Mi az ember alaptermészete: a gátlástalan törtetés a célok elérése érdekében vagy a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés keresése? Joachim Bauer nagy sikert aratott könyvében a legújabb neurobiológiai kutatások eredményei alapján cáfolja azt a széles körben elterjedt nézetet, miszerint az ember természeténél fogva elsődlegesen egoizmusra és konkurenciaharcra programozott „túlélőgép” lenne. Bemutatja, hogy a sikeres kooperáció és kommunikáció olyan biokémiai folyamatokat indít el az agyunkban, amelyek kellemes érzéseket ébresztenek bennünk, és nagyban hozzájárulnak jó egészségi állapotunk fenntartásához. A korunkban elharapódzott túlzott individualizmusnak viszont nagy szerepe van a depresszió és számos pszichoszomatikus betegség kialakulásában, az agresszív magatartás kiváltó oka pedig – a veszélyérzet mellett – nagyon gyakran éppen az elhagyatottság okozta fájdalom lehet.
Egy könyv az emberi evolúció sikerének legfontosabb titkáról: az… (tovább)
Az együttműködő ember 5 csillagozás

Enciklopédia 1
Kedvencelte 2
Most olvassa 2
Várólistára tette 17
Kívánságlistára tette 16

Kiemelt értékelések


Joachim Bauer: Az együttműködő ember Alapvető motivációink a neurobiológiai kutatások fényében
Az együttműködés hasznát többen bemutatták. A neurobiológiai háttérről most olvastam először. A könyv érdekesen mutatja be, hogy az egyes embereket adott helyzetekben mi serkent együttműködésre vagy versengésre, ennek milyen agyi folyamat van a hátterében. Talán túl sokat vitatkozik olyan szerzőkkel, akik bár jelentős gondolatokat írtak le, nem voltak agykutatók, mint Darwin vagy Dawkins. Amúgy kellemes olvasmány, de ez utóbbiért nem lett 5 csillag.
Népszerű idézetek




A gyerekek kapcsolati és kötődéshiányának eredményeként súlyos motiválatlanság lép fel, a gyerekek és fiatalok alig tudnak maguknak célokat kitűzni és azokért tartósan és sikeresen dolgozni.
166. oldal
Joachim Bauer: Az együttműködő ember Alapvető motivációink a neurobiológiai kutatások fényében




Aki viszont nem akar látszani, aki – többnyire valamilyen tudattalan sémát követve – elrejtőzik és kerüli a feltűnést, azt valóban nem is fogja meglátni senki. A dologhoz ezért hozzátartozik az is, hogy készek legyünk arra, hogy a személyünket megmutassuk, nyitottak és szuverének legyünk. Aki nyitott, azt nemcsak könnyebben észreveszik, hanem ő maga is könnyebben észre fog venni másokat.
151. oldal
Joachim Bauer: Az együttműködő ember Alapvető motivációink a neurobiológiai kutatások fényében
Hasonló könyvek címkék alapján
- Bereczkei Tamás: Evolúciós pszichológia 94% ·
Összehasonlítás - Desmond Morris: A csupasz majom 93% ·
Összehasonlítás - Csányi Vilmos: Az emberi viselkedés 91% ·
Összehasonlítás - Elaine Morgan: A nő származása ·
Összehasonlítás - Bereczkei Tamás: Rejtett indítékok a párkapcsolatban 90% ·
Összehasonlítás - Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció 89% ·
Összehasonlítás - Desmond Morris: Babafigyelőben ·
Összehasonlítás - Geoffrey Miller: A párválasztó agy ·
Összehasonlítás - Christopher Ryan – Cacilda Jethá: Hajnali szex ·
Összehasonlítás - Robert Wright: A buddhizmus élő igazsága 89% ·
Összehasonlítás