinek van valami fogalma arról, mi a szívinfarktus.

nisursenga P

Minél többet tanultam, annál jobban lenyűgözött ez az öklömnyi izomköteg a mellkasunkban. Végleg elvesztem: a szívem ettől kezdve már csak a szívért dobogott.