Törékeny 439 csillagozás

Jodi Picoult: Törékeny Jodi Picoult: Törékeny

Egy törékeny kislány, egy összetört anyai szív

Egy házaspár mindennél jobban szeretne kisbabát. Nagy nehézségek után végre meg is születik Willow, aki sajnos súlyos csonttörékenységgel jön a világra. Hat éves koráig hetvenöt csontja törik el, még egy tüsszentés is életveszélybe sodorhatja. A család békéjét óhatatlanul is felborítja az állandó riadókészültség: az édesanya előző házasságából származó lánya egyre veszélyesebb módon igyekszik felhívni magára a figyelmet, a korábban boldog életet élő pár összekap minden apróságon, és az anya által elindított kártérítési per alperese pedig éppen egyetlen és legjobb barátnője.

Eredeti mű: Jodi Picoult: Handle with Care

Eredeti megjelenés éve: 2009

Athenaeum, Budapest, 2015
512 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632934587 · Fordította: Mallász Rita
Athenaeum, Budapest, 2012
508 oldal · ISBN: 9789632930367 · Fordította: Mallász Rita
Athenaeum, Budapest, 2010
510 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632930367 · Fordította: Mallász Rita

Amelia O'Keefe · Willow O'Keefe · Charlotte O'Keefe · Marin Gates · Piper Reece · Rob Reece · Sean O'Keefe

gabiica P
Jodi Picoult: Törékeny

Nem volt könnyed és egyszerű olvasmány, de számítottam rá, ezt már megszoktam az írónőtől. Szívszaggató történet, amelyet nem dolgoz fel könnyen az olvasó, ezt garantálom.

Megszerettem a karaktereket, mindenkiben volt valami, ami megragadott. Kifejezetten tetszett, hogy különféle szempontokból ismerhettük meg az eseményeket, több szereplő is megszólalt, mindenkinek megismerhettük a saját gondolatait, a saját kis történetét, amelyek ugyanúgy nagy szerepet játszottak a teljes képben.
Maga az alaptörténet is nehezen feldolgozható, hát még a közben lefolyó események. Olvasóként magam sem tudom eldönteni, hogy helyes volt-e ez az egész, vagy sem. Inkább a nem felé húzok.
Nos, a vége pedig… spoiler

mrsp
Jodi Picoult: Törékeny

Nem is tudom elmondani, hogy mit jelent nekem ez a könyv. Egy kicsit nehezebb, szürkébb időszakomban olvastam, és teljesen el tudtam veszni benne. Azóta sorra egyik könyv sem felel meg az elvárásaimnak, annyira magasra tette a mércét Picoult ezzel a történettel. Évek óta porosodik a polcon, mindig féltem belekezdeni, de ez… ez valami csodálatos volt. És nem szégyellem, de végigbőgtem. Az elejétől a végéig.

Nagyon szeretem Jodi könyveit, mindegyik valamilyen nehéz témát boncolgat és olyan kérdést tesz fel, amire egyik válasz sem mondható teljes mértékben helyesnek. Adott itt is a helyzet: egy anya küzdelméről olvashatunk, aki igyekszik a legjobbat megadni a gyermekének, de sajnos nem képes mindent megtenni. Sok sok etikai kérdést vet fel, amikre őszintén, nem tudom, mit válaszolnék, ha nekem kellene döntenem. És mindezt annyira szívfacsaróan tálalta, hogy tényleg… tényleg összetörte a szívemet.

Az egész családot nagyon megszerettem: ott volt Willow, a „szegény” kislány, aki kívülről fújja az érdekesnél érdekesebb tényeket. Amelia, aki úgy érzi, a testvére mellett csak másodhegedűs lehet, ezért lázad, ahogy csak tud. És a lányok anyukája, aki iszonyú erős szereplő. Mellettük a mellékszereplők is nagyon közel kerültek hozzám.

