Lady ​Catherine nyakéke 18 csillagozás

Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényének folytatása
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Joan ​Aiken, Jane Austen legtehetségesebb követője újra felvette Austen tollát, ott folytatva, ahol a Büszkeség és balítélet abbamaradt. Austen klasszikus regényében az arrogáns Lady Catherine de Bourgh vehemensen próbálja megakadályozni unokaöccse, Mr. Darcy eljegyzését, akinek ő a saját lányát, Anne-t szánja, a kevésbé előkelő társadalmi körökben mozgó Elizabeth Bennet helyett. Miután terve meghiúsul, visszavonul hatalmas birtokára, a Rosings Parkba. E különleges folytatás elbeszéli annak a végzetes napnak a történetét, amikor egy hirtelen hóvihar elrontja az időt, kocsibaleset történik és minden megváltozik. Ebben a hóviharban tűnnek fel a Delaval testvérek. Miss Delaval bokája kificamodik a balesetben, ezt követően Lady Catherine szívélyes vendéglátását élvezi, amíg lábadozik. Ám a Delavalok jelenléte zűrzavart idéz elő az egész birtokon: először a két festőművész elmozdítását okozzák, akik otthonukból a Bourgh birtokra kerülnek, de beleavatkoznak Miss Anne házassági terveibe… (tovább)

Eredeti mű: Joan Aiken: Lady Catherine's Necklace

Lazi, Szeged, 2008
218 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632670096 · Fordította: Mártha Bence

Anne de Bourgh

Rosings Park

Mpattus P
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényének folytatása

Összességében tekintve mint regény megállja a helyét, azonban azt állítani, hogy „Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényének folytatása” alaphangon is nagy butaság.

Igen, egy regény, melyben a kevésbé ismert Austen-szereplők jelennek meg – a „Visszatérés a mansfieldi kastélyba” után szinte felüdülés, s dícsérendő, hogy az egyetlen ismertebb szereplőt, aki megbuktathatná a történetet, már az elején elküldi Longbournba. Ő Mr. Collins, aki a Büszkeség és balítélet papi fricskájának megtestesítője, egy kiforrt szereplő, akivel -Austeni stílus hiányában- az írónő nem tudott volna mit kezdeni. Maximális elismerés tehát, hogy őt már az elején „félreteszi.”

Maria és Anne méltó főszereplői a történetnek, valóban érdekes Anne „személyiségváltozása” (noha nyilvánvalóan a Büszkeség és balíteletben elfoglalt szerepe ezt nem engedte volna számára), s már-már Maria is felcseperedik, nővé válik. Mrs. Collins elsőre talán történetidegen, de valamiért mégiscsak elhiszem, hogy házassági „tanácsokkal” lássa el húgát.

A névválasztásokat illetően azért elgondolkodtató volt Mrs. Hurstről olvasni (ő ugye Ms. Bingleyként látta meg a napvilágot a Büszekség és balítéletben, de ebben a könyvben nem róla van szó), érdekes egybeesés, hogy az új bérlő Mr. Price, és Mrs. Jennings neve is ismerősen csenghet az Austen-kedvelők számára. Ezeket nem tartom szerencsés döntésnek.

Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Nem teljesen azt kaptam, amire számítottam. Azt gondoltam, ha már a BB folytatása, akkor több szerep jut Mr. Darcy-nak és Elizabeth-nek, ezen kívül Mr. Bingley és Jane nem csak megemlítésként szerepelnek majd a regényben :(
Ehelyett kaptam egy Lady Catherine és lánya Anne, Mrs. Collins és nővére Maria főszereplésével ill. sok egyéb mellékszereplővel (Delaval testvérek, Fitz William ezredes és szolgák hada) tarkított történetet.
Viszont Anne-t teljesen másnak ismertem meg, mint a filmen, ami elég megtévesztő volt (őt szánták anno Mr. Darcy arájának). Itt nagyon szimpatikus karaktere volt. Édesanyja ugyanolyan undok volt, mint a filmben :)

Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Nagyon érdekes és fordulatos könyv! Nagyon jól szemlélteti a családdal mi történik és mi a háttere az egész történetnek! Bár a befejezés kicsit furcsa és szerintem gyors, attól függetlenül még nagyon jó könyv! :)

