Szent ​bolondok 151 csillagozás

Joanne Harris: Szent bolondok

A Csokoládé, a Szederbor, az Ötnegyed narancs, a Partvidékiek és A francia konyha világhírű szerzője ezúttal időutazásra indul a tizenhetedik századi Franciaországba, a boszorkányperek, a királygyilkosság és a vallási téboly hazájába.

Juliette-et, a Szárnyas Asszony néven ismert kötéltáncosnőt körülményei arra kényszerítik, hogy kislányával, Fleurrel együtt Sainte Marie-de-la-Mer isten háta mögötti apátságában keressen menedéket, ahol Auguste nővérként éldegél a jólelkű apátnő gyámsága alatt. Ám rövidesen új szelek fújnak: IV. Henrik meggyilkolása hatalmas zűrzavart idéz elő Franciaországban.
Az apátnő halála után megérkezik Isabelle, az új rendfőnöknő, és Juliette meg az apátság békés élete szintén felbolydul. Mert a jövevény egy korrupt nemesi család tizenkét esztendős gyermeke. Isabelle ráadásul Juliette múltjának egyik kísértetét is magával hozza, aki papnak álcázza magát, és akitől Juliette jó okkal retteg…

Eredeti mű: Joanne Harris: Holy Fools

Eredeti megjelenés éve: 2003

Ulpius-ház, Budapest, 2005
396 oldal · ISBN: 9637253696 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin

Nüx_Játékterme P
Joanne Harris: Szent bolondok

Nagyon magával ragadó történet volt ez. Joanne Harrishez méltóan rengeteg volt a varázslat a könyvben, ami nagyon tetszett.
Le Merle-et egyszerűen gyűlöltem. Megbocsáthatatlan volt a módszere, amivel maga mellé akarta állítani Juliette-et (és ezt úgy mondom, hogy nekem nincs még gyerekem).
Isabelle anyát pedig inkább sajnáltam, mint utáltam. Szegény, félrevezetett gyermek.
Juliette „pogány” magyarázatai a vallási dolgokra nagyon tetszettek.
Rengeteget megtudtam nem csak a középkorról, hanem az apácák életéről is.
Nagyon ajánlom, mert – mint Joanne Harris minden könyve – nagyon gazdagító olvasmány.

kolika
Joanne Harris: Szent bolondok

Témaválasztásával már megint meglepett Joanne Harris. A cirkusz pezsgő, szabad életének felvonását az apácakolostor csendes magánya követi. A főszereplők maradnak, de a közönség és a színpad változik.Érdekes ez a két teljesen ellentétes világ bemutatása, főleg úgy, hogy tőlem mindkét világ messze áll. A cirkusz szabados, hangos világát nem választanám életvitelemnek, de az apácák önkéntes magánya sem szimpatikus számomra.
Olvastam a történetet, s akaratlanul is eszembe jutott, hogy az emberek mennyire hiszékenyek, mennyire azt látják, amit egy jó rábeszélő képességgel megáldott ember láttatni akar velük. S hogy a apátság eléggé zárt terébe is mennyire ott vannak a negatív tulajdonságok: a gőg, a kivagyiság, a bujaság, a mohóság, a szolgalelkűség, a tudatlanságból, vagy naivságból eredő hiszékenység, az énnek a másik felé helyezése, az elvakultság stb. S mondhatnám, hogy ez az 1600-as évek, a boszorkányperek korszaka, de valójában ezek a tulajdonságok a mi világban is éppúgy ott vannak, élnek, virágzanak, s véleményem szerint nem is pusztulnak ki soha, míg ember van a földön.
A műből természetesen a szerelmi szál sem hiányzik, s ezek a mozgatórugói a történet jó részének. És a bosszúvágy.
LeMerle megítélésével kapcsolatban bajban vagyok. A ő szemszögéből is megmutatott történet arra utal, hogy szereti Szárnyas asszonyát, de ahhoz képest jó sokszor magára hagyta, mentve saját bőrét. Ha más nem segített volna – tőle teljesen függetlenül –, akkor azontúl igencsak plátói szerelemről, a néhai kedves utáni szerelemről lehetne beszélni. Vagy ő is az tipikus rosszfiú, akinek nem lehet ellenállni? Juliett biztosan így gondolta.

