Vaskirályné (Shakespeare királynéi 3.) 11 csillagozás

Vasököl ​- bársonykesztyűben: Cordelia története

Kr. e. 500 – Lear az Anyaistennő végtelen támogatását élvezi, legnagyobb boldogsága három lánygyermeke, akiknek a szövetségével biztosítva látja törzse, a coritanok vérvonalát. Goneril, az örökösnő druida tudósokkal dolgozik, Regan a harccal kapcsolatos ismereteit adja tovább a tanítványainak, Cordelia pedig kiváló vadászkutyákat tenyészt. Felépül az új erőd is, ahonnan egész Közép-Britanniát szemmel tarthatják – a törzs dicsőséges virágkorát éli. Amíg Cordelia nővéreiben fel nem ébred a becsvágy…
A coritánok egykor békés erődeit immár ellenségek lakják, az új hatalmi viszonyok között pedig mit sem számítanak a vérségi kötelékek. Cordeliának menekülnie kell. Saját boldogságát és szülőföldjét hátrahagyva új szövetségeseket keres. Vajon lesz elég ereje, hogy visszanyerje az apja bizalmát, és békét hozzon a törzse életébe?
Joanna Courtney regényében egy olyan korba kalauzolja olvasóit, amikor természetesnek… (tovább)

General Press, Budapest, 2022
376 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634525851 · Fordította: Frei-Kovács Judit
General Press, Budapest, 2022
376 oldal · ISBN: 9789634525868 · Fordította: Frei-Kovács Judit

nicosia P>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

Számomra ez a regény egy többismeretlenes egyenlet volt, nem is teljesen vagyok biztos abban, hogy sikerült megoldanom.
A „Regényes történelem” sorozattal most ismerkedem, ez volt a nyitódarab. Általában a történelmi regények elkerültek eddig, pedig nagyon jól adnak át ismereteket, mindenképpen érdemes kicsit elmélyedni a sorozatban.
Joanna Courtney számomra szintén első olvasás volt, de vaskorral is most találkoztam először leszámítva az általános és középiskolai történelemórákat. Ráadásul Shakespeare Lear királya is vakfolt, mert bár ismerem a történet alapját, azért a részletek már bőven a feledés homályába merültek, főként, hogy annak idején, irodalomórán csak érintőlegesen vettük, aztán pedig nem olvastam el. off.
A Vaskirálynő az időszámításunk előtti korban játszódik, az írónő saját bevallása szerint ezzel a történettel nyúlt vissza legmélyebben a múltba, és bár a történet zöme kitaláció, nagyon sok történelmi tényre támaszkodik a környezet és a mindennapi élet leírásában. A regény a kelták korába vezet, és a vallásról, hiedelemvilágról, valamint a feltételezett társadalmi berendezkedésről nagyon sokat mesél. Igaz, hogy ebben például teljesen ellentmond a Shakespeare Lear drámájának, mert ott egy patriarchális társadalmi rendet látunk, míg itt épp az ellenkezőjét, de jegyzetek szerint ez a verzió sokkal valószínűbb. Ugyanakkor a szerző nagyon sok olyan apró történelmi tényt zsúfolt a regénybe amik biztosan nem egy időben történtek. Ebből a szempontból kicsit túl sok is a regény. Pl. A Vaskorban valóban fejlett volt a kelta vasművesség, de ie. 500-ban még nem a források szerint csak a késői vaskorra (Kr. e 400 utánra) tehető a vasmegmunkálás ilyen szintű fejlettsége. Ez egy jó 100 éves csúszás. Ugyanígy a repülésről az első kísérleteket az ókorban találtam. (A szerző ugyan hivatkozik Bladudra aki először repült, de az ő létezésére nincs bizonyíték). Ugyanezt elmondhatom a kutyatenyésztésről is. Simán el tudom képzelni, hogy tartották kutyákat, de gyanúsan nem ismerték még az öröklődést és kereszteződést, kétlem, hogy tudatosan tenyésztettek volna. Ezek miatt kissé hiteltelen volt a történet, ráadásul nagyon sok modern szó is belekeveredett indokolatlanul a könyvbe. Nem tudom, hogy ez írói, fordítói vagy szerkesztői „hiba”? de tény, hogy túl választékos a szöveg. Tudom, hogy képtelenség az eredetihez hasonló nyelvezettel regényt írni a vaskorról, mégsem hiszem, hogy például a párbeszédekben helye van az „ésszerű megoldás”, vagy „hatékony támadás” kifejezéseknek, hogy csak párat említsek. Ebben az esetben az egyszerűbb megoldások közelebb vihettek volna a történethez.
Kétségtelen tény ugyanakkor, hogy nagyon érdekes a történet maga. Csavaros, drámai, érzelmes. Nagyon sokat megmutat egy matriarchális társadalomból, és alaposan feltérképezi a kelta vallást az ünnepektől a hétköznapokig. A szerző egyszer sem „esik ki” a történetből, végig hiteles marad akkor is, ha nem éppen kedves, vagy a szereplőkhöz illő az adott vallási rituálé (pl. az emberáldozat.) A szereplők nagyon valóságosnak tűnnek, és a karakterek jellemükben egyébként teljesen illenek az eredeti drámához is, bár én talán a mellékszereplőket jobban kedveltem, mint a főszereplőket, néhány kivétellel. A karakterek jellemfejlődése jól nyomon követhető pozitív és negatív irányba is, azaz vannak olyan szereplők, akiknek a rossz tulajdonságai erősödnek fel a végére, és ettől nagyon életszerű lesz a történet.
A könyv borítója szerintem a legszebb a „Shakespeare királynéi” sorozatból, és a színvilága is remekül illik a regényhez.
Összességében nagyon érdekes, olvasmányos és érzelemgazdag regény, de a történelmi hitelessége néhol megbotlik. Inkább egy remek történet, mint valós korkép.

robinson P>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

Kaland, szerelem, női sorsok, romantika és hatalomvágy van a regény lapjain. A történelmet kedvelők számára egy élvezetes és szórakoztató olvasmány lehet.