Tetszett, ahogy leírta a család mindennapi küzdelmeit, a sok fájdalmat és szenvedést, de a boldog perceket is. Ahogy szép lassan világított rá a tényekre, és tárta elénk, milyen komplex problémáról is van szó. A tárgyalási rész nagyon tetszett, érdekes volt különböző emberek reakcióját és mindenféle szemszöget megvizsgálni a problémáról. A végkifejlet… nos, az hihetetlen váratlan volt. Nagyon nem erre számítottam, iszonyatosan megdöbbentem. Megszoktam már Picoult-tól a groteszk happy endeket, fura is lett volna, ha tökéletes béke és boldogság lesz a végén, de ez!! Becsuktam a könyvet és csak bámultam magam elé. Hihetetlen.

Bur3sz
Jodi Picoult: Törékeny

Húúúúú! Az én lelkem is törékeny lett. Amíg olvasta, hatalmas dilemma volt bennem. Mi lenne, ha én lennék ebben a helyzetben? Mit tennék? Helyes Charlotte viselkedése? Tényleg hibázott Pipper? Csupa kérdés, és a válasz lóg a levegőben. Aztán a vége… Kész voltam. Csak néztem magam elé, és nem találtam a szavakat.
JP megint nagyot alkotott szerintem.

Fay
Jodi Picoult: Törékeny

Ez mélyre ütött, talált és fájt.
Imádtam a váltott szemszöget és, hogy a szereplők végig Willownak címezték a mondanivalójukat, na meg hogy mindenki fejébe bepillantást nyerhettem. Bár ebből következően egy kicsit nehéz is volt, hiszen mindenkinél találtam valami igazat és a végére már senki pártját nem tudtam fogni. Arra is olyan szépen rámutat az írónő, hogy egy döntés, egy hiba, mennyi ember életét befolyásolhatja és megváltoztathatja.
Első Picoult könyvem, de biztos, hogy nem az utolsó.

Doreen
Jodi Picoult: Törékeny

Ezt a könyvét is imádtam.
Melyre hatoló, fájdalmas és nem enged el. El nem tudom képzelni mit élhet át Willow és a családja. Minden egyes lépésére oda kell figyelni, nehogy valami baj történjen. És gondoljunk csak bele, mennyire fáj, ha eltörik egy csontunk. És ő ezt nap mint nap átéli és megis küzd, nem adja fel. Hihetetlen erő van a kislányban és a családja is sokat segít neki.
A vége ugyanakkor letaglózott. Nem gondoltam, hogy ez lesz, de úgy látszik Jodi Picoult könyvei elég nehéz témákat dolgoznak fel.

AniTiger MP
Jodi Picoult: Törékeny

Rendhagyó könyv, több nézőpontból követhetjük az eseményeket, több ember saját, kis tragédiáit ismerjük meg. Mégsem a nézőpont a fontos, hanem a címzett! Kivételesen az a lényeg az, hogy kihez „beszélnek” – Willow O’Keefe-hez. Nem az Olvasóhoz, hanem a csonttörékeny zsenibabához.

„A normális családokból nem lesz újságcikk.” – gondolta Amelia, és teljesen igaza van. Tulajdonképpen nagy igazságok és mély gondolatok vannak elrejtve a lapok között. Kevés házaspár annyira egymáshoz való és szerethető, mint Charlotte és Sean O’Keefe, már csak miattuk megérte elolvasni.

Nekem Jodi Picoult írásai túlzottan realisztikusak. Létező, bár ritka élethelyzetek tragédiáival operál, nagyon-NAGYON szeretném utálni, de túl jól ír! Humoros, ironikus és persze könnyfakasztó az írásmódja.

Kinek ajánlom? Erős lelkű nőknek.

Borító: Gyönyörű. A legszebb mind közül.

