Picnic ​at Hanging Rock 7 csillagozás

Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock

While Joan Lindsay's haunting Australian classic Picnic at Hanging Rock is a work of fiction, the story is often considered one of Australia's greatest mysteries.

In 1900, a class of young women from an exclusive private school go on an excursion to the isolated Hanging Rock, deep in the Australian bush. The excursion ends in tragedy when three girls and a teacher mysteriously vanish after climbing the rock. Only one girl returns, with no memory of what has become of the others…

Eredeti megjelenés éve: 1967

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vintage Classics Vintage

Vintage, London, 2013
Penguin, New York, 1970

Timár_Krisztina I>!
Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock

Lindsay fantasztikusan erős atmoszférát tudott teremteni. Pontosan tudja, hogyan válogassa úgy a szavait, hogy az olvasó már egy háromsoros tájleírástól összecsinálja magát, vagy hogy átérezze a szereplők világon kívüliségét. A stílus egyszerre gyönyörű és kísérteties – ahogyan a történetben is folyamatosan jelen van a szépség utáni álmodó-fájdalmas vágyakozás és a nyomasztó szorongás. A szereplők túlnyomó része semmit se szeretne jobban, mint megtalálni a helyét a világban, és sajnos semmi nem állhat tőlük távolabb.

Részletes értékelés a blogon:

Penguin, New York, 1970
entropic P>!

Ah, ez csudás volt.
@Teetee minapi értékelése után egészen lázba jöttem, és rögtön el akartam olvasni, mert úgy éreztem, pont valami ilyesmire van szükségem mint olvasónőnek. (Legkedvencebb kollégám épp a Calvinót olvassa, amit én adtam neki, és annak kapcsán beszélgettünk arról, hogy én tényleg olyan vagyok, mint abban a könyvben az olvasónő – folyton mindenféle nem annyira konkrét vágyaim vannak, hogy: „most valami kamaszregényt akarok olvasni, de ne legyen YA” vagy „most valami olyasmit akarok olvasni, ami valami tök nem-itt és nem-most világban játszódik, de ne legyen fantasy” vagy „most valami olyat akarok olvasni, amiben mindenki mindenféle érzelmeken nyűglődik”.)

Szóval Teetee értékelését olvasva hirtelen úgy éreztem: „most valami olyat akarok olvasni, amiben valami leányiskolai lánykák misztikus rejtélybe keverednek, de az egész ne legyen azért túl komor.” És a vágyam valóra vált!

Ez egy egészen csudás regény – egyszerre kis régimódi meg ártatlan meg könnyed, közben meg véres és rejtelmes és elég szomorú is, és mindemellett még tök érdekesen modern is. (Érezni benne, hogy Lindsay sok évtizeddel később ír arról, hogy mi történt 1900-ban, ugyanakkor pár sikamlós részlettől eltekintve szerintem simán íródhatott volna 1900-ban is. [Gondolom amúgy, hogy 1900-ban is csináltak ún. sikamlós dolgokat az emberek, csak akkor még nem nagyon írták le az olyasmit a szépirodalomban.])
És még mindemellett valami imádnivaló stílusa is van – csípős, ironikus, kedves, pontos, humoros. Élvezet olvasni, na.

Devalyn>!
Joan Lindsay: Picnic at Hanging Rock

Megtörtént esetként tálalt, misztikus hangokkal bélelt történet. Elgondolkodtató, és nem könnyíti meg az olvasó dolgát, nem rágja a szájunkba a válaszokat. A hangulatát leginkább „A csavar fordul egyet” c. könyvhöz tudnám hasonlítani. Annyira megfogott az egész, hogy amint befejeztem, első dolgom volt felkutatni a Google bugyrait. Kíváncsi voltam, van-e valami alapja a sztorinak – a válaszokat itt és most függőben hagyom; a'la „Hanging Rock”.