Habók P
Joanne Harris: Szent bolondok

Harris mindig meg tud lepni a témaválasztásaival. Ezúttal a hugenották korába visz el – noha a történelem csak néhány mondattal szerepel, hiszen ez a történet igazából bármikor játszódhatna. Minden korban vannak vándorok és vannak világtól önként vagy kényszerből elzárt/elszigetelt közösségek – ezúttal cirkusz és kolostor. És mindig van néhány megvezethető bigott ember, akit sokan követnek, ha ezt egy szélhámos használni tudja.. bármikor kialakulhatnak szörnyű helyzetek.

Joanne Harris: Szent bolondok

Az eddig olvasottak közül a „leggyengébb” Harris regényem, de még így is jócskán átlagon felüli. Vagy talán elfogult lennék az írónővel szemben!? Na és, ugyan kinek ártok vele… :) Rajongok a szavaiért, hangulat- és képteremtő erejéért.
Itt most a történeten kissé ódon nehézkesség ült, ezért is tudtam lassabban, kisebb adagokban haladni. Nem elég a cirkusz semmihez sem hasonlítható furcsa világa, a maga rikítóan vidám festék alatti repedezett keserűségével; az olvasónak még egy mindentől elzárt, tömjéntől és hamis pompától vakító apáca renddel is meg kell birkóznia. Ha meg a kettő találkozik, ott kő kövön nem marad. Bátor és izgalmas témaválasztás, mély és fontos üzenetekkel, problémafelvetésekkel.
Mert bizony, olykor kicsit nem árt a dolgok rejtett, meglazult köve mögé nézni, mi is lappang ott valójában…

10/7

Mátrixi
Joanne Harris: Szent bolondok

Mondatai, mint a bogáncs. Bogáncsmondatokból bogáncstörténet(ek). Ragad(nak) hajba, ruhába, lélekbe

Kerol
Joanne Harris: Szent bolondok

Nagy rajongója vagyok Harrisnek, de az nem a legsikerültebb regénye. Pedig van varázslás, egyedülálló anya a gyermekével, ármány és fordulat is. Valahogy mégsem tudott magával ragadni annyira, mint a többi könyve. Nekem valami hiányzott, éppen ezért nem is hagyott mély nyomokat bennem.

geszti
Joanne Harris: Szent bolondok

Egy újabb különleges történet Joanne Harristől, ami teljesen más, mint az eddig olvasottak. Nem tudok elfogulatlanul nyilatkozni Harrisről, mert nagyon szeretem a hangulatteremtő képességét, azt a csipetnyi boszorkányságot, amit sok könyvébe belecsempész. A Csokoládé nagy kedvenc, így kimondottan jólesett a hasonló anya-lánya szál, megörültem neki.
Félelmetes az emberi butaság, és hiszékenység, amire a történet épül. Nagyon találó, „Szent bolondok”… valóban azok…

Hajnalpir58
Joanne Harris: Szent bolondok

Tetszett a tizenhetedik századi Franciaország. Juliette és LeMerle meséli el az ő gondolataival a történetet. Van benne mágia, ármány, intrika, boszorkányság és bosszú. Érdekes könyv volt.

Timcsibaba77
Joanne Harris: Szent bolondok

Egy igazi nem szájbarágós, mégis elképesztően magával ragadó varázslatos JOANNE Harris olvasmány. Sok a rejtély, összegumbancosodott kesze-kusza cselekményszál.
Le Merle megjelenő alakja felszítja az olvasóban a gyűlölet lángját, és főhősnőnknek szurkolunk, hogy minden jó, ha jó a véget érjen ez a történet.
Joanne Harris tollából született újabb magával ragadó igazi remekmű, csak ajánlani tudom.

