Második ​látásra 148 csillagozás

Jodi Picoult: Második látásra

Jodi ​Picoult váratlan fordulatokkal teli regénye az emberi sorsról, a szenvedélyről, a bűnről és a megváltásról
Vermont államban egy kisváros élete teljesen felbolydul, amikor az egyik lakó eladja a telkét, hogy egy modern üzletközpontot építhessenek rá. A helyi abenaki indiántörzs tiltakozik, hiszen hitük szerint a föld a törzs ősi temetkezési helye. Amikor sokasodnak a természetfeletti jelenségek a környéken, a befektető, hogy lenyugtassa a kedélyeket, egy szellemvadászt bíz meg, hogy kiderüljön: kísértetek márpedig nincsenek. A megbízott szellemvadász, Ross, kísértetek helyett egy gyilkossági nyomozásban találja magát, miközben ő maga is legszívesebben megszabadulna az életétől. Nyolc éve ugyanis menyasszonyát, Aimee-t halálos autóbaleset érte – a férfi azóta próbálja eldobni magától az életet, de furcsa módon egyik próbálkozása sem jár sikerrel. Egyetlen reménye, hogy egy nap még viszontláthatja élete szerelmét. A kisvárosban megismeri a titokzatos Lia Beaumont-t, akinek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Athenaeum, Budapest, 2020
462 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635430055 · Fordította: Novák Petra
Athenaeum, Budapest, 2020
462 oldal · ISBN: 9789635430376 · Fordította: Novák Petra

Jodi Picoult: Második látásra

”Mielőtt az ember továbblépne, el kell engednie a múltat.”

A Második látásra egy újabb Jodi Picoult könyv, amely már jóval korábban megjelent, ám a hazai olvasók számára csak nemrég vált elérhetővé magyar nyelven. A regény központi témája a szellemvilág és az eugenika. A tragikus sorsok sokasága pedig bemutatja, hogy nem minden az, aminek elsőre látszik, és sokszor különös dolgok láncolata alakítja csalódással, ám váratlan pozitív fordulatokkal is teletűzdelt életünket.

Az írás első majdnem 100 oldalához erős kitartás szükségeltetik, a rengeteg szereplő oldalanként váltja egymást, a történet pedig annyira nehezen áll össze, hogy valljuk be, sokáig az sem világos, miről is szól egyáltalán a könyv. Ám az amerikai írónő neve szerencsére garanciát jelent számomra, ez motivált, hogy folytassam az olvasást, és nagyon jól tettem, hiszen egy sokrétű, feszültségekkel és érzelmekkel telített történetet kaptam.

Comtosookban üzletközpontot akarnak felhúzni az abenakik temetkezési helyére, ám az építkezésen állítólag szellemek jelennek meg. A régi Pike-birtokon zajló események miatt paranormális jelenségekre figyelnek fel a környék lakói, rózsaszirmok hullanak, vörös eső szakad, nem forr fel a víz, meghibásodnak a pénztárgépek, 1932-es egycentesek hevernek mindenfelé. A rejtélyes történések egy hetvenéves gyilkosságra vezetnek vissza, amely ismét figyelmet követel magának. A történet tele van szerethető karakterekkel, akik jól látható hegeikkel együtt küzdenek és szeretnek. A kedvencem Ross lett, még akkor is, ha a végén pont az ő sorsának elvarrása sikerült a legmeseszerűbbre. Egyértelműen nem a legjobb Picoult mű, a történetmesélés nagy mestere ezúttal egy kicsit nehezebben varrta össze a szálakat, így azok néhol kibomlottak, felbolyhosodtak, ám a maga tökéletlenségeivel együtt a végére mégis szerethető lett.

cicus61 P>!
Jodi Picoult: Második látásra

Azta mindenit! Ez aztán nagyon jó kis könyv volt. Megint nem csalódtam az írónőben.
Két idősíkon futó történet, ami jelenben ér véget. Imádom. Paranormális történet. És sok rejtély és még több érzelem. Ez az írónő specialitása, amiben mindig nagyot alkot. Egy hetven éve történt gyilkosság és az indiánok szerepe a történetben még jobban feldobta a történetet. Egy paranormális nyomozó, egy rendőr és családjaik, akiknek története több helyen is összefonódik. Egyik ámulatból a másikban estem és – kivételes eset – még tovább olvastam volna :) Imádtam a szereplőket is, volt kivétel is persze. Kedvencem Ross és Shelby, de a többiek is a szívemhez nőttek.

