Iron ​Sky 37 csillagozás

Támad a Hold
Johanna Sinisalo: Iron Sky

A ​nácik bukása után létrejött a Negyedik Birodalom – a Holdon. Adolf Hitler holtteste (elvileg) nyomtalanul eltűnt, de a nemzetiszocialista ideológia virágkorát éli továbbra is, egy másik égitesten.
A könyv egy fiatal nőről szól, aki hisz a faji felsőbbrendűségben és mind­azokban a doktrínákban, amelyeket a Földről tanult. Ám amikor egy amerikai űrhajó érkezik a Holdra 2018-ban, minden megváltozik. Renate a Földre utazik, hogy beszélhessen az embereknek az erkölcsileg magasabb rendű náci életmód erényeiről, ám amit ott talál, cseppet sem olyan, mint a propagandában.
A világ abszurditását tükröző mű könyörtelen görbe­tükröt tart elénk, bemutatva civilizációnk vakságát és önpusztító hatásait. Politikai szatíra a hatalom szégyentelen kapzsiságáról, a tömegek manipulálásáról, az ideológiák hatásairól – és természetesen az emberiség végtelen ostobaságáról.

A regény az Iron Sky című film forgatókönyvén és Johanna Sinisalo kutatásain alapul, a könyv így annak ún.… (tovább)

424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635510214 · Fordította: G. Bogár Edit
424 oldal · ISBN: 9789635510221 · Fordította: G. Bogár Edit

Qedrák P>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

@viharmacska lelkesedése láttán kezdtem el olvasni a könyvet, mert azt gondoltam, hogy ebből is valami jófajta irodalmi katasztrófaturizmus kerekedik ki. Abból indultam ki, hogy olyan könyv, amely filmből vagy sorozatból született meg, és amely jól sikerült, még nem íródott az irodalomtörténetben.

Az a helyzet, hogy az Iron Sky a maga módján a fenti tézisem alól egy jelentős kivételnek számít. Általában ha filmet vagy sorozatot akarnak könyv alakban kiadni, akkor az eredeti párbeszédekkel és jelenetekkel dolgozik a megbízott szerző. Ez lényegében megöli a végeredményt is, hiszen egy filmes párbeszéd borzasztóan mutat papíron, és ecsetelnem sem kell, hogy a mozgóképes történetmesélés mennyire különbözik a könyvekétől.

Johanna Sinisalo azonban nem ezt az utat választotta, és lényegében rábukkant egy olyan helyes módszerre, amely egyszerre adja vissza egy film cselekményét, ugyanakkor bővíti annak univerzumát és egészen más oldaláról ismerjük meg a már egyszer látott sztorit. (Igen, én láttam a filmet). Az egyes szám első személyű elbeszélésmód szerintem telitalálat, és az ebből következő ötlet, hogy belülről ismerjük meg a Holdon élő nácik társadalmát, szintén jól működött. A filmes jelenetekre és párbeszédekre csak utalásszinten hagyatkozott, és sokkal fontosabbnak tekintette, hogy a főhőse, Renate Richter miként élte át és emlékezik vissza az akkor történtekre.

Ez a nézőpont biztosítja azt a tömény humort, amivel az egyébként olykor értetlen és lelkes náci Renate tekint a saját hazája társadalmára, majd a földlakókéra. Öntudatlanul is maró gúnyt érzünk akkor, amikor rácsodálkozik az értelmetlen földi szokásokra vagy a túlcukrozott és túlsózott, egészségtelen ételekre. Ezen a téren talán egy kicsit rokonítható Timur Vermesnek a Nézd, ki van itt? című művével.

Maga a naplós forma szerintem sokaknak fárasztó lehet, én sem feltétlenül faltam rekordsebességgel az oldalakat. Az eleje kifejezetten vontatottnak tűnt, és az állandó előreutalásokat a leendő háborúra, szintén feleslegesnek éreztem. És persze érezni azokat a részeket, ahol a film által nem tárgyalt technológiai megoldásokat csak odavetett mondatokkal jellemzi (például a nácik mesterséges gravitációs eszközeit stb.), mivel erre értelemszerűen nem kívánt sok időt fecsérelni.

Néha egy kicsit megbicsaklik az elbeszélés is, hiszen az alapműnek számító film értelemszerűen a komédiák táborát erősíti, és a könyvön helyenként szintén átütnek a komikusnak szánt jelenetek és események. Mégis, a vége egy kicsit amolyan sírva vigadósra sikerült. A film humorosan tanulságosnak szánt zárása nem feltétlenül passzolt volna a könyvhöz, így viszont kicsit furcsán éreztem magamat, amikor a parodisztikus jeleneteket az emberiségre ható óriási kataklizma követte.

