Spóra 340 csillagozás

Joe Hill: Spóra

Mint ​Cormac McCarthy „Az út”-ja és a „The Walking Dead” tévésorozat, a „Spóra” is arra emlékeztet bennünket, hogy az emberre leselkedő legnagyobb veszély mindig a többi ember.
Los Angeles Times

„A spóra egy bolygószintű T-limfocita. Megtámad bármilyen fertőzést, ami felborítja a természet egyensúlyát. És az aktuális fertőzés most éppen: az emberiség.”

Amerikában ismeretlen eredetű járvány tör ki: egy spóra hatására a betegeket aranyszínű és fekete foltok, tetoválásszerű „sárkánypikkelyek” kezdik ellepni, majd egyszer csak, hosszú idő után, felgyulladnak. A spontán öngyulladásra nincs ellenszer, akin megjelennek a foltok, az el fog égni.
A regény főhőse Harper, egy kórházi ápolónő, aki betegek százait látta elpusztulni, ezért megállapodnak a férjével, hogy ha megbetegszik, öngyilkos lesz. De amikor kiderül, hogy ő is megfertőződött, már terhes, és mindenképpen ki akarja hordani a magzatot, még mielőtt elégne, hiszen tudja, hogy sok esetben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Európa, Budapest, 2018
982 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634057031 · Fordította: Uram Tamás
Európa, Budapest, 2017
982 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634057031 · Fordította: Uram Tamás
Európa, Budapest, 2017
984 oldal · ISBN: 9789634058465 · Fordította: Uram Tamás

John Rookwood - A Tűzoltó · Harper Willowes · Jakob Grayson · Mindy · Renée Gilmonton · Thomas Storey atya

Euthümia_K P>!
Joe Hill: Spóra

Kedves Joseph Hillstrom King! Ismét hatalmasat alkottál és most konkrétan nem a könyv terjedelmére célzok, bár a 982 oldal sem elhanyagolandó tényező.
Hill ismét egy fantasztikus fantáziavilágot teremtett, melyet olyan élethűen mutat be, hogy olvasás közben eszembe se jut megkérdőjelezni a valódiságát. Mondjuk tekintve a mostani helyzetet, egyébként sem volt nehéz magam elé képzelni. Szeretem Stephen Kinget, Ő az elsőszámú nagy kedvencem, de még azt is meg merem kockáztatni, hogy ha valaki úgy adja a kezembe a Spórát, hogy az biz' King regénye, simán elhinném. Olyan sok a hasonlóság a két író stílusa között, hogy az bámulatos.
Már most nagyon hiányzik Harper, John, Nick története. Annyira a szívemhez nőttek, kimondottan szerethető figurák.
Az biztos, hogy a Spórával Joe Hill bekerült a kedvenc íróim közé.

gazibla IP>!
Joe Hill: Spóra

Joe Hill ezzel a könyvvel Stephen Kingi magasságokba emelkedettspoiler, sokszor olyan érzésem volt, mintha ez a történet az apaja tollából származott volna. Néhol vannak kisebb üresjáratok, de végig izgalmas és lethetetlen. Nagyon hozzám nőttek a karakterek, főleg Harper, John és Nick karaktere, olvastam volna még róluk. Kár, hogy vége.

Mrs_Curran_Lennart P>!
Joe Hill: Spóra

Első olvasmányom az írótól, és mindjárt egy majdnem 1000 oldalas könyvvel indítok. Nem tudom, hogy lehetett volna-e rövidebb, de a táborban játszódó részek sokszor idegesítettek. Harper nővér nagyobb elhivatottságot és empátiát mutatott fel ápoló létére, mint sok orvos együttvéve. Rajta kívül nem sokan maradtak ki a fanatikus tömeghisztériából, ami a legtöbb apokaliptikus regény sajátossága. Kedvenc szereplőim Nick és Renée voltak, Johnt is bírtam, bár sokszor nem értettem, Harper pedig időnként lehetett volna önzőbb. Persze egy ilyen lángoló spórafertőzésre kb. annyi az esély, mint zombivá válni, de az emberi természetet remekül bemutatta a szerző. A Marlboro Man és bandája végre legálisan élhette ki gyilkos indulatait, Carol pedig a megmentő szerepében tündökölhetett. Izgalmas történet, nem teljesen lezárt befejezéssel, ami cseppet sem ment át rózsaszín ködbe. Egy kis fantasy, egy kis sci-fi, és pont annyira horror, amit még szeretek olvasni.
Összefoglalva, nekem tetszett.