mate55>!
Jodi Picoult: Második látásra

Gondolkodjon az elképzelhetetlenről. A világ mindennapi valóságának mélyen gyökerező bizarr története, amely betekintést nyújt az emberi szellembe és az igaz szerelem mélységeibe. Picoult a feszültség és a tudomány egyensúlya révén egy emlékezetes szellemmesét, a gótikus dallam és a társadalmi kritika örömteli keverékével, Amerika eugentikus spoiler mozgalmának sötét történetét hozta létre. Ahol mindegyik karakter valami megfoghatatlan eszközt képvisel: veszteséget, szeretetet, félelmet, a múltat, amelyből nem tudnak elmenekülni, a jövőt, amelyet elképzelni sem tudnak. Ez a könyv, sok türelmet igényel az olvasótól. Számos karaktert mutat be az első harminc oldalban, amit először nehéz nyomon követni. De a történet előrehaladtával, a szereplők kapcsolatainak világossá válásával érthetőbb lett a „mesemondás”. Érdemes küzdeni, hogy megtudjuk, a végére hogyan kerül minden a helyére. A szellemi zavarok a városban vonzhatják a szellemtörténet kedvelőit, ám számomra ők felesleges apróságok voltak, amelyeket inkább szórakoztatás céljára használta fel az írónő, mintsem, hogy a történetről valamit felfedjenek. És a könyv végén úgy éreztem, mintha befejezés olyan lenne, spoiler

robinson P>!
Jodi Picoult: Második látásra

Meglepően jó és megdöbbentő a valós háttér. Azt, hogy kinek mi a jó, illetve egy valóságos fajelméleti kérdést a regény középpontjába állítani merész. Mindezt a lélekvándorlással, szellemvilággal megspékelve egy lenyűgöző történetet kapunk.

Jodi Picoult: Második látásra

Ismét egy régebbi Jodi Picoult könyv került magyar kiadásra. A könyv 2003-ban jelent meg eredeti nyelven, tehát már hamarosan nagykorú, ami azonban egy kicsit sem von le az értékéből. Bár elsőre meglepőnek tűnhet a témaválasztása, a szellemvilág megidézése, de ha belegondolunk, Joditól sosem álltak távol sem a kényes témák, sem az események spirituális megközelítése.

Jodi Picoult csodás mesemondó, legyen az a könyv frissen írt és legyen évekkel ezelőtt papírra vetett, biztosak lehetünk benne, hogy egy különös, nagyon egyedi megközelítésű, a lelkek mélyére hatoló és szívet felkavaró történetet kapunk.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/05/jodi-picoult-maso…

Kókuszka>!
Jodi Picoult: Második látásra

Bonyolult, összetett történet furcsa természetfeletti eseményekről, paranormális jelenségekről, amelyben fény derül egy hetven évvel ezelőtti rejtélyes halálesetre. Érinti eugenika tébolyát, az 1931-ben elfogadott az emberi faj „jobbítását” szolgáló sterilizációs törvényt, melynek legfontosabb bázisa az Amerikai Egyesült Államok volt. A családfákat böngészve arra jutottak, hogy a bűnözői hajlamot, a különféle fogyatékosságokat, az antiszociális viselkedést a szegényebb többgyerekes családok örökítik tovább. Jodi bemutatja a kisebbségek diszkriminációját, különböző karaktereket sorakoztat fel. Nem könnyű olvasmány, odafigyelést igényel. A végén a gránitfejtős jelenet nekem már túl sok volt, de összességében az írónőre jellemző elgondolkodtató, sokszínű, misztikummal megfűszerezett regényt kapunk.

bokrichard >!
Jodi Picoult: Második látásra

Újabb, eddig kevésbé ismert oldala Jodi-nak, amit olvashattam-, jó sokáig. Eleinte azért ment nehezen, mert annyi szereplő jelent meg, hogy nagyon zavaróvá vált számomra. Sokszor vissza-vissza kellett térnem az előző oldalakhoz, mert nem igazán tudtam követni kivel mi van. Aztán persze könnyebb lett, előjött Picoult igazi mesemondóan gördülékeny stílusa, faltam off az oldalakat, off.
Könyvről: érdekes, új, elgondolkodtató téma, melybe számomra nem tetszően beleszövődik a spiritualitás. Én ezért a vonalért nem voltam oda, és részemről ki is maradhatott volna, mert akkor maga a fővonal jobban ütött volna. De így is sokkoló, drámai a kép, sok új dolgot tanultam, és sok mindennek utánanéztem emiatt. Érdemes elolvasni, de kell hozzá az idő.