A film betüremkedő humora miatt és a kissé nehézkes olvasás miatt sem tudnám ezt maximális csillaggal illetni, de örülök, hogy a történet kapott egy ilyen nézőpontot is. Az pedig kifejezetten jó hír, hogy végre más könyvekkel ellentétben nem kellett az elgépeléseket meg a helyesírást, mint olvasásélményt rontó tényezőt kiemelnem, mert ez a könyv ezen a téren szerencsére rendben van.

pat P>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Alapértelmezetten egy négycsillagos könyvvel nincsen semmi baj.
De persze, ha egy nagyon kedvelt írónő régóta várt regényéről van szó, aminek ráadásul egy nagyon kedvelt filmhez van köze, akkor igen, jól érezzük: itt bizony némi csalódás esete forog fenn.
Mert persze, nincs hozzá zene, és nem olyan vicces, mint a film, ezekre számítottunk.
És el kell ismerni, hogy a disztópia-egyetem MA szakán jelest adnának a műre, Renate Richter megfigyelései a mi saját, jól bejáratott jelenünkről díjnyertesek, ahogy pedig a fehér, uralkodó férfi felsőbbrendűségének mítosza döngve porba hull a világ egyéb más elemeivel együtt, az is igen figyelemre méltó.
De a dramaturgiája, az rendkívüli módon félresikerült. Az első negyede egy megszakítás nélküli, visszaemlékezés köntösben tálalt info-izé. Az első 80 százaléka meg egy rendkívül hosszúra nyúlt felvezetésnek érződik, ami előkészíti azokat a nagyon izgalmas és fontos eseményeket, amikre folyton utalgat a regény, és sose érünk el hozzájuk… Frusztráló volt kicsit, na.
De azért semmi gond, még így is négy csillag.

WerWolf>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Gondolom, hogy nem kell senkinek bemutatnom az Iron Sky: Támad a Hold című kultikus filmet. Ha mégis, nekik azt ajánlom, hogy sürgősen pótolják ezt a hiányosságot
A történetet Renate Richter szemszögéből ismerhetjük meg, aki már elmúlt ötven éves és úgy dönt, hogy lejegyzi a vele történt eseményeket az utókor, de leginkább a lánya számára. Egészen hat éves koráig nyúl vissza, amikor megkapja az első füzetét, melyet naplónak nevez ki, hogy leírja a Schwarze Sonne erődben töltött mindennapjait, benyomásait és vágyait. A leírások alapján kirajzolódik előttünk egy zárt közösség, mely a nemzetiszocialista ideológia alapján éli mindennapjait, elzárva az emberiség többi részétől, a Hold “sötét” oldalán.
Johanna Sinisalo mesterien mutatja be a naiv, fiatal Renatet mindennapjait, aki hithű náci, és hiszi azt, hogy ők a felsőbbrendű faj, akiknek azért kell visszatérniük a Földre és leigázni a földfajzatokat, hogy elvigyék nekik a jólétet. Az első repedés a falon akkor jelenik meg számára, amikor Klaus Alder Informationstechnikoberführer megkéri a kezét, és a kompatibilitási vizsgálatot követően valami félrecsúszik, ami megzavarja Renate eddigi hitét.
A regény sokkal részletgazdagabb, mint a film. Nem csak a főhősnő szemén keresztül megismert világ tűnik fel az olvasó számára más színben, hanem az egész történet, ahogy azt Sinisalo felépítette. Megtudhatjuk azt is, hogy hogyan is költöztek fel a nácik a Hold túlsó oldalára és mennyi munkájukba került ott kialakítani az életfeltételeket. Valamint azt is, hogy hogyan maradtak láthatatlanok a szondák számára, és mennyi gondot okozott a számukra az Apollo-program.
Nem csak magával ragadó a regény, hanem egyszerűen elvarázsolja az olvasót. Az írónő kutatásainak hála, olyan kerek egész történetet tett le az asztalra, mely akár még hihetőnek is tűnne, az ismeretek birtokában. De mindez csak egy jól felépített regény lenne, ami vicces, szatirikus és néha groteszk, ha nem lenne Renate, aki nem csak életet visz a történetbe, hanem feltárja az olvasó előtt azt a világot, melyben él és létezik. Egy olyan nézőpontot képvisel, mellyel, bár tudunk azonosulni, mégis nagyon távol áll tőlünk, hiszen mi ezen a Földön nőttünk fel, és sok minden természetes számunkra, ami számára egy csodával ér fel.
Röviden, újabb kedvencet avattam :)