kvzs P>!
Joe Hill: Spóra

Joe Hill úgy mutatja be nekünk a világunk végét, hogy személyes, közösségi és társadalmi szinten is mindent el tudok neki hinni.
Én régóta azt gondolom, hogy nem a vízhiány, a háború vagy az olaj utáni hajsza lesz a következő nagy csapás ránk, emberiségre, hanem egy betegség, amit nem tudunk semmilyen módon kontrollálni. A regényben jól adagolva kapjuk az információt a spóra terjedéséről, hatásairól és a vele kapcsolatos félreértésekről. Volt ugyan egy-két mozzanata, amiről még szívesen olvastam volna többet, az emberi hozzáállás leírása azonban tökéletesen kárpótolt ezekért a hiányosságokért. A fertőzés ugyanis lecsupaszít minden felvett szerepet, és megmutatja a szereplők valódi énjét. Van akit elpusztít fertőzés nélkül, van akinek cél ad. Van, aki csak rombol a hatására, van aki pont ezért kezd építkezni.
A kis csoport dinamikája, a benne élők kapcsolatai, és a kényes egyensúly bemutatása, illetve a társadalom „egészséges” részének viselkedésére adott válaszuk szerintem a regény nagy erősségei. Mert olvasás közben az ember felteszi magának a kérdést, hogy ő mit tenne bizonyos helyzetekben, és nem biztos, hogy mindenkinek tetszeni fog a válasz, amit kap. Mert lehet magunkat jó embernek hinni, ha a saját, vagy a szeretteink élete a tét, akkor bizony nem olyan egyértelmű, hogy mi a „helyes”.

NewL P>!
Joe Hill: Spóra

Nem volt rossz könyv, olvastatta magát, és a maga módján izgalmas is volt, viszonylag jól megalkotott karakterekkel. Sajnos azonban végig azon járt a fejem, hogy mennyi helyről vett át az író dolgokat, és mennyire inkább filmnek írta meg, és nem könyvnek. Szerintem túl is lett írva, egy nagyobb húzás feszesebbé, és ezért izgalmasabbá is tehette volna a történetet.

Roszka>!

Hűűhaaa!
Egy igazi világvége sztori, ami talán nem is az.
Emberek, akik lángra lobbannak, de nem biztos, hogy elégnek.
Fertőzöttek, akik talán nem is fertőznek.
Egy boldog házasság, ami nem is olyan örömteli.
Egy tűzoltó, aki nem is olt tűzet.
Egy vezető, aki sosem volt igaz.
És egy nagyon remek, izgalmas történet, ami megfog, és jó sokáig nem ereszt.
Emberi félelmek, kapcsolatok, szerelmek.
És egy – két dolog apucitól, hogy ő is benne legyen!
Engem tuti, hogy meg vett!

Anarchia_Könyvblog>!
Joe Hill: Spóra

Nem tudok egy olyan dolgot se írni róla, ami negatív lenne. Imádtam!

1000 oldal tökéletes olvasmány.
Olvastam már nem egy- nem kettő, olyan könyvet, ami közelítette az ezer oldalt, de olyat még nagyon keveset, ahol ennyi oldalon keresztül nincs egyetlen unalmas rész sem! Mindig is sejtettem, hogy Stephen King nem egészen normális, és ezt teljes mértékben pozitívan értelmezhető, de annak rettentően örülök, hogy a fia, Joe Hill is örökölte ezt az “elmebajt”!
Remélem, hogy az írótól még sok-sok könyvet olvashatok életem során! Ennél fantasztikusabb és katartikusabb élményt régen éltem át, egy könyv miatt.
A könyv 16% kedvezménnyel elérhető a BOOK24 online könyváruházban!

Ajánló folytatása a honlapon:

smetalin>!
Joe Hill: Spóra

Úgy érzem ennek a történetnek se füle se farka nem volt. Kiragadott egy terhes nőt a tömegből, mikor kitört egy járvány és bemutatta a kilenc hónapját ebben a földi pokolban. Hogyan élte át, meg, kivel, kikkel, miként ezt az egészet. De hogyan alakult ki a járvány, és miért és s hogyan védekeznek ellene, és miért nem lesz valaki fertőzött mikor szépen levezeti hogy hogyan kapják el, ezekre nem tér ki, szépen átugorja. Kilenc hónap egy táborban ahol csupa fertőzött él, zendülés készülődik és persze egy kis románc is.
Horror, thriller? Akkor már inkább egy családregény…….szerintem.
Az a szerencséje, hogy jól ír, ezért elolvastam, de négy évet erre áldozni az életéből? Biztos lesz még jobb könyve is.

tinuviel89>!
Joe Hill: Spóra

Hát ez sem egy vidám könyv. Tetszett ahogyan rögtön in medias res kezdtük, semmi előjáték.
Elég hamar hullani kezdtek az emberek. Magyarázat se nagyon, bár a jégsapkák felolvadása tetszetős volt, utána megnéztem az öt nagy kihalást, és úgy már nem stimmelt némileg,
Az egyik kihalásnál, a legsúlyosabbnál a perm-triászinál az élőlények 96%-a kipusztult és a szárazföldön megjelent nagyon sok gomba. Lehet, hogy innen vette az ötletet az író?
Mindenki figyelmébe ajánlom a következő könyvet: Elizabeth Kolbert:
A hatodik kihalás, vagyis most itt tartunk.
A lényeg, hogy a könyv jó, olvasmányos, izgalmas, a végkifejlet pedig igen talányos.