AeS P
Jodi Picoult: Törékeny

Ehhez már egy ideje kellene valami kifinomult értékelést írnom, mert bár szuper amcsi maga az egész történet, és az értékelések alapján azt feltételezem, Picoult összes könyve, azért tanulni mindenből lehet.
Paradox módon, amit szerintem a leginkább meg kellene tanulnunk ebből a könyvből, hogy a sok szirup alatt ez egyáltalán nem csak amerikai probléma. A legdrágább dolog az esélyegyenlőség. Ma a világ minden pontján bármilyen sérüléssel lehetsz egyenrangú tagja a többségi társadalomnak – ha ki tudod fizetni. A sípályákon végtaghiányos emberek csúsznak lefelé speciális kiegészítőkkel – amiket megvettek. Tökéletesen átépített lakásokban élnek teljes életet mozgássérültek és más fogyatékkal élők – amiket kifizettek. De emészti a pénzt az is, ha rossz a szemed, az is, ha akarsz gyereket, az is, ha nem, az is, ha dolgozol, az is, ha nem. Ezért nehéz dió ítéletet hozni Charlotte felett, szerintem. A többi legjobb barátnős, sírig tartó szerelmes, tinédzserproblémás körítés pedig, bár szintén lényeges kérdéseket feszeget, szerintem eltereli a figyelmet a központi témáról. Persze tudom, hogy az élet nem fekete és nem fehér, és hogy egy ilyen problémával nem lehet úgy szembenézni, hogy ne fogalmaznánk meg a hátterét, és pont emiatt lesz nehéz a választás, de sok tekintetben szerintem ezért feledkezünk meg arról, hogy a barátságra nem adnak kenyeret a boltban, a felújított falusi közösségi házból meg nem lehet cipőt venni a gyereknek télre.

Törpillus
Jodi Picoult: Törékeny

Az írónő 2012-ben magyarul megjelent könyve ismét egy olyan témát dolgozz fel, ami figyelemfelkeltő.

A Törékeny c. könyv egyik központi témája a csonttörékenység.

A Törékeny c. könyv másik központi témája az, hogy rá kell jönnünk arra, hogy milyen törékeny az életünk. A világhírű amerikai bestsellerszerző új regénye megmutatja, milyen könnyen elszakad a szeretetből és öncsalásból, kegyes hazugságokból és elhallgatásokból szőtt háló, és a zuhanás után rájövünk, milyen törékeny az életünk.

A Törékeny c. regényben a történet felépítése e kötet esetében eltér a megszokottól: míg az eddigi könyveknél az volt a megfigyelhető, hogy egy-egy fejezet egy-egy adott szereplő szemszögéből volt elmesélve, úgy a mostani könyvben folyamatosan változnak a nézőpontok, néha akár bekezdésenként is. Ebben a regényben is megfigyelhető, hogy egy-egy történetet, eseményt, helyzetet több szemszögből ismerhetünk meg.

A szereplők jelleme jól kidolgozott, mindenkit a könyv olvasása alatt egyre jobban ismerhetünk meg.

Nem hiába Amerika első számú kedvence Jodi Picoult. Ez a könyve is nagyon tetszett nekem.

A Törékeny egy olyan családregény, amelyben drámákról, örökömről és szerelmekről is olvashattunk.

Bővebben:

Petra_Nemes
Jodi Picoult: Törékeny

Ez az eddigi legszomorúbb történet, amit olvastam. Bár egyetlenegyszer sem sírtam el magam felette, mégis csomóval a torkomban olvastam, és nem ritkán egy kicsit elhomályosultak a szavak előttem.
Tulajdonképpen majdnem az egész egy műhibaperről szól, és az ahhoz vezető eseményekről, több személy szemszögéből, Willow-nak, a csont törékeny kislánynak címezve. Rengeteg egymás ellen szóló érvek miatt, valószínűleg szinte lehetetlen igazságosan döntést hozni, hogy mi lett volna a helyes döntés. A vége…a vége viszont nagyon mélyre ütött, akkor tényleg majdnem elsírtam magam. Hátradőltem a kényelmetlen kanapén, amin olvasni szoktam, és nem tudtam elhinni, hogy tényleg ez a vége. Hogy ennyi.
Az egyszer biztos, hogy Charlotte kegyetlenül elrontotta a gyereknevelést a per alatt. Érthető, hogy maga alá zuhant, mert maga körül mindenkit elvesztett. Akkor, mégis miért nem vetett véget neki? Hogy nézhette végig, hogy mindenkit tönkretesz ez a per?

