Ki ​lesz a gyilkos? 20 csillagozás

Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Világtól elzárt, magányos ház, egy csomó érdekes karakterű egyén, titkolt konfliktusok, valamilyen fenyegető külső veszély – ez Joe Alex új könyvének környezete és kiindulópontja. De a halálos csapás, három késszúrás alakjában, bent a házban tartózkodók valamelyikétől éri a híres tudóst, és a megbúvó gyilkos fondorlatosan másra akarja terelni a gyanút. Ám bármilyen éles is volt a kése, és bármilyen éles elméjűen tervelte ki a gyilkosságot, Joe Alex még élesebb logikával percről percre, lépésről lépésre rekonstruálja a bűntényt, találja meg az indítékokat, és leplezi le végül a tett elkövetőjét.

Eredeti cím: Powiem wam jak zginął

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1972
222 oldal · puhatáblás · Fordította: Cservenits Jolán

Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Tudjátok ki is volt Joe Alex?

Eredeti neve Maciej Słomczyński (Varsó, 1922. április 10. – Krakkó, 1998. március 21.) lengyel fordító, író, forgatókönyvíró; apja a híres amerikai Merian C. Cooper pilóta. Detektívregényeit Joe Alex néven jelentette meg.
Lengyelország német megszállása idején részt vett az ellenállási mozgalomban, később a lengyel Honi hadsereg katonája lett. 1944-ben a németek elfogták és egy kisebb koncentrációs táborba – Pawiakba – hurcolták, ahonnan azonban sikerült megszöknie. Franciaországba ment, ahol az amerikai hadseregben szolgált tovább. A kommunista hatalomváltás után meghurcolták, őrizetbe is vették a hatóságok: azzal vádolták, hogy angol kém.
Słomczyński William Shakespeare összes művét lefordította saját anyanyelvére (ő volt az egyetlen fordító a világon, aki ezt megtette), lengyelre fordította továbbá William Blake, Lewis Carroll Alice Csodaországban és James Joyce Ulysses című művét.
Fia a híres lengyel matematikus Wojciech Słomczyński, unokája Szymon Słomczyński lengyel költő.

Kalandos élet, ugye?
JÓ KIS CSALÁD, ugye?

HUNBurger>!
Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Összességében remek krimi volt, részemről végig fenntartotta az izgalmakat, szépen és logikusan levezette, hogy ki, miért gyilkolt. :) A fél csillag a végefelé, szájbarágós összefoglalás miatt kapta, ezt kicsit felhasználóbarátabban is lehetett volna véleményem szerint, de az élményből nem vont le. :)

Jesper_Olsen>!
Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Nem volt rossz, bár lassan indult be a történet, a vége viszont…

Katherine_Grey>!
Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Az első Joe Alex-krimi. Igazi angolszásznak tűnő bűntény a kiváló lengyel krimiírótól.
Bővebben itt írtam róla:

Ninotchka>!
Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Nehezen indult be, a kerettörténet Joe nőjével és stb. érdektelen volt számomra, de a bűnügy tetszett. Nem jöttem volna rá, ki a gyilkos, kellemes olvasmány volt.

ChEebor >!
Joe Alex: Ki lesz a gyilkos?

Maciej Słomczyński lengyel író egyik főbb sorozata a Joe Alexről írt történetfolyam, amelyet a főhős álnevén jelentet meg. Bár Alex történeteitől a modern vonulat sem idegen, azért a Ki lesz a gyilkos? igazi régivágású krimi. A történet egyszerű, egy izolált, de a bűntett után a rendőrök által megszállt házban történt gyilkosságot kell kinyomoznia a főhősnek, amit nemcsak a néhány tárgyi bizonyíték, hanem főképp a tanúk és gyanúsítottak vallomása fog segíteni. Joe Alex biztos kézzel vezeti végig az olvasót az egyébként kellemesen gyors nyomozási folyamaton, hogy néhány kisebb csattanó után végül elérjük a legnagyobbat, a gyilkos leleplezését.

Tiger205>!

Joe Alex ezen a napon töltötte e harmincötödik évét, de erről senkinek nem tett említést, sőt, jóformán ő is megfeledkezett róla.

Tiger205>!

Joe egy sorral feljebb csavarta a papírt és odaírta: „Mielőtt felgördülne a függöny”, azután ismét feljebb csavarta a papírt és elkezdte: „Joe Alex ezen a napon töltötte be harmincötödik évét…”