Bodza
Joanne Harris: Szent bolondok

Az első JH olvasmányom volt, de rögtön beleszerettem. :)

T_KMaria P

De ahogy a szigetlakók mondják: minden visszatér. És a múlt úgy tör rá az emberre, akár a dagály.

p31

feeling_good

A mifélénknek nincs Istene, mondta mindig Le Borgne, mert mi nem az Ő képére vagyunk formálva. Szent Bolondok vagyunk, félig készek, akiket törötten vettek ki a kemencéből. Hogyan is imádkozhatnánk? És még ha tudnánk is, mit mondhatnánk Neki?

katacita I

Tizenharmadik születésnapom valamiféle eszmélést hozott. Az a nyár gyönyörűségek sóvár körmenetének tűnt: újfajta tudatosság, határtalan energia, az ízek és az illatok intenzívebb érzékelése jellemezte. először vettem észre az út menti virágokat – nekem legalábbis így tűnt –, a tengerparton leszálló este illatát, anyám parázson megfeketedett, de a kemény hamuréteg alatt puha, friss kenyerének az ízét. Felfigyeltem arra is, hogy milyen élvezetes, amikor a ruhám a bőrömhöz súrlódik, vagy amikor a jeges patakvíz fürdéskor rám fröccsen… Ha ez pogányság, akkor nem tudtam betelni vele.

Miamona

A Bibliában természetesen az a csodálatos, hogy mindennek az igazolására van idézet, még a bujálkodásra, a vérfertőzésre és a gyermekgyilkosságra is.

Ajin

A sírjára talán éppen burgonyát ültetek majd, amelynek húsa elvegyülhet az övével: minden ízület egy gumót, minden csont egy hajtást táplál, testének sója összekeveredik a sós földdel, és a gyökereket fakó életre serkenti. Pogány gondolat, furcsamód hiányzik belőle az ünnepélyesség a gyászos titkok e gyűjtőhelyén. De isteneim sosem voltak az övéik. A világ ura semmiképp sem lehet ez a szigorú, kőkemény arc, ez az értelmetlen önfeláldozás, ez az örömtelen élet, az örökösen a bűn körül forgó gondolatok… Inkább a burgonyát táplálom, mint a testetlen mennyet vagy a reményvesztett poklot.

ellinor

Jaj, dehogynem érted – felelte Le Borgne szokatlan türelemmel. – Tudod, hogy hajítófát sem ér, tudod, hogy fütyül rád, és egy nap biztosan elárul. De ettől még hinni akarsz benne. Olyan, mint a templomi szobrok: kívül csupa arany és csillogás, belül meg csak gipsz. Tudjuk, miből készültek, mégis úgy teszünk, mintha nem tudnánk, mert jobb egy hamis istenben hinni, mint semmilyenben.
– Mégis követed, nem? – vágtam közbe. Ép szemével rám nézett.
– Igen. – válaszolta. – Mert bolond vagyok. Minden cirkuszban akad egy bolond.

Miamona

Sosem féltem a magasban, sőt kifejezetten élveztem. Egy bizonyos magasságból mindenki – férfi, nő, gazember, király – egyformának tűnik, mintha a rang és a vagyon csupán véletlen szempont volna, és nem Isten által eleve elrendelt dolog.

Miamona

– Kedves Juliette – mosolyodott el. – Ha Isten valóban odafent van, ami a te Kopernikuszod szerint bizony nagyon, de nagyon messze van, akkor nem bízom a nézőpontjában. Számára én csak egy porszem vagyok. Idelent, onnan, ahol én állok, minden másként fest.

Miamona

Úgy érzem, valami rettenetesen hibádzik egy olyan Teremtőben, aki szüntelenül, a pusztulásig próbára teszi teremtményeit, a világot gyönyörűségekkel rakja meg, hogy aztán kijelentse, minden gyönyör bűn, és az emberiséget tökéletlennek teremti, majd elvárja tőle, hogy tökélyre törekedjék. Az ördög legalább tisztességesen játszik. Ismerjük az álláspontját.