Emlékszel, ​barátom? 10 csillagozás

Joaquín Gutiérrez: Emlékszel, barátom?

Santiago de Chile, 1950. Chilei és latin-amerikai diákok, fiatal írók és művészek színes, kavargó élete egy afféle „fejletlen” Quartier Latin vidám nyomorúságában: szerelmek, kalandok, „bulik”, ivászatok és vérre menő viták esztétikáról, ideológiáról. És már életveszélyes kalandok is: illegális Neruda-kötet, röpcédulaszórás, embercsempészés határokon át. És a nagy kérdés: mit tehet az értelmiségi a gumibotok árnyékában? – A könyv 1978-ban elnyerte a havannai Casa de las Américas nemzetközi regénypályázatát.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1986
308 oldal · ISBN: 9631406164 · Fordította: Dobos Éva

Márki

Csoszi>!
Joaquín Gutiérrez: Emlékszel, barátom?

Nem túl jó stílusban megírt (vagy lefordított) könyv. Unalmas volt, és nehezen haladtam vele. Többször az tűnt fel, hogy elvesztettem a fonalat, és ezért újra kellett olvasnom a mondatokat, bekezdéseket. A történet az 1950-es években játszódik Chilében. Távol állt tőlem térben és időben egyaránt.

Youditta>!
Joaquín Gutiérrez: Emlékszel, barátom?

Igen,valami ilyesminek képzelem el Latin-Amerikát, színes kavalkádnak, ahol keverednek a különböző spanyol ajkú és egyéb betelepült nemzetek. Itt is volt minden,ami szemnek-szájnak ingere, igazi zsibvásár. Ízek, imák, szerelmek, na jó ez giccses,de tényleg hol szerelmi kalandokba, hol különböző eszmefuttatásokba a novellaírás rejtelmeiről, hol olyan elveszítem az eszméletem piálásokba, politikai eszmékbe csöppenünk bele, hogy az ember néha azt sem tudja épp melyik dél-amerikai országban kalandozik. Vannak ilyen frappáns kis becenevek, mint Soványka , Márki és még magyar gulyás is van ám benne. Szóval sokszínű könyvecske ez, de valahogy a dél-amerikai írók nem tudnak közel kerülni hozzám.

anesz P>!

borító: 4
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 5

A hosszú olvasási időtartam nem a regény unalmasságának vagy érdektelenségének szól, hanem a sok könyvnek, amit közben sürgősen el kellett olvasnom. A kötetnek a hangulata ragadja meg a legjobban az olvasót. Az elnyomás, a diktatúra árnyékában hogyan őrizhetik meg a művészek a szabadságukat, az életüket? Milyen külső és belső nehézségekkel kell megküzdeniük ahhoz, hogy maradandót alkothassanak? Ráadásul itt is megjelenik a szakma és a közönség eltérő véleményének a kérdése. A Márki egy nagyon jó jellem, aki abszolút kiszámíthatatlan volt számomra, de esendő és szánandó. Akik ebben a miliőben egy baráti társaságban éltek, azok lehet, hogy utána szétszóródtak a világban, de örökre egymáshoz tartoztak már, ahogy erre a cím is utal.

Joaquín Gutiérrez: Emlékszel, barátom?

Érdekes alaptörténet, ismeretlen ismerős helyzetek. De ami mindezt még felülmúlta a történeten „átjövő”, az író sokoldalúságát tanúsító stílus. Olvasás közben sokszor azt vettem észre, hogy párhuzamot húzok Lénárd Sándor: Egy nap a láthatatlan házban c. kötete és e mű között. A hasonlóságot számomra a szerzők „polihisztori műveltsége” adta.
Változatos, sokszínű nyelvezete is szembetűnő, mely nem csekély munkát adhatott a fordítónak. A véresen komoly témát sikerült megszelídíteni egy-egy humoros históriával, egy-egy egyedi karakterrel, jelzők változatosságával, kontrasztos hangulati elemekkel.
(RaRe ismét győzedelmeskedtél!)

Magvető, Budapest, 1986
308 oldal · ISBN: 9631406164 · Fordította: Dobos Éva

Gólyanéni>!

[…] minden ideológiai rendszer végzetszerűen halad az elévülés felé, ahogy az idő befűt neki. Előbb vagy utóbb. Az ismeretek előbbre haladásával a legtökéletesebb vagy legcsiszoltabb rendszerek is úgy fonnyadnak össze, akár a szilvaszemek.

Kapcsolódó szócikkek: ideológia
Gólyanéni>!

Egy anya ablak, amelyen át az ember kilép a világba…

Kapcsolódó szócikkek: anya · Márki
Gólyanéni>!

Hogy vannak gondolatok, amelyek a könyvekben olvasva is sokat jelentenek neked…a nagyszerű az, amikor már nem könyvélmények többé, hanem tulajdon húsoddá, tulajdon véreddé válnak.