petronella10
Jodi Picoult: Törékeny

Ez a könyv engem is összetört. Totálisan.
Jodi Picoult könyveit nem lehet gyorsan olvasni. Nem lehet, és nem szabad átsiklani még egyetlen fél mondaton sem, mert mindennek jelentősége van. Lassan kezdtem el az olvasást, és folyamatosan úgy éreztem, hogy pihentetnem kell, meg kell emésztenem a dolgokat, át kell gondolnom mindent. Ez úgy kb. a 300. oldalig sikerült is, aztán utána mégsem bírtam tovább, és egy szusszra befejeztem, mert nem tudtam volna letenni anélkül, hogy nem tudom mi a vége. Teljes döbbenet. Fájdalom. Kétségbeesés és szomorúság. Ezek a gondolatok cikáztak végig a fejemben.
Annyira különleges témái vannak Picoult-nak, hogy utánozni sem lehetne. Rendre olyan történeteket tár elénk, ami akár velünk is megtörténhetne, hiszen léteznek, igen! Lehet, hogy soha életemben nem hallottam még a csonttörékenységről, de mégis létezik. Olyan tökéletességgel tárja fel a betegséget, és annak körülményeit, hogy az valami fantasztikus!
Persze mint mindenkiben, aki olvasta a könyvet, felvetődnek a kérdések, hogy Én mit tettem volna?, Én hogyan döntöttem volna? és még sorolhatnám… azt hiszem erre nem is lehet jó választ adni. Kívülállóként semmiképp, de még átélve, benne élve is óriási nagy dilemma, mint ahogyan azt az O'Keefe család életén keresztül láthattuk. Szörnyű volt látni, hogyan megy tönkre egy boldog család, és hogyan semmisülnek meg az igazán fontos dolgok. :( Annyira a szívemhez nőtt minden egyes tagja, hogy egyszerűen megsemmisültem, amikor az utolsó oldalakhoz értem. Hiába a sok fáradtság, a boldogtalan hónapok, a veszekedések, vagy a spoiler, ha a szerettünk, akiért mindezt végigvittük, nem lehet velünk… Hihetetlen. Megrázó. Picoult megint nagyot alkotott!! Egy jó darabig biztosan bennem lesz az élmény.

gesztenye

Ekkor jöttem rá, miért nem sírsz soha, akkor sem, ha fáj: bizonyos fájdalmakra egyszerűen nem létezik hang.

Kapcsolódó szócikkek: Amelia O'Keefe · fájdalom · hang
tataijucc P

A Facebook elvileg közösségi oldal, ám úgy látom, a legtöbb ismerősöm, magamat is beleértve, túl sok időt tölt a saját profilja szerkesztgetésével meg a mások üzenőfalának összefirkálásával ahelyett, hogy inkább személyesen találkoznának.

Kapcsolódó szócikkek: Facebook
adroszler

Nem tudom, van-e különbség a kötelességtudó anya és a jó anya között.
– Van – válaszoltam. Charlotte várakozva pillantott rám.
Ha felnőttként nem tudnám szavakkal kifelejzni ezt a különbséget, gyerekfejjel nagyon sokszor átéltem.
– A kötelességtudó anya bárhova követi a gyerekét – mondtam.
– És a jó anya?
Farkasszemet néztünk.
– A jó anyát pedig a gyereke akarja követni.

Kapcsolódó szócikkek: anya · Charlotte O'Keefe · Marin Gates
Nusii

Ha szeret valaki, eleve csak a legjobb lehetsz neki. Számára a tökéletesség abban fogalmazódik meg, milyen vagy és nem abban, milyen nem vagy.

Miamona

Amikor az ember biztosan tudja, hogy igaza van, akkor téved csak igazán.

Kapcsolódó szócikkek: Charlotte O'Keefe · ember, emberiség · tévedés
Łaetitia

Annak, akit szeretsz, másképpen mondod ki a nevét. Valahogy biztonságban van a neve a szádban.

Łaetitia

– És – folytattad – hova mennénk, Amelia?
… Talán Budapestre. Bár halvány fogalmam sincs, hol lehet, de olyan jól hangzik.

Dorabella

– Mit csinálsz?
– G-mail címet Amelia aranyhalának – felelted.
– Nem hiszem, hogy szüksége lenne rá.
– Látod, ezért kért meg engem és nem téged.

Nusii

Mindenki arra vágyik, hogy fontos lehessen valakinek. Hogy valaki úgy érezze, nélkülünk szegényebb lenne az élete.

Miamona

Az elhallgatás éppen olyan bénító, mint az őszinteség