Linszyy P>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

Továbbra is nagyon szeretem ezt a sorozatot, de ez a rész kakukktojás volt a többihez képest. Megszoktam már, hogy két női szemszög váltakozik és itt igazából ennél több szemszöget látunk, több női szereplőt, mivel alapból van három lánytestvérünk és még néhány fontos nő. Elolvastam előre a Lear király drámát, de szinte semmi köze nem volt egymáshoz a kettőnek.

Az írónő is leírja, hogy ez a legrégebben játszódó regénye valaha és ezért szinte az egészet neki kellett kitalálnia. Ezzel nincs is gond, szépen belefűzött minden érdekességet, amit talált Learről és a lányairól, csak azt nem értettem, hogy ha a shakespeare-i alapszituációról ő is sok forrásból tudomást szerzett, akkor azt miért nem írta bele a könyvbe? Persze akkor máshogy alakul a történet és a fiktív kovács sem teljesedik úgy ki benne.

A könyv szuper volt, tetszett Cordelia és a testvérei karaktere is, jó volt matriarchális klánokról olvasni és remélem, hogy valóban volt ilyen ekkor, annyival felüdítőbb ez a rendszer. A kutyatenyésztés, a kovácsmesterség, minden érdekes volt, csak valahogy nem éreztem a neveken kívül semmi kapcsolódást a drámához. Nehéz dolga volt az írónőnek, de talán ez a regénye tetszett legkevésbé a háromból. Ettől függetlenül ezt is örömmel ajánlom olvasásra. :)

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény: 5
mondanivaló: 4

Természetesen a harmadik résszel kezdtem a trilógia olvasását, mert miért is ne? :-)) Még jó, hogy nem függnek össze. Azért a választásom nem teljesen a véletlen műve, hiszen a Lear király a kedvenc Shakespeare drámám. Igaz a kritika, hogy nem sok mindenben támaszkodott a szerző az eredeti könyvre, de engem ez sem zavart, mert nagyon izgalmas témákat dobott be. A szereplők jellemfejlődése igazán élvezetesre és példaértékűre sikeredett. Szerettem ebben a számunkra távoli időben, térben és miliőben létezni! A mellékszereplők is jelentősen hozzátettek a történethez, nem csak tengtek-lengtek. Mindenképpen elolvasom az előző két részt is! Élveztem az olvasást, és velem maradtak élénken az élmények.

Benedek_Eszti>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

A Vaskirályné gyorsan és dinamikusan építkezik, amely nagyban hozzásegített ahhoz, hogy el tudjak merülni a Kr. e. 500-as évek világába. Ez egy nehéz kor, amelyről alig van adat, mindössze a szájhagyományokra támaszkodhatnunk. Ezt természetesen kiemeli az írónő is, elmondása szerint nagyon sok mindent ő maga álmodott meg Lear király lányainak története leírásakor. A legendákat, hagyományokat mindettől függetlenül biztos kézzel építette bele a kötetbe, ezzel nagyban színesítve a cselekményt.

Bővebben: http://www.ahmagazin.com/joanna-courtney-vaskiralyne/

BreeB25>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

Mikor kinyitottam a könyvet és megláttam, hogy a kelta évkerék bemutatásával kezdődik, arra gondoltam, annyira fog tetszeni, mint a 2. rész. Mivel az északi mellett a kelta kultúra a másik nagy szenvedélyem. Nem is csalódtam, zseniálisan voltak itt is beleszőve a hagyományok. Ebben a történetben sokkal inkább a „politikai” szálak vagyis inkább ezeknek álcázott önös érdekek voltak kidomborítva. És, ha már önös érdek… Ilyen idegesítő, önző női karaktert, mint ebben a történetben a törzsfő nem mostanában láttam könyv lapjain. Néhol annyira égbekiáltóan igazságtalan volt, hogy legszívesebben a sarokba hajítottam volna a kötetet. :D
Fantasztikus szereplő volt.
Nagyon szép volt itt is a fő romantikus szál, de ismét nem volt túl rózsaszín ködbe burkolva.
Aki erre esetleg érzékeny, fontos megjegyezni, hogy ebben a sztoriban van egy LMBTQ szerelmi kapcsolat is, két nő között.
Nem csalódtam ebben a harmadik kötetben sem, de Ophélia miatt a második marad a favorit. :)

LucyRose>!
Joanna Courtney: Vaskirályné

Nagyon szeretem a szerzőnek ezt a sorozatát. Élvezet volt elmerülni ebben a történetben, ebben a történelmi korban.