47 ​ronin 41 csillagozás

Joan D. Vinge: 47 ronin

A ​47 ronin valós eseményeken alapuló története a szamuráj becsületkódex, a busidó egyik leghíresebb példája, egyben a 18. század eleji feudális Japán egyik legvéresebb bosszúhistóriája. Asano urat, a 47 szamuráj vezetőjét rituális öngyilkosságra kényszerítik egy udvari hivatalnok bántalmazása miatt. Az úr nélkül maradt harcosok, azaz immár roninok bosszúja az erőszak valóságos láncreakcióját indítja el, és a kegyetlen küzdelemben a történelmi szereplőkön kívül a japán mitológia lényei, boszorkányok, démonok és más mesés teremtmények is részt vesznek.
A roninok példázata a megtorláson kívül az erkölcsi tartásról, a hűségről, a becsületről is szól, talán ezért is ihletett meg már számos művészt. Már 1907-ben (!) filmet forgattak belőle Japánban, egy hagyományos bábelőadás felhasználásával. Ezt az alkotást később még számos moziadaptáció, filmsorozat követte. A legutolsó feldolgozás felvételeit épp hazánkban kezdték meg Keanu Reeves főszereplésével – jelen kötet ennek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Libri, Budapest, 2014
508 oldal · ISBN: 9789633103630 · Fordította: Farkas Krisztina, Bus András
Libri, Budapest, 2013
508 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633103159 · Fordította: Farkas Krisztina, Bus András

Nikolett0907 P>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

Most csalódott vagyok…de kezdjük az elején.
Az Roninokról szóló eredeti történetet olvastam, és nagyon tetszett.
A film alapján készült könyv mindig egy rejtvény, vajon jól sikerül vagy rosszabb lesz?
Most csak annyit írnék, anno a film nagy hatással volt rám, nagyon tetszett és a mai napig szívesen megnézem, de ez a kötet messze nem adta vissza azt a hangulatot.
Nagyon lassan, döcögősen tudtam vele haladni, és erősen koncentrálnom kellett egy – egy résznél ne aludjak el.
Egyszeri olvasásnak tökéletes volt.

Joan D. Vinge: 47 ronin

Egy titokzatos, idegen fiút találnak az erdőben, akinek kinézete, hajszíne kétségessé teszi, hogy egyáltalán ember-e a gyerek, vagy démon, alakváltó vagy a Holland sziget félvér ivadéka. A szamurájok egyértelműen halálra szánnák a fiút, de Ako város ura, a bölcs Asano nagyúr megkegyelmez a riadt fiúnak. Ezzel kezdetét veszi egy másik élet a gyerek számára, amely nem lesz egyszerűbb, de mindenképp szebb és reménytelibb, mint az eddigi.
A 47 ronin története a XVII.századi feudális Japánba varázsol minket, ahol átélhetjük a szamuráj becsület minden minden részletét. Hatalomvágy, szerelem, becsület és valami kiveszőben lévő férfias erő elegyéből részesülhetünk olvasás közben.
Az egyetlen nehézség, amivel meg kell birkóznunk, az a rengeteg japán kifejezés, a kardféleségek, a szabályok és hasonlók nevei. Nem kifejezetten történelmi könyv, sok hiedelem, legenda és mitológiai lény teszi titokzatossá a történetet.

Szencsike P>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

A film alapján készült a könyv (még nem láttam, de meghozta hozzá a kedvemet), szóval olyan nagyon mély tartalommal nem rendelkezik, mintha a japán eredetit olvasnánk. Nagyon szép regény, szépen bemutatja a szamurájok életének lényegét, azok akik ismerkednének Japánnal szerintem nyugodtan kezdhetik ezzel a könyvvel.

Serafina>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

Amikor az eredetit olvastam, nagyon megfogott a roninok története. Alig vártam, hogy ezt is olvashassam. Picit mást volt, mint amire gondoltam, de ugyan úgy megszerettem és elvarázsolt. Alig várom, hogy megnézhessem a filmet, hogy lássam ezt a történetet, hogyan dolgozták fel.

totti84>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

Könnyen átlátható leírást ad a regény a japán társadalom szabályairól, hiedelmeiről és szokásairól. Nagyon részletes a karakterek kidolgozottsága is, szinte minden jelentős lelki folyamat teret nyer. A harci jelenetek kifejezetten stílusosak és lendületesek.