_Katie_ P>!

Az élet kincseinek nagy részét észre se vesszük, amíg részünk van benne.

Kapcsolódó szócikkek: Harper Willowes
Pancsurka>!

[…] Egyvalamit ne felejtsen el: nem én tettem magukat csodálatos emberekké. Már azok voltak, amikor magukra találtam.

Kapcsolódó szócikkek: Thomas Storey atya

[…]
– Néha úgy érzem, minden férfi író akar lenni. Ki akarnak találni egy világot a tökéletes elképzelt nővel, akit aztán kedvükre ugráltathatnak vagy éppen pucérra vetkőztethetnek. Néhány fiktív megerőszakolási jelenetben prímán kiélhetik az agressziójukat. Aztán pedig beküldhetik a lány megmentésére a saját fiktív helyettesüket, kreálhatnak egy délceg lovagot – vagy egy tűzoltót! […]

Riszperidon>!

Halálos járványhoz milyen bor megy?

23. oldal (Európa Könyvkiadó, 2017)

[…]
– Sírni könnyű – folytatta Mindy. Harper nem gondolta, hogy hozzá beszélne. Inkább úgy tűnt, az üres autóhoz intézi a szavait, mintha nem vette volna észre, hogy a többiek kiszálltak. – Legalábbis nekem. Azt hiszem, nehezebb őszintén boldognak tűnni – úgy nevetni, mintha belülről fakadna. […]

Kapcsolódó szócikkek: Harper Willowes · Mindy

– Micsoda? Mit mondott?
– Meglépett! – mondta Al. – Elhúzta a csíkot a kórházból. A kis cserepes növényével a hóna alatt.
– Renée Gilmonton kisétált innen? – kérdezte Harper. – A mentájával? És hagyták?

Kapcsolódó szócikkek: Harper Willowes · Renée Gilmonton
oscuridad>!

Magának se volna kedve belekezdeni a Trónok harcá-ba, ha bármelyik pillanatban lángra lobbanhatna. Van abban valami szörnyűségesen igazságtalan, hogy az ember meghal egy jó történet kellős közepén, és lemarad a végkifejletről. Persze azt hiszem, tulajdonképpen mind egy jó történet kellős közepén halunk meg. A saját történetünk közepén. Vagy a gyermekeink történetének közepén. Vagy az unokáinkénak a közepén. A halál nagy kitolás a sztorifüggőkkel.

Véda P>!

Arra tanítanak bennünket, hogy a magántulajdonunkként gondoljunk a személyiségünkre. A neveltetésünknél fogva azt hisszük, hogy az összes gondolat és elképzelés és viszonyulás, ami azzá tesz, ami vagy, mind ott van elzárva az agyadban. Pedig a személyiséged nem csak abból áll amit önmagadról tudsz, hanem abból is, amit a többi ember tud rólad. Egy bizonyos személy vagy az anyáddal, és egy másik a szerelmeddel, és megint másik a gyermekeddel. Amennyire magadat megalkotod, ugyanúgy a többi ember is részt vesz a megalkotásodban – a készre csiszolásodban. És amikor elmégy, akiket itt hagysz, megtarthatják ugyanazt a részedet, ami mindig is az övék volt.

Kapcsolódó szócikkek: személyiség
Pancsurka>!

A rádióban még mindig a Marlboro Man lefetyelt, egy nőről beszélt, akinek – mondta ő – ázottmacska-szaga volt, amikor elégett. A Marlboro Man szemlátomást zokon vette, hogy a nő arcátlanul bűzleni kezdett haldoklás közben. A beszélgetős rádióműsorok önmagukban is elegendő oknak tűntek Harper számára, hogy ne sajnálja annyira a küszöbönálló világvégét.

Pancsurka>!

[…] Harper szeretett volna jelen lenni, amikor Keillort tökön suvasztják egy tollasütővel, és kárörvendőn beszólni neki, hogy járkáljon kicsit, majd elmúlik.

Kapcsolódó szócikkek: Harper Willowes