Bővebben: http://www.letya.hu/2020/08/johanna-sinisalo-iron-sky/

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Ez egy nagyon fura regény, mégis tanulságos az emberiségre nézve, hogy mennyire pazarló életet élünk, és hogy mennyire hagyjuk magunkat befolyásolni. Könnyen olvastatta magát a náci ideológiás rész után, mert ott nem egyszer megálltam morogni. Érdekes volt a holdi emberek nézőpontjából figyelni a Földet, mert ami nekünk idelenn természetes, az ott nem feltétlenül. Maguk a szereplők kevésbé vittek előre, mint maga a cselekmény. Renate ugyan képes fejlődni, de nem sikerült megszeretnem. A vőlegényét, Klaust pedig kifejezetten utáltam. Egy beképzelt fráter, aki csak ezért él, hogy vezér legyen. Aki könnyebben dolgozza fel az abszurd helyzeteket, akkor annak biztosan jobban tetszhet, de ettől függetlenül nem bántam meg, hogy elolvastam.

Bővebben: https://egy-lany-blogja.blogspot.com/2021/05/urnacik-av…

BBetti86 >!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Annak ellenére, hogy mennyire röhejesnek hat az alapkoncepció: nácik a Holdon, Sinisalo egy nagyon izgalmas gondolatmenetet visz végig. Kitalált egy telkes kultúrát, amelynek a náci eszmék az alapjai és a Holdra vannak igazítva. A túlélésért kellett ezt-azt módosítani, de nagyon hithű egyedeket nevelnek ki. Olyan nézeti elvakultság van, hogy az már teljes agymosás.

Az egy plusz érték benne, hogy Renata is hívő, és vele együtt mi is bejárhatjuk az eszmélés folyamatát. Még akkor is, ha az előismereteimnek hála volt olyasmi, amit sokkal előbb át tudtam látni, mint Renata. spoiler

A másik nagy találmánya, amikor a ma emberét ütközteti a Földre ment nácikkal. Ahogy Renata megismeri a földiek életformáját is, és vele újra és újra rádöbbenhetünk, mennyire nem tudjuk értékelni, amink van és milyen pazarlóan élünk. Ezek a kis dolgok, mint pl. a tiszta víz és zuhany luxusa, a regény kontextusában felértékelődnek és tényleg, el is kellene gondolkozni, hogy mink van és hogyan lehetne meg a későbbi generációknak is.

Az emberi természetről is jön egy jókora lecke a lánynak. Klaustól ennél többet nem is vártam, de amit az amerikai politikában művelnek… Találó és érdemes a sorok közé látni. Itt ugyan nácik ellen készülnek, de a gazdasági érdekek, háború mögötti politikai célok és még sok más is könnyen megfeleltethető korunknak.

Jól megírt szatíra, és Sinisalo szereplőket is jól ír. Árnyal, kidomborít és történetet ad nekik.

B_Petra>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Mikor befejeztem a könyvet, nem tudtam eldönteni, hogy érdemese az értékelés irásra, van-e megfogalmazható véleményem, mer sci-fi-nek kevés, szatirának sem elég, szórakoztatni nem annyira engedett, mivel a háttér eléggé brutális, paródiának talán elment.
Most igy utólag még mindig emlékszem miről szól, ez pedig nálam azt jelenti megérte elolvasni, adott valamit.

Trillian>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Szórakoztató könyv volt. Nagyon zavart, hogy a felnőtt Renate naplója is olyan stílusú volt, mint a gyerekkori énjéé, csak azért mert ifjúsági könyv fogalmazhat felnőttként a főszereplő, ha már az (pláne, hogy visszaemlékezést ír). Maga a cselekmény tetszett, kellő tükröt mutatott a társadalmunknak, még ha ez náci szemszögből is történt. Érdekes volt az ő oldalukat is megismerni. Ráadásul a könyv vége pont olyan volt, mint amilyen az emberiség, hozzájuk/hozzánk „méltó” befejezése volt a könyvnek.Eddig is kíváncsi voltam a filmre, ez a történet csak növelte, úgyhogy lassan tényleg sort kerítek rá.