Sárhelyi_Erika I
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Volt ebben büszkeség, meg balítélet is akadt, de ez a mű csak halvány utánérzése az eredeti regénynek. Nyilván nem egyszerű méltó folytatást írni egy Jane Austen-klasszikushoz, de hát „ne fogjon senki könnyelmûen a húrok pengetésihez…” Hiányzott Austen finom humora, történetvezetése – és persze Darcy :) Nélkülük pedig…

GSzabina
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Ez a könyv nem Jane Austen, de nem is rosszabb. Örülök, hogy nem próbálta meg Eliza vagy Jane történetét tovább írni, ahhoz csak Austennek lett volna igazi joga és adottsága. Viszont, egy izgalmas krimit olvashattunk, az akkori század bájaival átszőve.

Tenshi_Yume
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Joan Aiken könyve méltó folyatatása Jane könyvének, hisz megmarad az a tipikus Jane Austen-stílus, a szereplők jellméhez is hűséges marad a szerző. Egy izgalmas, ahol kell humoros, néhol meglepő történet bontakozott ki lelki szemeim előtt az olvasás folyamán. A Jane Austen-stílus kedvelőknek föltétlenül ajánlom. :)

Eli
Joan Aiken: Lady Catherine nyakéke

Méltó folytatása a Büszkeség és balítéletnek, bár nem egyenlő Austennel, de élvezhető olvasmány. Megtanulhatjuk, hogy nem minden arany, ami fénylik, ugyanakkor azt is, hogy mindig van esély újra kezdésre, és ehhez a legfontosabbak az emberi kapcsolataink. Betekintést nyerünk ebben a regényben is a régen természetesnek mondható rang és örökség alapján köttendő házasságok korai eldöntésében, amik aztán nem mindig a várt eredményt hozták, a dezignáltak legnagyobb örömére.

Szédültnapraforgó P

Rajtuk kívül jelen volt még a seborvos, Mr. Willis, aki éppen Ifjú Tom álmatlanságán próbált segíteni tanácsaival.
– Hideg víz és ecet – mondta éppen –, ebből készítsen borogatást a homlokára, mielőtt lefekszik.
– Gyűlölöm az ecet szagát – válaszolta Ambrose.
– Megteszi helyette a kamillatea is – javasolta Charlotte. – Vagy a komló, a nefelejcs, a citromverbéna, a bazsalikom, de az ibolyalevél sem rossz…és persze ott van még a gyöngymenta is. Annak a leveleiből lehet ám csak jóféle főzetet készíteni, de semmiképpen nem szabad túl sokáig forrázni, aztán ha kész, mézzel lehet ízesíteni.

Kapcsolódó szócikkek: bazsalikom · ecet · méz
Szédültnapraforgó P

A férfiak hajlamosak néha roppant felelőtlenek lenni, mintha nem mérlegelnék kellőképpen tetteik lehetséges következményeinek súlyát.

SzimiEsztóka

„S boldogan, boldogan élek majd eztán, virágzó, nyíló bokrok s fák alján” – mormolta maga elé Anne a fehér virágokat bámulva.

66. oldal, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Anne de Bourgh · Rosings Park
SzimiEsztóka

– Amit Lady Catherine tesz, az az ő dolga, magácskának, kisasszonykám nem szabad ezzel foglalkoznia. Hiszem, hogy számára is eljön majd az idő, amikor mindenért számot kell adnia. Önnek pedig, kedves kisasszonykám, addig a napig csak arra kell figyelnie, hogy az ilyen gondolatok ne verhessenek gyökeret a fejében, mert ezek bizony olyanok, mint az élősködő gyomok: előbb felfalnak, s tönkretesznek minden mást maguk körül, ami szép és becses, aztán, ha maguk maradtak, mindenféle más gondokat okoznak. Jöjjön csak ide, Miss Anne – mondta Joss, miközben egy újabb adag kitépett boglárkát villázott a talicskájára –, segítsen nekem egy kicsit! Piszkolja csak be azokat a finom kacsókat, hogy lássa, hogy fest, ha valóban olyan munkát végez, aminek eredménye van; az segít majd kiűzni ezeket a gonosz gondolatokat a buksijából. Alaposan kitisztítja majd egy kis munka, meglássa kegyed is!

100. oldal, 6. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Lady Catherine de Bourgh