Aliko>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

Egy Japánban játszódó harcolós fantasy-s regény, aminél a filmet, ha nem is teljesen imádtam, de a kritikusokkal ellentétben nagyon szeretettem. A történetet más formában már ismertem és a keleti kultúrával engem bármikor kenyérre lehet kenni, ennek ellenére sajnos azt kell mondanom többet vártam tőle. Valahogy nem hozza vissza a film hangulatát és annak a sajátos ízéből se kapok eleget, az meg már csak hab a tortán, hogy Keanu Reeves-t is hiába keresem olvasás közben :D

Jön a 18. század eleji feudális Japán egyik legvéresebb bosszúhistóriája egy amerikai szerző tollából. Lesz itt szerelem, árulás, hatalomvágy és egy kis szamurájos ide csapok oda csapok… Jó-jó, de lehetne jobb is! Nagy elvárásokkal ültem le, így csalódás volt :(

readingsogood P>!
Joan D. Vinge: 47 ronin

Ennél a könyvnél azt tudom mondani, hogy tetszett, de… na jó. Ezzel a könyvvel elfogult vagyok, mert az egyik kedvenc színészem van a borítóján mivel ő játszotta a főszerepet a filmben, de hogy őszinte legyek, többet vártam a könyvtől. Sajnos nem tudok elvonatkoztatni a filmtől, bármennyire is szeretnék. A film olyan látványt és élményt nyújtott számomra, amelyet a könyv nem tudott lepipálni.
Szerettem újra visszamenni ebbe a világba, csakhogy nem élveztem annyira, mint a filmet és ez elszomorított egy kicsit. Ennek ellenére nem bántam meg, hogy elolvastam.

Annamarie P>!

Aki megszületik, annak meg is kell halnia. Akik találkoznak, azoknak el is kell válniuk… De amin megosztozunk ebben az életben, azt már soha nem lehet elvenni tőlünk.

shadowhunter1975 P>!

A busido kódex hét
hagyományos értéke:

GI (igazságosság)
YU (hősiesség és bátorság)
JIN (együttérzés)
REI (udvariasság)
MAKOTO (őszinteség)
MEIYO (becsület)
CHUGI (hűség)

shadowhunter1975 P>!

– Amikor nevetünk, akkor az istenekkel időzünk – felelte.

128. oldal, 5 (Libri Kiadó, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: nevetés
Nusy>!

„A szamuráj útja a halál útja.” Egész életében ezt mondogatták neki, de soha nem értette meg igazán…
Mindig azt hitte, ha becsülettel él, és becsülettel hal meg, egy nap majd újjászületik ezen a világon, ahogy a cseresznyevirágok is visszatérnek tavasszal, és ez a gondolat megnyugtatta. De ha a reinkarnáció célja az, hogy az ember addig tanulja minden egyes újabb élet leckéjét, amíg végül a lélek megvilágosodik, és megszabadul minden földi korláttól… abba hogyan illik az, hogy mindenki meghal, mielőtt még meg tudná tanulni élete leckéjét?

Annamarie P>!

Egyikünk sem tudja, meddig fog élni, mikor jön el az ő ideje. De hamarosan nem marad más rövid életünkből, csak a büszkeség, amit a gyerekeink éreznek majd, ha kiejtik szájukon a nevünket.

Annamarie P>!

A shogi és a go stratégiai játékok, melyeket az emberek úgy játszanak, mintha istenek volnának.

A győzelem legbiztosabb módja, ha száz lépést kitervel előre, még mielőtt egyet is lépne.

Nusy>!

… a lélek olyan, mint a föld, új tavaszra születik minden tél után, és még inkább megszépül, mert egy ideig békében nyugodott.

Dorcsi30>!

A szépség egyedi, és a véletlen szülötte…
…addig kell örömünket lelni benne, amíg képesek vagyunk meglátni…
…mert a szépség, mint maga az élet, múlandó…
…és az öröm úgy hervad el, mint a cseresznyefavirág…

Dorcsi30>!

S én azon tűnődöm, vajon mihez kezdjek
A maradék tavasszal.

AliceL>!

Van egy hely túl életen és halálon,
Ahol az égen nincs felhő, és a folyók vize tiszta.
Emlékezz rám, és ott rád találok.