Anton_Gorogyeckij P>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Anno természetesen láttam a filmet (sőt, aztán a másodikat is). Jóféle szatíra volt, de nem gondoltam volna, hogy aztán egy ilyen komoly könyvet is összehoznak belőle. Meglepően filozófikus volt sokszor, tele jobbnál jobb gondolatokkal. Mellette persze megmaradt az egész helyzet abszurditása is. Összességében nagyon tetszett a könyv. Talán a vége lett egy kicsit kapkodó, picit részletesebben is le lehetett volna kerekíteni a sztorit.

Proud_Cody_Crybaby P>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Aki ZS kategóriás sci-fire számít a film után, csalódni fog a könyvben, mert teljesen más a 2 mű, de a maga nemében mindkettő zseniális alkotás. A film zseniálisan rossz, bűnős élvezet kategória, a könyv meg zseniális társadalomkritika. Fél csillagot csak az elgépelések miatt vonok le, meg mert nincs benne T-rexen lovagló Hitler.

Bódis_Éva I>!

Johanna Sinisalo: Iron Sky Támad a Hold

Az Iron Sky talán nem ismeretlen azok számára, akik érdeklődnek a hmm… különlegesebb filmek iránt. (ez alatt a Zs-kategóriás sci-fit értem :D) Vagy szimplán a náci-korszak iránt. Vagy egyszerűen szeretik a nagyon vicces, nagyon beteg, nagyon elvetemült történeteket.

Le kell szögeznem, hogy én nem kedvelem ezt a témát. Nagyon sok bajunk van a világban jelenleg, ami rémesen aktuálissá teszi a nácik kérdését, éppen ezért lehet, hogy ez a könyv rátapos néhány ember tyúkszemére, és meg kell tanulni a helyén kezelni a dolgot. Nem arról van szó, hogy Johanna Sinisalo náci lenne, hanem arról, hogy elképesztő részletességgel nézett utána, és egy regény erejéig, Renate elbeszélésében beleélte magát a korszak hajmeresztő elveibe. Ugyanakkor valóban sötét humorral, és – mivel visszaemlékezésről van szó – Renate is kellő önkritikával kezeli az árja faj kérdését.

További értékelés a blogon:

Cetti94>!

…a gyereknek nem az a célja, hogy olyan edény legyen, amelybe a szülők beletöltik megvalósulatlan álmaikat.

111. oldal, 1. rész, Ifjúkor a Holdon (Metropolis Media, 2020)

Proud_Cody_Crybaby P>!

De nem lehet esetleg, hogy minden nemzedéknek megvan a maga Hitlere? Hogy a megváltozott, nem biztonságosnak érzett világban valaki jobb életfeltételeket ígér, és ennek nevében az emberek készek elfogadni a diszkriminációt, a gyűlölködést és az erőszakot?
Nem kezdődik minden megint elölről?

ViraMors P>!

– Be tudták kapcsolni? Talán nem kellett volna jelszónak az 123456-ot megadnom.

Babó_Buca P>!

A földgolyó gyönyörű volt, egyben kegyetlen is, túl gazdag, túl kiszámíthatatlan.

ViraMors P>!

Gondos jelentést írtam a kis készülék tulajdonságairól és a benne talált anyagokról. Feljegyeztem az összes érthetetlen dolgot is, mint például egy irányítható rövidfilmsorozatot, amelyben különös kinézetű madárfejeket dobáltak nyilvánvalóan disznóféle állatok zöld feje után (meglehetős emberveszteség árán, ha szabad megjegyeznem). Feltételezem, hogy valamiféle hadi stratégiához tartozó gyakorlóeszközről lehet szó.

Babó_Buca P>!

Az idő lassan vánszorgott előre, mint egy lánctalpas traktor a holdon.

BBetti86 >!

A többi ember a mindennapi tükrünk.
A többi ember szeméből olvassuk ki az értékeinket.

Babó_Buca P>!

Hány és hány nagyvállalat kívánt volna minket a poklok mélyén fortyogó üstökbe pusztán azért, mert szinte korlátlan mennyiségű, szennyeződésmentes energiaforrást ajánlunk? Tönkretettük volna a megélhetésüket.

Babó_Buca P>!

Az alsóbbrendűség a Holdon határozat eredménye, nem pedig veleszületett tulajdonság.

Babó_Buca P>!

A Vivian Wagner által beindított választási kampány alapja végül is elég egyszerű volt.
Jól tudta, hogy az emberiség hierarchikus csordaállat.