Keselyűk ​Berlin felett 14 csillagozás

Joachim Peiper: Keselyűk Berlin felett

Ottó ​Skorzeny ezredes – a Harmadik Birodalom SS tisztje, a II. világháború számos őrült akciójának kitervelője és fanatikus végrehajtója – élete legnagyobb dobására készül. Megpróbálja elrabolni szeretett Führerét a körülzárt Berlinből a szövetségesek és az oroszok orra elől.
“Európa legveszélyesebb embere" – aki az írott és íratlan harcászati szabályokat előszeretettel szegi meg – szokásához híven, a maga sajátos módszereivel kísérli meg a lehetetlent…
Eközben a szövetségesek sem ülnek ölbe tett kézzel, feltett szándékuk, hogy egy hasonlóan frappáns akcióval lezárják végre a háborút, és borsot törjenek Sztálin orra alá.
Mivel épeszű ember nem vállalkozna erre az öngyilkos küldetésre, így az amerikaiak egy sebtében összeállított egységet küldenek a III. Birodalom szívébe ugyanezzel a feladattal.
Megkezdődik a versenyfutás a nagyhatalmak között, és a legfontosabb kérdés már nem is az, hogy végre lehet-e hajtani a küldetést, hanem az, hogy egyáltalán élve meg… (tovább)

Vagabund, Kecskemét, 2004
216 oldal · ISBN: 963940926X

fekiyeti79>!
Joachim Peiper: Keselyűk Berlin felett

Nem egy eget rengető regény, de nem is az a célja, hogy mélyen szántó gondolatokat közvetítsen, vagy súlyos emberi drámákat mutasson be. Ízig vérig akció-kaland, szórakoztató, izgalmas és pörgős.

A cselekmény két szálon fut (lásd a fülszöveget, ami tökéletesen összefoglalja, miről van szó), időben párhuzamosan, viszont nem váltogatva a jelenetek között: kapunk egy kis német oldalt, majd tetemes mennyiségű szövetséges oldalt, végül ismét visszatér a történet Skorzenyre és tsaira. Ennek a megoldásnak megvan az előnye is, és a hátránya is; nem kavarodnak az események, viszont, ha kicsit is nem figyel az ember, a végére elfelejtheti, hol „búcsúztunk el” a német ajkú kompániától. Kicsi negatívum az aránytalanság, ugyanis összességében „Hans-Jürgenék” kevesebb teret kapnak terjedelmileg, de ez magyarázható azzal, hogy a szövik apró kommandójának messzebbről kell indulnia, és eleve a bejutásuk is az ostrom alatt álló Berlinbe egy külön kaland (ellenben ugye a hazaiaknak csak az onnan való kijutás a nagy falat).

Bele tudnék kötni a szöveggondozásba, illetve annak hiányába*, de nem akarok, mert sem az elgépelések, sem a helyenként magyartalan mondatok nem befolyásolták számomra a végeredményt. Ezeken kívül is akadtak bakik, amik feltűntek – pl. az első oldalakon, egy kihallgatásban aktívan résztvevő két katona, akik hol ukránok, hol oroszok… vagy a Vörös Hadsereg berkein belüli „urazás”, mert szerintem akkoriban még igencsak elvtársazták egymást Ivánék.
De ezek is csak apróságok, szintén nem voltak kihatással az összképre.
Részemről kiváló minősítést kapott a regény, aztán pont! :)

*off

Borsmacska>!
Joachim Peiper: Keselyűk Berlin felett

Akárki akármit mond, nekem ez a könyv nagyon bejött. Szerintem életemben ezt olvastam el legtöbbször. Igen, nem egy irodalmi remekmű, de annyira pörög, mint valami agyatlan B-film, és legalább annyira is kikapcsolja az embert. Akármennyire is valószínűtlen a történet, az író számomra teljesen hitelesen festi le a háború végét, a könyörtelen és tökéletesen értelmetlen harcot a Potsdam melletti romtengerben (ejtsd: Berlin).

Gomoku>!

Letehetetlen.
Eszméletlen jó könyv.
Gondolom a Joachim Peiper név csak az író fedőneve.
Őt 1976-ban Franciaországban megölték.

kodfodrasz>!
Joachim Peiper: Keselyűk Berlin felett

Nem kell túl sokat várni. Nem egy ismeretterjesztő mű, technikai és taktikai pontatlanság gyakran előfordulnak benne, és néhol inkonzisztens egy helyzet tér/időbeli leírása, de pörgős, olvasmányos, kellemes ponyva. Kb. mintha egy klasszikus 80-as évekbeli akciófilmet olvasnánk. Néhol meglepően választékosan van megírva, sok kortárs bestsellernél igényesebb a próza.

Anno a Keleti pályaudvaron vettem egy lekésett vonat után kb. egy hamburger árán, hogy elüssem az időt vele amíg jön a következő vonat, és mint ilyen felülteljesítette az elvárásaimat. Sok év után újra elővettem, mert kívánt egy kis rágógumit az agyam, és erre továbbra is tökéletes.

foltos>!
Joachim Peiper: Keselyűk Berlin felett

400 forintért vettem a bogácsi strandon, pozitív csalódás.