AniTiger P>!
Jodi Picoult: Második látásra

Az ilyen sokszereplős és sok témát boncolgató regényekben azt szeretem, ahogy szépen lassan összekapcsolódnak az amúgy össze nem illeszkedőnek gondolt szálak. spoiler

Persze elég nehéz volt a legelején észben tartani a számtalan központi szereplőt, ráadásul valahol a regény negyedénél éreztem azt, hogy képtelen vagyok letenni, mert addigra szippantott be. Nagyon csavaros, iszonyatosan összetett és kész érzelmi hullámvasút volt számomra ez az olvasmány!

Kedvenceim: Ross, Ethan, Eli és Shelby. Tetszett Ross és Eli nyomozása, és az, ahogy a világot meg a szerelmet látják, de imádtam Ethan meglátásait is az életet és a halált illetően.

Bővebben…

BoneB P>!
Jodi Picoult: Második látásra

Nekem ez most egyáltalán nem volt Picoult-os. Anyum erre annyit mondana, hogy tiszta „fantazmagóra”, még hogy szellemek, meg hasonlók….
Maga az alapsztori tetszett volna, gyilkosság, nyomozás, akár 70 évre visszamenőleg, szerelem, egy kis „népokítás”, amit az írótól már megszoktunk, egy kis elgondolkodtató történelem. De a körítés nem tetszett, nem az én világom. Ráadásul az eleje rém vontatott volt, tele szereplőkkel, ezer szálon induló cselekménnyel, persze a végére összeáll a kép. Remélem ez csak amolyan „félre siklás” volt részéről és legközelebb valami jobbat talál ki. Még egy könyve van vissza, a Szívverés, bízom benne, hogy az már megüti a mércét .

gabiica P>!
Jodi Picoult: Második látásra

Ismét nagyon erős és ütős történet. Nem mindennapi a téma, többféle, megosztó kérdést is boncolgat. Felmerül a paranormális események valóságalapjának vizsgálata, vajon tényleg léteznek szellemek? Vajon tényleg itt vannak velünk minden egyes nap, részt vesznek az életünkben?
Másrészt itt van eugenetikus mozgalom. A hajlamok öröklődésének kérdése, és annak a kérdése, hogy ez megakadályozható? Jodi nagyon ért ahhoz, hogy úgy mondja ki nyíltan ezekről a véleményét, hogy mégsem írja le feketén és fehéren. Ott hagyja a kérdést az olvasóban, hogy azért maga is döntse el, hogy melyik oldal felé húz, mindkét részről megmutatja az érveket, nagyon objektíven.
Nagyon szerettem az összes karaktert, érdekes volt sorsuk alakulását olvasni.

Bea_Könyvutca P>!

Bátornak lenni nem azt jelenti, hogy az ember nem fél, hanem azt, hogy hiába fél, attól még megteszi, amit meg kell tennie.

Málnika P>!

Ha valakit magával ránt a mi lett volna, ha örvénye, előfordulhat, hogy nem tudja önmagát kirángatni – valaki más azonban segítő kezet nyújthat, és megmentheti őt.

410. oldal (Athenaeum, 2020)

Málnika P>!

Ha soha semmit nem tudnánk megváltoztatni, akkor mi értelme lenne egyáltalán felnőni?

432. oldal (Athenaeum, 2020)

Málnika P>!

A világ többé-kevésbé mindenkit cserben hagy. Az egyetlen dolog, ami minden emberben közös, maga a csalódás.

410. oldal (Athenaeum, 2020)

Bea_Könyvutca P>!

[…] nem lehet úgy leélni az életet, hogy ne hagynánk nyomot valaki másban.

Málnika P>!

Egész életében arra nevelték, hogy feleségként majd megállja a helyét. Ezt mindig is tudta, most mégis olyannak tűnt ez a szerep, mint egy gyönyörű kabát, amelyet az ember sokáig a szekrény mélyén őrizget: ha évek után felpróbálja, már nem is áll olyan jól, mint várta.

217. oldal (Athenaeum, 2020)

Bea_Könyvutca P>!

Az ember soha nem tudhatja, mi vár még rá. Ha be is csukja az ajtót, attól még az ablakok résein befúj a hideg.

Bea_Könyvutca P>!

A szavaknak nagy erejük van, bármennyire is tünékenyek és láthatatlanok. A szavak olyan erősek lehetnek, akár egy várfal, és olyan élesek, akár a kés. A szavak csípnek, ütnek, megsebesítenek. Ám a szavak, a tettekkel ellentétben, segíteni nem igazán tudnak. Soha nem volt egyetlen ígéret sem, amely megmentett volna valakit; egyedül a beváltott ígéret hozhat megváltást.

Kapcsolódó szócikkek: szó
Kókuszka>!

Mielőtt az ember továbblépne, el kell engednie a múltat.

Bea_Könyvutca P>!

[…] tegyük meg ma, amit lehet, hogy megváltoztassuk a holnapi világot.