Ezermillió köszönet @pat-nak, aki nem csak felhívta a figyelmemet erre a könyvre, hanem még kölcsön is adta hogy együtt rajonghassunk érte. Az olvasás úgy nézett ki, hogy hajnalban kinyitottam a könyvet, az első mondattól kezdve egyértelmű olt, hogy be fog szippantani, és délután 2-kor már be is fejeztem az olvasást. Becsuktam a könyvet. És majdnem kinyitottam az elején, hogy kezdjem újra elölről az egészet. Ezek a kortárs finn SFF írók tudnak valamit, legyen szó poszthumán hard sci-firől, lírai öko sci-firől vagy ebben az esetben éppen gendertémát központba állító társadalmi SF-ről. Ja, és bárcsak minden Galaktika-kiadás ilyen színvonalat képviselne.
A leglenyűgözőbb számomra az volt, hogy Sinisalo milyen hátborzongatóan logikusan és átgondoltan építette fel létező, valós természet- és társadalomtudományi cikkek, kutatások, modellek alapján ezt az alternatív euszisztokrata Finnországot, ami mondhatni a gyökeres ellentettje a ma sokszor példaként állított Finnországnak. Különösen ijesztő volt számomra, ahogy Sinisalo azt mutatta be, hogy milyen veszélyes lehet az, ha egy hatalmon lévő csoport direkt félreértelmezett tudományos tényekre vagy egyértelműen áltudományos alapokra hivatkozva húz fel egy rendszert, amiben nem ellenkezhetsz, mert akkor rád húzzák a vizes lepedőt, és nincs kiút. Voltak részek, amiknél egyszerűen nem tudtam, hogy sírjak-e vagy nevessek…
És úristen, ez a világ, amit Sinisalo felépített! Látszik, hogy minden részletnek alaposan utánament, a csilitermesztéstől kezdve a genetikán keresztül a gender-disztópiákig mindennek utánanézett. Az információadagolás is tökéletes: visszaemlékezésekből, levelekből, rövidebb közjátékokból bontakozik ki fokozatosan a történet, egyre újabb és újabb rétegek épülnek rá a két lány történetére, akiktől először a nevüket vették el, aztán az életük alakítását formáló döntések jogát. Bizonyos szempontból ez a szokásos gender-alapú disztópia: a férfiak megtalálták a módját, hogy kivegyék a döntés lehetőségét a nők kezéből spoiler, és a 20. századi genetikai felfedezéseket kihasználva a vezető réteg olyan irányba tereli a társadalom fejlődését változását, ahogy nekik tetszik: a nők legyenek engedelmes, szexi, üresfejű háziállatok, jogok nélkül, gondolatok nélkül, választások nélkül. Nem is a bemutatott társadalmi rend az, ami az ember irhája bőre alá férkőzik, hanem az egésznek a felépítése, ahogy oldalról oldalra, mondatról mondatra összeállnak a kirakós darabkái. spoiler Mindezek mellett persze a történet is ad egy csomó pluszt a könyv értékéhez: nekem hatalmas plusz a nővér-húg kapcsolat bemutatása, kibontakoztatása, de határozottan érdekes volt a csili, mint drog ötlet is, ami ugye a történet gerincét képzi. De az én szememben ezek mind eltörpülnek a hátborzongatóan pontosan felépített világ mellett, ami belém mászott, még mindig itt lapul a zsigereimben, nem is tudok róla úgy beszélni, ahogy szeretnék, mert erről nem monologizálni kell, hanem beszélgetni. Olvassátok!
Néha elegendő egy kellően hangos és befolyásos csoport, hogy olyanná változtassa a világot, amilyenné a csoport tagjai akarják. A csoportnak még csak túl nagynak sem kell lennie. Bőven elég, ha egyesek a saját személyes elképzeléseiket úgy állítják be, mint egyetlen létező igazságot, és a hangerejükkel azt a hatást keltik, hogy elfelejtett és elhanyagolt felhímek tömege áll mögöttük. Azoknak is, akik elégedettek a dolgokkal úgy, ahogy vannak, könnyű támogatniuk azokat az elveket, amelyekből előnyük származik. (255. oldal, https://moly.hu/idezetek/1100840).